Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:55

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Subota, 24 Avgust 2019, 15:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Prvo malo Wikipedije.
Dvorac Miramare i njegov park izgradio je po nacrtima bečkog arhitekta Carla Junkera od 1856 do 1860 nadvojvoda Maksimilijan I mlađi brat Franje Josipa I kao svoju rezidenciju. Maksimilijan je često boravio u Trstu, jer je volio jedriti, odluku da se preseli u Trst donio je 1854 kad je postao Vrhovni komandant Austrijske mornarice. Zemljište za gradnju kupio je 1856, i nazvao ga Miramare, po uzoru na rezidenciju portugalskog kralja Ferdinanda II - Dvorac Pena u Sintri Portugal.
Dvorac je podignut u historicističkom stilu sa eklektičkom mješavinom stilova iz Austrije, Njemačke i Engleske. Nameštaj i unutrašnje uređenje dvorca napravio je lokalni stolar Franz Hofmann sa sinom Juliusom uz sugestije Maksimilijana. Dvorac je kompletno dovršen i opremljen, tek kad je Maksimilijan otputovao u Meksiko, tako da ga on nikad nije vidio kompletno uređenog.

Prizemlje dvorca bilo je namenjeno za boravak Maksimilijana i njegove žene Charlotte, tu su najinteresantnije spavaća soba, radna soba nadvojvode koja je rađena kao reprodukcija brodske kabine fregate Novara s kojom je oplovio svijet kao komandant mornarice između 1857 - 1859 i biblioteka. Gornji kat bio je namjenjen za boravak gostiju, tu se nalazi i prestolna dvorana. Dvorac je ukrašen brojnim slikama, većinu je napravio Cesare Dell’Acqua sa scenama iz života nadvojvode i njegove žene i brojnim japanskim i kineskim crtežima.

Do prvog svjetskog rata dvorac je pripadao dinastiji Habsburg koja ga je i koristila, nakon rata koristio ga je talijanski vojvoda Amedeo di Savoia koji je u njemu živio do 1937. Za drugog svjetskog rata koristila ga je njemačka vojska kao školu za svoje oficire. Nakon rata u njemu su bili stacionirani štabovi novozelandske, britanske i američke vojske (1947. - 1954.) stacionirani u Zoni A. Miramare je otvoren je za javnost u martu 1955., a 2. juna proglašen je za Istorijski muzej dvorac Miramare pod pokroviteljstvom regije Furlanija-Julijska krajina.
Maksimilijan je u prvo vrijeme, dok je počeo češće posjećivati Trst kao mladi mornarički oficir od 1852 unamljivao vilu od Nikole Marka Lazaroviča (Niccolò Marco Lazarovich). Kad je počeo graditi dvorac prvo je podigao vrtnu kuću - umanjenu verziju budućeg dvorca Castelletto u kojoj je boravio do 1860. Njegova žena Charlotte tu je provela prve godine nakon njegova tragična kraja u Meksiku.
Malo o Maksimilijanu.
Nadvojvoda Maksimilijan (6. jul 1832 - 19. jun 1867) bio je član Dinastije Habsburg-Lothringen kojeg su meksički monarhisti uz podršku francuskog cara Napoleona III proglasili carem Meksika 10. aprila 1864 godine.

Većina evropskih monarhija (koje su bile rodbinski povezane) priznala je i podržavala njegovu vlast, naročito Francuska, Austrija, Belgija i Španjolska, a imao je i podršku Katoličke crkve jer su u Meksiku liberali konfiscirali veliku crkvenu imovinu (u to vrijeme Vatikan je bio pod velikim uticajem Beča). Sjedinjene Američke Države nisu priznale Meksičko carstvo, nego su nastavile podržavati svrgnutog predsjednika Benita Juáreza. Vojna podrška Sjedinjenih Država republikancima, naročito nakon pobede u Građanskom ratu, bila je prekretnica koja je omogućila republikancima da savladaju meksičke monarhiste. Oni su 1867 zarobili Maksimilijana te ga 19. juna streljali.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Avgust 2019, 15:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Mi smo ovaj dvorac posetili poslednjeg dana našeg letovanja. Ujutro smo krenuli iz Poreča i uz malo zadržavanja na granici HR-SLO vrlo brzo stigli u Trst. Uz pomoć navigacije, našli smo dvorac.
Dvorac ima organizovan parking. Cena je 2 evra sat. Mi smo za 2 sata i 15 min. platili 7 evra. Ne znam, valjda je u Italiji drugačija tablica množenja.

Obilazak dvorca, tj. kompleksa može se podeliti na tri dela. Obilazak muzeja, u kojem je postavka morskog sveta, obilazak samog dvorca i obilazak parka. Prve dve lokacije se plaćaju a po parkiću možete komotno šetati besplatno. Mi nismo išli u muzej, obišli smo dvorac i parkić. Ipak, pomalo smo zbrzali obilazak pošto je bilo ekstremno toplo i sparno (posebno u dvorcu) a naša mala grupa je pored četvoro odraslih imala i šestoro dece. Morali smo naći neki kompromis brzine obilaska i temperature.

Da puno ne dužim sa pisanjem nego da pređemo na slike.

Prilaz dvorcu.

Slika

Kada ga ovako vidite, zagolica vam maštu.

Slika

Dvorište.

Slika

Donje dvorište prema moru.

Slika

Slika

Onda smo ušli u nutra i kupili ulaznice.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Avgust 2019, 15:32 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
A sad malo random slika unutrašnjosti dvorca.

Kud baš prvo pa WC, ali nema veze.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Globus je genijalan.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Avgust 2019, 15:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Slika

Slika

Zidovi su prepuni slika.

Slika

Pianino.

Slika

Ove komode su me oduševljavale.

Slika

I naravno parket. Kako se nekada radilo....

Slika

Ima nešto što me nije oduševilo ali je zanimljivo.

Slika

Ako ne vidite na šta mislim, pogled iz drugog ugla.

Slika

Jedan od četiri ''šrafa'' koji drže luster na donjoj etaži. Nisam mogao da se ne setim legendarne scene kada Del Boy i Rodni skidaju luster u onom dvorcu.

Slika

Evo sva četiri.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Avgust 2019, 15:47 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Još jedna stvar koja me je oduševila. Ovakvih stolića ima nekoliko. Koliko sam shvatio, oni su polon tadašnjeg pape Maksimilijanu kao venčani dar. Izrađeni su od kamena sa slikama na kojima su panorame Rima. U potpunosti su od kamena i rađene kao mozaik. Uklapanje kmena je savršeno i odgore je ravna ploča visokog sjaja bez ijednog zareza ili mesta na kojem se vidi smoj kamenčića. Prosto savršeno urađeno. Verovatno svaki kamenčić brušen ručno do savršenstva. Središnja slika prikazuje Vatikan, naravno.

Slika

Stolića ima nekoliko manjih, mislim da je ovaj najveći i na njemu je Maksimilijan potpisao pismo prihvatanja prestola u Meksiku.

Slika

Evo jedan mali.

Slika

Kao što sam već napisao, zidovi su puni slika. U jednoj prostoriji su portreti evropskih državnika koji su bili savremenici Maksimilijana. Ne bi ja bio Lala da nisam uslikao gospođu Mariju Tereziju.

Slika

Tavanica u velikoj dvorani.

Slika

Zidovi stepeništa su ukrašeni lovačkim motivima.

Slika

Slika

Slika


Poslednji put menjao IvanBP dana Subota, 24 Avgust 2019, 15:51, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Avgust 2019, 15:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Kao što ste videli, mnoge slike su poprilično lošeg kvaliteta a to je zato što nemam profi aparat, nego slikam mobilnim, ali i zato što se linija kretanja turista nalazi po sredini soba i svako fotografisanje prema prozoru je problematično pošto spoljna svetlost blješti i uvek dobijete neki odsjaj.

U nastavku obilaska smo se prošetali parkom.

Slika

Iz daljine je baš bajkovit.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Avgust 2019, 15:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
I to bi bilo to. Parkić nisam slikao (a trebao sam).
Opšti utisak je da je dvorac lep, vredi ga posetiti. Međutim, ne može se porediti sa bavarskim dvorcima po raskoši, ali ni po održavanju. U dvorcu je pretoplo, zagušljivo, nekako vlažno (nema memle nego je ustajao vazduh). Okolina dvorca je onako, pomalo sređena ali ima tu prostora da se sve to utegne. Parkić, faktički zapušten i prepušten prirodi. Šteta, podaci kažu da je pun egzotičnih biljaka sa svih krajeva planete. Nema oznaka za to, postoje staze ali nemate nikakvu informaciju kuda oći i šta videti.

Opet kažem, utisak je ipak bio pozitivan i za preporuku.
Hvala na pažnji.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 25 Avgust 2019, 07:04 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:clap:
Ja isto obožavam da posećujem dvorce. Nekada se desi da nameštaj nije originalan i da je prenet sa nekih drugih lokacija ali uvek me oduševi grandioznost dvoraca, luksuz kojim su opremljeni i vrhunska zanatska izrada. Prvo sam šokiran koliko su ti ljudi (bilo da su bili vladari ili industrijalci) bili bogati a drugo koliko je vremena bila potrebno majstorima da to sve naprave, sve ručno, bez svih mašina koje danas imamo, lasera, 3d štampača i koječega još.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 25 Avgust 2019, 07:07 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ivane, hvala na ovom lepom putopisu i slikama "iz zamka"! :ljubac:

"Parkic" sam islikala ja, imas slike na mojoj temi "Trst". :mrgreen:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 25 Avgust 2019, 11:03 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Znam, znam Pef. Kada smo odlučili da obiđemo taj dvorac, prvo sam otišao na tu temu da se informišem.

Vlado, mene isto to oduševljava. Bez savremene tehnologije su pravili savršenstvo. Koliko je to sve koštalo i kakvi su bili odnosi cene rada tih majstora, cene sata itd ne znam. Ja imam utisak da je to sve rađeno godinama, ali očito nije. Mesecima jeste sigurno (mislim na svaki pojedinačni komad).


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 25 Avgust 2019, 12:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sada mi je jos vise zao sto nismo obisli i muzej i dvorac iznutra! Meni ovo sve deluje fenomenalno...a gledajuci biste Sekspira i Homera, pomislih- pa, ovi kao da su bili braca-blizanci! :mrgreen:

Bez obzira na to sto nisi imao profi aparat, slike su odlicne! :bravo:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 28 Avgust 2019, 06:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:bravo: i :ljubac:
Baš mi ovo nešto leglo, i slike i priča. Kako li mi je promaklo...
Rekoh li da smo već poželeli da nam više pišeš?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.