Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:05

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Milano
PostPoslato: Četvrtak, 13 Jun 2019, 12:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Slika

Kada se spomene Milano, prva asocijacija kod ženske populcaije su cipele, tj. moda, dizajn, simpatični Italijani, a kod većine muške populacije, to je najčešće fudbalstadion San Siro i tome slično. Međutim, ima i onih kojima moda i fubal ne znače mnogo (čak i ništa), već žele da upoznaju Milano iz sasvim trećeg ugla, turistički. Znajući da je Milano jedan od najrazvijenijih gradova u Italiji, ja sam unapred imala određenu sliku o njemu i mislila sam da u ovom gradu dominiraju visoke moderne betonske zgrade. Čim smo ušli u centar grada, odmah sam videla da Milano nije onakav kako sam ja pretpostavljala. Drugarica i saputnica Jack, pitala me je da li me malo podseća na neki nama poznati grad, na Beograd?! Baš tako, može se reći da više podseća na Beograd, nego na neki ultra mega moderan grad. Zgrade su četvorospratne i starijeg datuma, ulice uglavnom uže, a ubrzo smo naišle i na tramvajske šine. Osim što na prvi pogled vizuelno malo podseća na Beograd, sam grad, bez šire okoline ima relativno približan broj stanovnika kao i naša prestonica (Milano oko milion i četristo, a Beograd oko milion i dvesta hiljada). Međutim, sa širom okolinom Milano ima 4 puta više stanovnika (preko 8 miliona) iako je Beograd skoro duplo prostraniji po površini. Generalno, cela Italija je gušće naseljena u odnosu na Srbiju i svi znamo koji su razlozi za to. Bez obzira na prednost u prostoru na strani Beograda, u Milanu nemate taj osećaj gužve, a sve zahvaljujući metrou (4 linija i 5. je u izgradnji), koji savršeno funkcioniše. Pošto je Milano manji od beograda, postavlja se pitanje, gde li su onda smestili TOLIKI narod? Verovatno u predgrađu ima naselja sa velikim stambenim zgradama, ali verujem da se to ne razlikuje mnogo od Novog Beograda.

Ako budete išli avionom za Milano (ima direktan let iz Beograda) i sletite na grdosiju od aerodroma Malpense (sa 2 terminala), raspitajte se gde se kupuju karte za autobuse, koji voze na železničku milansku stanicu „Centrale“ (na oko 3km Duomo katedrale). Tu ćete odmah moći da kupite povratnu kartu, jer tako bude nešto povoljnije. Autobusi kreću na svakih 20 min i staju odmah pored izlaza sa aerodroma, na gornjem nivou. To znači da ovaj aerodrom ima dva nivoa prilaska zgradi, a ulaza/izlaza ko zna još koliko. Zbog ovakve organizacije, sa aerodroma se lako izlazi, tj. lako dolazi do njega.
Ulica na 2 nivoa za ulazak u zgradu aerodroma izgleda ovako:

https://www.google.rs/maps/@45.6258872, ... 312!8i6656


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milano
PostPoslato: Četvrtak, 13 Jun 2019, 12:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Na stanici Centrale “doživele” prvo oduševljenje lepotom te, očigledno stare stanične zgrade. Konstatovale smo da je glavna železnička stanica u Milanu jako blizu centru i nije nam bilo jasno zašto tako ne može da ostane i u Beogradu?! Ispred te milanske stanice nalazi se, šta drugo, nego trg (Italijani vole kada ima što više “piazza”), a na sredini skulputra jabuke. Ne znam šta bi to značilo, ali to je prvi milanski trg na koji je kročila naša noga.
Na slici se vidi gore pomenuta zgrada, takođe je očigledno da pre podne nema gužve od autumobila na ulici, iako je radni dan. Setite se samo onog krša ispred beogradske železniče stanice, a vozovi u stvari skoro uopšte ne saobraćaju!

Centrale stanica
Slika


Jack mi je rekla da nam se hotel nalazi na 5min hoda od Centrale stanice, u ulici Ruđer Bošković. Naziv ulice mi se svideo i bio je to dobar znak da ćemo hotelom biti zadovoljne, a tako je i bilo. Ukratko, preljubazno osoblje, kreveti sa najdebljim dušecima, prostrano kupatilo, pogled na vrt (čuju se ptičice), DORUČAK OGROMANTNO OBILAN I RAZNORSTAN. Pošto smo ostavile prtljag, odmah smo pošle u potragu gde bismo mogle da se pričestimo nekom dobrom italijanskom hranom, pa šta je pričam, u Italiji nema loše hrane. Na rastojanju od nepunih 50m od hotela nalazio se jedan romantični kružni tok i tu više restorana, kafića i bistroa. Ne moram da naglasim da smo bile prezadovoljne i hranom i uslugom i pravim italijnskim kapućinom.


Kružni tok sa crkvicom pored hotela

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milano
PostPoslato: Četvrtak, 13 Jun 2019, 12:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Posle savršenog okrepljenja, pohitale smo ka centru svih centara u Milanu, a to je katedrala Duomo i istoimeni trg. Kada se pogleda na mapi, Milano izgleda kao da se širi u koncetričnim krugovima, kao paukova mreža, a u sredini se nalazi ova katedrala. Ona je najvažniji i najpoznatiji simbol ovog grada i svako ko dođe, prvo hita da vidi baš nju. Tako smo se i nas dve, bez precizne putanje, uputile do trga Duomo. Prošle smo pored Trga Republike, koji je izgledo iznanađujući skromno, ali smo tada bile sigurne da smo na pravom putu ka centru. Nažalost, tada nismo stigle da odemo do velikog parka u blizini ovog trga, u kom se nalaze: Planetarium, Prirodnjački muzej, neke lepe palate, i Porta Venezia (jedna od vrata, ulaza u grad iz vremena kada je isti bio ograđen zidinama). Prošle smo pored ovog parka, ali smo ubrzo ušle pravo u milanski modni kvart i tamo videle mnogo užasno ružne šarene garderobe sa astronomsko visokim cenama. Što se sandala tiče, trend je takav da jedna tanjušna traka ide preko prstiju i druga preko zgloba, a sve na tankoj visokoj štikli, pa ako vam tako nešto odgovoara, to vam je to.

Polako uske ulice u pešačkoj zoni postaju sve šire i iznenada nam se pred očima ukazuje ONA – prelepa, impozantna, jedinstvena, začuđujuća, BELA, Duomo katedrala, a ispred nje veliki trg prepun ljudi.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milano
PostPoslato: Ponedeljak, 17 Jun 2019, 13:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Na sredini trga Duomo, nalazi se statua Vitoria Emanuela II, prvog kralja ujedinjene Italije, njegova palata (ne tako velika), kao i istoimena Gelerija. Na trgu je jako puno različitih ljudi svih rasa, golubovi lete oko glava, tu su i ulični svirači, a bogami i igrači! Ima i Afrikanaca koji vam iznenada na ruku zavežu neki šareni konac, napravljenu od više končića. To se upravo desilo i meni… Kaže mi Afrikanac, da je to za sreću, da je besplatno, ali mogu da dam neku paru koliko ja želim. Naivno mu ponudih krupnu novčanicu i da mi vrati kusur, a da zadrži nekoliko eura. Smuti on mene i da ne beše tu Jack, uzeo bi mi brat bratu više od 10E za taj končić. Kada ga je moja drugarica Jack mrko pogledala, a i ja sam se posle zainatila i ostavih mu samo 2e. Mislila sam da ću taj šareni konac da skinem sa ruke odmah kada se vratim u hotel, ali…

Slika

Slika


Pored katedrale na trgu Duomo, čuvena je i spomenuta Galerija, što je u stvari natkriveno šetalište sa staklenim krovom, oslikanim zidovima pri vrhu i mozaično popločanim podom. Čudesno je lepo i svaka mozaik slika ima neko značenje i priču. Besplatni vodič, koga smo dan kasnije pratili sa grupom po Milanu, rekao je da je Galerija natkrivena iz razloga da bi Milanezi mogli da se zaštite od padavina, kada se sastaju u gradu ili idu u šoping. Navodno, u Milanu često pada kiša, verovatno je tako, ako se gledaju samo italijanski standardi. Milanezi tu galeriju zovu i “dnevna soba”. Ne moram da vam naglasim da su u tom prolazu prodavnice vrhunskih modnih brendova, koji iznajmljuju postojeće lokale od gradseke uprave za vrtoglave cifre. Jack i ja smo samo gledale u slike i mozaike, vrhunska moda nas ne zanima. Bilo je tu i nekih cenovno vrhunskih slatkiša, ali će Jack bolje o tome da vam ispriča, meni ni to nije bilo nešto interesantno. Svakako da nisam propustila da se okrenem tri puta u smeru kazaljke na satu na peti postaljenoj tačno na mozaiku bika (grb Torina) za sreću i to na njegovim, kahm, znate već…

Ulaz u Galeriju

Slika

Slika


Centar galerije, sa jednim od zidnih mozaika (ima ih 4 i simbolično predstavljaju Evropu, Aziju, Ameriku i Afriku)

Slika


Podni mozaici (grbovi Milana, Firnece i Rima), grb sa bikom nisam slikala, zato što stalno neko stoji na njegovima, znate već…

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milano
PostPoslato: Petak, 28 Jun 2019, 13:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Prošavši kroz ovaj prolaz, Jack i ja smo se našle, gde drugde, nego na sledećem trgu, Piazza Marino. Mali trg, ali na njemu spomenik velikom Leonardu, koji je duže vremena živeo i radio u ovom gradu i ostavio značajnu zaostavštinu, od koje građani dan dans imaju koristi, ali o tome kasnije.

Slika

(ovo plavo dole, nije more, već neka zaštitna ograda)

Odmah prekoputa nalazi se čuvena Milanska Skala, koja izgleda neuglednije u odnosu na preko 50% starih zgrada u Milanu. Međutim, kažu da nije “fora” u izgledu, već u akustici teatra, a po tome je, kažu, jedna od najboljih u svetu. Posle smo išle i u obilazak Skale, videle sam teatar i gledale film o tome, koliko puta je rušena, građena i danas se i dalje marljivo i redovno renovira uz primenu najnovihih tehnologija iz oblasti zvuka, osvetljenja itd…

Slika

Ovo što se vidi s preda, naravno nije sve, iza je taj modernizovani deo, veliki teatar Milanske Sakale.


Tu smo na kratko izašle iz pešačke zone, ali ulice i zgrade su i dalje bajkovite i lepe, čak su se i tramvajske šine uklopile u kompletan ambijent. Takođe su nam se svideli i njihvi stari restaurirani tramvani, zašto da se baci, kada može da bude lepa atrakcija! Inače, Italijani sve svoje sa ponosom čuvaju i neguju i bez obzira na ostale razlike, imaju taj osećaj zajedničke dobrobiti, koji smo mi odavno izgubili.

Slika


Ovo je slikala Jack!

Slika


Delta Generali zgrada

Slika


Zgrada Milanske Pošte

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milano
PostPoslato: Utorak, 09 Jul 2019, 14:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Vratile smo se na pešačku zonu, zagledale po haustorima i tu videle, neke starije, neke manje značajne i manje zgrade, ali za mene mnogo lepše i romantičnije. Šta bi sve čuli od njih, samo kada bi mogle da pričaju!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milano
PostPoslato: Nedelja, 14 Jul 2019, 20:55 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ova ulicica je i meni ostala u lepoj uspomeni! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milano
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Avgust 2019, 09:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Hvala Pef! :ljubac: Verujem da jeste, jer je verovatno svi primete i zapamte kada prođu šetalištem i malo zađu i u sporedne uličice!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milano
PostPoslato: Sreda, 28 Avgust 2019, 11:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Bilo je pravo uživanje šetati kroz strogi centar Milana, a posebno zato, osim na trgu ispred Duomo katedrale, što uopšte nije bilo gužve. Divile smo se zgradama i spomenicima iz različitih vremenskih perioda, ali ipak smo poželele da se malo i odmorimo. Baš tada smo naišle na zamak Sforca (Castello Sforzesco). Ispred se nalazila simpatična fontana i dobro je poslužila za odmor uz par selfija.

Slika

Zamak je sagrađen u 15. veku, a kasnije je i više puta renoviran. Prema wiki podacima, to je jedan od najstarijih i najvećih zamaka u Evropi. Sada se u prostorijama zamka nalazi više muzeja. Tog trenutka nismo bile raspoložene za razgledanje muzejskih postavki, bio nam je preko potreban odmor. Ubrzo sam videla da ćemo imati savršene uslove za tako nešto, iz zamka nalazio se park, tj. velika zelena površina, sa klpicama, stazama, drvećem i najvažnije, sa jezercem. Zove se Sempione Park, nalazi se u srcu grada i ukupne površine je oko 38ha,a uspostavljen je krajem 19. veka. Došle smo do mesta gde u okolini nije bilo skoro nikoga, samo patkice koje su plivale na svetlucavom jezercetu smaragdne boje, oivičeno bujnim zelenilom. Imale smo savršen ambijent da naparavimo još slika i selfija, uz potpuno opuštanje kao da smo kod kuće. Moja drugarica je bila potpuno nadahnuta lepotom, slikala sam je na raznim mestima pored same vode.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Na suprotonm kraju od zamka, preko puta čitavog parka nalazi se trijumfalna kapija, Arco della Pace i predstavlja jednu od kapija grada Milana pod nazivom Port Sempione. Trijumfalnu kapiju je sagradio Napoleon i konji na vrhu iste su bili okrenuti na suprotnu stranu. Posle oslobođenja, Milanezi su obrnuli statuu na vrhu, kako bi guze od konja upravili ka bivšem osvajaču.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.