Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:30

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 62 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:09 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika



Jezero Komo, u Italiji, spada u jedno od najlepsih mesta koje sam, za vise od pola veka zivota, videla.
Obisla sam ga pocetkom aprila 2014. godine, u okviru putovanja "Svajcarska, Italija, Francuska"...jako sam bila zadovoljna kompletnom organizacijom putovanja, vodicem Nikolom, koji je inace ekspert za Italiju...cula sam da je napustio posao vodica i otvorio agenciju za krstarenja...verujem da najveci deo dozivljaja "lepog" dugujem upravo njemu, koji je nesebicno, sa nama putnicima, delio informacije i licna iskustva...sa njim smo obisli veci broj gradova...ali, kako je njegova uza oblast interesovanja Italija, mogu da kazem da su, zahvaljujuci tome sa kakvom strascu nam je pricao istorijske cinjenice, anegdote, savremena desavanja i sve sto je o tim mestima znao, Venecija, Verona i jezero Komo, u mom srcu, zauvek zauzeli svoje mesto! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jezero se nalazi izmedju Milana, glavnog grada regije Lombardija, i granice sa Svajcarskom. Od Milana je udaljeno 47 km. Povrsina jezera iznosi 146 km/2, duzina jezera je 46 km, a duzina obale iznosi 249 km. Ovo jezero je najdublje u Evropi, posle Kaspijskog, najveca dubina iznosi 410 m...inace, dno mu se nalazi na 200 m ispod povrsine mora...ima oblik obrnutog slova Y, tj. cine ga 3 gotovo identicna kraka, koja se "spajaju" kod gradica Beladjo, mog omiljenog! Nadjoh zanimljivo poredjenje: "kao da su lednici ukopali znak fabrike Mercedes"! :mrgreen: Gledano ka severu, desni krak mestani zovu "Leko strana" po gradu Leku, koji se nalazi bas na pocetku tog kraka, a levi- "Komo strana", po daleko poznatijem gradu koji se nalazi na samom pocetku levog kraka.

Jedno je od tri najveca jezera u Italiji, lednickog porekla, okruzeno planinskim vencima Alpa... Slika...zaista je lep osecaj kada sedite na terasi u majici kratkih rukava, jezero vam lici na more, a oko vas su planine pokrivene snegom! :op: Ne mogu da opisem taj osecaj! :op-op: :ljubac:

Na nekim mestima cete uzivati u arheoloskim iskopinama, katedralama, u drugom u sportskim aktivnostima (Menadjo), u nekim u predivnim parkovima i bastama (Beladjo)...nadjoh podatak, cini mi se, da u Beladju mozete pazariti svilu...nisam licno videla...a u vecim mestima mozete kupiti firmiranu garderobu, za koju se treba "otvoriti"! (Armani, Max Mara...) ;) Nisam bogatas, al' mogu da pogledam! :mrgreen:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jos u davna vremena bilo je "mondensko" odmaraliste....na njemu je rodjen Plinije Stariji ...posetio ga je i Napoleon...u danasnje vreme, na obalama ovog jezera, mnogi pripadnici dzet-seta, holivudske zvezde, imaju vile...bas me cudi! Slika Popularno je odmaraliste jos od vremena Rimskog carstva. U tim predelima boravio je i sam Julije Cezar, kao i poznati kompozitori, romanopisci, pesnici, slikari. Danas se ovde odmaraju modni dizajneri, holivudske zvezde, politicari, biznismeni…u obilazak ovog jezera dolaze i studenti italijanskih univerziteta. Beladjo je oduvek bio mondensko prebivaliste starog plemstva, pa nove aristokratije, a lepote Koma otkrili su i fasisti, pa Amerikanci na kraju Drugog svetskog rata. Eto, ispada da mu niko nije odoleo! :op:

Nadjoh podatak da m/2 ovih zdanja kosta i do 5000 €, a nedeljno iznajmljivanje istih ide i do 135000 €! Slika Zahteva dubok dzep, pa ga najvise posecuju oni koji imaju puno para i umetnici...mada i mi, obican svet, omirisasmo ga, neki probase sladoled (gelatto), neki popise kafu, a neki smocise nozice... :mrgreen: ..na svakom koraku naletasmo na Japance ili neke pripadnike Azijata, i Amerikance...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:13 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nas susret sa njim se desio jednog aprilskog popodneva...najpre smo prosli kroz tunel Mon Blan...isli smo istocnom obalom jezera, koja je manje atraktivna od zapadne, na kojoj se nalaze gradici Beladjo i Komo...dok smo se vozili tim uskim putevima iznad jezera, stalno gledajuci u ambis pod nama, strepeci da se autobus ne sjuri sa litice, vodic nam je pricao neke osnovne podatke...koje sam do danas, naravno, zaboravila...ali, ono sto sam odmah zapamtila je da se u gradicu "preko puta", (mesto se zove Laljo, a vila "Oleandra"!) nastanio jedan od najvecih holivudskih srcelomaca Dzordz Kluni! Na sam pomen njegovog imena, kroz autobus se prosirio zvuk "teskog uzdaha"! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:15 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Buduci da su u busu uglavnom bili medicinski radnici, gotovo sve- zene, medicinske sestre, plus moja malenkost, Slika, toliko smo bile sve odusevljene i pricom i prizorom, da smo se, u jednom trenutku, gotovo sve nasle na jednoj strani autobusa...kako je, ponavljam, put bio uzak toliko da se jedva mimoidju dva vozila, a visili smo sve vreme nad liticom, delovalo je kao da cemo se prevrnuti! Slika....srecom, nasi vozaci su bili prekaljeni majstori, vesto su balansirali i bilo je uzivanje putovati s njima! Slika..nije bilo dovoljno sto je put bio iznad litice, sto je bio preuzak na pojedinim mestima, nego smo, s vremena na vreme, prolazeci kroz druga mesta, a na putu ka mestu Tremeco, u kome smo odseli, nailazili na kamene mostice, u vidu lukova, bas iznad puta, koji ocigledno nisu pravljeni u vreme "autobusa na sprat"...u par mahova se cinilo da ce nam mostic "odseci vrh autobusa"...Slika...na jednom mestu smo, zbog mostica, imali ozbiljan problem...jedva smo prosli, posle 10-ak minuta manevrisanja...koje je, opet, bilo poprilicno tesko, obzirom da se nije imalo gde okrenuti!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:17 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dan je bio divan, suncan...putnici(e) su skljocali aparatima...sama sam napravila "milion" fotografija....ali, zbog jakog svetla i odbljeska u staklu, mnoge slike nisu uspele...Slika..sto ne znaci da ih, opet, nece biti "na stotine"...Slika...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:17 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Putujuci obalom jezera Komo, imale smo osecaj kao da smo na moru! Sredozemna klima, pocetak proleca, bujno zelenilo, baste, divne vile, sve je docaravalo taj utisak...sunce se presijavalo po povrsini vode...Slika...po jezeru su plovili labudovi i patke...proslo je vec 5 godina od tada, a meni, evo, srce jace lupa, kada se setim tih trenutaka! Ne mogu da kazem koliko smo vremenski putovali do Tremeca (Tremezzo)...oko 45 minuta-sat...zaboravila sam...znam da sam uzivala u svakom trenutku...bez obzira na krivudav i naoko nesiguran put kojim smo se vozili, padale su sale na temu "ako nam je sudjeno da ovde skoncamo, nece to biti ni tako strasno"! Morbidno, znam! Slika..ali, to vam govori koliko smo bili odusevljeni svi...

Tremeco je jedno od vaznijih mesta na jezeru, po podacima iz 2011. godine ima oko 1247 stanovnika, a lezi na nadmorskoj visini od 234 m. U njemu se nalazi poznata "Vila Karlota"...videcete je kasnije na slikama...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Skljocala sam levo... desno,...levo...desno... napred,...sa blicem... bez blica...htela sam da "upijem" svaku sliku! Uto stigosmo u Tremeco (Tremezzo), pred hotel "Bazzoni"...na samom putu...predjes ulicu i pored vode si! :op-op: Slika...vodic nam je dao pola sata, da se smestimo, osvezimo...i zakazao sastanak ispred hotela...buduci da nemamo mnogo vremena hoce da nam pokaze mesto Beladjo, koje licno veoma voli...sanja da tu kupi nesto i "ode u penziju"...SlikaSlika...kasnije ce mi biti jasno "zato" za svako "zasto"! :op-op:

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:19 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nikola nam je kupio karte za trajekt, tako da tada nismo videli "gde, sta i kako"...ukrcali smo se, kao pilici, na mali trajekt i krenuli u "mesto preko puta"...najpre smo stali u dva mesta, koja se nadovezuju na Tremezzo...tako da smo malo isli "uz obalu", pa tek onda ka Beladju....

Evo naseg hotela, gledano "sa vode"...nasa soba je bila na petom spratu, vidi se na slici! Slika

Slika



Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:20 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jos sa ove strane deluje zivopisno i slatko...trajekt se krece polako po vodi...mirise, osecaj je "kao da si na moru", a ne jezeru...sunce je u blagom padu, jer je vec proslo 16 h, a tek je pocetak proleca...plus, jezero okruzuju obronci Alpa...sa svih strana...nasa strana ostaje vec u hladu...zato se Beladjo kupa u suncu! Tog dana je temperatura bila oko 25 stepeni...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:20 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Voznja traje oko pola sata...svraca se u obliznja mesta...

Slika



Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:22 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ko pazljivije posmatra, moze da vidi da "saram" aparatom: malo slikam "ono uz obalu" sa koje krecemo, malo Beladjo "u daljini"...toliko sam opcinjena, da zelim da zabelezim svaki trenutak, svaku sliku! U mestima Cadenabia i Menaggio skupljamo putnike...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:22 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kako se priblizavamo obali, gledamo kuce sa fasadama zivopisnih boja...dugacko setaliste-park uz obalu...i da gradic ide sav "u brdo"...i uzbrdo! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Beladjo (Bellagio) je presladak gradic na zapadnoj obali jezera Komo (Lago di Como). Po popisu iz 2011. godine ima 2823 stanovnika i lezi na nadmorskoj visini od 227 m. Nazivaju ga "italijanski Beverli Hils". Zivopisan gradic, sa sarenim fasadama, veselim bojama, gde je svaka vila "cudo arhitekture" za sebe. Svuda oko vas je zelenilo, mediteranske biljke poput narandzi, narova, limuna, lovora...a nalazite se podno Alpa! I nigde mora! :mrgreen: Mene podseca na dalmatinska mestasca koja volim, mozda me je zato tako naprecac i kupio! :op-op: Samo sto je uredjeniji i zivopisniji. Steta sto nismo imali vise dana za uzivanje ..i "cunjanje"!

Stari grad je predivan. Samo se penjete, bilo strmim ulicicama, bilo stepenicama...pa se onda "strmo" i spustate....gomile uskih strmih ulicica, stepenica...barovi, kafici, sladoledzinice- na sve strane...ali, prosto, da bismo bar protrcali i nesto videli, i stigli jos da se vratimo na vreme za trajekt, pa na veceru, morali smo bukvalno da jurimo! Nismo uspeli da probamo te "ukuse i mirise", nijedan sladoled, pasta, pizza- NIENTE! :|

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Pratimo Nikolu i nemamo bas mnogo vremena da svuda zavirimo, a nije da nemamo zelju!

Beladjo

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nisam rekla da mi je autobuski, sobni i u svakom smislu cimer bila nasa Oljica Tasoska, koju su mnogi upoznali...SlikaSlikaSlika...idemo sa grupom, ali se nas dve ne razdvajamo....toliko je lepo, da samo udisemo, gledamo, fotkamo...i ne pricamo mnogo medjusobno...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Novembar 2018, 19:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Grupa trci za Nikolom, skakucemo kao koze po stepenicama uzbrdo...a vruce je...

Beladjo

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 62 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.