Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:50

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 153 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 14 Jul 2019, 21:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Imajući u vidu geografiju grada i metro stanicu najbližu destinaciji za večernji provod, imale smo želju da protrčimo i kroz zamak Sforca u taj kišni sumrak.
But, nooo! Tvrđava ima radno vreme, i kapiju koja se vezuje lancima. Onako, srednjevekovski :lol:

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 14 Jul 2019, 21:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Onda: Brera.
High-end mesto za večernji izlazak.
Da je vreme bilo vedro i toplo, verovatno bi sve vrvelo kao u košnici.
Ovako, kako se nama zalomilo, sa kišom...
Mokri pločnici i retki prolaznici...
O, to je bio čisti blues!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Jul 2019, 17:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, svanuo je novi dan. Za promenu :mrgreen: , pada kiša.
Niste valjda mislili da nas je to obeshrabrilo?

Odlučujemo da je ovo baš dobar momenat da se držimo svog plana i posetimo Duomo :D
A pošto smo želele full ugođaj, sa sve pentranjem na krov, gde ćeš bolje od bezveznog kišnog dana da smanji gužvanjac... bar smo tako mislile :lol:

E, pošto iz nekog razoga nisam uspela, ni prethodne večeri, a ni tog jutra, da nam rezervišem karte online, došle smo do trga da vidimo kolika je gužva, i može li se bez nekog preteranog čekanja ući i videti šta treba.

Red za karte pored same crkve (tu su neke kiosk-biletarnice), kao i red za ulazak se bogami oteglio...
Međutim, nekog od prethodnih dana sam u prolazu šacnula da biletarnica Muzeja Duomo (u bivšoj kraljevskoj palati) takođe prodaje i komplet-karte za sve. Tako smo došle tu, gde je ispred nas bilo troje ljudi :lol: i kupile karte veoma brzo. A kupile smo i savet da se najpre popnemo na krov, jer su za te liftove manji redovi za ulaz... A posle se sa krova stepenicama ionako silazi unutra u crkvu.
Prvo dođosmo do ’skip the line’ lifta, odakle su nas ljubazno uputili na onaj drugi – gde je red bio još manji! Fala ;)

I tako...
Sad ću vas potpuno neumereno udaviti tim fotkama :D

Ok, da bacimo pogled kako taj trg izgleda odozgo...
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Jul 2019, 18:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Interesantni su im ti 'šiljci'
Slika

Slika

Slika

A Madunina i odavde izgleda majušna...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Jul 2019, 18:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još malo detalja... (vidi se drastična razlika u boji mermera kod elemenata koji su skorije dodati. Jesam li vam možda već rekla da je gradnja ove katedrale 'never ending story?)

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Jul 2019, 18:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Licem u u lice...
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Jul 2019, 18:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Druga strana trga bi izgledala otprilike ovako:

Kebala sam da vetar dune dovoljno jako da potpuno razvije tu tešku zastavu natopljenu kišom... ali nije
Slika

Red koji vidite su čekači na ulaz u Muzej Duomo. Biletarnica je na levoj strani - tu gde niko ne čeka ;)
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Jul 2019, 18:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ono što je mene iznenadilo je takva minucioznost izrade, imajući u vidu da je to ipak sve na krovu, je li, ne baš pred očima široke javnosti...
Ali valjda su u ta vremena još uvek smatrali da ipak ’Onaj odozgo’ sve vidi i sve zna, pa su bili jednako pažljivi kao da rade fasadu zgrade u najprometnijoj ulici. A možda i pažljiviji od toga ;)

Elem, nađoh negde i podatak da se jedna naročita i veoma vredna relikvija – jedan čavao kojim je Hristos bio prikovan na krstu – čuva baš na krovu Duoma (google nije baš translejtovao taj italijanski tekst dovoljno jasno da saznam tačno gde). U svakom slučaju, za neki praznik (tipovala bih na Krstovdan, prevod niks...) se Biskup sa pratnjom u nekakvoj korpi (?, valjda po tradiciji dok nije bilo lifta, a stepenicama teško) podiže tu na krovnu terasu, uzima relikviju i spušta je dole u crkvu, pa izvesni broj dana vernici mogu doći na poklonjenje, dok se ne vrati opet gore...

Kako precizno objašnjenje :lol: Ne zamerite. Koga bude interesovalo detaljnije, ne sumnjam da će info naći i sam...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Jul 2019, 18:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Iznutra, ovo je zdanje takođe grandiozno.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Tu je i jedna meni nejasna postavka ogromnih platna čuvenih slikara...
Slika


I pored neprekidnog žamora turista, nekako mi odzvanja tišina... Praznina...?
Četrdeset hiljada vernika može stati u ovu crkvu. Pomalo je tužno, ali pitam se koliko li ih sada dolazi...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 19 Jul 2019, 17:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Rešismo da siđemo i u kriptu, kad već karta važi za sve atrakcije...

Pa, treba znati da ovo nije onkva uobičajena crkvena kripta, nego arheološko nalazište, prikaz života na ovom trgu kroz razne epohe i u nekoliko nivoa.

Kako to?
Najpre da kažem da je u antičko doba nivo ulice ovde bio 3 do 4m niži nego danas (!). Uopšte ne umem da objasnim ovaj fenomen, ali tako je svuda, nije razlog podizanja nivoa zemljišta vezan samo za velike gradove, pa da čovek kaže: fuj, đubre ih zatrpalo. Jednostavno se zemlja nataložila odozgo. Zašto? Pojma nemam, ali je činjenica da su sve ruševine iz davnina prekrivene nekim slojem tla, pa iskopavane...

Slika

Slika

Slika

Slika

Zar je i ovo antika? Viskonti zmija već prisutna...
Slika

Izlazimo napolje, i dodaću još nekoliko fotki spoljnih detalja. Davidov trijumf nad Golijatom
Slika

Ovo mi liči na žad...
Slika

I još jednom onaj dino-bebiron ;) sa plovnim kožicama među prstima...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Jul 2019, 05:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Zaboravih da kažem cenu.

Full karta obuhvata ulazak u katedralu, kriptu, Muzej, crkvu san Gottardo i izlazak na krov.
Ukoliko se na krov penjete stepenicama, karta je 13€, a ako idete liftom, onda 17. Fast-track liftom bi bilo 25.

Zašto smo odabrale opciju 2: vreme je novac ;)
+4€ ili +2 do 3h čekanja, pa još na kišici... no brainer, ako finansije dopuštaju.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Jul 2019, 06:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prethodnog dana, Đanluka nam je predložio da posetimo Skalu, jer - iako je spolja neugledna - iznutra je pravi biser.
Odlučile smo da ga poslušamo, ionako je po kiši bolje obilaziti muzeje, nego šetati gradom ;)

Dakle, Skala Museum.

O Skali sam već pisala, pa ću sad dodati samo još nekoliko zanimljivosti:
- Otvaranje operske sezone je 7. decembra, na dan Sv. Ambrozija, glavnog sveca i zaštitnika grada.
- Svaka predstava mora biti završena do ponoći, pa duge opere počinju već popodne
- Skala ima publiku opako istančanog ukusa, koja se ne ustručava da iskaže svoje mišljenje, ni pozitivno, a ni negativno... nekad teraju pevača da ponavlja ariju, sve dok ne otpeva kako treba :lol:
- U Skali su debitovala neka vrlo slavna imena (recimo Paganini), a sujeverje glasi da je nakon uspešnog debija na ovom mestu i pohvale ove zahtevne publike - garantovana munjevita i uspešna karijera.
- Skala je prva operska scena koja je osvetljena električnim svetlom, i to sa neverovatnih 2,5 hiljade sijalica :D
- Prva izvedena opera bila je Salijerijeva „Europa riconosciuta“. Ta opera je svoju reprizu u Skali dočekala tek 2004. godine, kada je pozorište ponovo otvoreno nakon trogodišnjeg renoviranja. Napomenuću i da se Skala redovno modernizuje najnovijim tehničkim dostignućima, kako bi posetiocima pružila najbolje od najboljeg - scenski spektakl

Na ulazu i duž stepenica – uramljeni nekadašnji plakati sa premijera
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Jul 2019, 06:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ovako je izgledala nekad sama zgrada...
Slika

... a evo i sećanja na dane kada je ovde dirigovao...
Slika

Gledano sa trga, izgleda malena. Zapravo, zgrada je u pozadini mnogo veća. Ovalni teatar se još i vidi spolja, dok je ostatak prilično skriven. Evo makete, radi boljeg uvida:
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Jul 2019, 07:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Iznutra... ima detalja koji su izuzetni, ceo prostor odaje raskoš. Dosta su pazili da i na posetioce samog Muzeja ostave taj utisak sjaja...
Slika

Slika

Odgledale smo i polusatni filmić o istoriji Skale, i šta je sve preživela... Kapa dole Milanezima što je se nisu nikad odrekli.

Recimo, Skala je nakon onog bombardovanja '43. godine ostala potpuno ruinirana...
(Duomo je jedina zgrada koja nije stradala, držali su ga potpuno osvetljenim sve vreme, da ga vide svi jasno, u nadi da će ostati pošteđen, što se i desilo – iako je sve okolo bilo potpuno razlupano...Preciznost bombardera ili ruka Božija...?)
Sad, neko može reći da su oni u tom ratu bili na pogrešnoj strani, uz Hitlera, pa su sami krivi. Ali opet mi to nekako bzvz, kako god okreneš - strada neki običan narod kojeg niko nikad ništa i ne pita...

U svakom slučaju, i danas možete čuti tog naratora kako objašnjava da je te godine Skala stradala u ’terorističkom bombardovanju civilnih ciljeva i nedužnog stanovništva’. Svoj stav nisu izmenili bez obzira na sadašnja savezništva i spoljnu politiku. Mada... titl na engleskom je ipak editovan...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Jul 2019, 07:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naravno da ima i interaktivnih touch-screen gedžeta, koji vam mogu dati sve željene informacije, a takođe i, kao u svim klasičnim muzejima, klasična i postavka: osim crteža, slika i fotografija zgrade iz raznih istorijskih momenata, tu su i slike i biste velikana muzike i teatra, muzički instrumenti, kostimi...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Eto. Lepota je u Milanu diskretno skrivena...
Još da stigosmo do pinakoteke Ambrozijana, gde bi nam bio kraj...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 153 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.