Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:45

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 153 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 21 Jul 2019, 19:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Izlazimo iz Skale... gle, opet jedan onaj lepi tramvaj :D
Slika

'Ajmo koju o njima.

U Milanu tramvaji voze još od kraja 19.veka, bez prekida. Naravno, prvo su to bila vučna vozila. Kasnije, kad se pojavila Edisonova kompanija, stvari su se modernizovale.
Danas, u opticaju su modeli iz raznih epoha, uključujući i ultramoderno ultrabrze. Lepi su i oni, ali su mi ipak nekako lepši ovi oldtajmeri :D

Ovi lepotani koji se sad kotrljaju gradom, su prilagođeni modeli Serije 1500 iz 1927. i 28. godine, koje je proizvela legemdarna milanska firma Carminati & Toselli (= Carelli :lol: ), a po projektu Amerikanca Pitera Vita (ne znam da li je on radio i za američki Brill, koji je pravio ovakve ili sasvim slične tramvaje za Klivlend, Toronto i San Francisko).

Zanimljivost je držač-šipka visine 1m, kod konduktera. Korišćena je kao mera, klinci niži od te šipke nisu plaćali kartu :D
Konduktere su ukinuli 1974. Ne znam kako sad određuju da li bambino plaća kartu ili jok :think:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Jul 2019, 22:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sledeća nam je na programu poseta Hipodromu.

Neočekivano? Pa, tu se nalazi još jedna od znamenitosti koje su mi prošli put promakle: Leonardov konj.

Ok, ovo nije zaista ta skulptura koju je Leonardo skicirao, jer finalna skica nije sačuvana, a samu skulpturu nikad nije završio. I, iako je Leonardo bio šegrt kod majstora Verokia koji je znao da napravi figuru konja u pokretu bez potpore pod kopitama, Leonardove fragmentarne skice sadrže sferu i kornjaču (?) kao potpore dvema podignutim nogama. Međutim, moderna verzija ove skulpture je verna više duhu nego izvedbi Leonardovih crteža, tako da izgleda ovako:

Slika

Slika

Slika

Slika

2019. godina je 500ta godišnjica od smrti Leonarda daVinčija.
Po celom gradu mogu se videti tribute radovi mladih umetnika koji su inspirisani ovim Leonardovim delom.
Neke od njih je teže razumeti nego druge...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Jul 2019, 22:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hipodrom se nalazi na pretposlednjoj stanici ljubičaste linije metroa.
Na poslednjoj je...
Slika

Slika

I, iako smo ga obišle pešice sa svih strana, i videle neke grafite različitih stepena blesavosti...
Slika

Slika

... one fantastične murale fudbalera ne nađosmo.

Onda smo poželele da banemo u još jedan deo grada koji nam je Đanluka preporučio: Isola!
Izola je (trebalo da bude) umetnički deo grada slobodnog duha i bogatog street art-a.
Međutim...
Ustanovile smo da mora da je upravo završen nekakav protest, šta li, jer je po ulicama bila neverovatna količina đubreta, nekakvih razbacanih gajbica i sl, ekipe gradske čistoće su tek dolazile da to čiste, pa nismo htele da se zadržavamo...

Umesto toga, produžile smo peške do Porta Nuova, okinule još nekoliko fotki...
Slika

Slika

Slika

I vrnule se do hotela, na jedan minestrone i jedan rizoto milaneze...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 153 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.