Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:36

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2017, 14:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Od onakve Italije ti ideš baš u Napulj? Pa šta ćeš tamo?!

Kako: šta ću?

Vedi Napoli e poi muori – u prevodu: Vidi Napulj, pa umri.
Ne, ovo ne znači da tu treba poslati taštu na ekskurziju, nego da neizostavno treba u Napulj doći bar jednom u životu!

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2017, 15:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa dobro, navikli ste valjda već da moji putopisi imaju podugačku uvodnu priču. Ova će bogami biti baaaš podugačka ;) Evo, kreće...

Prolog: Bella Napoli ili krive Drine napuljske

Napulj je 'grad hiljadu kontrasta'. Ili ćete ga voleti, ili ćete ga mrzeti. Svi vodiči to ističu u prvoj rečenici. Onda: da li je predivan, ili odvratan? Percepcija uglavnom zavisi i od toga šta ste unapred očekivali i šta ste želeli da vidite... I otud nastaju te razlike u doživljaju ovog grada koje sam nazvala krivim Drinama, kada se ljudi iz petnih žila upinju da dokažu da je ispravno jedno ili drugo subjektivno mišljenje.

Napulj je grad ponosnih, može se reći i drčnih, ljudi koji biraju da žive u podnožju aktivnog vulkana. I sama ta činjenica govori ponešto o njihovom karakteru i poimanju života. Bučni su. Neorganizovani. Ne poštuju pravila. Njihov grad nije podređen turistima kao neki drugi italijanski (i ne samo italijanski) gradovi. Ovi ljudi žive svoje živote i gledaju svoja posla. Turisti? Pa da, ima ih. Poprilično. I deo stanovništva svakako živi od turista, na jedan ili drugi način.

Ali i srdačni su. Nasmejani. Voljni da pomognu. Interesuju se odakle smo došli. Stariji znaju i gde smo, i da smo nekad bili komšije. Luduju za fudbalom. Decu obožavaju (čak i ako je 'dete' klipeta visok skoro dva metra). Poštuju starije, u meri da to dirljivo seća na neka starija vremena. Pljuju političare, svoje i tuđe. Veruju u Boga i čuvaju svetinje. Čuvaju sve svoje istorijske spomenike, za onu decu koja će tek doći.

Mafija? Pa zar vi ne znate da mafija ne postoji...? namignuće i razvući osmeh 'oko glave'...

Lokalna varijanta iste naziva se Kamora (može se naći i jedna, bogata i ljuta, pica istog naziva). Naravno, od svojih mnogobrojnih živopisnih aktivnosti stiču dosta para, a ljudi su ipak kvarljiva roba... a eto, i političari su ljudi...

Naiđoh na ovakve komentare: grad je grozan, prljav, smrdljiv, pun beskućnika, prosjaka i lopova. Evo šta smo mi videli: za Prvi maj, jeste bio prljav, jer su postojeće ulične korpe bile prepune pa je đubreta bilo i oko njih, kao i okolo kontejnera, a usled nepresušne reke ljudi koja je zujala u i oko pešačke zone Toledo ulice, glavne štrafte samog centra grada. I klopala brzu hranu 'iz papira'. I pila sokiće, vodu, pivo, kafu za poneti. I jela sladolede. I bacala svo to đubre... Al' tako je i kod nas za praznike. Setite se npr. Kneza posle novogodišnjeg dočeka. Preko noći su oni ipak sve počistili, k'o i kod nas što čiste, pa sutra Jovo nanovo... I usred tog štrokavog haosa, jedan Nigerijac, crn kao ponoć bez mesečine, sumnjivi imigrant/prosjak/ulični svirač umršene kose, sedi na pločniku i svira nestvarno dobar blues... Gitara, električna, sva izgrebana, pojačalo svojeručne izrade, a zvuk nebeski... Za 1€ bakšiša – jednako nestvaran osmeh...

Ima perioda (neki kažu počesto) kada se od odnošenja đubreta (tj. ne-odnošenja) pravi spektakl, i koristi se kao sredstvo pritiska. Mafija (ona nepostojeća) drži firme koje se bave sakupljanjem, transportom, odlaganjem i preradom otpada, u Italiji isto kao i u USA. To je unosan biznis, a i pogodan za manipulacije. Znači – ponešto zavisi i od momenta kada ste se zadesili u poseti. Kao i svuda, ima delova grada koji su ultra-mega-giga, tu je uvek sve čisto i sređeno. A ima i drugih delova, koji izgledaju prilično oronulo i zapušteno. Ali ima toga i kod nas. Ni mi ne lickamo fasade stambenih zgrada iz 60ih godina na, na primer, Karaburmi... Ima i nekih propalih fabričkih zgrada, ali ima takvih i u Rakovici. Ima delova gde su se u te polu-ruševine ubacili beskućnici ili imigranti. Ali ima i kod nas onih nesrećnih čergi sa kućicama sklepanim od kartona, a počelo da ima i migranata...
Smrdljiv? Isti smog kao i ovde, dok ga ne oduva povoljan vetar. A na šetalištu pored obale miriše samo more... I hrana iz bezbroj restorana/kafića/picerija/poslastičarnica nanizanih jedan do drugog...
Možda je leti veća frka ako su temperature jače, a đubre stoji i ne odnosi se? To već ne znam...

Dalje, kažu: saobraćaj je sulud, ne poštuju pravila, ulicu ne možeš da pređeš jer ne čekaju pešake. Jeste saobraćaj haotičan, ali ni Bgd nije ništa bolji u centru grada u špicu. Ima uličnih radova, ima rekonstrukcija celih ulica (k'o npr. Bulevar što je rađen), u centru su skoro sve jednosmerne, oni voze u tri trake tamo gde ima nacrtane dve. Opet, isto kao kod nas. Ne čekaju pešake? Ne, dok pešak ne zakorači na kolovoz, jer se smatra da je tek tada iskazao jasnu nameru za prelazak, i svi staju. Ok, svi osim skutera i biciklista, koji sa istim žarom uleću i među autobuse...

Onda kažu još i: ima lopova i džeparoša, u po' bela dana otimaju tašne i novčanike i kidaju ogrlice i satove. Pa ima ih i ovde. Meni onomad maznuli novčanik na Adi, iako sam mislila da sam svetski šampion u čuvanju svoje tašne, ispraksirana vožnjom po busevima još od svoje 14te godine. A lično sam videla kad su jednoj ženi oteli tašnu u parkiću ispod SKCa, i jednoj baki dripac oteo novčanik kad je izašla iz pošte u starom Merkatoru... Sva tri navedena slučaja u zadnjih par godina i u po bela dana. I vi sigurno znate i sami za x takvih događaja. A sad baš za kajle oko vrata... niti imam, niti nosim, a na odmoru mi je ionako od nakita uglavnom dovoljan osmeh...

Zašto stalno vučem paralelu sa Beogradom? Mogu da razumem da Napulj sablažnjava, recimo, Engleze, koji i za ulazak u gradski bus stoje u redu, a sva pravila ponašanja su im urezana u mali mozak odmah pokraj centra za disanje, pa se na svako odstupanje od programiranog oni momentalno pogube. I smatraju za napad ili uvredu ako neko govori glasno i pritom još i rukama maše i gestikulira. Ili, misle da je nepristojno sušenje veša na terasi u gradu. Mi? Mi smo bili kao kod kuće. Jednako opušteni i jednako oprezni šetači. Jednako pažljivi i jednako drski pešaci. Jednako bučni gosti restorana kao što smo uvek, i kao bilo koja njihova lokalna ekipica. Možda haos jeste i naša prirodna sredina... E jedino što đubre ipak nismo bacali nonšalantno, jer ja to nikad i nigde ne tolerišem, nego smo nosali u kesi nazad do hotela.

Pa kažu:
Napoletani su lenji. - Po čemu je to ocenjeno?
Nemaju posla. - Nemamo ni mi.
Privreda im u čabru. - Naša takođe.
Od čega žive? - Otkud znam? Nemam pojma ni mi od čega živimo... Krpe kraj s krajem, nama je koncept svakako poznat.
Ma, neradnici su... - 'Ajde? A Napulj je četvrti industrijski grad u Italiji. Ispred njega Milano, Rim i Torino. Da nisu tak'e lenčuge, bili bi prvi?

Sve u svemu, postoji neko prastaro rivalstvo ne samo između severa i juga Italije, nego i između samih pojedinih regija i gradova. Prosto kao neki među-gradski šovinizam. Svakako je to posledica vekovnih sukoba, saveza, izdaja, ratovanja i mirenja. I sve se tu generalno zna: sever je lep, vredan, bogat, čist i mirišljav, a jug... nije. I ta priča se primila svuda. Ali ja nekako nemam baš poverenja u stereotipe. Postoji i izreka da je današnja Italija skup nezavisnih gradova-država labavo povezanih fudbalskom ligom. Eee, a kad je za Napoli igrao Maradona... Te dve titule ostatak Italije još ne može da im oprosti...

Treba reći i ovo: Napulj je u svoje vreme bio vekovna prestonica Napuljskog Kraljevstva, a zatim i Kraljevstva dveju Sicilija, i još uvek važi za kulturni centar južne Italije. Sicilijansko kraljevstvo je osvojio čuveni revolucionar Đuzepe Garibaldi, u legendarnom pohodu sa svojih 1000 crvenokošuljaša 1860. godine, i tada su se pripojili ujedinjenoj Kraljevini Italiji, pod prvim kraljem – Vitoriom Emanuelom II Savojskim. Da ne bude zabune, nije ih Garibaldi aneksirao Italiji, već su se sami izjasnili za pripajanje, baš na ovom Trgu Plebiscita, koji je tako i dobio ime:
Slika

Ovo Kraljevstvo je bilo bogato, i kad se pripojilo Italiji, 443 miliona dukata iz njihove riznice predato je Italiji, što je bio ogroman ekonomski udar, i rezultiralo neverovatnim privrednim slomom i talasom iseljenja, kada je u roku od 50 godina nakon ujedinjenja 4 miliona ljudi napustilo ove predele!

Ako govorimo o kulturi, u Napulju se nalazi i prva u Italiji zgrada Opere (Teatro di San Carlo, otvorena 1737.), da, decenijama starija i od Milanske i Venecijanske, i prva napravljena onako kako pozorište i danas izgleda: sa sedištima raspoređenim u polukrug, sa sve ložama i parterom i pokretnom binom sa 'okvirom', koja je bila čudo svog vremena. Bina je mogla da se rotira u pauzi iza spuštene zavese, i da se tako za kratko vreme scenografija promeni potpuno, prateći potrebe zapleta. I sa specijalnim efektima za munje, kišu, oblake koji su mogli da se pomeraju i na kojima je čak glumac mogao da stoji, ma, trista svašta nekih stvari sada smešno običnih, a tada čudesnih i nikad ranije viđenih...

Napulj ima oko 450 crkava iz raznih istorijskih perioda. Nacionalni arheološki muzej, gde je preneta većina atrefakata iz ruševina Pompeja i Herkulanuma. Više zamkova, od kojih su najpoznatiji Zamak del Ovo (Castel dell'Ovo), Novi Zamak (Castel Nuovo), Zamak svetog Elma (Castel Sant'Elmo) i Kapuano (Castel Capuano).

Dalje, tu se nalazi i prvi ikad stvoren državni Univerzitet još od 1224, da kažem i da je Đordano Bruno tu studirao. Bio je Dominikanski fratar, pesnik, matematičar i filozof, nama najpoznatiji po razradi Kopernikove teorije heliocentričnog sistema i tvrdnji da su zvezde u stvari udaljena sunca, oko kojih takođe kruže drugi svetovi. Inkvizicija ga je osudila za jeres, i živ je spaljen na lomači, 1600. godine, na rimskom trgu Kampo di Fjori. Sliku njegovog spomenika na tom trgu možete videti na temi Rim – putopis, koji je pisala naša Milenaidaki.

Da biste u potpunosti doživeli ovaj grad, lepo bi bilo ostati duže. Ako idete agencijskim aranžmanom, možete se nadati eventualno jednom celom danu provedenom tu, ili tek polovini dana, koju smo imali mi. A dan bi (i ne samo jedan) komotno mogao proći u kombinaciji: espresso, peciva, sladoled, šetnja, granita, fotkanje, obilazak zamka ili crkve, pizza, sladoled, kapućino, šoping, granita, šetnja, sladoled, fotkanje, obilazak zamka ili crkve, ručak na rivi, caffe alla nocciola, sladoled, šetnja, fotkanje, sendvič, granita, sladoled, pa sve ispočetka.

Šta htedoh da kažem, a da ne ispravljam dalje one gorepomenute krive Drine napuljske?
Elem, za jedan tako veliki grad, iznenađujuće je gotivan. Ima neki taj svoj duh i stav.

Ali imajte u vidu da ovo nije mesto za svakoga. Ne može se negirati postojanje svih problema o kojima sam gore debatovala, i da je apsolutno u pravu i svako ko ne želi da razmišlja o takvim stvarima kad planira putovanje. Informišite se o onome što vas čeka, i birajte destinaciju prema svojim sklonostima. Ako vam je ovaj grad bio sjajan, u pravu ste. Ako ste mrzeli svaki sekund proveden u njemu, i vi ste u pravu. :D Lični doživljaj je baš to: ličan. I kao takav, vaša jedina istina.

Ima i putnika koji Napulj koriste samo kao bazu za obilazak njima interesantnijih obližnjih lokacija, za tu svrhu je izvanredan, jer je idealno pozicioniran. Mogu se praviti izleti na ostrva Kapri, ili nešto manje poznate, a nipošto manje lepe Iskiju ili Proćidu. Tu je Amalfi obala – ako volite 'prelepe predele sa skladnom urbanizacijom', kako to voli da imenuje UNESCO. Pompeja – istorija, uvid u život grada pre skoro dve hiljade godina. Vezuv – prilika da vidite živi vulkan izbliza. A ako jurite duge peščane plaže za izležavanje... možda ste ipak u skroz pogrešnoj državi?

Napulj nije uglađen, nije mondenski blaziran, nije ušminkan i nije fensi. Ako to tražite, izvol'te na Kapri, nije daleko.

Jeste iskren u svojoj južnjačkoj jednostavnosti i za mene je, baš takav - slika one prave, obične, svakodnevne, istinske Italije. Ako ste to želeli da okusite, i još ako vam ne smeta užurbanost, buka, gužva & krkljanac, na pravom ste mestu (a ako vam smeta, ne silazite južnije od Rima). Bonus koji dobijate je sva sila zanimljivih kulturno-istorijskih spomenika i skrivenih bisera. Raštrkanih. No, ništa se ovde, osim šarmantnog osmeha, ne nudi baš na tacni. Morate se malo i sami potruditi... Vredi.

Obujte udobne cipele, osmeh na lice, i krenite. Senza paura. Pamet u glavu i... sve će biti u redu. ;)

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2017, 21:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
E, baš umeš da ga ispričaš! :text-bravo:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 10:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Od onakve Italije ti ideš baš u Napulj? Pa šta ćeš tamo?!

Vedi Napoli e poi muori – u prevodu: Vidi Napulj, pa umri.
Ne, ovo ne znači da tu treba poslati taštu na ekskurziju, nego da neizostavno treba u Napulj doći bar jednom u životu!
:lol: Ja sam čula za izreku "Vidi Rim, pa umri", dakle umire se više puta, svaki put po odlasku iz Italije... :cry:

Citiraj:
Napulj je grad ponosnih, može se reći i drčnih, ljudi koji biraju da žive u podnožju aktivnog vulkana. I sama ta činjenica govori ponešto o njihovom karakteru i poimanju života. Bučni su. Neorganizovani. Ne poštuju pravila.
Nama bar nije teško da ovo razumemo... :D

Citiraj:
Ali i srdačni su. Nasmejani. Voljni da pomognu. Interesuju se odakle smo došli. Stariji znaju i gde smo, i da smo nekad bili komšije. Luduju za fudbalom. Decu obožavaju (čak i ako je 'dete' klipeta visok skoro dva metra). Poštuju starije, u meri da to dirljivo seća na neka starija vremena. Pljuju političare, svoje i tuđe. Veruju u Boga i čuvaju svetinje. Čuvaju sve svoje istorijske spomenike, za onu decu koja će tek doći.
Ljubomorno i čvrsto čuvaju tradiciju u svakom smislu! Eh i ovakvi smo i mi bili nekad...

Citiraj:
Mi? Mi smo bili kao kod kuće
Tačno sam to i pomislila!

Citiraj:
E jedino što đubre ipak nismo bacali nonšalantno, jer ja to nikad i nigde ne tolerišem, nego smo nosali u kesi nazad do hotela.
Da, umemo mi i to, samo kada hoćemo! Posebno neki od nas! :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 10:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:bow-blue:
Ne umem ja da sročim rečenicu da opišem divljenje koje osećam dok čitam tvoje pisanije.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 10:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Citiraj:
Ali imajte u vidu da ovo nije mesto za svakoga. Ne može se negirati postojanje svih problema o kojima sam gore debatovala, i da je apsolutno u pravu i svako ko ne želi da razmišlja o takvim stvarima kad planira putovanje. Informišite se o onome što vas čeka, i birajte destinaciju prema svojim sklonostima. Ako vam je ovaj grad bio sjajan, u pravu ste. Ako ste mrzeli svaki sekund proveden u njemu, i vi ste u pravu. :D Lični doživljaj je baš to: ličan. I kao takav, vaša jedina istina.
:think: Stvarno ne znam šta bi NAMA TOLIKO zasmetalo u Napulju!? :doh:


Citiraj:
Obujte udobne cipele, osmeh na lice, i krenite. Senza paura. Pamet u glavu i... sve će biti u redu. ;)
:dance:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 17:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: drugari, i hvala! Sad će trema da me hvata za ostatak...

Miki, nismo ni mi svi isti. Moj aršin je iskovao ovaj ludi grad gde živim, ali ima i kod nas drugačijih mesta...
Npr. čim zamislim jednog tamonekog komšu Laloša (onaaako spoorog) u Napulju, :haha:
A to što smo mi baždareni na spid... :mrgreen:
nekad je mana, a nekad prednost

Ajmo dalje

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 17:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Glava prva: Napulj, izbliza

Dobro, nakon što smo apsolvirali 'za' i 'protv', odlučili smo se za :D. Evo malo ličnijih podataka i ličnijih slika.

Napulj je glavni grad italijanske pokrajine Kampanije (Campania). Spada među najstarija u kontinuitetu naseljena mesta u svetu, jer ljudi ovde bez prekida žive još od bronzanog doba. Ime mu potiče od grčkog Nea Polis – novi grad, kad su Grci došli, nastanili se pored već postojećeg, pa je ovaj bio nov (k'o Novi Beograd :mrgreen:).

Istorijski centar grada je najveći u Evropi (1700ha) i nalazi se na UNESCOvoj listi svetske baštine.

Ceo zaliv se zove Partenopejski po legendi o Partenopi. To je bila kći boga reka i muze Terpsihore, koja se zaljubila u Odiseja, i od tuge zbog neuzvraćene ljubavi bacila se u more i udavila. Njeno telo je isplivalo na obalu baš tu negde gde je danas Castel dell'Ovo, i u njenu čast zaliv i taj prvobitni stari grad poneli su njeno ime. Ova legenda se pripisuje Grcima, ali je starija od njih, u stvari je etrurskog poreka ;)

O slavnoj prošlosti Napulja sam već ponešto napisala, kao i o tužnoj činjenici (koju se svi prave da su zaboravili) da ih je prilikom ujedinjenja orobila baš ona poštena i ušminkana severna strana, baš njih, iste te sirote, je l' tako, prljave i musave lopuže. I time su prinudili 4 miliona ljudi da napuste domove... Gde će im duša? Ceo 'veliki Napulj', grad sa svim prigradskim delovima, danas ima 4,5 miliona stanovnika. To je razmera njihovog egzodusa. Nakon toga, do pred Drugi sv. rat taman malo pridigli glavu, Amerikanci osuli bombama po njima, i opet im sve razrušili i pobili narod. Kolateralna šteta... Napulj je najviše bombardovan od svih italijanskih gradova. Zašto? Zato...
Opet masovno iseljavanje, a za ove što su ostali - dizanje grada iz početka.

I onda ih još neko gleda sa visine... Ali Napoletani baš i ne haju mnogo za to, ima u njima onog prkosa koji prepoznajem... Znaju ko su. I zato hodaju dignute glave i sa osmehom na licu.

Pa zašto su onda uopšte glasali za to ujedinjenje? E, da su tada znali ono što znaju sad, da će od kraljevića spasti na prosjake... Poneo ih patriotizam. Svi strasni ljudi i narodi su u duši idealisti. Za onoga ko tom čistotom manipuliše – loša karma. Gleda Onaj odozgore, i piše. Tu i tamo se seti i da prelista blokče...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 18:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
O parkovima, baštama, vilama, katakombama, muzici, zamkovima i Liberty Napoletano, neću ni da vam pričam, istražite ponešto i sami :D

Pošto su posebna nacija, imaju svoj jezik, Napolitanski dijalekat, koji je različit od italijanskog jezika. I ponosni su na to.

Napulj ima restorane sa najviše Mišelinovih zvezdica, od svih svetskih gradova. Da, više nego Njujork, više i od Pariza... Pa, onaj ko juri te zvezdice, znaće i gde da ih nađe.
O hrani... neću više, stvarno. Samo još da pomenem da imaju pizza fest dvaput godišnje, u junu i u septembru :clap:

Centralni trg (Piazza del Plebiscito), na kome se nalazi crkva San Francesco di Paola, sa kolonadama koje kao raširene ruke grle ovaj skver
Slika

Prekoputa se nalazi kraljevska palata (jedna od četiri, ostale su Caserta, Capodimonte i Portici), ukrašena nišama sa 8 kipova najznačajnijih Napuljskih kraljeva, hronološki poređanih, među koje se ugurao i Vittorio Emanuelle II, sa sve isukanim mačem u podignutoj ruci. Padre de la Patria... (namerno ga isekoh, on bi bio poslednji desno) Ne pomenuh da je njegova žena bila Crnogorska princeza Jelena Petrović Njegoš. Rodila mu je petoro dece, i u narodu je bila omiljena zbog dobročinstva...
Slika

Stražarska kućica ispred ulaza u palatu
Slika

Zgrada Opere se nalazi levo od ove palate, i malo je uvučena, ali se fasada radi i bila je skrivena iza skela, pa je nisam fotografisala.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 19:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sasvim blizu ovog trga nalazi se Galerija Umberta I, koja nije umetnička galerija, već pasaž. Nalik na, ili skoro kopija, jednog pasaža u Milanu, nazvanog po prvom kralju, gorepomenutom V.E. tako da ova nosi ime njegovog sina, drugog po redu vladara Italije. Ima oblik krsta i jedan krak izlazi na Operu, a jedan na Centralnu pešačku zonu, najpoznatiju trgovačku ulicu koja se zove Toledo (ime je ostalo kao nasleđe iz vremena kad su vladali Španci)
Slika

Kažu da je metro stanica Toledo najlepša u celoj Evropi. Nažalost, ne nađosmo je. A nismo je naročito uporno ni tražili...

Pođosmo tom 'njihovom Knez Mihajlovom', ali je ona bila toliko prepuna naroda koji je lenjo švrćkao u to pretprazničko nedeljno popodne, da se nije moglo propisno užavti u ambijentu. Logično. Nedelja. Sunčan dan. Šta više čoveku treba za uživanjac negde napolju sa porodicom i prijateljima... Pa, tako je očigledno razmišljalo pola Napulja, i lokalci su svuda bili u većini. Šta ja pričam, ovo je njihov grad, naravno da su u većini :D

Hodali smo svega dvestotinak metara tom ulicom, i stvarno je bila puna đubreta, a radnje su mi bile skroz neinteresantne (niks šoping krpica), pa je, nakon odslušanog desetominutnog koncerta crnog majstora na gitari, usledio okret na peti i povratak do druge 'glavne' ulice, koja takođe polazi sa Trga plebiscita i vodi na rivu. Dok odlazimo, prate nas taktovi Summer time...

Jedina fotka iz Toledo ulice mi je ova
Slika

... na kojoj se vidi Pulcinella, maskirani lik koji potiče iz klasične commedia dell'arte. Predstavlja 'glas naroda', pametan, sarkastičan, drzak i lukav, učesnik u pisanim, lutkarskim ili igranim komadima. Sada je nezvanična maskota Napulja, uz, na slici takođe prisutne, crvene ljute papričice roge, koje služe za odbranu od urokljivih očiju i poganih jezika.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 19:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ulica Via Kjaja (Chiaia), i ona pretvorena u pešačku, zbog praznika. Zašto i kako - ne znam, ali ovde ni đubreta ni gužve nije bilo. Evo par detalja i nekih usputnih 'strašnih' sporednih ulica

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Maj 2017, 19:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A onda izlazlimo na rivu. Širina. Sunce. Hiljadu plavih nijansi...
Slika

Slika

Slika

Slika

To mi reci! Vidi! Oni tamo preskočili ogradicu pa se izležavaju na kamenju... 'Oćemo i mi, a? Nego šta ćemo...

Da se razumemo, nije ovo plaža. Ali može da posluži, još kako... Pola sata nirvane. Šum mora. Krici galebova. Ispod leđa topao kamen sa idealnom lumbalnom krivinom ;) Ispod neba sa kog lije čista svetlost... Sjaj koji može, a i ne mora da ima veze sa geografijom ili godišnjim dobom... Svud okolo samo taj modri beskraj, sa dijamantskim odbljescima... I sunce! Sunce na licu, u očima, u srcu... Summer time još uvek svira u glavi i setim se Đoletove interpretacije: samr tajm, ven d living iz iiiizi, ta valda ne mož' bit' izije... Eh... Da mi je da se ne mrdam odavde vek ili dva...

Znate već taj osećaj.
O, tako dobro znate... ma, već vam je u glavi, u grlu, pred očima... I miris, i zvuk, i dodir sunca na koži...
Nije li sjajno što takve stvari ponesemo sa sobom zauvek?

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 10 Maj 2017, 10:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Centralni trg (Piazza del Plebiscito), na kome se nalazi crkva San Francesco di Paola, sa kolonadama koje kao raširene ruke grle ovaj skver
Slika
:o Kako je prostran trg!


jack je napisao:
Sasvim blizu ovog trga nalazi se Galerija Umberta I, koja nije umetnička galerija, već pasaž. Nalik na, ili skoro kopija, jednog pasaža u Milanu, nazvanog po prvom kralju, gorepomenutom V.E. tako da ova nosi ime njegovog sina, drugog po redu vladara Italije. Ima oblik krsta i jedan krak izlazi na Operu, a jedan na Centralnu pešačku zonu, najpoznatiju trgovačku ulicu koja se zove Toledo (ime je ostalo kao nasleđe iz vremena kad su vladali Španci)
Slika
:o Kakav pasaž!!! Kada se setim onih naših u Knezu... :lol: Mada, koliko je Beograd bombardovan, dobro je i da još uvek postoji...


jack je napisao:
Znate već taj osećaj.
O, tako dobro znate... ma, već vam je u glavi, u grlu, pred očima... I miris, i zvuk, i dodir sunca na koži...
Nije li sjajno što takve stvari ponesemo sa sobom zauvek?

Slika
Sada sam se naježila, ali skroz! :romance-heartsfade:

:bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 10 Maj 2017, 17:43 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, dosta sanjarenja, vreme je da se krene, sastanak je na parkingu kod luke, a mi smo dosta daleko. Idemo polako...

Slika

Slika

Kad fotkam ovako levo-desno sa obale, može se steći neki utisak o tome koliko je velik ovaj grad. Nije ni čudo što su interesantne lokacije raštrkane toliko da je do njih neophodan prevoz. Ima dve linije hop-on buseva, cena je 12€ za 24h 'skakutanja'. Poslednjeg dana sam imala ideju da se provozam kraćom linijom jedan krug, bez silaženja, čisto da sve pogledam i da odslušam priču o znamenitostima. Ceo krug traje oko 1,5 sat, a taman toliko vremena smo i imali, ali post-praznični podnevni saobraćaj je bio takav da se vreme dolaska nije moglo garantovati (čika reče: danas nijedan nije uspeo da stigne po redu vožnje), i tako, ostade za neki drugi put...
Ok. Onda - još pola sata one nirvane? Kupljeno!

Dok smo kod prevoza, da napomenem da postoji varijanta kupovine trodnevne karte sa kojom je sav prevoz besplatan, kao i ulaz u dva lokaliteta koja se plaćaju, a na ostalim lokalitetima imate popust do 50%. Košta 23€.

Novi zamak
Slika

Zamak dell'Ovo
Slika

Neki usputni prizori
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 10 Maj 2017, 17:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I za kraj poglavlja o Napulju, jedan nostalgični sve-italijanski šampion...
Slika

... još jedan pravi kaFućino...
Slika

... i jedan snimak iz vazduha...
Slika

... ali tu sam požurila, još ćemo mi boraviti ovde.


Plan za sledeći dan je: ujutro Napulj-Sorento, razgledanje, ručak, pa onda trajektom do Kaprija, a uveče sa ostrva direktno na trajekt nazad za Napulj

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.