Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:13

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Četvrtak, 14 April 2016, 14:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Po prelasku mosta Ponte Sisto odmah se ulazi u boemsku četvrt Trastevere. Poznato je po mnogobrojnim restoranima, kafićima, klubovima i sve u svemu garantuje dobru zabavu. Kada su to čule neke od saputnica iz autobusa, odmah su prvo veče napustile šetnju po istorijskim lokalitetima i trčećim koracima otišle u Trastevere. Možda su se nadale da će upoznati neke lepe Italijane?! (Ja nisam bila u toj grupi. :doh: ) . Elem, prelazeći na zapadnu stranu reke Tibar, ja sam naivno mislila da će nas tu čekati možda nešto siromašnije okruženje od onoga koje smo do tada videli. Međutim, jako sam se prevarila i u ovom deli ima lepih trgova, starih uskih šetališnih ulica, lepih zgrada, muzeja, galerija...


Bazilika Svete Marije na istoimenom trgu u četvrti Trastevere

Slika


Fontana na trgu Svete Marije u četvrti Trastevere

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Petak, 15 April 2016, 14:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Već je padalo veče i vreme je bilo da se polako vraćamo prema hotelu kod giga mega stanice Termini, koja se nalazi na suprotnom kraju grada. Ovog puta krenuli smo ka sledećem mostu nizvodno, kako bi prešli na malo ostrvo Isola Tiberina na reci Tibar, odmah na izlazu iz četvrti Trastevere. Ni manjeg ostrva (270x67m), ni burnije istorije, ali zadržaću se na osnovnim informacijama. Još u 3. veku p.n.e. tu je sagrađen hram posvećen Asklepiju, grčkom bogu medicine i verovalo se da boravak na ostrvu ima isceliteljskih moći, pre svega kod epidemije kuge, pa i drugih bolesti. Umeđuvremenu, tu su bila svetilišta raznim paganskih bogova. U 10. veku na mestu hrama podignuta je hrišćanska bazilika Svetog Bartolomea, a preko puta u 15. bolnica, koja i dan danas radi, pa zato ovo ostrvo i dalje ostaje simbol izlečenja. Sa obe strane obale povezano je najstarijim mostovima u Rimu, a to su Ponte Cestio i Ponte Fabricio (podignuti u 1. veku p.n.e.), od kojih ovaj drugi, još uvek izgleda potpuno autentično.


Ostrvo Isola Tiberina sa leve strane i most Ponte Cestio

Slika


Prednji kraj ostrva, koje je namerno uokvirenih obala i oblikovano tako da liči na brod (još u antičko vreme i predstavlja kopiju broda koji je doneo sa Epidaurusa statuu Asklepija, grčkog boga isceljenja).

Slika


Bazilika St. Bartolomea na Isola Tiberina

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Četvrtak, 21 April 2016, 12:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Kratko smo boravili na ovom malom ostrvu i prešli smo na kopneni deo preko najstarijeg mosta u Rimu, Ponte Fabricio. Već umorni od celodnevnog hodanja, pokušali smo nekako pravom linijom da se vratimo u hotel. Ako pogledate u kartu, to bi značilo da moramo da prepešačimo preko Rimskog Foruma, ali taj prostor je bio ograđen žicom. Kratko lutajući i tražeći prolaz, napokon se spakovasmo u metro i za par minuta stigosmo do Terminija. Glavna zabava je tu bila „čik pogodi“ na kojoj strani sveta ćemo izaći na površinu... Nismo imali snage da proučavamo putokaze, već smo se prepustili kretanju ljudske mase i peli se, peli, peli... pa gde god izbijemo na površinu – dobro je!

Laka prolećna kišica je rominjala, ali bilo je posve toplo da se može sedeti u jakni za stolom ispred kafića. Svuda oko nas su prolazili ljudi raznih boja kože, čuli su se različiti jezici, a u vazduhu je mirisalo proleće i osećala se neka živost i radost. Čekam muža, ispred samouslužnog kafića da donese naše kafice, a ispred mene su stajale prazne čaše i šoljica od nekog prethodnog gosta. Ustaje muškarac koji je sedeo sa devojkom za susednim stolom i ljubazno sklanja prljavo posuđe, eto da mi kao kavaljer učini uslugu. Onako nerazmišljajući umesto grazie izlete mi... „Merci!“ Mladić me je upitao da li sam iz Francuske, a ja sam mu rekla da sam u stvari iz Beograda... „It is in Serbia“, dodadoh. Pitala sam ih odakle su oni, kažu iz Belfasta su. Razmišljaju, ali nisu mogli da se sete gde je Beograd, pa mi rekoše da sam sigurno jako daleko od kuće. „Nije u opšte daleko“, odgovorim im, „ jer, Belfast je mnogo dalje od Rima nego Beograd“ i tu ih totalno zbunim. Uz osmeh završim konverzaciju, ne vredi da im pričam kada ne znaju.... Meni to u opšte nije bilo važno, samo sam se prepustila divnom osećaju, koji sam imala tog trenutka: „Čoveče, pa danas je 14. februar, Dan zaljubljenih, a ja sam u Rimu!“ :)


Sledećeg jutra osvanuo je sunčaniji i vedriji dan nego i jedan prethodni, dok smo boravili u Rimu. Već kao malo iskusniji poznavaoci ovog drevnog grada, rešili smo da krenemo na potpuno novu stranu, prema Trgu Republike, koji je blizu našeg hotela.

Piazza della Repubblica smeštena je na vrhu Viminal, najmanjeg od sedam rimskih brdašaca . To je veliki prostor, kako i dolikuje takvom nazivu, a u okolini se nalazi veše važnih zgrada i lokaliteta : ostaci Dioklecijanovih kupatila (u okviru kog se nalaze 2 crkve i jedan deo Nacionalnog muzeja Rima), Palazzo Massimo alle Terme u kojoj je smešten drugi deo Nacionalnog muzeja Rima, a na samom trgu dve velike zgrade bliznakinje, od kojih je jedna multipleks bioskop (The Space Cinema Moderno) i media cenatr (Fiera Milano Media), velika fontana i drugo...


Ulaz u antička Dioklecijanova kupatila (izgrađena 306 god. n.e., ukupne površine 120.000 m2), gde su sada smeštene dve crkve i jedan deo Nacionalnog muzeja Rima.

Slika



Na Trgu Republike zabava svih turista je bilo pretrčavanje do fontane zbog slikanja :) (pogled na zgradu blizakinju desno)

Slika


Pogled na zgradu bliznakinju levo

Slika


Između zgrada bliznakinja polazi ulica Via Nazionale, kojom smo sa Trga Republike krenuli u dalje istraživanje Rima :)

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Petak, 06 Maj 2016, 12:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Spuštajući se niz ulicu Via Nazionale prošli smo pored palate Palazzo delle Esposizioni, koja divno izgleda spolja, a verujem da je unutra još lepše. Kako vidim na njihovom sajtu, mogu da se kupe ulaznice za audio-vizuelni program pod nazivom “Caravaggio experience”, kao i mnoge druge razne izložbe. Nismo imali vremena da ulazimo unutra, već smo nastavili prema centru Rima. U daljini smo videli zgradu Vittoriano na Trgu Venecija i pošto smo već bili u tom delu, rešili smo da posle “Palate za izložbe” napravimo nagli okret nadesno i da prečicom dođemo do Fontane di Trevi, što nam je bilo trenutno u planu.


Palazzo delle Esposizioni

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Petak, 06 Maj 2016, 14:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Ubrzo smo se našli na stepenicama koje vode ka još jednom od Rimskih brdašaca, Qurinale. Na njemu je bilo tiho i mirno, bilo veoma malo turista. Inače, ovaj deo važi za elitni kraj, okruženo je zelenilom, vazduh je svežiji i čistiji nego u ostalim delovima grada. Zbog toga su najbogatije porodice u prošlosti upravo na ovom mestu gradile svoje palate. Tu se nalazi Predsednička rezidencija, sa velikim zatvorenim parkom (Giardino del Quirinale) , još nekolicina manjih i većih prakova i mnogo drugih važih građevina, spomenika, fontana... Dobrodošao nam je odmor u ovom lepom okruženju!


Prilaz ka manjem parku u oblasti Quirinale i zimzeleni aranžman u obliku srca :)

Slika


Delić slike parka sa statuom kralja Karla Alberta na konju

Slika


Plato ispred Predsedničke palate

Slika


Jedna od palata

Slika


Statua na platou Quirinale (opet obelisk i konji po stoti put :) )

Slika



Na kraju ovog Platoa, nalazi se terasa sa koje se pruža lep pogled na grad. Evo jedne sekvence sa google street view

https://www.google.com/maps/@41.8993107,12.4868633,3a,30y,299h,87.78t/data=!3m6!1e1!3m4!1sfbXicp1TcdJCLABP34MqGA!2e0!7i13312!8i6656?hl=en


U okviru Predsedničke palate - Palazzo Quirinale (površine 110.500 m2, spada u 10 najvećih palata u svetu) nalazi veliki i lep park (površine 40.000m2) i sve ovo može da se obiđe uz unapred rezervisane ulaznice. Nažalost, mi to nismo uradili, tako da smo našu šetnju nastavili dalje...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Jul 2016, 10:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Posle opuštenog boravka na Piazzo Qurinale, prepuštamo se ulicama Rima i pešačkom rutama ubrzo stižemo da možda najpoznatije, ali sigurno najslikanije znamenitosti Rima, Fontane di Trevi. Bio je divan sunčan dan i tada izgleda veoma lepo, ali još lepše je posetiti je i u večernjim satima. Sreća je da smo mi uspeli da je vdimo u oba slučaja. Oko fontane je velika gužva i svi se tiskaju da u glavnom u paru ovekoveče trenutak kada su tu bili. Svaka skulptura na ovoj fontani ima neko značenje!

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Jul 2016, 11:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Kada planirate da idete u Rim, nemojte dozvoliti da vam se desi neki od pehva koji su mene snašli, da vam recimo pukne foto oprema ili da vas zaboli stomak... Ponesite sve lekove koji će vas tih dana držati na nogama i rezervni foto aparat za svaki slučaj. Tog dana na brzinu obiđosmo još i Piazza di Spagna i Piazza del Popolo, ali zbog gore navedenih problema, imam jako slabo dokumentovan obilazak.
Piazza di Spagna je bila u rekonstrukciji, pa nije moglo, osim puno stepenika, ni bog zna šta da se vidi, a pošto je to trg poznat po obilju cveća, logično je da u februaru od toga nema ništa.

Piazza del Popolo jedan od najvećih trgova u Rimu, nalazi se uz severnu kapiju (Porta del Popolo) Aurelijevih zidina. Možda se sada zove lepo, Trg Naroda, ali do 19. veka to je bio trg "protiv naroda", pošto su se tu obavljale egzekucije. :( Na sredini se nalazi egipatski obelisk (star preko 3000 godina), oko kog se nalazi fontana sa četiri skulpture lavova. Na zapadnoj i istočnoj strani su dve velike fontane. Iza fontane na istočnoj stran, strmom uzbrdicom počinje još jedno rimsko brdašce Pinicio, gde se nalazi veliki park, za koji kažu da je oaza lepote i zelenila, na koji smo u tom trenutku samo tužno gledali, previše umorni da se opet penjemo uzbrdo. Obilazak velikog Pinicio parka, ostavljamo za neki drugi boravak u Rimu.

Fontana na istočnoj strani Piazza del Popolo sa pogledom na terasu Pinicio parka iznad, sa koje se pruža sigurno najlepši pogled na ovaj trg.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Jul 2016, 12:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Sutradan smo već bili kao novi i spremni da pešačimo još kilometre i kilometre i da otovrimo uši i oči za nova saznanja. Tog dana nam je bilo stvarno potrebno da budemo u dobroj formi, jer smo išli u obilazak, čuvenog i jedinstvenog Vatikana. Moram priznati da nisam imala pojma šta ću tamo da vidim, jer nekako se nikada nisam nešto interesovala za Vatikan. :oops: Moram priznati da se ne interesujem ni sada :oops: , ali drago mi je da sam i ja videla tu malu državicu, prošla kroz te čuvene oslikane hodnike i sobe. Ono što je možda na tom mestu najjači utisak za nekog velikog vernika, recimo da kažem "indeirektan" kontakt sa samim bogom, mene su "oduvala" ta remek dela sa umetničke tačke gledišta. To izobilje fantastičnih umetnina (skulptura, slika, raznih većih i manjih predmeta), još od starog Egipta, zatim antičke Grčke, donešena u Rim iz raznih ratničkih pohoda, preko početka razvoja hrišćanstva i nadalje... U Vatikanu će vas sigurno zaboleti vrat, pošto jednostavno nećete znati gde prvo da gledate i glavu ćete vrteti kao na ringišpilu. Zaboleće vas i vilica, jer će vam se u čudu usta otovriti i tako ostati ukočena do kraja pohoda po Vatikanu. :D Svaka grupa turista dobija vodiča i slušalice. Svakakve divne priče ćete čuti i sa zadovoljstvom ćete preploviti te kilomtere i kilometre i nećete se umoriti. Svaka slika ima sasvim posebnu i fantastičnu priču. Ono što se kroz tu priču najčešće ponavlja, jeste ime Mikelanđela Buonarotija, taj čovek je jednostavno GENIJE. O Sikstinskoj kapeli neću reći ništa, osim da je treba videti uživo, jer nećete moći ni da zamislite koliko je lepa i veličanstvena.


Evo delića atmosfere iz hodnika i soba u zgradama Vatikana.

Slika

Slika

Slika

Slika


Mikelanđelov autoportret na jednoj od kompozicija! Divim se ovom čoveku, glavni arhitekta, vajar i slikar večnog Vatikana i Rima u celini!

Slika


Njegov učenik, umetnik koji je takođe učestvovao u oslikavanju vatikana, čuveni Rafaelo (ovaj što "gleda" u nas). Bio je poznat i po svojol lepoti, ali umro je mlad. Na njegovom pogrobnom spomeniku u Panteonu, gde je sahranjen, piše:

"Here lies Raphael, by whom the mother of all things (Nature) feared to be overcome while he was living, and while he was dying, herself to die".

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Sreda, 27 Jul 2016, 10:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Posle ove čarobne šetnje po sobama Vatikana, a posebno posle tih fantastičnih priča, koje su nas omađijale tolko da sam imala osećaj da i sama letim kroz vreme, vodič nas je poveo ka crkvi Svetog Petra. Svi smo tu crkvu već videli na nekim slikama, ali stati pored nje, izaziva divljenje i iznenađenje koliko je velika. Vodič kaže da je to po veličini druga bazilika u svetu. Šta reći, osim jedo wow! :D Naravno, jedva smo čekali da uđemo unutra, ali nažalost, više vodič nije išao sa nama (verovatno mu tako stoji u ugovoru), već ukratko ispriča šta može da se vidi i ode. Ući u tu baziliku, a ne znati šta će tamo da se vidi, prosto je skoro i besmisleno. Unutra ima toliko skulputra, slika, umetnina, predmeta, predivan prizor, pa da nedelju dana dolazite svakoga dana tu, nećete sve dobro videti.

Bazilika Svetog Petra, ljudi koji se nalaze ispred bazlike su sitni kao mravi...

Slika


Unutrašnjost bazilike, iza Apside se nalazi opčinjavajuće žuto kružno staklo, mogu da zamislim kako na one ostrašćene vernike to može da deluje... :o
Na dnu slike se vidi puno sveta, opet veličine mrava, u odnosu na ovaj prostor.

Slika


Tu je i ONA, jedinstvena Mikelanđelova PIETA. Opet taj čovek, Mikelanđelo i njegovo delo, koje velikim vernicima znači sve, a kod mene beskrajno divljenje kako je dočarana dostojanstvo i tuga Marije Majke za ubijenim sinom. :cry:

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Sreda, 27 Jul 2016, 11:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Već se približava kraj našem boravku u Rimu, još samo par sati i sada smo rešili da samo opušteno šetamo, sednemo negde na piće, a da ne "jurimo" kroz grad kako bi što više videli. Od Bazilike Svetog Petra, prošli smo preko istoimnog trga, na kom su bili neki radovi, pa nije bio tako reperzentativan kao i inače.

Bio je divan, sunčan, topao dan i krenuli smo ka Tvrđavi Svetog Anđela, koja se nalazi odmah preko puta ulaza u Vatikan. Sa desne strane smo ugledali divan Mosta anđela, odakle se pruža najepši pogled ka tvrđavi.

Most anđela, datira još iz 2. veka

Slika


Tvrđava Svetog anđela je takođe izgrađena u 2. veku, a tvrđava i most novo su ime dobili krajem 6. veku u čast jednog anđela. Prema predaju, nakon velike kuge 590. godine, na vrhu tvrđave ukazao se anđeo, koji je obznanio kraj teške epidemije.

Pogled sa Mosta Anđela na istoimenu tvrđavu

https://www.google.rs/maps/@41.9020083,12.46642,3a,75y,6.08h,100.85t/data=!3m7!1e1!3m5!1s-B1oAcWUwdA0%2FU0xZxg4LCfI%2FAAAAAAAAAAA%2FHa6ky_kdiZs!2e4!3e11!7i10000!8i5000


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Sreda, 27 Jul 2016, 11:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Pored tvrđave Svetog Anđela, uz reku se nalazi lepo šetalište, na kome su tezge uličnih prodavaca suvenira. Sasvim je lepo šetati tuda po sunčanom danu, ali šteta je samo što je drveće još uvek golo, na proleće, kada olista uživanje je utom i veće.

Slika


Štajući dalje, naišli smo, kako je naš vodič rekao na jedinu građevinu u gotskom stilu (i onako ne volim baš nešto taj stil)

Slika


U blizini je i Palata pravde

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Sreda, 27 Jul 2016, 12:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
... i tako smo opušteno dalje šetali Rimom, dok se nismo umorili i seli u baštu nekog kafića-poslastičarnice. Uz željeno pićence/kafu posluženi smo raznim slanim i slatkim zalogajčićima. U Rimu uvek ima šta da se vidi, ali bogami i pojede! Prijatna zakuska, tog sunčanog dana morala je biti zaključena jednim dobrim rimskim sladoledom!

Slika


Pisala sam vam šta sam videla, kačila slike nekih od najpoznatiji prastarih, starih i malo novijih znamenitosti. Pokušala sam i da prenesem kako sam se osećala dok sam bila u Rimu. Možda ću zaboraviti kako se zove neka od tih čuvenih fontana ili zgrada, ali što se mene tiče, nikada neću zaboraviti cvrkut slavuja dok smo se penjala na brdašce Kapitol, neću zaboraviti mir i tišineuu parku brdašca Quirinale. Najjači utisak na mene su ostavili, nemi svedoci burne istorije, visoki, stari četianari, kao i palme palme "razbacani" svuda po Rimu.

Vratiću se opet!

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Sreda, 27 Jul 2016, 13:03 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Milena, ovo je stvarno super!!! :text-bravo: Vredelo je čekati kraj! :ljubac:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Sreda, 27 Jul 2016, 13:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Hvala Dujo! :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim - putopis
PostPoslato: Sreda, 27 Jul 2016, 13:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
milenaidaki je napisao:

Slika



Ништа ти ово не ваља :mrgreen: . Мораћеш ти да поновиш тај Рим :smesko-levo-desno: :smesko-levo-desno: :smesko-levo-desno: .

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.