Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:42

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 90 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Četvrtak, 21 Decembar 2017, 14:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
urbi je napisao:
Takodje, obelisci su nesto sto mi nikako ne ide uz Rim. Jednostavno mi se ne uklapaju u celu tu pricu. Mozda sam ja malo naopaka, ali to je moj utisak :lol: Mene ovo asocira na Aziju, Afriku, a vas?!
Slika


Realno. Sa ovim slonom vise lici na neku Indiju, Pkistan, Kinu... nego li na Roum.


urbi je napisao:
Slika


Ko bi rekao da i u najvecem i glavnom gradu domovine Pizze, nju prave sa ovako velikim i debelim testom, poput nasih baka, koja ga stavljaju da ima od cega da se najede :mrgreen:



Urb, lep ti je putopis, uz realne i nenasminkane komentare. Fotografije su odlicne.
Slobodno nastavi sa daljim kacenjem...

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Četvrtak, 21 Decembar 2017, 20:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Del, domovina pizze je Napoli, sve ostalo je fejk ;)

Urb, nemoj da te molimo...
Al ako treba: pliiiiiz! :ljubac:
Sve nas bre interesuje: i pejzaži, i portreti :mrgreen: , i detalji, i ulice, i izlozi, i parkovi, drveće, mostovi, zgrade, i sve između...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Petak, 22 Decembar 2017, 09:12 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Ma ne treba me moliti, volim ja to :) Nego sam se bojala da vam moja percepcija Rima mozda ne prija :roll:

Del, pica Diavolo samo izgleda debelo :lol: Ovaj rub je "naduvan" i supalj a testo je po sredini bas tanko.

Jela se i Cezar salata i spaghetti alla Carbonara

Slika

Slika

Ja inace obozavam italijansko belo vino, Pinot grigio sorta, tako da sam to tamo i pila a mm je pio pivo, naravno. Probao je pored Peronia, Nastro azura i neka zanatska piva.

Slika

Hrana nije skupa ali pica jesu. I pivo i vino - casa, se krecu od 5e pa navise. Pica je 12-20e, pasta od 10e-25e u zavisnosti od mesta gde sednete. I nisam primetila da je nesto jeftinije ako se umuvas u neku od ulicica. Cene su skoro svuda priblizne.

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Petak, 22 Decembar 2017, 09:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Fontana di Trevi je najpoznatija fontana u Rimu ali najstarija fontana je Fontana dell'Acqua Paola. Nalazi se u Trastevereu, na jednom od rimskih brezuljaka - Janikul odakle se pruza panoramski pogledi na centralni deo Rima. Mi smo uspeli samo da vidimo svetla velikoga grada :)
Ovu fontanu je vodom snabdevao akvadukt cara Trajana (Acqua Traiana), iz I veka nase ere. Godine 1605, akvadukt je promenio ime u Acqua Paola (po papi Pavlu V), pa je zbog toga i kasnije novosagradjena monumentalna, mermerna fontana u obliku trijumfalne kapije, prozvana po njemu. Mi smo ovaj deo grada posetili nocu pa su slike lose. Zato sam pozajmila slike sa neta da bi mogli lepo da vidite kako to izgleda. Na samom vrhu brda, na platou trga Piazza Garibaldi nalazi se spomenik iz 1895. godine posvecen Garibaldiju, coveku najzasluznijem za ujedinjenje Italije - Monumento Giuseppe Garibaldi

Slika

Slika

Slika

Iza ovih zidina je najcuvenija buvlja pijaca Rima - Porta Portese, gde se mogu kupiti razliciti antikviteti, odeca i svasta nesto :)(kao i na svakom buvljaku)

Slika

Ovaj deo grada je jako zanimljiv , i kao sto vec rekoh, ostaje da ga obidjemo, po danu, prilikom sledece posete Rimu :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Petak, 22 Decembar 2017, 09:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Najpoznatija gradjevina - rimski Colloseum, iz mog ugla :)

Slika

Slika

Slika

Spoj starog i novog (renoviranog)

Slika

"Zub" vremena...

Slika

Gradjevina koja vas privlaci i bukvalno trazi da neprestano gledate u nju, sa svih strana. Licni utisak :) Ometaju vas naravno, nasrtljivi vodici i prodavci selfi stapova.

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Petak, 22 Decembar 2017, 13:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
urbi je napisao:
Fontana di Trevi je najpoznatija fontana u Rimu ali najstarija fontana je Fontana dell'Acqua Paola. Nalazi se u Trastevereu, na jednom od rimskih brezuljaka - Janikul odakle se pruza panoramski pogledi na centralni deo Rima. Mi smo uspeli samo da vidimo svetla velikoga grada :)
Ovu fontanu je vodom snabdevao akvadukt cara Trajana (Acqua Traiana), iz I veka nase ere. Godine 1605, akvadukt je promenio ime u Acqua Paola (po papi Pavlu V), pa je zbog toga i kasnije novosagradjena monumentalna, mermerna fontana u obliku trijumfalne kapije, prozvana po njemu. Mi smo ovaj deo grada posetili nocu pa su slike lose. Zato sam pozajmila slike sa neta da bi mogli lepo da vidite kako to izgleda. Na samom vrhu brda, na platou trga Piazza Garibaldi nalazi se spomenik iz 1895. godine posvecen Garibaldiju, coveku najzasluznijem za ujedinjenje Italije - Monumento Giuseppe Garibaldi

Slika

Ovaj deo grada je jako zanimljiv , i kao sto vec rekoh, ostaje da ga obidjemo, po danu, prilikom sledece posete Rimu :)


:o Kolika fontana! Mi je nismo obišli, ostaje i nama za sledeću posetu! Baš mi se sviđa! :ljubac:

Piši, nemoj da prestaješ, koliko god možeš! :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Petak, 22 Decembar 2017, 13:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
urbi je napisao:
Najpoznatija gradjevina - rimski Colloseum, iz mog ugla :)

Slika

Slika


Gradjevina koja vas privlaci i bukvalno trazi da neprestano gledate u nju, sa svih strana. Licni utisak :)


:bravo: :bravo: :bravo: Urbi, mnogo ti dobar ovaj tvoj ugao! :romance-hearteyes:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Utorak, 26 Decembar 2017, 11:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
A sad malo duhovnih stvari :)

Bazilika Svetog Petra u lancima spolja izgleda poprilicno neugledno ali zato je unutrasnjost lepa. U XVI veku Mikelandjelo je napravio maestralnu statuu Mojsija kao deo grobnice pape Julija II, koji je sahanjen u ovoj crkvi. U danasnje vreme, crkva je poznatija po skulpturi Mikleandjela nego po samim lancima. Razlog tome je sto se skulptura smatra jednim od najvech remek dela koje je Mikelandjelo ikada napravio.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Bazilika Sv. Kozme i Damjana je crkva na Rimskom forumu, ciji delovi ukljucuju originalne rimske gradjevine. Kruzna zgrada na ulazu na Forum (koja se danas ne koristi) sagradjena je pocetkom IV veka kao rimski hram, koji je posvecen Valeriusu Romulusu, sinu cara Makiusa.
U vecini crkava italijani su smisli zanimljivu foru. Kada ubacis novcic u kutiju pored oltara, upale se svetla na 30-tak sec. tako da fotografija bude lepsa :)

Slika

Slika

Slika

Mala, manje poznata ali zanimljiva crkva koju posecuju rimljani je i crkva Sant'Ambrogio e Carlo al Corso koja se nalazi u glavnoj shoping ulici Via del Corso.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Utorak, 26 Decembar 2017, 23:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Urbi :clap:
A pričica o tome zašto Mojsije ima rogove?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Četvrtak, 18 Januar 2018, 13:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Nikako da stignem da završim sa slikama i pričom o Rimu...

Jack - u pitanju je "greška u koracima" ;)

Naime, Mojsije je prikazan sa dva roga na glavi. Smatra se da su rogovi nastali kao posledica pogrešnog prevoda hebrejske reči aureola. Pošto se na hebrejskom oreol i rog izgovaraju isto, zbog pogrešnog prevoda jedno vreme se mislilo da je Mojsije na glavi imao rogove. Po drugom tumačenju Mojsije, Jevrejin koga je našla egipatska princeza pored reke bio je pripadnik egipatskog sveštenstva, dok nije saznao za svoje poreklo. Kada je vršio pagansku službu, pošto je pripadao grupi sveštenika vernih bogu Apisu-biku stavljao je te rogove.

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Petak, 26 Januar 2018, 08:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Urbi :text-bravo:
Uvek volim da citam utiske o istom mestu iz razlicitih "pera" a ovaj nas forum nam to i nudi. I uvek se uglavnom isticu pozitivne i lepe stvari koje putofile jos vise "teraju" da se otisnu negde.. ovo je moj generalni utisak, nevezano za Rim.
A tvoje slike i prica su odlicne!

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Petak, 26 Januar 2018, 14:55 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Hvala Jelo! Volim da prenesem i pozitivne i negativne utiske i ako su oni subjektivni mozda.
Imam jos slicica i po koju pricicu iz Rima ali ne stizem...

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Petak, 22 Januar 2021, 13:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Del Boy je napisao:
Ko bi rekao da i u najvecem i glavnom gradu domovine Pizze, nju prave sa ovako velikim i debelim testom, poput nasih baka, koja ga stavljaju da ima od cega da se najede :mrgreen:

:lol: Mi smo u Veneciji jeli pizzu u restoranu gde su vlasnici Kinezi. Niti je Italija kao što je nekada bila, a ni pizza takođe!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Ponedeljak, 28 Avgust 2023, 23:52 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Ponedeljak, 28 Avgust 2023, 23:46
Postovi: 1
Pol: Bata
Prvo, srdacan pozdrav za VlaMar i iskrene pohvale za ogroman trud. Nisam siguran da li je ova tema aktuelna i salje i da li cete videti moj odgovor ali ipak ga pisem. Lepo je videti da ima ljudi koji dele znaje i licno iskustvo-nekome ce def. pomoci. Srdacan pozdrav od Milosa Tegeltij.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Utorak, 29 Avgust 2023, 13:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Miloše dobrodošao na naš forum!
Ima ovde istinskih ljubitelja putovanja i odličnih putopisa, možda nismo tako brojni koliko bi voleli. Slobodno nam se pridruži i sopstvenim utiscima o nekoj destinaciji.
Hvala i što si me podsetio na ovo putovanje.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 90 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.