Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 02:03

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 06 April 2023, 22:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
milenaidaki je napisao:
Što?! Pa ono što nije levo, desno je i obrnuto! :lol:

A naročito obrnuto :lol:

milenaidaki je napisao:
jack je napisao:
Vrtovi okolo naravno nisu u svom punom sjaju polovinom novembra, ali ipak...


:o Ruže i veće u poznu jesen!? :romance-hearteyes:

Videla sam i na ostalim slikama, ali tek sada shvatih da im nije sezona. Sećaš li se kakva je bila temperatura?


Temperatura od 14-17, nije ni noću padala nešto ispod toga.
Mediterraneo – iza leđa ozbiljna planina, a ispred morence, plitko i toplo…
Idila.
Ova zima je cela bila prilično topla čak i kod nas, pa vrv zato tamo još i blaža…

(Dabre, možda sad štuca Blaža…? :think: )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Četvrtak, 06 April 2023, 23:24, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 06 April 2023, 23:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
milenaidaki je napisao:
jack je napisao:
Mutna vremena, idealna za mutne tipove…
Gabriele se proglasio, rekoh, za poglavara. Titula koju je odabrao je „Duče“. Da li vas ovo na nekoga asocira…?

Na Palmu? :lol: Ako je bio "mutan lik", ni tako poznat pesnik, ne bih se opterećivala njegovom biografijom. :hand:

:lol: Palmu… :think:
Duče je bio nadimak za Musolinija… mada… ako je meriti po veličini (ćelave) glavurde - (opet) :think:

Enivej, Duce = Führer = Leader = vođa


Ali nisam zato pomenula ime D’Annunzio, već zato što je bio lik koji je pokušao da napravi svoju utopijsku mikrodržavicu nazvanu Fiume (Rijeka, tj reka, je u prevodu na italijanski jezik fiume, fiumicino je deminutiv, tj Rečica, što je bio poznati naziv one reke koju su baš u doba fašizma proglasili da je sigurno bila antički Rubikon... Zanimljive su mi takve "koincidencije" na koje naletim, pa rekoh... evo još jedne:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 06 April 2023, 23:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U toku pisanja ovog putopriča već sam u po tri slatke reči pomenula dve mikrodržavice koje se nalaze u Italiji, ili su bar "okružene Italijom" ako pazimo da verbalno ne povredimo njihov suverenitet: San Marino i Vatikan.
Mislim… dve od preživelih mikro gradova-država, koje su u Italiji postojale takoreći do juče, tj. do ujedinjenja pod dinastijom Savoja 1861. godine
E, to su dva uspešna od četiri postojeća "projekta" te vrste.

Fiume je, kako rekoh, postojala od novembra 1920. do februara 1924.
A ta četvrta misteriozna slobodna republika… nalazila se 'nako baš kod Riminija, znate već, tu gde sam u polaK priče zadremala na kauču…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 07 April 2023, 12:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Idila.
Ova zima je cela bila prilično topla čak i kod nas, pa vrv zato tamo još i blaža…
(Dabre, možda sad štuca Blaža…? :think: )

:lol: Da, Italija svakako jeste idila!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 07 April 2023, 12:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Duče je bio nadimak za Musolinija… mada… ako je meriti po veličini (ćelave) glavurde - (opet) :think:
Enivej, Duce = Führer = Leader = vođa

Ali nisam zato pomenula ime D’Annunzio, već zato što je bio lik koji je pokušao da napravi svoju utopijsku mikrodržavicu nazvanu Fiume (Rijeka, tj reka, je u prevodu na italijanski jezik fiume, fiumicino je deminutiv, tj Rečica, što je bio poznati naziv one reke koju su baš u doba fašizma proglasili da je sigurno bila antički Rubikon... Zanimljive su mi takve "koincidencije" na koje naletim, pa rekoh... evo još jedne:
:lol: Znam čiji nadimak je bio Duče. :lol: Tvoje poverenje u naše znanje je malo. ;) Nego odgovorih na tvoje pitanje, na koga me podseća onaj lik, ne po izgledu, već po tome što je "kontraverzan" i što mnogo voli vlast, mešetari i radi šta hoće u "svom" gradu.
Pa nije slučajno...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 07 April 2023, 12:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Urbino.
Uglavnom, Urbino je za mene bio udica za ovaj program.
Evo i zašto ;)
Slika

:think: Ne znam da li je do fotografa ili je ovo stvarno najlepši gradić koji videh na nekoj slici do sada...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 09 Septembar 2023, 09:40 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 28 Oktobar 2022, 13:40
Postovi: 6
Pol: Bata
jack je napisao:
I još jedna trivija, dok sam u kancelariji:
u Italiji postoji fontana koja toči crveno vino 24/7 - u gradiću Ortona, regija Abruco. (Mi smo ovde već prešli u Marke, bez svraćanja u to interesantno mesto... :snooty: )
Fontanu su postavili vinarija Sarchese i neprofitna organizacija Put Sv. Tome, na kraju hodočasničke rute Cammino di San Tommaso, kao dar hodočasnicima koji hodaju od Rima.

Međutim, pešačenje tom stazom uopšte nije postavljeno kao uslov da biste se počastili vinom iz fontane.
Kažu. :mrgreen:

Ko sledeći bude skitao po ovoj regiji (u svojoj organizaciji) nek nam javi je li trač ili istina… :D

To zvuči kao zanimljiva trivija! Nadam se da će neko sledeći koji prođe tim putem potvrditi da je fontana sa crvenim vinom stvarno postojala. Možda će biti prilike da je isprobate kad budete prolazili kroz tu regiju


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 21 Decembar 2023, 10:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I ja se nadam. Jedina slična stvar za koju pouzdano znamo da je postojala je vinovod cara Dušana od carske vinice u Velikoj Hoči do njegovog dvora u Prizrenu :)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 21 Decembar 2023, 10:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
milenaidaki je napisao:
jack je napisao:
Idila.
Ova zima je cela bila prilično topla čak i kod nas, pa vrv zato tamo još i blaža…
(Dabre, možda sad štuca Blaža…? :think: )

:lol: Da, Italija svakako jeste idila!


Ma ne pričaj mi ništa, pundravci mi rade prekovremeno... :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Decembar 2023, 22:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Evo još nekoliko detaljčića iz te poslednje večernje šetnje

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


I noćna slika onog čuvenog Piazza Cavour
Slika

sa uveličanom čuvenom fontanom sa čuvenom šišarkom
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Decembar 2023, 22:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Zatim jedna od arheoloških atrakcija, nalazište Domus del Chirurgo (hirurgova kuća) iz 3.veka, slučajno otkrivena 1989. godine na trgu Ferrari. Možda i nije bila samo kuća hirurga, nego nekakva bolnica, u svakom slučaju - tu je pronađeno čak 150 raznih medicinskih instrumenata, što gvozdenih, što bronzanih. Impresivno.

Slika

Naravno da je ovo nalazište zaštićeno, pokriveno i predstavlja deo muzejske zbirke grada... radno vreme? :snooty: ali ionako bih samo protrčala...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Decembar 2023, 22:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Cinema Fulgor

Slika

Čuveni bioskop u kome je sedmogodišnji Felini odgledao svoj prvi film, Maciste all'inferno (naslov je preveden kao Veštičja kletva), koji je “celog života pokušavao da preradi". Hm... :think: eto u čemu smo pogrešili... što smo mi klince vodili da gledaju Ledeno doba i tome slične limunade, umesto okultno-apstraktnih-horora... Tja...

U svakom slučaju, kad je Federiko malko odrastao, počeo je da crta postere za filmove koji su prikazivani, pa je tako imao besplatne ulaznice za sve filmove.

Bioskop je obnovljen 20. januara 2018. nakon pet godina restauracije, i sada je na gornjem spratu jedna od raštrkanih stanica “difuznog” Felinijevog muzeja, koji je najzad izašao iz jednog podruma o čiji su dovratak glave decenijama razbijale neke svetski poznate filmske face, i - od avgusta 2021. - osim mogućnosti da vide čuvene filmove ovog reditelja, posetioci imaju mogućnost da se bolje upoznaju i sa njegovom zaostavštinom, koja je prikazana u 16 soba u zamku Sismondo, bioskopu Fulgor i na trgu Malatesta.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Decembar 2023, 22:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I za kraj obilaska grada, Tempio Malatestiano

Slika

Najčudnije od arhitektonskih blaga Riminija, hram Malatesta s kojim je Leon Battista Alberti otvorio renesansu, jedina je katolička crkva u Italiji lišena bilo kakvog hrišćanskog verskog obeležja, s izuzetkom velikog raspeća dodatog naknadno (izradio ga je Đoto), ali okruženog ozbiljnim brojem ezoterijskih, zodijačkih i paganskih simbola. U tolikoj meri, da je tadašnji papa Pio II prokomentariao ovako: “To nije Hristov hram, već hram obožavalaca đavola”.

Prvobitna crkva je bila iz 13. veka, gotičkog stila, posvećena sv. Franji. Polovinom 15 veka je potpuno preuređena, kao renesansni Tadž Mahal – grobnica izvesne dame po imenu Isotta degli Atti, voljene ljubavnice tadašnjeg glavnog baje, Sigismonda Malatesta. Za radove je bio unajmljen, kako rekosmo, firentinski arhitekta Alberti, ali avaj, nikada nije dovršena.

Ako vam ova crkva ipak izgleda završena, varate se. Već na samom pročelju nedostaju bitni elementi, uključujući i centralni toranj, a fali i glavna kupola.

Radovi su obustavljeni kada je Sigismondo morao da usmeri novce na ratovanje protiv gorepomenutog pape, koji je ovog “Vuka iz Riminija” anatemisao/prokleo na večni boravak u paklu zbog dugačke liste grehova među kojima su navedeni silovanje, ubistvo, incest, preljuba i ugnjetavanje naroda... Nije poznato da li je njegova duša završila u paklu, ali znamo da mu telo počiva u toj crkvi, u sarkofagu pored Izotinog.

Šta bi bio zaključak: muškarci su neizlečivi romantici, koliko god bili vukovi...? :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Decembar 2023, 22:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Izlazak kroz istu onu kapiju...
Slika

... i ovde bi mogao biti kraj ove sage...

Ali nije :mrgreen:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Decembar 2023, 08:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Rimini ima još par pričica koje neće ostati neispričane :D

Prva od njih je – Hugo Pratt. Uz Felinija, jedan od briljantnih mađioničara, kreatora paralelnih svetova. Reč-dve i o mom omiljenom stalker-u :mrgreen: osim što sam ovde ja uhodila njega… avaj, bezuspešno ;)


Vama koji me poznajete, ili ste čitali moje putopriče, već je poznata i moja čudna veza s jednim fiktivnim strip junakom s kojim se srećem po raznim ćoškovima Evrope... Taj lik je, naravno, Korto Malteze, kultni anti-heroj, putnik, ironični mornar, a lik koji ga je izmislio i nacrtao je (ajrecimo) Italijan, Hugo Pratt, rođen baš u Riminiju 1927. godine.

Slika

Očekivala sam nekako da se ovde može naći bar nešto posvećeno njemu kao ipak eto znamenitom sinu ovog grada... Pa... ima jedan parkić pored mora... ali ni tu ništa (osim imena) nije vezano ni za Huga, ni za njegovog najpoznatijeg junaka... Šteta.

Ako se pogleda njegova čudna biografija, izmešano englesko-provansalsko-italijansko-tursko-jevrejsko poreklo, odrastanje u Veneciji uz članove porodice koji su umetnici raznih fela (uključujući i tetku glumicu i mamu tarot-gataru :lol: ), a onda, u periodu adolescencije i odlazak u severnu Afriku, gde mu je otac bio na službi, pa kad je italijanska vojska tamo pukla – i život u zarobljeničkom logoru... uz još dodatne životne izbore u pogledu država u kojima je boravio i radio, posete Amazonu, i sl... može se reći da je Korto neka vrsta njegovog alter-ega u paralelnom svetu stripa.

Una balata del mare salato...



Sve u svemu, interesantan lik. Oću reći - obojica :mrgreen:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.