Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:18

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 22 Novembar 2022, 16:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Akvila danas ima 70k stanovnika, dakle skoro je upola manji od Peskare, iako je glavni grad regiona. Možda bi bio i veći da nije bilo te katastrofe koja ga je prilično unazadila…

Iako je nazvan gradom orlova i jeste u planini, zapravo se nalazi na relativno skromnoj visini od 720m, u dolini između 4 vrha viša od 2000m. Zato, kažu, godišnje ima 11 hladnih meseci i 1 svežnjikav. :mrgreen:

Pa sad… ne znam koja je tačka gde su merili visinu :lol: pošto je situacija sledeća:
Autobusko stajalište (međugradsko) gde je i naš turistički bus ostao parkiran, je u podnožju nekakvog brda. Grad, tj. ćentro storiko, je gore. Do njega se može doći okolonaokolo putem, u trajanju od 40ak minuta pešačenja, ili jednim tunelom novijeg datuma, u kome postoje montirane pokretne transportne trake… i široka obična staza za hodanje u sredini.
Tunel je dug 502m, a visinska razlika početne i krajnje tačke je 250m. Eto zašto ima te pokretne trake...
Slika

... koje iz nekog razloga (možebiti aktuelna energetska situacija… ili ne) nisu funkcionisale.


Ok, jesvalahi strmo, al šta je to za avanturiste i planinare? Mačiji kašalj! :D

15-20 minuta (ili koji više) kasnije… eto nas na glavnom trgu!
Slika

Sve zgrade na trgu, kao i ove prelepe (simetrične) fontane, su popravljene i vraćene u prvobitno stanje. Mada je to trajalo…

Prekoputa nas je katedrala, crkva svetog Massima iz 13. veka (i oni su tvrdoglavo ostali verni svom lokalnom svecu, hrišćanskom mučeniku postradalom za veru u 3. veku). Prethodno je već par puta rušena u zemljotresima, tako da je sadašnji izgled fasade onaj iz 19 veka, dakle onako kako je stajala pre 2009.
Slika

U skladu sa svojom izjavom da planinarenje nije neki problem, uputili smo se niz drugu stranu brda do još jedne turističke atrakcije, zvane 99 lica (ili 99 njuški?). Zna se da je izgrađena u 13. veku, tj 1272. godine, ali ne postoje istorijski verifikovani podaci o njenom značenju.

To je fontana-česma-pojilište za stočicu, sa 93 česme za dovod vode.Osnova je otvoreni trapezoid, redovi bele i crvene opeke su korišćeni na vrlo specifičan način da bi kreirali određeni talasasti vizuelni efekat – mada mu je razlog i namena, ukoliko nije čisto umetnička i estetska, i danas nejasna.
Slika

Slika

Slika


Česmice su montirane kao glave, koje bi mogle biti karikature lokalnih velikaša, ali takođe ih ima i paganskih, demonskih, humanoidno-životinjskih hibrida, ili jasno životinjskih.
O njihovom alegorijskom značenju debate nikad neće biti okončane…
Slika

Preovlađujuća legendica je da je glavni lokalni baja (13. vek je žestoki feudalizam) naredio da se izgradi ova česma, ali s namerom da je finansiraju nešto manje glavne baje iz 99 okolnih sela iz ove regije. Čekaj, 99 ili 93?

Sela je, kažu, bilo 99, od kojih su 6 odbili da plate ovaj hir. Pa su tako ostali bez glava.
I bukvalno i figurativno i alegorijski… :lol:


Prekoputa ulaza na ovo pojilište-fontanu nalazi se crkvica sa interesantnim sunčanim satom na fasadi
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 22 Novembar 2022, 16:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Usledio je, naravski, planinarski povratak uzbrdo, nazad na glavni trg.

E sad, ja sam fotkala i nizbrdo i uzbrdo, i posle malo po tom centru navr' brda.
Slikala sam pojedine zgrade, ulice i detalje, kao i uvek.
Okačiću te slike hronološkim redom, uz neki zaključni komentar na kraju

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 22 Novembar 2022, 16:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 22 Novembar 2022, 16:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 22 Novembar 2022, 16:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Eto.
Ima ovoliko slika iz čistog osećaja krivice :lol: što ću sad reći sledeće:
Jeste da je ovo glavni grad regiona.
Jeste da smo se uglavnom zbog njega i popeli na planinu baš ovde, i planina mi se neverovatno svidela.
Razumem ja i da je značajna podrška za ovaj grad da turisti dolaze ovde, pogotovo tako da se tempira i neka pauza za ručak baš na ovom mestu, da bi se što više para ubacilo u kasicu.
Lep je ovo grad, i jes mi ga žao.
I znam da tu ima još nekih lepih stvari koje vredi videti, iako ja to nisam stigla.

I vrlo bih volela da on što pre izgleda ovako kao na plakatima
Slika

Ali.
Kao turista... ipak bih rekla: više bih volela da je ovo moje turističko vreme bilo provedeno na nekom drugom mestu... :confusion-shrug:

Jer Abruco stvarno ima još gradića sa srednjevekovnim nasleđem, a u mnogo bolje očuvanom stanju...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 22 Novembar 2022, 17:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
… kao što je recimo Ćivitela del Tronto (Civitella del Tronto) :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Novembar 2022, 09:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
… a gde smo proveli svega 1,5h. :snooty:
Stigli u 15:30, dalje krenuli u 17:00. Jedva uhvatismo nešto dnevnog svetla… idealnog za fotkanje :D

Dakle…
Ćivitela je grad koji postoji „oduvek“, tragovi naselja sežu unazad sve do paleolita… a veruje se da su prvu tvrđavu izgradili pripadnici drevnog italijanskog naroda/plemena Pićena.

Tokom srednjeg veka pripadao je Kraljevstvu Napulja, a zatim Kraljevstvu Dveju Sicilija (pod vlašću Burbona), i bio veoma važno utvrđenje na granici sa Papskim državama.
Opsedale su ga i napadale razne vojske, ali se uvek držao hrabro.

Kuriozitet je da je ovo mestašce bilo poslednji grad ovog kraljevstva koji je „pao“ prilikom ujedinjenja Italije – predali su se 20. marta 1861. godine.

Nakon toga, Bizmark je ’66. ponudio Savojima Veneciju ako mu se pridruže u ratu protiv Prusa, a Papsku državu su preuzeli od Francuza (koji su bili papski saveznici i čuvari), jer su tada Francuzi ratovali sa Prusima pa povukli svoje trupe na front. Kad je Francuska taj rat izgubila… cela teritorija je aneksirana i time je 1870. nastala Italija kao ujedinjena država. Sa papskim sedištem u malecnom Vatikanu…

Diplomatski odnosi između države Italije i države Vatikan ostali su prilično zategnuti sve do 1929. godine, kada je tadašnji papa malo olabavio svoje negodovanje prema Italiji, verovatno i pod uticajem Musolinijeve ideje o Novum Imperium Romanum…

No, ko bi još u 21. veku razmišljao o faš istima, je l’.


Nazad na temu…

Tvrđava!

Ćivitela ima najveću srednjevekovnu tvrđavu u Italiji!
Štaviše, to je druga po veličini tvrđava u celoj Evropi! Odmah iza tvrđave Hohensalzburg u – naravno – Austriji. (Impresije forumaša ovdašnjih iz tvrđave Hohensalzburg kao i samog grada Salcburga potražite u kutiji sa pismima i razglednicama iz Austrije)

Dakle, tvrđava je na vrhu jednog brda, u jednom prigodnom klancu, a dimenzije su joj 500m x 45m, i u njoj je bila posada od 7.000 vojnika.
Imam jednu jedinu skoro-pa-dobru izautobusku, radi sagledavanja njenih razmera i kako dominira ovom dolinom…
Slika

Stari grad je unutar obruča zidina, a u ovo novo vreme raširio se bogami lepo i u dolinu,
a tvrđava… je u rekonstrukciji… Tako da ona skalamerija na vrhu nije trebuše, već najobičnija prozaična dizalica... :lol:

Kapija za ulazak u grad (porta Napoli), jedina je preostala cela gradska kapija nakon svih vekova, pa je sada i zvaničan turistički ulaz, kako bi prvi utisak bio što snažniji.
Izgleda ovako:
Slika

Prolazimo... i sa unutrašnje strane izgleda "instagramično" :roll:
Slika

I već smo na glavnom trgu Piazza del Poppolo, koji se smatra jednim od najlepših trgova Italije… nije ni čudo...
Slika

... sa ovakvim pogledom na more...
Slika

Popločan je travertinom, svetlucavim belim kamenom, još na samom početku 16. veka, kad su rešili da ulepšaju grad.
Na trgu se nalazi crkva sv. Frančeska (Chiesa San Francesco)...
Slika

i trgovačka lođa (Loggia dei Mercanti)
Slika


Hm… tu je i hotel/restoran Zunica, sa silnim nekakvim Mišelinovim/Mišlenovim zvezdicama i ozbiljnim menijem sa lokalnim jelima pripremljenim od lokalnih sastojaka…
Slika

Abruco je kulinarski gledano fantastičan region, jer ima i plodove mora i plodove tora, i divljač, i planinske travke, i med i tartufe… Sve što kuvaru-majstoru treba za spremanje maestralnih delikatesa…
No, o hrani ću pred kraj ove storije, pa se do tad malko strpite :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Novembar 2022, 10:32 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Krećemo dakle sa tog trga, savršenog izraza umetnosti i istorije, uzanim uličuljcima, međ stepeništa, strme staze, crkve, palate, kućerke, srednjevekovne i renesansne zgrade… Naviše, prema savršenom izrazu moći na vrhu tog brda…
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Novembar 2022, 12:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ulaznica je 6e, i obuhvata neograničeno šetkanje po prostoru same tvrđave, kao i ulazak u muzej.
Kamo lepe sreće da smo imali više vremena da tu proboravimo… ovako je bilo trčkaranje naokolo bez naročitog reda i/ili plana (čitaj: muva-bez-glave varijanta :mrgreen: )…

Ali jes' fotogenična tvrđava...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Novembar 2022, 12:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Taj deo gde je smešten muzej ima više zgradica koje su potpuno rekonstruisane, neke u funkciji izložbenog prostora, neke su zamandaljene i prašnjave, neke još u radovima...
Slika

Slika

Slika

Slika

Ovako je izgledala soba nekog desetara...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ušla sam i u sam muzej, ali...
... vreme mi je bilo prekratko da bih se zadržavala da tumačim objašnjenja koja su ispisana samo na italijanskom jeziku...
... kustosa nije bilo ni od korova, što je i logično imajući u vidu da je tvrđava (pa i muzej) otvorena zimi do 17h, što znači da mu je radno vreme bilo na izmaku...

i tako...

svrnuh u suvenirnicu po magnetiće, i onda...


skapiram kud se odavde izlazi na šetnicu, i da to izgleda ovako...
Slika

Slika


'dve simetrične planine perfektno uokviruju negativni prostor koji fokusira pogled na savršeno centrirani zalazak sunca na naspramnoj tački idealno zatalasanog zelenog krajolika' :lol:
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Novembar 2022, 15:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sunce već zalazi… a kao što rekoh vreme nam je kratko.
I da nije, sišla bih s tvrđave pre mraka, nije baš zgodno lomatati se po toj kaldrmi bez svetla…
Nizbrdo, nazad do glavnog trga...
Slika

Slika

Slika


... i dalje tim lavirintom uličica i prolaza.
Slika

Slika

Slika


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Novembar 2022, 15:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Čudni uglovi, čudna prostorna rešenja, čudni zen-momenti...

Ali, naiđoh i na jedan spomenik koji sam potpuno bila zaboravila da uopšte i potražim :doh:
Slika

Slika

Ovo je spomenik jednom italijanskom heroju, kako već i na njemu stoji uklesano, koji je podigao Frančesko I kralj Dveju Sicilija, 1829. godine, u spomen na hrabrog Wade-a.

Hm... Wade? Vejd baš i nije Italijansko prezime?
Nije. Heroj je italijanske vojske, bio je vojni zapovednik tvrđave i spomenik je za časno i hrabro držanje tokom opsade Francuza 1806. godine.
Ostao je zapisan kao comandante Matteo Wade. Da li je baš bio Matteo ili Mathew, ko bi ga znao...
Irac. :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Novembar 2022, 15:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još malo detaljčića iz grada:

Malo starih zanata
Slika

Malo spoj srednjeg (alka za vezivanje konja) i 21. veka (u vidu interfona) :lol:
Slika

Poslednji pozdrav suncu s te neverovatne terase...
Slika
Slika

…. i, gotovooo. Nazad kroz kapiju, i još jedan klik sa tog platoa prema modernom delu grada
Slika

Slika


Tek u retrospektivi mi nekako upade u oči koliko je ovo mestašce izgledalo kao totalni Ghost town. Osim onih nekih kučića i mačića, nigde lokalnog življa na vidiku… Ok, radni dan i to četvrtak, radno vreme u toku, a ovde su, koliko videh, uglavnom kuće za stanovanje, ali ima i pokoji hotelčić, pa opet – nigde nikog osim raštrkanih nas iz grupe…

Al' da je fotogenično, jeste.
Evo jedna drpnuta dron fotka sa neta, čisto 'nako. Plaventilo na vr' slike nije nebo, nego Jadran :)
Slika


VolEm kamene gradiće… s duhovima ili bez :mrgreen:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 30 Novembar 2022, 22:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I spustismo se prema moru, u Askoli Pićeno (Ascoli Piceno)…

E sad… Askoli je na granici između regija Abruco i Marke (Marche) i to s’ one strane gde su Markezi.

Nije na moru već nadomak, i nalazi se pri kraju već pominjanog puta Via Salaria (danas je to moderan SS4 - Strada Statale - državni autoput br.4), koji se završava u jadranskoj luci u mestu Porto d'Ascoli, a koje je danas predgrađe većeg grada San Benedetto del Tronto.

Danas je ovo grad od šezdesetak hiljada stanovnika, na reci Trento i rečici Kastelano, sa istorijskim centrom koji je uspeo da opstane do danas, kao neverovatna mešavina građevina iz raznih perioda, sa jednom jedinstvenom odlikom… :D

Kako već i samo ime grada govori, osnovao ga je autohtoni ovdašnji narod Pićeni, vekovima pre osnivanja Rimskog carstva. Međutim…

U nekom momentu kad su uspeli da pređu Apenine, Rimljani krenu da ratuju sa ovim narodom. Pićeni uopšte nisu bili neki smotani miroljubivi ratari ili ribari, već žestoki ratnici, i dugo su se krvili sa Rimljanima. U nekom momentu Rimljani skontaju da im je bolje da ovo budu saveznici, obustave borbe i krenu pregovori … gde Pićeni ’ladno postave zahtev da budu ravnopravni rimski građani. Drskost!
Tu se borbe nastave opasno još godinama, ali u nekom momentu se rat ipak završi…

Askoli je bio prilično razrušen, i onda ga Romani izgrade ponovo, i to kao minijaturnu verziju samog Rima, sa sve hramovima, sudom, kapitolom i amfiteatrom.
Elem, pošto su u ta vremena za gradnju koristili kamen koji se vadio iz lokalnih kamenoloma… Askoli je sagrađen od travertina.
Rim nije. :mrgreen:

Travertino je kamen sličan mermeru, specifične karakteristike da je mek „elastičan“ i pogodan za obradu kad se izvadi, a kad oksidira postaje čvrst kao granit… Uz to, ima zbog kalcita i elemente koji površinskom sloju daju posebno svojstvo da svetluca, kakvo mermer nema…

I tako, dok su u Rimu zgrade zidane od opeke a samo fasade bile obložene skupocenim vrstama kamena, ovaj ceo grad je izgrađen od blokova travertina. Zgrade, hramovi, palate, fontane, pločnici… sve :D
Jedini je takav grad na svetu.

Tokom srednjeg veka grad se menjao, ali je za izgradnju i dalje korišćen travertino – bilo od „recikliranih“ rimskih građevina, bilo iz tih kamenoloma pokraj grada (koji i dalje funkcionišu, samo je sad smanjena eksploatacija, a cena mu je astronomska)

Osnovna boja travertina je belo-žućkasta (mleko i med), ali efekat koji mi vidimo mnogo zavisi od doba dana i količine svetlosti, položaja sunca/meseca ili već nekog izvora svetla, tako da može izgledati zlaćano, ali i ružičasto ili čak sivkasto…

Eto dakle originalnog „grada svetlosti“ ;) , tj. svetlucavog grada.
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 30 Novembar 2022, 22:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naravno, osim same estetike, taj kamen ima i čvrstoću koja je odolela vekovima, čak i na ovom trusnom području. Dok su okolni gradovi prilično stradali u katastrofalnim zemljotresima, naročito 1703. i 2016, kada su neki od njih sravnjeni sa zemljom.

A ništa se od ovih starih zgrada istorijskog centra u Askoliju nije srušilo. Neke od crkava su doduše zatvorene dok se struktura detaljno ne ispita, nekima je potrebna popravka, ali… sve su izdržale daleko bolje od savremenih zgrada…

U srednjem veku tu je bilo preko 200 kuća sa tornjevima (čija se svrha do danas ne zna, pretpostavlja se da su građeni čisto da bi se pokazalo bogatstvo vlasnika…?), od kojih se pedesetak mogu videti i danas - ili bar ono što od njih ostade… (nažalost, uopšte nemam neku dobru dokaznu fotku...)

I sad… pitanjce:
Ovo uopšte nije jedini grad u Italiji gde su pravljene ovakve kuće sa „pripadajućim“ tornjem. Kako je moguće da baš nema nikakvih dokumenata koji bi svedočili o njihovoj svrsi? Srednji vek je bre vreme oskudacije (ok, možda ne za ove bogate derikože) i hrišćanske vrline smernosti, vremenski kudikamo posle dekadencije zalazećeg Rimskog carstva a pre dekadencije baroka, nije li?
Otkud onda ovi "soliteri"? Bez stepenica, bez vrata/prozora, bez ikakve očigledne namene?

Misterija… :mrgreen:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.