Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:19

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 80 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ohrid
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 16:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Moja priča o Ohridu počinje sasvim slučajno. 2013. godine smo bili na Sitoniji. Tamo smo proveli samo 8 dana. Pošto smo "navijeni" da letovanje traje bar 10 dana, odlučili smo se da malo skrenemo sa uobičajene rute povratka za Beograd i obiđemo Ohridsko jezero, ne bismo li uokvirili putovanje u "ten days story".

Tada sam se prvi put srela sa drugim licem Grčke, njenim planinskim delom. To mi je izgledalo kao da smo uplovili u drugu državu koja nema nikakve sličnosti sa njenom "vodenom" stranom. Uputili smo se na granični prelaz Niki sa grčke strane, odnosno Medžidliju sa makedonske. Bez obzira što taj prelazak državne granice izgleda dosta skrajnuto i podseća na neku naplatnu rampu sa manjom frekvencijom saobraćaja, tu imate free shop u kojem možete da pazarite cigarete (kao u mom slučaju) i druge potrepštine. Ušavši u Makedoniju odmah smo primetili promenu u (ne)kvalitetu puta, ali to nas nije deprimiralo niti omelo da dođemo do našeg odredišta.

OHRID - iskreno se pitam kako sam do tada mogla da ne obiđem to prelepo mesto. Da li su moja mala očekivanja i predrasude doprinele tome da mi se ovo mesto toliko dopadne? Pošto sam do tada od Makedonije videla samo autoput i njegove ogoljene strane, Ohrid je bio pravo osveženje i veliko iznenađenje.

Pošto ovo putovanje nismo unapred organizovali, trebalo je da se pozabavimo pronalaskom smeštaja. Nećete verovati, ali to je trajalo 10 minuta zahvaljujući ljubaznim Makedoncima koji su se, videvši nas sa decom, odmah rastrčali i pomogli. To je bilo moje drugo iznenađenje, jer sam očekivala namrgođene ljude koji će vas popreko gledati. Garantovano da ova moja pogrešna pretpostavka potiče od glasa koji bije makedonske saobraćajce na autoputu zbog kojih strogo poštujemo saobraćna pravila i maltene držimo ruke na leđima dok ne dođemo do grčke granice (ovo naravno ne važi za vozača :D ). Elem, smeštaj smo pronašli u starom gradu (dakle u samoj "Skadarliji") i prošli povoljno. Dve dvokrevetne sobe i 2 noćenja platili smo 50 evra. Da smo se više angažovali, verovatno bismo našli još povoljnije. Dakle dobili smo dve sobe na istom spratu, tako da su deca imala svoj doživljaj "home alone", a mi svoj.

Ovo je pogled sa našeg prozora:

Slika

Slika

Slika

Ohridsko jezero izgledom podseća na more i ne može mu se videti kraj. Najveća širina iznosi 14,8 km, a dužina jezera je 30,8 km (podaci preuzeti sa vikipedije).

Slika

Slika

Slika

Nikada nisam ušla u tako hladnu vodu. Ne znam da li ste doživeli taj osećaj da stojite u vodi do kolena ispod kojih noge ne osećate. Čak i deci je bilo hladno, a znate da deci nikada nije hladno u vodi, pa i kad im usne pomodre. Kad sam malo bolje razmislila, nije to ništa za čuđenje, zato što se jezero nalazi na skoro 700 m nadmorske visine.

Plaža na kojoj smo mi bili je šljunkovita i tu smo plažu jedino obišli zbog kratkog boravka. Kažu meštani i oni koji su bili tamo više puta da ima zaista lepih plaža, ali za to ipak treba odvojiti više vremena.

Na slici ispod se nalazi ohridski kej kojim ljudi šetaju, a ujedno služi i za uskakanje u vodu, kao i za pristanak turističkih brodića koji koji će vas povesti u razgledanje jezera ili samo dobaciti do neke od jezerskih plaža.

Slika

Slika

Ovo je odmah pored šetališta:

Slika


Samuilova tvrđava je srednjovekovno utvrđenje u Ohridu na obali Ohridskog jezera i spada u red gradskih tvrđava. Utvrđenje je smešteno na dva brda čiji se vrhovi uzdižu na 90 i 50 metara iznad nivoa jezera koje ga okružuje i pruža prirodnu odbranu njegovoj zapadnoj i južnoj strani. Grad je sa tri strane (zapadna, severna, istočna) opasan bedemima različite visine u zavisnosti od položaja. (preuzeto sa vikipedije)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Ohrid noću, po mom mišljenju, izgleda kao vašar. Prevelika gužva za moj ukus. Ali ko voli, nek' izvoli.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Na kraju bih rekla da je Ohrid veoma lepo mesto koje vredi posetiti i ja vam to i preporučujem.
Neki ljudi ga koriste kao zamenu za more, ali ja ne bih iz više raloga:

- Klima na Ohridu je kontinentalna, a ne mediteranska. Zato ako nemate sreće sa vremenom, biće vam neophodna "zimska
oprema". Naši prijatelji iz Niša imaju vikendicu na Ohridskom jezeru, tako da često praktikuju da otputuju tamo za vikend. Jednom
je u sred leta bilo toliko hladno da su spavali kompletno obučeni i pokriveni svim raspoloživim ćebadima. Zamislite spavanje u
farmerkama! Od tada obavezno nose grejalicu u gepeku prilikom svakog odlaska. :-D

- Voda je mnogo hladna za kupanje.

- Od Beograda do Ohrida ima 614 km, što uopšte nije malo. Pored toga, da biste prešli tu kilometražu, potrebno vam je oko 8 sati
vožnje zbog mnogo lošeg dela puta kad se isključite sa autoputa, odnosno dok ga se ne dokopate u povratku.

- Kad ste već prešli 600 km, pređete još malo i na moru ste.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Petak, 03 April 2015, 13:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Vicky, hvala sto si zapocela ovu lepu pricu. Jako su lepe slike, mada je Ohrid takav, da prosto "ume da se slika" :ljubac:

Nastavicu je nasim dozivljajem iz 2010. Nadam se da ne smeta sto "idem unazad". Dugo sam se spremala da zapocnem ovu temu, ali nikako nisam nalazila vreme da pocnem.., a htela sam da bude ispricano "u mom stilu"... :D Imam gomilu slika, tako da ne znam kako da napravim "izbor". :D

I, nadam se da ce biti prilike da ga opet vidim!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Petak, 03 April 2015, 15:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Šteta što je daleko da se skokne na vikend.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Subota, 04 April 2015, 00:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: Lepo pises Vix! Dopao mi se Ohrid, dobar je da se recimo tamo svrati i provede par dana, pre ili posle mora. Ako je voda tako hladna, najbolje je otici u najvrelijem periodu i dobro se rashladiti. Koliko ja znam, u Makedoniji leti je isto veoma vrelo, ali verovatno je u Ohridu hladnije, prvo zbog jezera i zbog te nadmorske visine.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Subota, 04 April 2015, 07:20 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Lepo upakovana kombinacija slika i propratnog teksta. To je nesto sto mene narocito mrzi da radim, pa samo pljusnem fotografije :) tako da iz tog aspekta bravo za trud!

Mene nazalost Ohrid ne mami uopste, ne zbog tvojih losih slika nego jednostavno mi se ne svidja. Bio sam jednom davno i bukvalno je tako kako si opisala: moze da bude toliko hladno da jednostavno nije normalno za letnji period. A i sta ocekivati od jezera koje je tolikoj nadmorskoj visini. Znam ljude koji godinama leti idu na Ohrid i iskosta ih kao letovanje na moru, sto je meni bzvz...more je ipak more, gomilu jezera imam u Krusevcu, Nisu, Soko Banji, Pozarevcu, Boru... :)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Subota, 04 April 2015, 11:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
More nema alternativu. Ohrid je lep i lepo ga je videti, ne umesto mora već kao destinaciju za sebe.

Mi smo bili sredinom avgusta. Bilo je pakleno toplo, ali to nije uticalo na temperaturu vode. Voda je ipak nenormalno (!!!) hladna. Uopšte se nišam šalila kad sam rekla da noge nisam osećala.

Mislim da na Ohrid ne treba ići sa namerom da bude kao na moru, nego s namerom da posetite jedno lepo mesto, pa ako vremenske prilike budu takve da možete i da se malo osunčate i pokvasite, još bolje.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Subota, 04 April 2015, 16:42 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Del Piero, jako gresis! Ohrid je prelep za setnju i razgledanje, Makedonci su sjajni, prema nama narocito...videces na slikama, uostalom....malo se strpi samo! :D Mozda ti osvezim secanje, a verovatno se mnogo toga promenilo od vremena kada si ti bio...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 01:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Да, Охрид. Једно прелепо путовање...
Слажем се да Охрид не може да замени море. Додуше, овај закључак је чисто субјективне природе јер не волим да се бањам у несланој води :) . Море је, ипак, море. По мени, Охрид је идеалан за неки сити брејк, продужени викенд, бег од свакодневне рутине.

Ми смо посетили Охрид крајем маја и носимо само најлепше успомене. О Македонцима и њиховој добродошлици имам само лепе речи. Осећали смо се као код куће. Рекосмо, поновићемо опет...

За почетак, поставићу пар сличица кишовитог Охрида...

Slika

Slika

Slika

Претходне слике сам се сетио шетајући Братиславом пар година касније...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 01:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Самуилова тврђава и игра облака у Сунца...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 01:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Видели смо и како се производи папирус који осликавају мотивима Охрида...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

У наредним постовима ћу се осврнути и на она места која се могу обићи поред Охрида.

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 10:34 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Petronije, super su fotke bez obzira što je oblačno.

Tebi je Ohrid bliži, pa možeš i da skokneš na neki produženi vikend.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 13:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
pefkari je napisao:
Del Piero, jako gresis! Ohrid je prelep za setnju i razgledanje, Makedonci su sjajni, prema nama narocito...videces na slikama, uostalom....malo se strpi samo! :D Mozda ti osvezim secanje, a verovatno se mnogo toga promenilo od vremena kada si ti bio...


Kako mislis jako gresim? :) U tome sto mi se ne dopada previse i ne mami da odem? Pa to je stvar ukusa, ne mozes pogresiti u tome sto ti se nesto mnogo svidja ili ne svidja uopste! :)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 16:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Vicky je napisao:
Petronije, super su fotke bez obzira što je oblačno.

Tebi je Ohrid bliži, pa možeš i da skokneš na neki produženi vikend.


Јесте ближи, али опет има доста вожње до тамо.
Некако се пре одлучимо за Грчку кад је у питању неки продужени или непродужени викенд, него за Охрид, али верујем да ћемо га опет посетити.

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 16:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Једно од места које вреди посетити у околини Охрида је Струга. Удаљена је неких двадесетак километара у правцу северозапада. Оно што вреди видети у Струги је место где из Охридског језера истиче Црни Дрим.

У време наше посете, киша је лила као из кабла, али то није умањило целокупни доживљај. Напротив...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Ohrid
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 16:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Посета Охриду је непотпуна без обиласка манастира Свети Наум.
На том месту се вода Црног Дрима улива у Охридско језеро. Време нас стандардно није служило.

Slika

Slika

Slika

Slika

У манастирској цркви се чувају мошти Светог Наума, ученика светих Ћирила и Методија.

Slika

Slika

Slika

Претећи облаци су се надвили над језером...

Slika

Slika

што смо искористили да скокнемо до ресторана на по једно тавче гравче.

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 80 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.