Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:22

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 22:45 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
N E U M – Kako čudno pišu reč Grčka


Slika

Ispostaviće se da su slatke muke bile tokom proleća, kada smo se nervirali oko većanja koji kamp da izaberemo za ovo leto. Naravno, još uvek pišem o Grčkoj u koju otišli nismo. Grci zatvoriše granice i mi smo se pomirili s tim da ove godine od kampovanja nema ništa. Kumovi, sa kojima se dogovaramo oko letovanja, viču: „Hebo zemlju koja Bosnu nema“. Ma kakva Bosna, Bugarska. Bili smo pre 15 godina. Znamo da more nije more, da je pesak „dunavac“, može da se kupi u Uradi sam, ali hajde. Šnjufali smo po Bukingu do kasno u noć i izabrali smo neki hotel koji bi mogao da posluži. „Hajde da odmah rezervišemo“ reče kum, ma jok, ujutru ćemo. Ispratili smo ih kući, žena i dete odoše na počinak, a ja zapalih cigaru pred spavanjac i uzeh telefon da prelistam vesti, kad ono među njima: „Od ponoći Bugarska zatvara granice“.

Ok, „Hebo zemlju koja Bosnu nema“ it is. Poslednjih 21,2-24km morske obale (nisu još tačno izmerili, pa se pojavljuju različiti podaci) dostupne kopnenim putem. Neum, skraćeno od Nema um? Tri i po plaže, ne zna se koja je manja, gužva. Dodati na spisak: alkohol, gel za suvo pranje ruku, maske…

Do Tasosa 845km i 8-9 sati vožnje, do Neuma 498km i 8-9 sati vožnje. Jeej!

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 22:48 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Naša ljubav prema moru nema granice. Ko bi inače vozio ovakvim putem? Slike koje slede su sa možda i najširih deonica puta poslednjih 30km pre ulaska u Neum. U normalnim okolnostima ova deonica se može izbeći obilaskom kroz Hrvatsku, što preporučujem iako je potrebno 2x preći granicu.

Slika

Slika

Slika

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 22:49 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Osim nadrk pandur-klinke na našoj granici (uklonite naočare za sunce – vi što nećete 100e da potrošite u Srbiji), administrativnih problema u putu nije bilo. Stigli smo u Neum. Gazdarica vile nas je dočekala, tu vam je to, tu vam je ovo. Ovo vam je nov suncobran za terasu, ali polomili su ga ovi pre vas. Možda može da vam posluži, ako ne, šta ću vam ja. Nisam letovao na Jadranu 16 godina, ali prethodna iskustva su me naučila da budem spreman na sve. U autu su 3 suncobrana. I šerpe. I tanjiri. I čaše. I mala plinska boca. I dušek na naduvavanje. I posteljina. I peškiri. I… neke stvari se nikada ne menjaju. Jedino toplu vodu za kupanje ne znam kako da spakujem, ali i kod braće Grka sam navikao na hladnu.

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 22:52 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Za one koji nisu upoznati sa mojim stilom pisanja, pečat u mojim putopisima je karikiranje. Ako ste došli da pročitate korisne savete (i izdržali ste do sada), sledeća 2-3 posta su ključna. :whistle:

Izbor smeštaja. Ukoliko dolazite autom, obavezno tražite smeštaj koji vam nudi obezbeđen privatni parking. U Neumu se parkiranje na ulici naplaćuje 8KM dnevno, što nije toliki problem koliko činjenica da mesta nema. Bilo da dolazite sopstvenim prevozom ili na neki drugi način, smeštaj treba da bude blizu plaže. Na mapi sve deluje blizu, ali konfiguracija terena je brdska. Ukoliko je smeštaj dalje od drugog reda kuća od plaže, sledi ozbiljno pentranje. Mi smo u prvom redu, ali je ulaz u sobu sa gornje strane kuće, što mu dođe tačno 58 stepenika.

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 22:55 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Plaža. Potrebno je izboriti se za svoja 2-3 kvadrata plaže. Velika je gužva, i bilo da želite bele plastične ležaljke sa providnim suncobranom prečnika 120cm, čije iznajmljivanje iznosi 10e, ili imate sopstvenu postavku plažnog mobilijara, potrebno je da ustanete rano i zauzmete mesto. Pa ako ste mislili da ćete na odmoru isključiti alarme za odlazak na posao, malo ste se prevarili. Tačno je 7 časova, 3 minuta i 10 sekundi. Tamnoputi Nemaumac, ratni veteran armije BiH (ne pitajte kako se u razgovoru dođe do te teme), zapišava teritoriju ležaljkama. Hrabri turisti svih proleterskih zemalja ustaju rano da otmu bar malo obale za svoju decu. Ono su naši peškiri.

Slika

Trećeg dana borbe, prećutni dogovor je postignut da smo ćoše proglasili distriktom za decu i osobe sa posebnim potrebama, a ostatak plaže je njegov. Ako bi se neko od turista novajlija drznuo da postavi peškir na sredini plaže, naš tamnoputi veteran bi ga vešto ogradio ležaljkama sa svih strana, tako da ne može ni da priđe peškiru svom, makar morao dve-tri ležaljke da žrtvuje i do pola gurne u vodu. Na ostale dve gradske plaže nema tih problema. Na njima se ležaljke ne sklanjaju uveče, tako da je svaki cm zauzet istima. Međutim, kao što sam već spomenuo, iako deluje da ih ima beskonačno, dešavalo se da su do 8 sati sve rezervisane. Bar na ovoj našoj plažici.

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 23:02 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Sve plaže su šljunčane, ispod kojeg su stene, zemlja ili crna glina. Ko to kaže da Ada Ciganlija nije beogradsko more? Ali, nije sve tako crno. More nije crno, nije ovo Bugarska. More je prelepo, čisto i toplo. Čak se i na gužvu čovek navikne.

Slikano u:

8h

Slika

Slika

10h

Slika

Slika

12h

Slika

20h

Slika

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 23:05 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
U nekom kurtoaznom razgovoru sa gazdaricom, tipa: super vam je ova sezona, stižete li da se odmorite malo i tako, reče ona meni kako joj je sad milina. Od kako je prošle godine urađena kanalizacija, ne mora više da menja posteljinu 3x dnevno gostima. Pomislih u sebi, gde ja stignem, tu se sredi situacija sa govnima. Pre 5 godina sam došao u Herceg Novi neposredno pre puštanja u rad kanalizacionog pogona, sad u Neum… Borčo, stižem!

Kad smo kod zaraza, ko se plaši Korone, ovo nije mesto za njega. Maske niko ne nosi, osim poneki radnik u trgovini ili kafiću, obavezno u funkciji pridržavanja podbratka. Fizičko distanciranje će najbolje demonstrirati sledeća slika plaže hotela Neum.

Slika

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 23:08 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Što se tiče cena, one su za naše uslove veoma povoljne, da ne kažem kao u Srbiji. Što me podseti, koristili smo usluge dostave jednog ugostiteljskog objekta, pa nije loše da ovde ostavim njihov cenovnik i kontakt, može nekom i da koristi. Porudžbine primaju i preko Vibera na istaknuti 063 broj, samo ne zaboravite da unesete broj sa +387 prefiksom. Za 20-ak minuta eto odlične hrane na adresi.

Slika

Slika

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 23:12 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Uveče, postoji džada uz more za šetnju, ali je poprilično uzana. Na kraju, gde smo mi bili smešteni, lepo je uređena (hvala kanalizaciji) i proširena. Prava je šteta što cela nije takva. Unapred izvinjenje za mutne slike, ali imao sam dodatnih 15 kila na ramenima koji su đuskali Opa gangam stajl.

Slika

Slika

Slika

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 23:24 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Ono što su me pitali neki kada smo došli, kakva je situacija po pitanju bezbednosti. Pre svega za vozila sa BG tablama. Kada smo dolazili, prošli smo kroz veći deo mesta i nisam primetio niti jedne tablice iz Srbije. Očekivao sam ipak da će ih biti, s obzirom na okolnosti kaveza u kojem smo se našli. To me je pomalo navelo da pitam gazdaricu da li mogu da očekujem neke probleme u vezi toga, a ona me je odmah razuverila. Kasnije su mi drugi gosti u kući rekli da im je svima najavila da stižu neki iz Srbije, maltene smo taj prvi dan bili čudo neviđeno. Od tada, na parkingu naše vile su pojavile table iz Inđije, Novog Sada i još 2 komada iz Beograda. U ulici viđam sve više naših tablica. Pored većinskih domaćih tablica, ima dosta dubrovačkih.

U pekari tražim hleb, čini mi se da me čudno pogledaju, ali kad dođemo do kupovine bureka tu ne prelazim granicu pristojnosti. Burek je burek, sirnica je sirnica :haha: Da se ne obistini čuvena pošalica šta se dobije u Sarajevu kad se naruči burek sa sirom. Burek (s mesom) i preko toga komad sira.

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 23:51 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Na kraju, da ukratko rezimiram utiske.

Veoma nam je bilo teško da se naviknemo na ovoliku gužvu, posle mnogo godina letovanja u Grčkoj. Naravno, ima mnoštvo plaža u Gr koje su isto ovako popunjene, ali mi koristimo tu mogućnost izbora da na takve plaže ne idemo, bez obzira na njihovu lepotu.

Neum je mesto za porodičan odmor i plaže su pune dečurlije, što je nama odgovaralo. Idi sine igraj se tamo sa decom. Kad već paze na njih 5-oro, paziće i na tebe. Takvi su i gosti, porodični ljudi željni odmora i opuštanja. Večeras mi je na plaži prišao čovek i na keca me pitao, buraz hoćeš da nam kupim pivo. Dok se vraćao iz radnje, pokupio je još dvojicu ljudi. Na kraju je kralj skupio 5 slučajnih ljudi u krug, gde smo se izbrbljali onako pošteno o nebitnim stvarima.

Prvo veče je bila neka ekipa pijanih mladića koji su u 2 noću došli na kupanje, vrištanje i sve što ide uz to. Ostalih dana je bila apsolutna tišina i prosto mi je žao da odem da spavam, samo bih sedeo na terasi i uživao.

Jedina stvar koja ume malo da smeta je svakodnevni vetar koji se javlja isključivo poslepodne. Dobro dođe da malo rasladi, ali je nezgodno to što obara suncobrane, pa treba čuvati glavu.

Trebalo mi je nekoliko dana da zavolim ovo mestašce. Sutra, kad opet budem lomio auto odlazeći odavde, psovaću ga sigurno, ali i to će se zaboraviti. Žal za slobodom koju imamo u kampu ostaje, ali smo bar uživali u prelepom pogledu na more sa terase. Dobra brzinska analiza ponuđenog smeštaja je dala rezultate i ako me put, čuj mene tucanik, put ponovo navede ovde, izabrao bih isti smeštaj i istu plažu za odmor.

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2020, 23:56 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Za kraj, poslednja noćna panorama:

Slika

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Subota, 01 Avgust 2020, 07:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:clap: i hvala za detaljni prikaz svega.
Dođe mi da skoknem na onaj jedan dan, čisto da vidim izbliza :lol: a nije da smo ikad i pomišljali na Neum kao destinaciju...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Subota, 01 Avgust 2020, 08:20 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 10 Maj 2016, 13:21
Postovi: 93
Pol: Seka
Iskreno ,mene to parče mora mami,ali takve gradske plaže i gužva -to ne znam da li bih umela :D

Gledala nedavno da imaju i neki krš kamp tamo,kritike od stranaca nisu baš pohvalne,naleteli možda ?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Neum
PostPoslato: Subota, 01 Avgust 2020, 14:39 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Video sam i ja recenzije tog kampa, nisam imao želju ni da ga obiđem. Deluje kao varijanta: "svratite u moje dvorište". Pomirili smo se sa tim da kampovanje ove godine može samo na nekom jezeru kod nas, u vikend varijanti.

Na izlasku iz Neuma ka Dubrovniku ima uzana plaža gde su bili ljudi sa kamperima. Free camping varijanta, plaćaju samo parking, ali na suncu su po ceo dan, nužda u grmlju. Jutros pre polaska smo videli podignut šator!

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.