Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:46

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 11 Jun 2018, 17:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok, ovo je bilo baš ozbiljno, sad ćemo dodati i malo trivijalnog, da razvedrimo atmosferu.

Elem, vraćamo se tako iz šetnje i ja kažem vodičkinji Petri kako me je oduševilo i to što je grad tako čist, nema ni grafita...
Tačnije, videh svega 2, jednu poetsko-razgledničastu izjavu večne ljubavi, i kvalitetan crno-beli Dučićev portret. I to portret koji je umetnik potpisao još 2012. godine, a nije se našao nijedan pametnjaković da se preko njega potpiše, napiše ime omiljenog kluba i sl.

Kaže mi Petra: To je zato što Vladika ne voli kad je prljav grad, a... mi volimo Vladiku. I čist grad. Smeška se na moje zbunjeno lice, pa dodaje,
Osim toga: šta radi Čak Noris u Trebinju?
Šta?
Šta Vladika kaže! :lol: Pa se snuždi: bar je tako bilo dosad...

I kreće priču o tom starom gradskom jezgru.
Trude se da mu vrate prvobitni lik, skidanjem fasada koje su sakrile ove fantastične kamene zidove. U planu je i sređivanje pločnika, sad su betonirani, i to neravno, pa nije sve u skladu. A trebalo bi biti. Turizam ima veliki potencijal.

Tu je, recimo, i Anđelkina kapija, koja se takođe nalazi unutar starog grada, i postala je svojevrstan turistički brend, a Trebinjci se šale da je to portal koji direktno vodi u dvorište jedne kuće u Birčaninovoj ulici u Beogradu...

Ali ja, eto, nisam slikala tu kapiju.
Uglavnom iz razloga što, u svojoj totalnoj televizijskoj hendikepiranosti, nisam imala pojma o čemu Petra govori, a i zato što je ispred bila gužva sva tri puta kad sam tuda prošla...
Pa dobro, evo pojašnjenja za ostale TV-retarde kao što sam ja (ako takvih uopšte ima), a koje mi je sledećeg dana kazala moja iznenađena drugarica: Anđelka je lik iz TV serije 'Ranjeni orao', koju je RTS snimio pre nekoliko godina... Stoji na lokaciji i tabla sa tim obaveštenjem, ali ni to nisam konstatovala.

Moja smotana fotka fokusirana je levo od kapije, na intresantnu ruševinu koja je poslužila kafiću prekoputa da tu osloni šank i klupicu...

Slika

… dok je prilaz tom ulicom izgledao ovako:

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Jun 2018, 16:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Šta još nađoh među ovim svojim fotkama?

Brankovića kula

Koja je takođe jedan neiskorišćeni potencijal, jer Petra reče da je zarasla u žbunje i trnje.
Ovo je kula iz 14. veka, nalazi se sad već na rubu naselja Police, nekad je bila jedna od odbrambenih kula kraj Dubrovačkog druma, a branila je srednjovekovni grad u kome je još kraljica Jelena Anžujska imala svoj dvor, a čija je lokacija taman toliko pomerena u odnosu na grad koji danas postoji. Još uvek je prilično dobro očuvana i oba nivoa kule još stoje, uprkos činjenici da su joj temelje prilično potkopali raznorazni lovci na blago...
Evo i fotke, ali je ovo kropovana zumirana autobuska fotka, tako da, nažalost, i nije baš neki kvalitet.

Slika

Sagradio ju je vojvoda Mladen, sa sinom Brankom, a koji je otac Vuka Brankovića, onog Brankovića nepravedno oklevetanog da je izdao na Kosovu.

Definitivno moram prelistati neku od ozbiljnijih istorijskih knjiga...

U svakom slučaju, prosto je neverovatno, ali ova kula nije, niti je ikad bila, ni na jednoj listi nacionalih spomenika BiH. Posledica toga je da se kula nalazi na privatnom imanju, a novoizgrađene kuće su već sasvim blizu...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Jun 2018, 16:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Luka Vukalović

Na pravdi Boga izostavih velikog čoveka iz ovog teksta, a niko me ne opominje za propust...

Slika

Bio je vođa ustanka u Hercegovini koji je trajao od 1852. – 1862. godine, sa idejom da se Hercegovina pripoji Crnoj Gori. Evropske sile videle su ga kao srpskog Garibaldija (koga, osim Italijana, niko u Evropi nije baš voleo), a dodatno je odmoglo i to što je sa garibaldincima imao dobre odnose. Naravno, pošto se Austriji ovakva teritorijalna pretenzija nikako nije sviđala, počeli su da šuruju sa Turcima kako bi se ovaj ustanak ugušio.

Nakon što je Crna Gora izgubila rat sa Turskom, potpisala je sporazum u kome se obavezala da više neće pomagati ustanike, i Vukalović je ostao prepušten sam sebi. U nastojanju da dobije bar nešto bolje uslove i sačuva glave svojih ustanika, Luka Vukalović tada takođe potpisuje sporazum sa Turcima, ali oni svoj deo dogovora nisu ispunili. Vukalović napušta Hercegovinu i odlazi u Rusiju, u egzil.

Na polasku mu knеz Nikola nudi medalju, koju Luka odbija.

Ruski car mu takođe nudi medalju, ali je za nju trebalo da plati nekoliko rubalja, tako da je i ovu čast odbio, i rekao da ’to ne vrijedi jednu rublju’. Do kraja života (1873.) je ostao u Odesi, na imanju koje mu je dodelio ruski car i nikad se nije vratio u svoju Hercegovinu.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Jun 2018, 16:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I za kraj, još jedan pokušaj razvedravanja ozbiljne atmosfere, uz onaj nežni, romantični street-art izraz koji sam ranije pomenula

Slika

Ratnici sa poezijom u srcu...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 13:20 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jack, hvala ti sto si me "naterala" da pregledam slike iz Trebinja! :ljubac: Pored mojih, imam fotke jos 4-5 drugarica...sve smo slikale isto...a iz nekog drugacijeg ugla... :op-op:

Gledam slike moje Oljice, Boze, jezi mi se teme dok gledam ovo! Kao da sam ovog trenutka tamo!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 13:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Staro se carstvo prostire
od planina sa istoka
do oštrih morskih hridina
gde stiže svetlost nebeska
gde stiže ljubav božija...

Znam da je Bajaga nešto drugo imao u glavi, ali ovi su mi stihovi apsolutno ovde primenjivi.

I ja se ježim...
:ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 18:54 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I tako, Jack ucini jos jedno dobro delo! :D :ljubac: Natera me da prekopam gomile foldera i odvojim fotke grada koji, nije preterano reci- "ume da se slika"...

Prvi put sam bila tamo 2015. Zaljubila sam se u grad jos dok smo mu prilazili, klimavim i naoko nesigurnim autobusom...onako, gledajuci ga sa brda, u neka kisna popodneva tog proleca...ono sto je oko moglo da obuhvati zaustavljalo je dah...ona polja i krsevi...pa sladak, ususkan gradic...sa mirisom mora u nozdrvama...kupio me je "od glave do pete"...mozda je "krivo" dobro drustvo u kome sam bila...mada, znam da niko ko ga je jednom posetio, nije ostao ravnodusan...

Nasa tura je trajala neka 3 dana, platili smo 60 €, imali 2 nocenja sa doruckom, u pristojnom hotelu u Trebinju... obisli smo nekoliko gradova, pocev od Visegrada- Andricgrada, presli preko Tjentista, Trebinja, manastira Tvrdos, Mostara, Dubrovnika, Sarajeva...malo li je, za toliko para?! O secanjima da ne pricam- uvek se ozarim kad se setim! :op: :ljubac:

Trebinje me je kupilo nekim svojim mirom, dostojanstvenoscu, ljubaznoscu ljudi, lepotom prirode, slatkim ususkanim ulicicama, kamenom, mirisom i bojama...ako to ne vidite na slikama- prestajem sa insistiranjem! Ali, sigurna sam da cete sa fotki vec "imati dozivljaj"!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 18:59 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dobila sam dozvolu da koristim i tudje slike, one koje su moje drugarice napravile...tako da, zahvalnost za lepotu koju cu ovde okaciti, pored moje malenkosti (ne smem da kazem koliko fotki sam napravila aparatom i telefonom!), dugujemo i mojoj Oljici, Bojani, Dragici i Vesni. :ljubac: :ljubac: :ljubac: :ljubac:

Prvo cu okaciti fotke, a onda stavljati, naknadno, komentare...zao mi je sto sam pozaboravljala detalje price o gradu, koje smo dobili od naseg i lokalnog vodica...proslo je dosta vremena!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 19:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Prvo je islo Nevesinjsko polje...i druga "polja"...znate one suvoparne podatke iz geografije, koje smo kao klinci morali da naucimo napamet...onda porastes, "sve ti se samo kaze", povezes slike i tonove, brojke....i uzivas! Vec ti predeli su me odusevili...a onda "puce" pogled...ni kisa nije pokvarila ugodjaj!

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 19:25 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 19:29 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 19:48 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Smestaj nam je bio u "Hotelu In", tik uz Bolnicu Trebinje i Dom zdravlja...

Slika

Slika

Slika

Slike Trebinja- nekad, postavljene u holu hotela

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 19:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
"Nasa mala, dvokreveeetnaaa"... :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 20:31 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Inace, hotel je u mirnom delu grada, iako do centra ima 10-15 minuta laganog hoda...u ovom gradu bih mogla da zivim! :op-op: :smesko-gore-dole:

Ulice - prazne...tek na "guzvu" naletite tamo negde medju starim zidinama...i na glavnom trgu...Jack je dala opste podatke...a ja cu slike! Ne zamerite sto ce se mesta ponavljati...centar nije ne-znam-koliki...pa svi turisti slikaju vec poznate objekte i spomenike...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 13 Jul 2018, 17:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Posle dorucka u vidu "svedskog stola", sa pristojnom ponudom, ukoliko bas ne dodjete medju poslednjima...

Slika

Slika

....krenuli smo na brdo iznad grada, u obilazak Hercegovacke Gracanice...pogled odande, na grad, je velicanstven...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.