Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 19:56

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Petak, 12 Septembar 2014, 09:43 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Moraju da se smanjuju, ali kad ih vec ucitavas na neki od servisa za slike (npr. postimage.org), izaberi da ih on automatski smanji na velicinu do 800px.

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 13 Septembar 2014, 08:36 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 28 Avgust 2014, 21:26
Postovi: 25
Lokacija: Земун
Хвала, сад ћу да пробам.

_________________
"Нек' ми врате моје фотографије, моје успомене, остало им халал!"

(Моја тетка)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 13 Septembar 2014, 09:23 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 28 Avgust 2014, 21:26
Postovi: 25
Lokacija: Земун
Ово су свјеже слике, из августа. Дакле, да кренемо од ћевапа :)

Ово су Ферхатовићеви ћевапи:

Slika

Ћевабџиница "Галатасарај":

Slika

Slika

Ћевапи из "Мркве":

Slika

Ратлук из бутика "Бадем":

Slika

Домаћи, пуномасни милерам из тржнице код Маркала:

Slika

Бурегџиница "Палма", код Јаска:

Slika

_________________
"Нек' ми врате моје фотографије, моје успомене, остало им халал!"

(Моја тетка)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 13 Septembar 2014, 21:01 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Mmmm! :)

Prasnjavi, ocekujemo od tebe jos price, ipak si najpozvaniji da o ovom gradu pricas! U "staroj drzavi" sam dvaput bila u Sarajevu...prvi put kao maturant, na ekskurziji, a drugi put za Novu godinu 1989. ...ne mogu da se pohvalim nekim pravim turistickim obilaskom....oba puta sam bila zaokupljena nekim drugim "prioritetima", a zao mi je sto nisam upoznala "tadasnje" Sarajevo...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 13 Septembar 2014, 21:07 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 18:30
Postovi: 6074
Lokacija: Live to camp,camp to live . . .
Pol: Bata
Prasnjavi svaka cast na ovim gurmanlucima natera mi vodu na usta. Meni je taj grad jako drag jos iz doba stare Juge i voleo bih da nam ga priblizis iz tvog ugla. Cenim da kao rodjeni sarajlija imas dosta toga da nam predocis.Malo o duhu ovog grada iz vremena pre onih nesrecnih desavanja prepoznatljivog upravo po ljudima koji su ga krasili. Da nam das odgovor "jel Sarajvo gde je nekad bilo" ?? :clap: Ovo do sada je fenomenalno prikazano nastavi cekamo te. :dance:

_________________
svima dobro nikome zlo,nama sta preostane


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 14 Septembar 2014, 09:53 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 28 Avgust 2014, 21:26
Postovi: 25
Lokacija: Земун
Kaко ријетко силазим у град (кад кажем "силазим", значи да доста времена проводимо на Јахорини а онда само слетим до града кад се зажелимо гурманлука) мислим да више нисам компетентан да пишем о Сарајеву тог угла. Муку мучим са новим називима улица а камоли са било чим другим.
Радије ћу, кад стигнем, да вам опишем Јахорину, и љети и зими, можда некоме затреба.
Реално, Сарајево је град за један дан. Два, можда, ако се жели отићи до врела Босне или на неко брдо/планину око Сарајева.
Неколико пута смо имали проблема због БГ таблица, а и полупали су нам ауто на плаћеном паркингу у центру града, тако да смо одлучили да се, на жалост, не упуштамо више у такве авантуре.
Да будемо јасни, не покушавам никога да одговорим од одласка у Сарајево али ја немам ту пуно шта лијепо да кажем. Поставићу још слика које имам у рачунару.
И, да одговорим Деки на питање "jel Sarajvo gde je nekad bilo??" - није, сад је у Торонту, Београду, Новом Саду, Мелбурну... :(

_________________
"Нек' ми врате моје фотографије, моје успомене, остало им халал!"

(Моја тетка)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 14 Septembar 2014, 11:26 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 19 Avgust 2014, 23:47
Postovi: 1590
Lokacija: Изгубљен у свемиру
Pol: Bata
Кратак коментар који пуно говори и лепе слике Прашњави, хвала. Лепо би било да опишеш Јахорину, кад нађеш времена...

_________________
:violin:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 14 Septembar 2014, 13:32 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:40
Postovi: 6131
Pol: Seka
Da,da. Ja obozavam Jahorinu, a nisam bila sad vec 7-8 godina, bas bih volela da vidim slike

_________________
Imamo naš forum!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Septembar 2014, 23:44 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 18:30
Postovi: 6074
Lokacija: Live to camp,camp to live . . .
Pol: Bata
Bas tako Prasnjavi, kojekuda po belom svetu se razlio duh starog Olimpiskog Sarajeva. Steta,bas steta.

_________________
svima dobro nikome zlo,nama sta preostane


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Mart 2018, 05:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nemam baš šta da dodam vodiču koji je odlično urađen, i razmišljala sam da li da uopšte pišem bilo šta...
Ali 'ajde, bar neko slovce o utiscima

Slika

...
I zaboravio sam riječi rahmetli babe Atifa
u rijetkim trenutcima kad je ovaj bio trijezan:
Sine, veli,
ko igra za raju i zanemaruje taktiku
završit će karijeru u nižerazrednom "Vratniku".
Hajd reko...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Mart 2018, 17:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
(Znam, znam: ’trenucima’... Ali kad mi se kunu da se čuje i to drugo ’t’ kad Nele to kaže, pa da ne smem da mu ukidam ’pjesn’čku slobodu’...)

Vratnik je najstarija sarajevska mahala, a utvrđeni stari grad Vratnik je proglašen za nacionalni spomenik BiH.

Pretpostavlja se da naziv "Vratnik" dolazi od reči "vrata". Stara vratnička tvrđava se nalazi na nekadašnjem putu od Sarajeva preko Višegrada do Stambola, na prilazu u grad sa istoka. Vratnik je danas omiljeni vidikovac i zbog svoje stare arhitekture kao i samog lepog pogleda na današnji grad.
Sarajevo je bilo grad otvorenog tipa sve do upada princa Eugena Savojskog 1697. godine, kada je grad opljačkan i veliki broj zgrada razrušen i spaljen. Nešto nakon toga je Ahmed-paša Rustempašić Skopljak naredio da se Vratnik debelo utvrdi, i dovedeni su graditelji tvrđava iz Dubrovnika da upravljaju izgradnjom. Napravljene su tri kapije (Širokac, Ploče i Višegradska) i pet utvrđenja (tabija). Danas još postoje, u relativno dobrom stanju, Bela i Žuta - Jekovačka tabija, sa koje u vreme ramazana u sumrak puca top, kao znak za prekid dnevnog posta. Jedini očuvani komad zida nalazi se između kapi-kula Ploče i Širokac, i zajedno sa ove dve kapi-kule pripada Muzeju Alija Izetbegović.

Ovaj put smo, nažalost, propustili da se popnemo gore, iako mi je to bilo na listi.

Imam samo ovu jednu sličicu, snimljenu odozdo, čisto da vidite da, iako je FK Vratnik možebiti nižerazredan, sam Vratnik to svakako nije...

Slika

Bela (Bijela :D ) kula nije baš na slici, ona se vidi na tom brdu malo desno kroz granje drveta, nekako izdvojena na ćuviku, i odozdo izgleda da je fino rekonstruisana...

Mi se nismo smestili u Vratniku, nego na Koševu, gde je samo...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Mart 2018, 17:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Crkva Sv. Ante Padovanskog je franjevačka crkva u naselju Bistrik, sagrađena 1882. godine. Kaže taksista: jedna 'nako, opšta crkva - jedino tu osim katolika dolaze i pravoslavci i muslimani i u njoj se, utorkom i petkom, i pomole svako na svoj način. Ovo mi beše pomalo čudno, ali 'ajde da verujemo da je moguće...

Slika


Crkva Svetog Srca Isusovog, sa lepom kamenom rozetom koja mi se baš svidela.

Slika
Ispred crkve je i spomenik papi Jovanu Pavlu II. Nije mi se svideo. Ali ionako ni ne smatram da ću ja razumeti svaku umetničku ideju...


Sinagoga Aškenaza, koji su u Sarajevo u većem broju stigli nakon austrougarske okupacije, izgrađena je 1902. godine.
Ovaj hram je prvi verski objekat u Sarajevu napravljen u pseudomavarskom stilu, i projektovan je po uzoru na templ u Budimpešti. Nakon stradanja sarajevskih Jevreja tokom Drugog svetskog rata, Aškenaška sinagoga je ostala jedini aktivni jevrejski hram u Sarajevu.

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Mart 2018, 17:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Trg kod Sebilja iz malo šireg ugla...

Slika

... i iz onog drugog ugla

Slika


Sat na sarajevskoj Sahat - kuli (visoka je 30 metara, kažu, mada meni nije baš izgledala toliko visoka) je, kao što je Biljana već napisala, vrlo interesantan, jer pokazuje lunarno vreme i po njemu se određuje vreme dnevnih molitvi, a kraj dana je momenat zalaska sunca, kada sat pokazuje 12 sati.

Slika

Pošto se dužina dana tokom godine menja, potrebno je stalno podešavati ovaj satni mehanizam, što je dužnost muvekita. U dvorištu Begove džamije nalazi se mini opservatorija (muvekithana), u kojoj se nekad, na osnovu starih tehnika i instrumenata, određivalo tačno vreme.
Ne znam što su to tako komplikovali, kad svi znamo da se dužina obdanice menja po 4 minuta na dan, pola godine se produžava, drugu polovinu se skraćuje. No, verovatno i ovde dolazi do izražaja moje generalno neznanje o ikakvim pitanjima vere...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Ponedeljak, 12 Mart 2018, 18:08, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Mart 2018, 18:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Obale Miljacke na ovom delu gde ona teče kroz centar grada nemaju uređena šetališta, već su to redovne ulice kroz koje ide saobraćaj, a kraj reke je trotoar.
Obalom Kulina Bana saobraća se uz reku (jednosmerno), a Obalom Isa-bega Isakovića - nizvodno.

Simboliku mostova neću ni pominjati, samo ću reći da mi je fascinantno koliko ih ovde ima.

Pešački (željezni :D ) most Skenderija (jer ima i jedan betonski, kolski) je onaj sa srceTOm sa početka mog teksta. Evo ga opet ;)

Slika

Kao drvenu ćupriju podigao ga je, negde krajem 15. ili početkom 16. veka, Skender-paša, po kome ceo taj kraj na levoj obali Miljacke nosi ime Skenderija.
Miljacka, divljačna i hirovita kakva jeste, je često odnosila sarajevske drvene ćuprije, pa je austrougarska uprava za svog mandata rešila da to spreči, regulisala je tok reke i ponovo sagradila mnoge od mostova, neke (kao ovu Skenderiju) i u gvozdenoj varijanti. Poslednji put je rekonstruisan 2004. godine.
U Sarajevu veruju (iako nema nijednog pisanog dokumenta koji bi to potvrdio) da je ovaj most projektovao Aleksandar Ajfel, da, baš isti onaj koji je projektovao čuveni toranj u Parizu, pa ga Sarajlije zovu i Ajfelov most.
A što ne b' moglo...


Festina lente (Pohiti polako) sa prelepom zgradom nekadašnje evangelističke crkve iz 1899. godine, u kojoj je danas smeštena Akademija likovnih umetnosti (ALU).

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Mart 2018, 18:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Za vreme osmanske vladavine u Sarajevu je izgrađeno više drvenih mostova – drvenija od kojih nijedna nije odolela zubu vremena. Današnji most Drvenija

Slika

Slika

Drvenija je nazivana i Gimnazijskim mostom, jer se u blizini nalaze osnovna i dve srednje škole, gimnazija, medresa, nekoliko fakulteta i akademija.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.