Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:31

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 08:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ovo je prikaz našeg dvodnevnog boravka u Volosu i kratkog pogleda na Pelion/Pilio

Evo mape:
Slika

i linka gde možete lepo da zumirate šta vas zanima
http://www.xo.gr/map/Nees-Pagases-Volos/?lang=en

Elem, bili smo 2009. godine. Ovo je prilično ograničen izveštaj, jer stvarno nismo daleko odmakli u skitanju naokolo, i nismo takoreći ni videli plaže, jer smo bili samo 2 dana, u prolazu.

Volos je udaljen oko 200 km od Soluna, i oko 300 km od Atine, prefektura Magnezija. Sa svim priključenim okolnim mestima ima oko 150.000 stanovnika. Treća je po veličini luka u Grčkoj, i sedište univerziteta Tesalije.

Odseli smo u Nees Pagases-u (ne u Nea Anhialosu, kako tamo napisah, sreća ima ko da me ispravi :D), to je jedno mestašce u Pagasitikos zalivu kada od Volosa krenes na zapad, ili kako gledas mapu levo od Volosa. Jedva nađosmo smeštaj, jer smo naišli 15. avgusta, a u Volosu je Gospojina baš veliki svetac, dolaze Grci kao turisti i skoro je sve popunjeno. Plaćali smo 60 € dvokrevetnu sobu, u gradu su bile 90+ (!!!). ’Jeftini’ hotelčići kod luke su skroz bili popunjeni, nigde mesta za 2 noćenja..
Ovo mesto je 15ak min vožnje od Volosa.

Pogled sa obale, najpre desno,
Slika

Pa levo, prema Volosu:
Slika


Evo zum slike koja lepo pokazuje kako se Volos smestio na padinama planine
Slika

I stvarno je to planina, preko 1.400m visine, i na vrhu ima zimski centar sa sve skijalištem :D. S’one strane planine (tj iza gore) je Zagora, gde se flašira voda.
Nemojte da vas začude srpski toponimi kojih ima ovuda dosta, za vreme vladavine cara Dušana od Soluna do Volosa je bilo naše more :mrgreen: i to nekih 25 godina (od 1348. do 1373.)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Sreda, 27 Januar 2016, 08:53, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 08:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nees Pagases je klasično turističko selo, dva-tri reda kuća duž puta uz obalu, mada prilično kulturno, jer živi i zimi, kao predgrađe Volosa. Ovde se vidi šetalište uz more, tj. levo je plaža, a desno su kafići, restorani, prodavnice, pekare, poslastičarnice i sl.

Slika

Slika


Još malo slika Nees Pagases-a

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 08:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kad se krene prema Volosu, prizori su ovakvi

Slika

Slika

Slika

Slika


Na jednom zgodnom mestu ima i free kampera
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 08:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Evo i par slika Volosa. Zdanje sa kupolom je zgrada Univerziteta

Slika

Crkva svetog Konstantina i Jelene, na samoj obali
Slika

Crkva sv. Nikole
Slika


Volos je grad iz kojeg su Argonauti krenuli u potragu za zlatnim runom.
U luci se nalazi skulptura koja predstavlja mitski Argo
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 08:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nastavak popodne :ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 09:18 
Nije prisutan
Putnik
Putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 23:28
Postovi: 679
Pol: Seka
:text-bravo: jedva cekam nastavak.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 12:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: Jedva čekam! Jako mi je privlačno ovo poluostrvo, sve ima, planinu, grad, sela, more, pitominu, divljinu... :smesko-gore-dole:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 16:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kad se od Volosa krene dalje (na mapi desno, to je 'unutrašnja' strana Peliona, prema zalivu; izgleda mi blago paradoksalno reći: ideš od Volosa na zapad, pa stigneš na istočnu obalu Peliona :whistle: ), izgleda ovako:

Slika

Da naglasim i ovo: Pagasitikos je jako dubok i razuđen zaliv, i sve vreme dok ste u njemu, nema pučine, uvek vidite drugu obalu, ovako nekako

Slika

Tako da, ako vas je strah da plivate prema pučini, unutrašnji deo zaliva je idealan za vas, odaje utisak kao da ste na jezeru. Ako pak više volite ugođaj kad se pučina vidi, radije birajte spoljni deo Peliona. Jes' da se odande vide Sporadi, ali se vidi da su to ostrva

Idemo dalje, put krivuda duž obale, pristižemo u mesto Agria

Slika

Slika


Plaža mi i nije baš neka, al' eto, bila je plima, a i oni svuda imaju te mostiće za ulazak u vodu

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 16:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pilio (Πήλιο :D) je, kao što znate, planina na kojoj su živeli kentauri, ali to je očigledno bilo jako davno, danas su konji na drugim pozicijama...
Msm, i u Grčkoj, i kod nas...

Penjali smo se malo tim serpentinama na planinu, prizor je potpuno nestvaran. Put nije bio baš sjajan, neujednačene širine, braća Grci voze... k’o što voze... a na putu može da se naleti i na npr. zapregu, ili čiču koji tera magarence, tako da – oprez u vožnji.

Slika

Sela na planini su lepa, ponegde poprečne ulice ostale pod kaldrmom ili stepenicama, u centru trg i uobičajeno kafanče pod ogromnim platanom, prodavnice suvenira i lokalnih slatkih proizvoda (med, slatko, ratluk, rakija :D). Izvori i potoci svuda.
Videću da iskopam i te slike...

Mi smo večerali u Makrinici, zovu je ’balkon Volosa’, verovatno zbog strateški pozicionirane terase kafane :mrgreen:. Evo panorame odozgore

Slika

E,da, ovi kružići po noćnom nebu nisu NLO, nego fleke od slanih kapljica, jer nisam primetila da mi je isprskan objektiv...

Celo poluostrvo je bogato vodom, i sve je lepo i zeleno. Nije onako sprženo žuto, suvo i kamenito, kao što zna da bude po Grčkoj.
Šuma je uglavnom listopadna ispod 1000m visine, pa kad kreneš uz planinu, izgleda k’o da se penješ na npr Avalu ili Frušku Goru :), samo sa strane ukraj puta ne štrči bagrenje nego smokve :D Ima čak i ribnjaka i pastrmke po potocima.

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Sreda, 27 Januar 2016, 16:31, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 16:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kad smo od Volosa krenuli dalje (na mapi desno), tu mi tek plaže nisu bile jasne: nigde crnogorice, na plaži breze, platani, ive?!
Visoko drveće, lep hlad, al’ mi tako neobično izgledalo... kao da si na izletu u Jugovu, samo što ne gledaš u Dunav, nego je voda plavlja i slana...

Slika

Unutrašnja (istočna) strana Peliona je pristupačnija, pitomija, samim tim i više posećena. I voda je, kažu, nešto toplija unutar zaliva.
Spoljna (zapadna) strana je šumovitija i malo veća divljina, baš zato što je teže pristupačna. Gledano prema fotkama sa neta, lepe su mi plaže sa one strane planine, ali nema puta obalom okolo - jedino uzbrdo pa nizbrdo (od nivoa mora + 1.400m i nazad do 0), tako da - ako planirate da obilazite obe strane, bolje planirajte smeštaj pola/pola na svakoj strani planine, zbog serpentina i lošeg puta.

Upozorenje za vožnju kroz grad: gledajte na vreme da se prestrojavate na raskrsnicama, imaju neke blesave stubiće između traka, koji služe da se spreči nepropisno skretanje u raskrsnici... Živela navigacija i ažurne mape...

Na žalost, mi nismo stigli da obiđemo one najpoznatije plaže, ni da se vozimo njihovim ćirom, niti smo naleteli na one vodopadiće i kamene mostiće...
Ima tu još svašta interesantno, neolitska naselja, zanimljivi muzeji... Ali, vreme bilo kratko, a deca sitna... Neki drugi put...

Osim toga, da je manje vremena prošlo od tad i utisci bi bili svežiji, i slika bi bilo više (ranije sam mnooogo više fotkala nas, a sad samo blickam naokolo :D).
Ali eto, makar nešto teksta i slika, da vas zainetesuje za ovu destinaciju.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 16:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Mene moji zafrkavaju da ja skupljam materijal kao da pišem seminarski kad god se negde putuje...
Šta ću, štreber ostaje štreber... a i pola užitka mi je u planiranju i pripremi...
Tako sam i našla na netu info za ćiru. Šteta što smo to propustili, fotke koje sam nalazila su sjajne.

Slika- teaser sa neta:
Slika


Ovo je copy/paste jednog dela posta sa neta (izvor je, ako sme da se stavi link na nečiji blog, ako ne – brišite: http://www.putnica.com/2013/10/pelion-2008-skriveni-dragulj-grcke.html, mnogo je dobar putopis, da se smesta upecaš):
’Početna stanica voza je u mestu Ano Lehonia, voz polazi u 11h i karta košta 13€ po osobi (tekst je iz 2008, cena je porasla!). Prolazi se kroz mesto Ano Gatzea gde se takodje ukrcavaju putnici i pravi pauza za obilazak muzeja maslina (uključeno u cenu karte). Nakon toga u 12.30 h voz stiže u Milies gde se pravi pauza do 16h kada voz kreće nazad i vraća se u Ano Lehoniu u 17.30h. U Miliesu putnici obično idu u tavernu na ručak ili obilaze mesto.
Sama vožnja vozom je divna, prolazi se kroz maslinjake, a pogled sve vreme puca na zapadnu obalu. Vozić prolazi kroz tunele, preko mostova, pa se pruža mogućnost za pravljenje dobrih fotografija. Zaista je pravi ugođaj i treba ga priuštiti svakako.’

Zvanični link za voz, sa sve cenom i radnim vremenom na koje obavezno obratiti pažnju ako se ne ide u punoj sezoni:
http://www.trainose.gr/en/tourism-culture/train-and-recreation/the-pelion-train/

I još da citiram i ovaj odlomak:
’Pelion nikako nije za neiskusne vozače, porodice sa malom decom i one kojima je muka od krivina. Nekog noćnog života nema uopšte tako da nije ni za mlade. Pelion je idealan za ljubitelje planinarenja i rekla bih da je ovo prava destinacija za kategoriju turista u nekim srednjim godinama. Možda upravo zbog toga i nije bilo prilike da ga ranije obiđemo, za sve stvari u životu treba sačekati onaj pravi trenutak’ – ovo je definitivno i moj utisak.

DakleM, još samo malo, pa će biti pravi momenat za nas :mrgreen:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 16:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Lični osećaj tog prostora, za mene, jeste 'kao kod kuće + dodatni morski ugođaj'. Ne mislim kao Solun, koji meni, ugrubo, vizuelno liči kao kad bi N.Bgd izlazio na more. Ne.
Ali onako neka neobjašnjivo bliska vibracija, kao svoj na svome...

Ni blizu onako intenzivno kao Tasos, više kao nešto tiho, u srži poznato, a nisi siguran da li se sećaš, ili si sanjao. Samo znaš da si kod kuće.

O, da... mogla bih živeti tu...

Ili sam možda već živela tu? :think:


Τέλος (крај)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 20:11 
Nije prisutan
Putnik
Putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 23:28
Postovi: 679
Pol: Seka
Super, hvala na trudu :)
Mene posteno privlaci to zelenilo, a sad da nije za decu ne bih bas rekla, nemamo problem sa krivinama ako se na to misli. Citala sam i ja malo na netu utiske, gledala slike na netu i ona planinska sela su im divna, bas kakva volimo. Zapadna strana ima mirno more, plaze su pristojne, mislim pre svega ispred kampa Sikia, Kala Nera, Afisos dok je pak suprotna neuporedivo lepsa, divlja ali mi se nesto ne dopada sa detetom kao baza, zbog ne daj Boze lekarske sluzbe koja prepostavljam da je najobuhvatnija u Volosu, da nas deli onolika planina. Zatim more je na istocnoj strani cesto nemirno, dok je suprotno u zalivu mirno i toplo. Videcemo to nam je jedna od opcija za ovo leto ako budemo otisli naravno pisem o svemu :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 21:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: Ivka,
nema na čemu. Da nisi pitala, verovatno ne bih bila dovoljno motivisana da pišem (lenji Gaša :mrgreen: ), a treba... Lepo je da ima što više tekstova na ovom lepom mestu...

Što reče gore za sitnu decu, da, misli se zbog serpentina. Super ako dete nije previše osetljivo, naše jedno je negde do petog razreda bilo malo kilavo na krivine u putu... A ovo su ozbiljne krivine! 25km puta za cca 1400m. Čak i da nisu krivine, da žičarom ideš, jeste to stres za organizam, takva promena nadmorske visine u jednom danu. Ili dva puta u istom danu ako treba da odeš i da se vratiš. Ko je osetljiv, neka vodi računa

A opet, nekome to uopšte ne smeta :D

Što se tiče lekara, u Volosu svega ima, a po selima - kao i po našim selima. Ti znaš koliko ti je dr ili pedijatar bitan faktor za izbor mesta gde odsedaš, osim samog uzrasta deteta ima puno faktora...

Ali je lepo tamo, mnogo je lepo...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Volos, Pelion
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 22:10 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Petak, 22 Avgust 2014, 23:54
Postovi: 115
Dobro je da je započeta tema Peliona. To je jedna od verovatno najlepših destinacija u Grčkoj, ali nedovoljno poznata kod nas i tek se od pre par godina pojavljuje kod nekih agencija. Na žalost smeštajni kapaciteti si relativno mali, putevi kao što kažeš uski i krivudavi, cene veće od proseka, ali svi koji su bili na Pelionu, više su nego zadovoljni. Nadam se da će biti još pisanja na ovoj temi i što reče ivkabg, hvala na trudu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.