Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:34

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Rodos
PostPoslato: Četvrtak, 18 Avgust 2016, 19:39 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
O Rodosu

Po legendi, kada je Zevs pobedio oca i Titane, zemlju je podelio bogovima sa Olimpa. I svi su dobili po neki kraj planete, osim Heliosa, Boga sunca, koji je bio odsutan u vreme deobe. Ljut, on je tražio od Zevsa da mu da zemlju koja prva izroni iz mora. U trenutku dok je govorio, Posejdon je iz dubine plave vode izdigao ostrvo prekriveno ružama (ρόδο je ruža na grčkom) po kome je ostrvo dobilo ime. Zapravo je u pitanju cvet hibuskusa, a ne ruže. Helios je bio oduševljen svojim posedom da je ostrvu darovao 340 sunčanih dana godišnje. Po drugoj verziji legende ostrvo je dobilo ime po nimfi Rodi, ćerki Posejdona, u koju je Helios bio zaljubljen.

Ostrvo Rodos se nalazi na spoju Egejskog i Sredozemnog mora, ima oblik strele i široko je oko 40 km i dugo oko 80 km. Procenjuje se da na ostrvu Rodos ima preko 150 hiljada stalnih stanovnika, od kojih najviše živi u gradu Rodosu, glavnom ekonomskom i kulturnom centru. Rodos je glavni grad distrikta Dodekanezi i provincije Rodos, koja takođe obuhvata i obližnja ostrva Symi, Tilos, Halki i Kastellorizo. Ima odličnu klimu sa temperaturama koje omogućavaju sezonu od aprila do oktrobra, lepe plaže, istorijske spomenike i tipičnu kosmopolitsku atmosferu.

Ostrvo Rodos krije mnogo više od lepog peska, čistog mora i sunca. Na ovom ostrvu buja duh istorije i svedoci njenih dogodovštona su na svakom koraku. Istorija Rodosa je veoma duga i burna. Prva naselja nastala su još u 16vpne, a zbog svoje pozicije je predstavljao metu svih velikih civilizacija. Današnji Rodos je tekovine antičke, rimske, vizantijske, turske, kasnije i italijanske civilizacije koje žive ovde paralelno sa savremenim razvojem i modernim životom Grčke.

Letovanje na Rodosu mi je svakako bilo drugačije nego da drugim destinacijama na kojima sam bio ranije u Grčkoj. Šta mi se dopalo, a šta nije kazaću vam na kraju predstavljanja ovog putovanja.

Na početku nekoliko mapa koje mogu jako korisne, a mogu se dobiti besplatno u turističkim informacionim centrima kojih ima nekoliko u gradu Rodosu, a viđao sam ih i u drugom većim naseljima na ostrvu.

Ostrvo Rodos
Slika

Turistički deo grada Rodos
Slika

Srednjevekovni grad Rodos
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Četvrtak, 18 Avgust 2016, 21:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
O plažama na Rodosu

Korisna mapa sa prikazom plaža na Rodosu
Slika

Većina plaža na ostrvu ima plavu zastavu, voda je zaista čista, infrastrukturno su sređene sa dobrim kolskim prilazom do same plaže, parkingom, kantinom ili restoranom, ležaljkama, tuševima, sportovima na vodi... Plaže koje sam obišao su uglavnom šljunkovite, mada ima i peščanih. Ležaljke se iznajmljuju nezavisno od pića i u avgustu je komplet 2 ležaljke i suncobran koštao 10 evra, a ležaljke imaju i debelu strunjaču pa su udobnije nego obično.
Iskreno plažama ne mogu da nađem baš neku veliku zamerku. Ali meni nijedna nije bila impresivna i "nešto specijalna". Prvo boja vode je modra ili tamno zelena, tako drugačija od tirkizno plave na koju sam navikao na Kefaloniji. Drugo na svim plažama postoji osećaj gužve, ležaljke su suviše gusto postavljene. Dobra stvar je da je zbog strukture gostiju gužva podnošlivija. Delovi plaže za sopstveni mobilijar su mali i loši, a morate da uzmete u obzir i vetar koji stalno duva i teško je postaviti svoj suncobran i peškir.

Plaže ću ređati u smeru kazaljke na satu, a ne prema ličnim impresijama ili danima kada sam ih obišao.

Windy beach - vetrovita plaža
Bio sam smešten na samoj plaži. Iako u svim vodičima piše da je druga gradska plaža lepša, ja ću zadržati stav "naopakog" čoveka i reći da je meni ova plaža lepša. I zbog boje vode i zbog toga što nije gužva i zbog fantastičnih zalazaka sunca. Ali nikada na plaži nisam proveo ceo dan, nego bih se samo jednom okupao po povratku sa izleta ili po povratku sa gradske plaže. Kao što joj i ime kaže na ovoj plaži konstantno duva vetar i ume da bude i neprijatno kada izađete iz vode (naročito poslepodne) i ima (ne posebno velikih) talasa. Obratite pažnju kako su postavljeni suncobrani, ne prema nebu nego prema moru da vas štite od kapljica vode i peska koje vetar nanosi na ležaljke.

Slika

Slika

Slika

Elli beach - gradska plaža
Plaža je poprilično dugačka i duže cele plaže su postavljeni suncobrani i ležaljke. Na plaži postoje beach barovi u kojima se može kupiti kafa, piće, sendviči. Duž plaže stalno špartaju i prodavci krofni, hladnog pića, sladoleda, a između 12h i 15h možete naručiti da vam na plažu donesu picu ili giros. Duž ulice iznad plaže stoje kamioneti koji prodaju voće i za 2,5e se može kupiti činija voća, a za 4-5e sveža voćna salata. Plaža je uglavnom šljunkovita, a između Akvarijuma i Kasina gde se nalaze hoteli je peščana i tu sam se uglavnom kupao. Dubina počinje brzo, već posle 2m od obale. Duž cele plaže su toaleti i tuševi koji su besplatni.

Slika

Slika

Plaže u luci
U samoj luci postoje dve male plažice. Tu je boja vode nešto lepša ali meni nije baš uživanje da se kupam okružen brodovima i kruzerima.

Slika

Slika

Kalitea spa
Jedna jako lepa ali fensi plaža, veoma fotogenična. Nekadašnja banja, tursko kupatilo u kom je postojao izvor tople vode nalazi se na samo 9km od grada Rodosa. Na tom mestu su snimani i neki filmovi kao na primer Bekstvo u Atinu, Grk Zorba, Topovi s Navaronea... Ulaz u kompleks se plaća 3e i sa ulaznicom imate ležaljke. Samo što ležaljki nema baš puno pa je potrebno doći ranije. Sve je mnogo lepo uređeno i čisto. U vodu se može ući i sa male plažice i preko mostića i stepenica koje su napravljene duž zaliva.

Slika

Slika

Slika

Slika

Faliraki
Postoji i istoimeno mesto u kome se nalazi ova plaža i velika je ponuda agencija za smeštaj ovde. Faliraki je potpuna suprotnost gradu Rodosu. Jedno potpuno nezanimljivo mesto, jedna dugačka ulica iznad mora. Zato je plaža dugačka 4km, široka, peskovita i nema vetra, plićak je dugačak i zato je plaža pogodna i za decu. Ovde uglavnom letuju turisti sa navikama hotel-plaža i večernji koktel u nekom od brojnih taverni, barova, noćnih klubova. Da ne ponavljam za svaku plažu posebno, plaža je organizovana sa svim sadržajima. Nalazi se na 14km od grada Rodosa.

Slika

Slika

Ladiko
Zaliv Ladiko nalazi se na samo 3 km od Falirakia, a 17km od grada Rodos. U pitanju je mali zaliv, kombinacija peska i stena, a plaža je veoma popularna kod Grka i Italijana.

Slika

Entoni Kvin
Plaža Entoni Kvin dobila je ime po čuvenom glumcu koji je tokom snimanja filma na Rodosu bio toliko oduševljen zalivom da je kupio imanje iznad ove plaže. Plaža je praktično susedni zaliv u odnosu na Ladiko i dolazi se istim putem. Plažu posećuju ljubitelji ronjenja i snorkelinga zato što se u zalivu nalaze stene sa živopisnim morskim svetom. Na plaži skoro da nema mogućnosti da postavite sopstveni mobilijar. Pošto je u pitanju dubok zaliv sa visokim stenama gotovo se preko celog dana može naći i malo prirodnog hlada. Na plaži se mogu iznajmiti pedaline, ali nema drugih sportova na vodi.

Slika

Slika

Kolympia
Dolazak na ovu plažu zanimljiv je zbog aleje eukaliptusa kroz koju se prolazi do nje. Na plaži se nalazi veći broj luksuznijih hotela, postoje i prodavnice i restorani. Plaža je peščana i plićak malo duže traje, sa malo šljunka prilikom ulaska u vodu.

Slika

Tsampika
Jedna od lepših plaža na ostrvu. Dugačka plaža sa zlatnim peskom. Postoje i delovi sa ležaljkama, ali i veliki delovi za sopstveni mobilijar. Na plaži postoji i teren za odbojku, restorani, mini market i svi ostali sadržaji. Jedna od atrakcija je i stena obojena u grčku zastavu i svi se slikaju ispred nje. A na ovoj plaži smo imali i jednog lepo vaspitanog komšiju. Plaža se nalazi na 26km od grada Rodos.

Slika

Slika

Slika

Agathi
Plaža se nalazi na 38km i treba pratiti putokaze za selo Haraki, a u blizini već ima i putokaza za plažu. Nalazi se na 38km od grada Rodos. Poslednjih 500m do plaže je makadam pa auto možete ostaviti na parkingu na kraju asflata ili na parkingu iznad same plaže. To što oko plaže ima divljih kampera dovoljno govori kakva je plaža. Zlatni pesak duže cele plaže i u vodi, a kada krenete u vodu treba vam 30ak metara da stignete do dubine za plivanje. Zato je voda topla kao bara. Na plaži postoje tri kantine. Ima malo prirodnog hlada na bokovima plaže.

Slika

Slika

Lindos
Lindos se nalazi na 50km od grada Rodosa i obavezno se mora posetiti zbog tradiocionalne arhitekture sa blistavo belim kućama i akropolja koji se nalazi iznad mesta. Postoje i dve plaže u mestu. Za prvu samo jedna fotografija.

Slika

Zaliv svetog Pavla
Ja sam izabrao da se kupam u ovom zalivu. Veoma simpatična plaža, zapravo je u pitanju prirodni morski bazen. Plaža je veoma mala i nema puno ležaljki i već oko 12h smo morali da se zadovoljimo sedenjem na zidiću jer slobodnih nije bilo. Zato sam se iskupao "za sve pare" jer je voda predivna, mirna i topla. Iznad plaže se nalazi i crkva posvećena apostolu Pavlu, a pretpostavlja se da se on iskrcao baš u ovom zalivu. Na plaži postoji i mali ronilački klub. U kafiću na plaži su malo jače cene. Ne postoje sportovi na vodi, a zanimljivo je da postoji znak da su zabranjeno igre sa loptom na plaži.

Slika

Slika

Slika

Glystra
Plaža se nalazi 65km udaljena od grada Rodos. Takođe je u pitanju peščani zaliv, a s obzirom na to i da je plićak duži čudno je da je voda na ovoj plaži bila hladnija.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Nedelja, 21 Avgust 2016, 15:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
O gradu Rodos

Ono što je ovogodišnje letovanje učinilo drugačijim od prethodnih je svakako grad Rodos. Pretpostavljam da je većina nas na forumu jer smo prilikom izbora neke destinacije želeli da pročitamo iskustva o snabdevenosti u izabranom mestu, da li ima lekara i apoteke, da li postoji lokalni prevoz za obilazak okolnih plaža, da li ima restorana i kafića, kakav je noćni život. E u Rodosu ima svega toga i još mnogo više i verovatno i više nego što treba. Pri tome turisti zalaze samo u trećinu grada, dok su ostatak stambeni blokovi, outleti i supermarketi, industrijska zona...
Dominantan deo turističke zone je stari, srednjevekovni grad koji je očuvan preko 80%.
Tako veliki grad čini da svako može da nađe sebi prijatan prostor i prema interesovanjima i prema dubini džepa. Tvrdim da uz malo pažnje (da ne sednete u najbliži kafić ili restoran) troškovi na Rodosu neće biti veći nego na bilo kojoj drugoj destinaciji.
Naravno veliki grad nosi i drugu stranu medalje pa sam po prvi put u letovalištima video prosjake ili napadne perače šoferšajbni.
Blizina Rodosa i Turske ima očigledno veze i sa mentalitetom. Dok ste u prolazu zvaće vas iz prodavnica, restorana, prilaziće vam sa ponudama za izlete, pokušaće da se cenkaju. Nije to ni približno kao u Turskoj, ali ponovo napadno u odnosu na ranija iskustva u Grčkoj.
Nivo turističke usluge je veći nego na destinacijama koje Srbi češće pohode. Postoje ozbiljni turistički info centri u kojima zaposleni govore po nekoliko jezika, možete dobiti besplatne mape i sve informacije. U svim prodavnicama i restoranima govore engleski, a trude se da znaju nekoliko fraza i našem jeziku. Možda me je začudilo da ležaljke na plaži naplaćuju stariji ljudi (penzioneri). Kako ja idem rano na plažu mnogo mi je bilo simpatično što ujutru dođu lokalci da se okupaju, jedno kupanje, presvuku se i na posao.
Neću uspeti slikama da vam predstavim grad. Za 10 dana letovanja imam manje slika nego sa vikenda u nekom gradu. To je zato što ja obožavam plažu i more pa sam dosta dugo na plaži, a u grad se ide na večeru, šetnju, piće ili sladoled pa ne nosim foto aparat.

Luka Mandraki

Jedno od mesta koje sam posetio je i luka Mandraki koja se nalazi u podnožju starog grada i recimo da predstavlja centar grada.

Slika

U čast boga Heliosa je 303. god. p. n. e. podignuta najslavnija statua antike - čuveni Kolos, jedno od sedam svetskih čuda. 56 godina je statua stajala na ulazu u luku Mandraki, sve dok snažan zemljotres nije pogodio Rodos. Grad je bio teško oštećen, a Kolos je slomljen na najslabijem mestu - u kolenu. Rodos je tada primio ponudu Ptolemeja III da plati sve troškove restauracije polomljene statue, ali nakon što su konsultovani proroci, ponovno podizanje statue je zabranjeno, a Ptolemejeva ponuda odbijena. Skoro 1000 godina statua je ležala polomljena dok Arapi nisu napali Rodos i ostatke polomljenog Kolosa odneli na leđima 900 kamila. Danas se na ulazu u luku Mandraki nalaze bronzane statue jelena i košute kao simbol dobrodošlice svima koji kraj njih prođu, a predstavljaju jednu zaštićenu vrstu koja živi samo na Rodosu.

Luka formira zaliv i celom dužinom luke se može šetati. Duž tog šetališta se nalazi štandovi na kojima se prodaju karte za izlete brodićima, a možete iznajmiti od čamca do jahte. Postoji i varijanta vodenog taksija do nekih plaža.

Slika

Evangelistička crkva u luci
Slika

Slika

Vetrenjače i svetionik sv. Nikole
Slika

Šetalište duž luke i "prodavnica"
Slika

Slika

Na kraju zaliva nalazi se spomenik sa skulpturama delfina
Slika

Jednog dana ću i ja ovako...
Slika

Evo kako grad izgleda sa kraja šetališta u luci, bela zgrada je New market
Slika

Treba prošetati i noću
Slika

Slika

Kruzeri sa turistima pristižu svakodnevno, ovo čudo je ogromno
Slika

Ulica kišobrana

Neposredno uz luku postoji ulica kišobrana u kojoj ima 10-15 prodavnica koje prodaju samo kišobrane. Ima ih svih veličina, oblika, boja, automatskih, manuelnih, oslikanih, ma kakvih hoćete. Cene od 5 do 50 eura. Postoji verovanje da ćete se ako kupite kišobran vratiti na Rodos. Naravno i ja sam kupio jedan, odličan je. Ono što je čudno je zašto se prodaje toliko kišobrana kada na Rodosu ima tek 15 dana godišnje sa kišom.

Slika

Slika

New market

Nalazi se u samoj luci, najbolje bi ga opisao kao mešavinu tržnog centra i turskog bazara. U njemu se nalazi veliki broj prodavnica, restorana i pekara. Tu se nalaze i najbolje zlatare.

Slika

Slika


Akvarijum

Ulaznica košta 3e, kažu da je postavka veoma naivna, ali je ova zgrada dobar orijentir jer se nalazi na samom špicu grada, na mestu gde se dodiruju Egej i Mediteran.

Slika

Kroz grad

Trotoari su prekriveni velikim broj ovakvih mozaika, tradicionalnim za Rodos. Napravljeni su od kamenčića sa plaže koji se lepe na sveži malter.
Slika

Slika

Slika

Ovo mi je bilo baš simpatično
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Nedelja, 21 Avgust 2016, 19:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Stari grad Rodos

Najupačetljiviji deo odmora je svakako stari, srednjevekovni grad. Stanovnici Rodosa su ponosni na činjenicu da je njihov grad prvi ikada sagrađen grad po urbanistickom planu (načinio ga je pre 2400 godina čuveni arhitekta antičkog perioda Ippodamus). Veličina ovog dela grada je otprilike kao 10 Kalemegdana. Kažu da je očuvano oko 80% originalnih građevina, ali su to odlično iskoristili i pretvorili u turistički centar. I nekako me je svako veče put vodio u zidine starog grada.

Ponoviću mapu starog grada i ako možete da primetite zelenu liniju na njoj, to je preporučena tura kretenja po gradu da se obiđu najznačajniji spomenici. Ono što je poseban utisak je da se prepustite lutanju unutar ovih zidina jer svaki kutak krije neku zanimljivost. Ipak uveče nije loše držati se ove ture jer se po obodima skupljaju prosjaci, prodavci narukvica... Nisam imao nikakvu neprijatnost ali mi je to malo kvarilo utisak. I mnogo važna stvar za dame, ne idite u štiklama, ili ćete ostati bez njih ili će vašim pratiocima trebati dodatnog strpljenja dok stignete od tačke A do tačke B. Što se tiče gospode budite fini jer se unutar starog grada nalaze odlične prodavnice kožnih jakni i bundi, kožnih tašni i novčanika, zlatare. Naravno cene su za sve proizvode više nego izvan zidina.
Slika

Arheološki muzej
Ako uspete da vidite na mapi muzej je obeležen brojem 16. Ulaznica košta 8e i mislim da je to mnogo s obzirom na veličinu postavke. Muzej se nalazi u nekadašnjoj bolnici vitezova krstaša.

Slika

Slika

Slika

Slika

Značajnije postavke se nalaze na 1. spratu gde su sa jedne strane prikazani predmeti koji su se svakodnevno koristili, a sa druge strane kipovi, delovi hramova, kapiteli stubova, nadgrobni spomenici vitezova... Ja sam ponovo pokušao kolažima da predstavim šta postavka sadrži, a da nebude baš mnogo nepregledno. Ceo muzej je pokriven WiFi signalom i svakoj prostoriji su kustosi, ali ako ih ne pitate neće vas uputiti i eksponate. Nije baš ni sjajno obeleženo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U dvorištu su prikazani delovi mozaika pronađeni na ostrvu
Slika

Ulica vitezova
Ulica vitezova duga 600 metara je najbolje očuvana srednjovekovna ulica u Evropi. Na tom mestu su vitezovi provodili vreme u molitvi i vežbanju vojne taktike. Ulica se proteže od Arheološkog muzeja do Palate velikog majstora. Sa obe strane ulice su velike kamene palate vitezova sa grbovima Provanse, Italije, Aragonije, Kastilje, Engleske i Francuske. Na mapi je ona između brojeva 16 i 1.

Slika

Slika

Slika

Palata velikog majstora
Palata velikog majstora, Stari grad, Rodos. Vitezovi Svetog Jovana su obnovili ovu vizantijsku citadelu i pretvorili je u administrativni centar svoje države. Prepoznatljiva je po svojoj kapiji, kulama, raskošnim sobama sa stilskim nameštajem, brojnim skulpturama. Citadela je stavljena pod zastitu UNESCO-a i danas predstavlja jednu od najbolje očuvanih srednjevekovnih palata u Evropi. Ulaznica košta 6e. Na mapi je obeležena brojem 1.

Slika

Slika

“Laokon i sinovi”. – zmije dave trojanskog proroka i njegove sinove koji pokušavaju da upozore na podli pokušaj Grka da opsednu grad skriveni u utrobu drvenog konja. Original se čuva u Vatikanu
Slika

Zaštitnik ostrva Helios, bog sunca
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ovog leta je tematska izložba posvećena Horaciu Nelsonu, britanskom admiralu koji je pobedio Francuze na Trafalgaru
Slika

Slika

Osmanlijski deo grada
Džamija Sulejmana Veličanstvenog i biblioteka. Na mapi obeleženo 26 i 27
Slika

Slika

Slika

Nastavljamo šetnju
Slika

Slika

Hipokratov trg
Hipokratov trg sa fontanom napravljenom od ranohrišćanske krstionice. Jedno od centralnih mesta u starom gradu. Trg je okružen velikim brojem restorana.

Slika

Trg jevrejskih mučenika
Trg jevrejskih mučenika, srce jevrejske četvrti starog grada Rodosa. Na sredini trga - fontana s pločicama koje prikazuju morski svet, a prelepa dekoracija dovršena je sa tri velika bronzana morska konjica.

Slika

Afroditin hram
Slika

I najzad izlaz
Slika

Ali prevarili ste se ako mislite da je to sve, u stari grad se može ući na 9 glavnih kapija, poznatih kao Piles. Redom su prikazani Bogorodičina kapija, sv. Pavle, D`Amboise
Slika

Slika

Slika

Ceo stari grad je zapravo trostruko utvrđenje i u nekom trenutku se možete naći između dvostrukih zidina. Ne paničite jer ćete u nekom trenutku naići na stepenice koje će vas ponovo odvesti "u gornji grad"

Slika

Slika

Slika

Na primer ovako
Slika

Slika

Slika

Slika

Ja sam žrtvovao jedno prepodne i umesto plivanja izabrao kulturno-istorijsko uzdizanje. Ali savremeni život starog grada se najbolje oseti uveče i noću
Slika

Slika

Slika

Slika

Pazite kada naručujete piće, srednje pivo je ovolikoooo, 2 litra
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Avgust 2016, 17:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Izvan grada Rodos
Kako odlazak na Rodos ili bilo koje ostrvo ne bi bio potpun ako se malo ne procunja po njemu tako sam i ja krenuo u istraživanje. Za razliku od nekih drugih destinacija lokalni prevoz na Rodosu je odlično organizovan i može se dobar deo ostrva i tako istražiti. Od autoputa do plaže obično ima do 1km pešačenja što nije strašno. Putevi su im odlični i lako se prelazi kilometraža. Ja sam rentirao auto na par dana. Ne spadam baš u grupu ljudi koja ima cilj da vidi što više na nekoj morskoj destinaciji. Plan je kod mene jednostavan jedna (glavna) plaža prepodne, u vreme najveće vrućine povlačenje na neki lokalitet i poslepodne druga plaža kada sam obično na peškiru u cilju smanjenja troškova.

Istorija kaže ovako. Na Rodosu su postojala 3 polisa: Lindos, Kamiros i Jalisos koji su nazvani po imenima dece boga Heliosa. Oni su 408 godine p.n.e ujedinili i osnovali novi grad - današnji Rodos. U sva tri mesta postoje ostaci antičkih naseobina.

Lindos
Lindos se nalazi na 50km od Rodosa na istočnoj obali i najpoznatije je selo na ostrvu. Tako popularnim čini ga specifična arhitektura sa blistavo belim kućama i uskim, kamenom popločanim, ulicama u kojima je motorni saobraćaj zabranjen. Iznad sela se nalazi Akropolj, ostaci antičkog grada.

Slika

Slika

Jedino prevozno sredstvo je magarac
Slika

Ulaznica na Akropolj se plaća 12 eura. To je zaista mnogo kada uporedim i da ulaznica u Luvr košta toliko. Sa druge strane kada pomislim da su građevine stare 3000 hiljada godina i da još uvek stoje uz sva nevremena, vetrove, zemljotrese, požare, ratove. Naravno da utisak kvari i činjenica da lokaciju prepunu mermera i uglačenog kamenja, na vrh golog brda obilazite na +40. Glavno obeležje Akropolja je hram posvećen Atini, koji je izgrađen u 4. veku p. n. e. i on je u antičkom svetu svrstavan u najsvetija mesta. Hram su navodno posetili i Jelena Trojanska i Herakle a pouzdano se zna da ga je posetio Aleksandar Makedonski.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Monte Smith
Ovaj brežuljak se nalazi u samoj blizini grada Rodosa na 3 km zapadnom stranom i prestavlja ostatke tog "najmlađeg" antičkog grada. Nije mnogo sačuvano, tek nekoliko objekata. Ulaz je besplatan.

Ostaci hrama Apolona, amfiteatar i stadion na osnovu kojeg je napravljen i stadion u Atini
Slika

Slika

Slika

Slika

Manastir Filerimos
Manastir se nalazi na 12 km od grada Rodosa zapadnom obalom. Ulaz se plaća 6e u manastariski kompleks i to je zaista mnogo jer je manastir veoma mali, ni po čemu zanimljiv, crkva "gola". Kakve manastire mi imamo ovaj je smešan i zaista ne vredi da ga posetite.

Slika

Slika

Slika

Slika

Zato postoji vidikovac za koji se ne plaća ulaz na kojem se nalazi veliki krst. Do vidikovca vodi staza u debeloj hladovini i svo vreme prate vas paunovi koje turisti hrane. Postoji veliki parking i prodavnica u kojoj se možete osvežiti.

Slika

Slika

Slika

7 izvora
Omiljeno izletište stanovnika Rodosa u šumi 30km od samog grada. Prija kada po vrućini pobegnete u šumu u kojoj je pristojna hladovina. U principu to su planinski izvori koji u avgustu skoro presuše, a tokom proleća prave lepe vodopade. Napravljeno je veštačko jezero, voda je pitka. Atrakcija je jedan 186m dugačak, veoma uzak i mračan tunel kojim možete proći do jezera. Jeste malo jezivo, ali zanimljivo, još kad je dobro društvo koje vrišti, smeje se, priča, a u tunelu sve odzvanja. Ne morate kroz tunel ako vam nije prijatno već može i preko brda. Pored izvora je odličan restoran, preporuka za jagnjeće kotlete. Postoji parking, zapravo nekoliko njih, i ulaz je besplatan. Postoji i toalet, prodavnica suvenira i kiosk za piće i sladoled.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Red je da jedni sliku na forumu ima i moja Nevena koja me već godinama verno prati na putovanjima. Zapravo verovatno ste primetili da je vegetacija na ostrvu oskudna, velike površine su gole sa stenama i zemljom. Jedan deo je obradiv pod zasadima masline i vinove loze. Sredina ostrva je pošumljeno, ali nije to neka gusta četinarska šuma.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Avgust 2016, 23:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Opšte i korisne informacije

Nadam se da ste na osnovu slika i teksta mogli da steknete utisak kako izgleda letovanje na Rodosu. Lokacije koje sam posetio su plod preporuka lokalnog vodiča, devojke koja je radila u hotelu, saveta sa tripadvisora... Ne predstavljaju ni najbolje ni sve što se može videti na Rodosu.
Da ovaj putopis ne bi izgledao kao skup privatnih slika sa FB red je da napišem i neku korisnu informaciju za nekog budućeg putnika.

Smeštaj
Broj hotela na Rodosu je ogroman, kao i u ponudama naših agencija. Turistički deo Rodosa nije mnogo veliki i gde god da vam je hotel neće vam trebati više od 15 minuta do bolje plaže, centra grada, starog grada...
Hotel Nafsika se nalazi 50m od vetrovite plaže, ima 2* i jedan je od jeftinijih u ponudi. Usluga je noćenje sa doručkom. Ja sam jako zadovoljan izborom i slobodno mogu da preporučim hotel. U pitanju je porodnični hotel sa 40ak soba. Standardne su veličine, neke imaju tuš kabine a neke samo zavesu pa malo isprskate kupatilo prilikom tuširanja. Ni veličine terasa nisu ujednačene. Doručak je sličan svih 10 dana, kuvana jaja, kajgana ili kobasice, 1 vrsta salame i trapista, beli sir, krastavac, paradajz, masline, musli, med, čokoladni krem, nekoliko vrsta slatkih peciva, puter i marmelada, kafa, mleko, razmućeni sok, nekoliko vrsta hleba. Sve uvek toplo i stalno se dopunjuje. Razgovarali smo po povratku sa ostalim turistima u grupi i hrana je bolja nego u drugim hotelima sa 3*. Dodatni plus je veoma ljubazno osoblje, higijena i stabilan wifi. Ako imate sreće da dobijete sobu sa pogledom na more još bolje.

Slika

Slika

Izleti
Preko organizatora putovanja:
- pešačko razgledanje grada u trajanju 3 sata, cena 10e sa uključenim girosom
- plaža, u mojoj smeni izlet do Tsambike, u dogovoreno vreme dođu po vas u hotel, odvezu na plažu i pokupe poslepodne, cena 10e
- Lindos, 25e
- ostrvo Halki, vožnja busom do Skale Kamiros, zatim brodić do ostrva na kome nema struje i vode, razgledanje sela i crkve i kupanje 4 sata na plaži koju opisuju kao Bahami, cena 38eura

Preko lokalnih agencija:
- Marmaris Turska, 25e
- kružna tura po ostrvu, 35e
- plaža + Filerimos, 14e
- još puno drugih izleta ali nisam zapamtio cene, na primer Dolina leptirova

U luci možete brodićima i čamcima do raznih plaža, cene od 7e do 30e, zavisi šta želite.

Prevoz
Glavna autobuska stanica nalazi se u luci, iza New Marketa. Karte se kupuju u kioscima. Polasci su česti i celodnevni, autobusi su plavi i narandžasti u zavisnosti da li idu istočnom ili zapadnom obalom, obeleženi su i brojem i ispisana je poslednja stanica.
Evo linka da vidite vremena polazaka i cene http://www.ktelrodou.gr/en/dromologia/kathemerina.html. Može se obići dobar deo ostrva busom, tako da i oni koji nemaju mogućnosti da iznajme auto nisu osuđeni na jednu plažu.

Rent-a-car
Predstavnik organizatora putovanja ima ponudu 175e za 3 dana + 50e za svaki naredni dan. Sarađuju sa najboljom agencijom i automobili su im novi.
Ali je to i mnogo para. Ja sam iznajmio u Just Rent, Mandilara Street 70, 4 dana za 150e puno osiguranje, bez depozita i self rizika, neograničena kilometraža Hyundai I10.
Dobijali smo ponude od 35e do 45e po danu za najslabiju klasu automobila Pežo 107, Panda, Matiz, Kia... ali se razlikuju da li je potreban depozit, da li su osigurani retrovizori, gume... Može i u sezoni da se nađe auto, ali smo se malo našetali.
Najeftinije gorivo je na Schell pumpi u gradu 1,483 a na putu ide i do 1,554.

Restorani
Po svima najbolji Koukos sa tradicionalnom hranom, ali je tamo uvek gužva i dugo se čeka sto.
Najbolji giros Avgustinos, cena 2,4e, dva sa dodatnim pomfritom 6e, porcija na tanjiru 6,5e.
Najbolji sladoled Ice Art, kugla 1,3e, 2 kugle 2,5e, 3 i više kugli po 1e, palačinke 3-5, kao i vafli.
Često smo jeli u restoranu na jednom od ulaza u tvrđavu, odmah iza pumpe i info centra, reklamiraju se kao najjeftiniji giros 2e ali je on mali i nije nešto. Zato je musaka odlična za 8,4e, jagnjetina sa krompirom 9e, stifado 8e...
Takođe jedan restoran u New Marketu, mislim da se zove Buterfly, malo stolova i nikada nije gužva, skromna ponuda samo roštilja. Pola pileta sa ražnja 8,5e, jagnjetina porcija 8e, jagnjeći giros 2,7e.
Restoran Danish corner ima ponudu 10e za švedski sto.
Zanimljiv i jedan restoran u centru sa kantina ponudom, svakog dana 4-5 jela, na tabli ispisano šta se tog dana sprema, mnogo Grka je tu ručalo. Porcije ispod ili oko 6e.
Točeno pivo 1,9e - 3,5e, u kafićima u tvrđavi skuplje, kokteli 5-8e, kafa 1-1,5e, ceđena pomorandža 2-2,5e, ceđeni nar 5e...

Cene
U prodavnici (mali market pored hotela pa je on sigurno skuplji) voda mala 0,4e, velika 0,6e, fanta 1,8e, amita sokovi 1,5e, čokoladno mleko 1,2e.
Voće u činiji 2-2,5e, na primer 4 breskve budu u činiji ili par grozdova.
Na plaži krofna 1,5e, limenke sokova 2e, kafa frape 1,5e, sendviči 4e... Na "fensi" plažama skuplje, na primer u Kalitei dupla grčka kafa 3e, frape 3,5 ili na sv. Pavlu limenka soka 3e, voda 1e.

THE END


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Avgust 2016, 23:39 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 13:25
Postovi: 1000
VlaMar, svaka čast! Lepo si nam predstavio Rodos , uživala sam čitajući.
Meni se dopala ''Istorijska strana'' Rodosa.

_________________
Pobeći negde, daleko, što dalje...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Utorak, 23 Avgust 2016, 07:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Vlado, čestitke za putopis.
Jedini problem sa ovakvim putopisima je što posle njih čovek nema potrebe da troši pare na obilazak opisane destinacije, kad mu je ona tako predstavljena da ima utisak da je i sam već bio tamo.

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Utorak, 23 Avgust 2016, 07:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Joooj, Blažo! A meni se tek sad ide! :bravo:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Utorak, 23 Avgust 2016, 10:02 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
dujaspasa je napisao:
Joooj, Blažo! A meni se tek sad ide! :bravo:

Ma ide se i meni, no trpim :mrgreen:

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Utorak, 23 Avgust 2016, 10:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Vlamar...sta reci. Ponovo jedan fantastican putopis koji si nam pdoairo. Svaka cast na temeljnosti i detaljnosti. Bravo! :clap:

Svaka ti casto kad si se vozio 60-70km do drugih plaza. Meni je to nezmaislivo.
Jel ovi muzeji i spomenici slabo poseceni pa nigde zive duse ili si ih vesto izbegavao?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Utorak, 23 Avgust 2016, 13:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Hvala.
Znači Blažo da pozitivno delujem na kućni budžet.
Del u muzejima u gradu nije bilo gužve s obzirom da sam na ulazu bio u 8:45 kada se otvaraju. Pospani Grk me je gledao kao da nisam normalan. Na Akropolju je bilo ljudi, za ulaznicu se čekalo 10ak minuta. Bilo je i samostalnih dolazaka i nekoliko autobusa.
Nemam pametan odgovor na pređena rastojanja do plaže. Duja napisa danas plaža ko plaža i more ko more, nema u 50km neke velike razlike. Provozali smo oko 600km za 4 dana. Ja sam jednom bio na all inclusive aranžmanu, sve u hotelu super, na samoj plaži, hrane i pića kad i koliko želiš, a ja sam se osećao kao u luksuznom zatvoru. Jednostavno mi je odmor lepši ako mogu da promenim plažu, postoji zanimljiv izlet... Razlika u odnosu na ranije destinacije što na Rodosu ima puno tih istorijskih i muzejskih lokacija i treba vremena da se obiđu pa sam malo žrtvovao kupanja.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Utorak, 23 Avgust 2016, 13:57 
Nije prisutan
Putnik
Putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 23:28
Postovi: 679
Pol: Seka
Divan putopis, svaka cast! Sve mi se dopalo iz prilozenog osim plaza, previse lezaljki za moj ukus, ali sve ostalo je divno i sigurno vredi jedno letovanje posvetiti Rodosu.

Sent from my 9010X using Tapatalk


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Utorak, 23 Avgust 2016, 15:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Nista ovo ne valja!!!! :plez: :bravo:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rodos
PostPoslato: Sreda, 24 Avgust 2016, 11:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
VlaMar je napisao:
Znači Blažo da pozitivno delujem na kućni budžet.


Smislio sam reklamni slogan:

Sprečite budžetski dar-mar - čitajte putopise by VlaMar!

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.