Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:52

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Milos
PostPoslato: Četvrtak, 13 Oktobar 2022, 17:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Kad je reč o Kikladima kaže se: ako želite dobar provod posetite Mikonos, ako želite romantiku posetite Santorini, ako želite najbolju hranu posetite Sifnos, za ljubitelje vodenih sportova je Paros, a ostrvo bogate istorije, arheološkog i kulturnog nasleđa je Delos. Ali najlepše plaže tirkizne, prozirne vode ima ostrvo Milos.

2021 za najbolje ostrvo na svetu, po glasovima čitalaca američkog magazina Travel + Leisure, proglašen je Milos u Grčkoj, sa najvišom ocenom 95,6. Mada ovakve ankete treba uzeti sa rezervom nije čudno što sam zatekao veliki broj turista čak i u septembru.

Po mitologiji ostrvo je dobilo ime po prvom stanovniku koji se zvao Milo a u koga su bile zaljubljene boginje Atina, Hera i Afrodita. Pošto je njihova svađa remetila božanski mir Paris je dobio zadatak da presudi koja je boginja najlepša i on je izabrao Afroditu poklonivši joj jabuku. Inače jabuka se na grčkom kaže milo. U sreći što je izabrana nazvala je ostrvo po mladiću u koga je bila zaljubljena.

Iz organizacionih razloga za smeštaj sam izabrao Adamas ili Adamantas kako ponekada nazivaju glavnu luku ostrva. Adamas su osnovale kritske izbeglice 1830-ih i od tada je postao kulturni i turistički centar na ostrvu Milos. U ovom mestu se nalazi najveći broj smeštaja i iz njega kreću autobusi ka plažama. Gde god da ste drugo smešteni a da koristite javni prevoz morate prvo doći u Adamas pa tu promeniti prevoz ka drugom mestu. Jedan od razloga što ja volim Kiklade je da na koju god stranu da krenete nećete se voziti više od 20-30 minuta. Odavde kreću i mnoge ture brodovima oko ostrva kao i one do obližnjih ostrva. Sam grad nalazi se u dubokom zalivu (zato je valjda i pogodan za luku) i veoma je „dugačak“ i prati zaliv. Uz obalu se nalaze prodavnice, restorani, barovi, rent-a-car agencije, turističke agencije... a smeštaji znaju da budu u brdu.

Slika

Slika

Slika

Ako pre letovanja napravite listu šta sve destinacija treba da ima, na primer plaže za svačiji ukus koje su lako dostupne, ponudu različitih izleta, dobru snabdevenost prodavnica, izbor restorana, barova i klubova, doktora i apoteke, prodavnice suvenira, garderoba i nakita... Milos će štiklirati sve te stavke. Jack je pisala jednom kako treba da osetimo energetsku kompatibilnost sa nekim mestom i to je nešto što je meni falilo ovog puta. Mislim da ranije nisam video toliko različitih nacionalnosti turista i u pokušaju da svima izađe u susret Milos je izgubio autentičnost. Na primer u restoranima ima tek nekoliko grčkih jela ili vina, a više internacionalnih jela i francuskih vina. Ili u poslastičarnici puno čizkejkova i tiramisua a manje baklava ili curekija. Prilikom nuđenja izleta ponuda se mnogo više bazirala na ponudi jela i pića nego na mestima koja će se videti. Druga stvar je da je Adamas relativno mlad grad i da mu nedostaju te kamene, uske ulice koje čine lavirint iz koga nekada nije lako izaći i u čijim čoškovima ćete nailaziti na kafiće sa par stolova.

Slika

Slika

Sam Adamas ima dve upotrebljive plaže. Smeštaj koji sam iznajmio nalazio se na 2 minuta hoda od plaže Lagada koja je manja plaža. Plaža je od nabijenog peska i na njoj ima hladovine. U pozadini plaže se nalaze hoteli a druge infrastrukture nema. Kako sunce zalazi sa te strane iza brda na ovoj plaži se može ostati malo kraće nego na drugim plažama. Druga gradska plaža je Papikinou koja uska i dugačka plaža uz zaliv. Takođe na plaži ima hladovine, ali se na ovoj plaži nalaze i brojni restorani i kafići, a preko ulice ima i više marketa. Ja je nisam posetio tako da nemam slika da pokažem.

Slika

Slika

Obilazak ostrva i uživanje u brojnim plažama na Milosu je moguće i javnim prevozom koji je veoma jeftin, karta košta 1,8e za svaki ulazak u autobus, veoma je tačan i čest. Neću postavljati raspored jer se on menja nekoliko puta u toku godine, ali je jasno istaknut na svakoj stanici i može se naći na sajtu KTEL Milos. Posle mnogo godina na ovom ostrvu nisam iznajmljivao auto jer se do većine najlepših ili najpoznatijih plaža može doću busom. Lako je snaći se u busu jer vozač viče mesta stanica a ako mu pokažete adresu hotela hoće stati i van stanice. Takođe i ako ga zaustaviti na trasi van stanice on će stati. I još jedna zanimljivost, karta se plaća na izlazu iz autobusa i to se može koristiti na primer pri povratku u Adamas da uđete na nekoj stanici u pogrešnom smeru, vozite se do poslednje i vratite se nazad što se pokazalo kao korisno umesto da 10 minuta čekate na suncu.

Razmišljao sam kako da opišem ovo putovanje i odlučio da vam ga predstavim prema autobuskim linijama. Otprilike je to i ritam kojim sam obilazio jer sam svakog dana išao na drugu stranu. Primetio sam da podjednako uživam u boravku na plaži i takvom načinu letovanja i da su veoma retke plaže koje sam ponovio za ove 4 godine.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Četvrtak, 13 Oktobar 2022, 17:46 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Linija 1 - Adamas - Triovasalo – Plaka – Katakomves – Trypiti

Slika

Kada sam već naveo sva mesta na ovoj liniji da napišem da je Triovasalo komercijalni centar ostrva u kome se nalaze banke, privatne lekarske ordinacije, marketi, zapravo svi oni sadržaji koji nisu udarno turistički i za koje bi zakup lokala uz obalu bio problem. Nemam nijednu sliku jer nisam ni svraćao u selo, jednostavno je bilo malo dana. Da sam imao kola na raspolaganju možda bih skoknuo tamo do nekog restorana, na drugim ostrvima se to pokazalo kao odlično rešenje da se dobije autentično iskustvo za manje para.

Duša ostrva je svakako Plaka, Hora ostrva Milos, glavno naselje i mesto gde su sagrađene prve kuće i gde se odvijao sav život ostrva od najstarijih dana. Slično kao i na drugim ostrvima Hora i Kastro su smešteni u brdu iznad luke. Plaka je izgrađena na padinama vulkanskog brda i cela predstavlja pešačku zonu i auto se mora ostaviti u podnožju gde je i bus stanica. Od tog mesta ima 10 minuta hoda do centra sela. Ulice su popločane kaldrmom, uske i krivudave, pune restorana, prodavnica suvenira i nakita.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Iznad sela nalazi se Kastro, ostaci venecijanskog utvrđenja iz 13. veka. Jedna od atrakcija je i crkva Panagia Thalassitra izgrađena u 18 veku. Svako veče bar polovina posetilaca Plake se premesti na Kastro kako bi posmatrali najlepši zalazak sunca na ostrvu. Mnogi ponesu piće i grickalice i to izgleda kao piknik na zidinama. Mada sam ja dolazeći do tvrđave dobrim usponom i velikim brojem stepenica rekao da mi izgledaju kao golubovi kada se poređaju na ogradu terase.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ostrvo Milos je i mesto rođenja remek dela antičke umetnosti i jedne od najpoznatijih statua ne svetu - Miloske Venere. Čudno je da je statua uopšte nazvana Venera jer je to rimska boginja i pre bi trebalo da se zove Afrodita. Ona je sasvim slučajno pronađena na imanju veoma blizu Plake i to iz dva dela, trup i noge a ruke nikada nisu pronađene. Ako se setite priče sa početka ovog putopisa smatra se da je u jednoj ruci držala jabuku kojom ju je Paris proglasio najlepšom boginjom. Iako je ova figura još davne 1821. poklonjena muzeju Luvr (zapravo je francuski brodovlasnik kupio statuu od seljaka koji ju je pronašao a ceo njegov legat je kasnije završio u muzeju), gde se i danas nalazi, u selu Plaka postoji njena replika koja se nalazi u Arheološkom muzeju. Ulaz u muzej se plaća 3 evra i sastoji se iz nekoliko prostorija.

Veoma su zanimljivi i suveniri koji se prodaju u jednoj galeriji u Plaki gde je Afroditama dat malo moderniji izgled.

Slika

Slika

U selu postoji i jedan manji muzej koji mi je privukao pažnju, muzej peska. Vlasnik i osnivač muzeja je i stranstveni fudbalski navijač pa skoro da nije ni primetio da sam u muzej ušao jer su ispred gledali utakmicu.

Slika

Slika

Slika

Milos ima status svetog ostrva jer su na njemu pronađenje hrišćanske katakombe iz 1.v naše ere i one spadaju u najznačajnije spomenike ranog hrišćanstva.

Slika

Ova autobuska linija ne ide do plaža ali ako ste raspoloženi za malo pešačenja na 1,5km od Plake i sa razlikom u nadmorskoj visini od 150m se nalazi plaža Firopotamos. Radi se o jako maloj plaži na kojoj se nalazi i bar sa ležaljkama. Oko plaže je raspoređeno nešto sirmata (da ponovim spremišta za čamce) koje su sada u dobrom procentu pretvorene u smeštaje i nešto kuća. Ovo bi zapravo moglo da bude vikend naselje stanovnika Plake. Plaža je jako popularna među mlađom populacijom zbog bara, dobre muzike i usluge i jedna je od plaža na kojoj je bila gužva. Druga mana ove plaže je što najranije zađe sunce i na ovoj plaži sam se kupao i tokom krstarenja i bio sam zapanjen kako je poslepodne drugačija atmosfera.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Tripiti je takođe tradicionalno selo, recimo jeftinija varijanta Plake. Nema toliko šmeka jer nema radnjica u tim uskim uličicama i malo je drugačija atmosfera. Vlasnik smeštaja nam je pričao da tu ima dobrih restorana. Iz sela se može spustiti do antičkog amfiteatra u čijoj blizini je i nađena Venera / Afrodita. Ja sam se spustio malo niže do sela Klima koja je otprilike za Tripiti isto što i Firopotamos za Plaku, mesto izlaska na more. Ne jednoj slici će se videti gde je selo u odnosu na plažu, na litici 200m iznad mora.

Slika

Slika

Samo je Klima malo više fensi jer nema baš neku plažu. Zato su se dogovorili da sirmate boje u različite boje kako bi bile atraktivnije. Neke su pretvorene u smeštaje, neke su prodavnice suvenira a neke su i zadržale osnovnu namenu.

Slika

Slika

Slika

Da ne bude da ja nešto ulepšavam moram da napomenem da je ova akcija dođete busom do sela i prošetate do Firopotamosa ili Klime jednostavna i lepa šetnja, ali treba se i vratiti. Sa plaže sam se vraćao po najvećem suncu, a iz Klime kasno uveče a put je neosvetljen. Zato sam iskoristio taksi koji je dovezao turiste da me vrati do Plake. Tu sam imao i sukob sa taksistom jer je hteo da me prevesla i da za ta 3km traži 15 eura pa smo malo svađali, pa sam mu tražio račun i on je nešto kuckao na taksimetru pa je dobio 19,5 eura pa kad sam odbio da mu platim je počeo da viče da izađem iz taksija. Na kraju se nađosmo na 10 eura što takođe mislim da je mnogo ali nisam imao sitnine. Nije loše da se o ceni vožnje pita na početku.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Četvrtak, 13 Oktobar 2022, 18:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ova poslednja sličica mi je baš ko Alibabina pećina, samo "na pjenu od mora" :D
Kako li izgleda zimi kad je tmurno i talasi tuku... :shifty:

Enivejz, gre'ota što nije bilo energetskog kompatibiliteta u dovoljnoj količini, ali ovo...
VlaMar je napisao:
Slika

Slika

... i tata bi, sine! :mrgreen:

Ova mi ima neku posebnu atmosferu, ne smeta mi ni što su ostali posmatrači tu, možda je prava baš zato što su tu...
Slika

Slika

I još
VlaMar je napisao:
Slika


I, of kors:
VlaMar je napisao:
Slika


Hvala ti na vremenu i trudu, volEm da čitam i da gledIm... :romance-grouphug:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Petak, 14 Oktobar 2022, 19:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Linija 2 – Adamas – Sarakaniko

Slika

Najpoznatija i najslikanija "plaža" ostrva Milos je bez sumnje plaža Sarakiniko. Plaža je drugačija od drugih plaža na koje smo navikli i poznata je i kao „mesečeva plaža“ jer izgleda kao da hodate po površini Meseca. Izgled plaže vekovima su oblikovali vulkanska lava, vetar i morska voda. Po meni plaža je više iz kategorije treba videti nego na njoj boraviti ceo dan, ali kako je jako blizu Adamasu to i nije problem.

Slika

Slika

Slika

Plaža je ime dobila po saracenskim gusarima koji su koristili pećine i tunele kao skrovište za sebe i svoje blago. U tunele se možete skloniti ako želite malo hladovine. Postoji jedan mali peščani deo i dugačak „kanal“ duž kojeg se smeštaju oni koji vole kamenite plaže i skakanje u vodu. Za hrabrije postoje i bolja mesta za skokove.

Slika

Slika

Slika

Slika

Jedna od atrakcija su i ostaci tankera Afrika koji se 2003. nasukao kod Sarakinika. Niko nije bio povređen, cisterna je ispražnjena, tako da nije došlo do zagađivanja životne sredine, a Milos je bio bogatiji za jednu, doduše neobičnu, atrakciju. Prvih nekoliko godina nakon nesreće, olupina kod Sarakinika bila je veoma popularna među roniocima. Sada ga je skoro u potpunosti izgrizla rđa i more se trudi da ga u potpunosti proguta.

Slika

I dva utiska sa ove plaže. Na bus stanici iznad plaže, u sred ničega, postoji improvizovana prodavnica u kojoj su cene za hladnu malu vodu 0,5e, veliku vodu 1,5e, limenke soka 2e, ceđeni sok 4e, pite 2,5e, grčku salatu 6e, voćnu salatu 7e. Još jedan dokaz da ne morate biti gramzivi da bi zaradili. I još jedan dokaz da dalje destinacije uopšte nisu skuplje. Takođe teta koja radi u prodavnici je i nezvanični dispečer, na 10ak minuta pre dolaska autobusa izađe da prebroji turiste koji čekaju prevoz i u zavisnosti od izveštaja doći će jedan ili više autobusa.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Petak, 14 Oktobar 2022, 19:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Linija 3 – Adamas – Zephyra – Paleochori

Slika

Plaža Paleochori ispuniće zahteve svih turista. Postoje smeštaji na samoj plaži, dva restorana sa ležaljkama, spasilac, sportovi na vodi, veći deo plaže je slobodan za sopstveni mobilijar, a na daljem kraju plaže od bus stanice se okupljaju nudisti.

Da je Milos dom uspavanog vulkana koji je odgovoran za sve boje koje se na ostrvu uočavaju najviše se vidi na ovoj plaži. Impozantne stene na obali svedoče o vulkanskom poreklu ostrva. Sumpor, kao i druge rude i minerali daju neobične boje pejzažu. U nekim komentarima na internetu piše da se oseća "miris" na ovoj plaži, jedino ako to zavisi od pritiska ili vetra jer ja nisam to osetio.

Slika

Slika

Slika

Slika

Pesak je na ovoj plaži izuzetno vruć i što se više kopa po njemu postaje sve vreliji. Specijalitet jedne taverne je hrana spremana u pesku koje se satima krčka. Iako je ručak bio malo skuplji vredi svake pare i stvarno je hrana bila ukusna.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Petak, 14 Oktobar 2022, 19:12 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Linija 4 - Adamas - Aerdorom – Kamp – Achivadolimni – Provatas

Slika

Zašto plaža Achivadolimni nije na spisku najboljih plaža na ostrvu meni nije jasno. Na ovoj plaži sam najviše uživao i jedina je plaža koju sam ponovio 2 puta (zato će u putopisu nedostajati jedan dan). Ovo je najduža plaža na ostrvu, ima oblik polumeseca i toliko je velika da imate utisak da je vaša privatna plaža. Prvi put sam je posetio za vikend kada je bilo puno lokalaca, ali se to na plaži uopšte ne oseća. Na jednom kraju postoji kafić, u sredini je kamp i na drugom kraju je sobodan deo. Plaža je toliko velika da se sa jednog kraja drugi uopšte i ne vidi. Plaže je pogodna i za decu jer je plićak baš dugačak.

Plaža je dobila ime po jezeru, koje se nalazi na zapadnom kraju plaže. Achivadolimni se sa grčkog prevodi kao „jezero školjki“ i dno izgleda kao da je od samlevenih školjki.

Slika

Slika

Slika

Zlatna plaža Milosa je Provatas. Takođe plaža na kojoj postoji i par smeštaja, restoran sa ležaljkama, spasilac i veliki deo za peškire. Plaža je takođe od sitnog peska i ima dugačak plićak. Kada sam je posetio bilo je talasa i malo sam podetinjio dok sam jurio da uronim u što veći talas. To je još jedan razlog što volim Kiklade, na samo 5 minuta vožnje busom dve potpuno različite atmosfere na plaži, jedna mirna porodična a druga sa talasima.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Subota, 15 Oktobar 2022, 08:08 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Linija 5 – Adamas - Tsigrado – Fyriplaka

Slika

Autobuska stanica je ista za obe plaže i opet su potpuno različite atmosfere na njima. Od stanice do plaža treba 10ak minuta pešaka. Pejzaž je skoro pustinjski.

Slika

Tsigrado je jedna od najpoznatijih i najintrigantnijih plaža na Milosu. Iako je veoma mala plaža njen šarm ne leži u tome već u načinu na koji se na nju dolazi. Do plaže se morate spustiti sa visoke litice i to prvo merdevinama 3-4 metra pa preći 20ak metara uskog klanca mimoilazeći se sa drugim posetiocima i na kraju se spustiti 5 metara vertikalno postavljenim merdevinama. I kada dođete na plažu kažete i nije ovo nešto i hajde nazad. Takođe nije plaža na kojoj se ostaje ceo dan i plaže je na kojoj će biti uglavnom mlađa populacija (ovo malo laskam sebi).

Slika

Slika

Slika

Firiplaka je već drugačija plaža, dugačka sa puno prostora, sa plažnim barom, ležaljkama, prostorom za peškire, sportovima na vodi, spasiocem. A ako se malo pomučite i pređete preko stene na malu plažu velika je šansa da budete sami. Veći deo plaže je pesak, a na maloj plaži je šljunak. Na plaži je takođe plićak prvih 10ak metara.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Subota, 15 Oktobar 2022, 08:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Linija 6 - Adamas - Parasporos – Mytakas - Pachaina – Papafragas – Fylakopi – Pollonia

Slika

Ova linija opslužuje najviše plaža Mytakas, Alogomantra, Agios Konstantinos, Pachaina, Kapros i Papafragkas. Severne plaže su najviše izložene vetru pa na njima mogu biti talasi ili more može doneti prljavštinu. Kada imate malo dana na raspolaganju izbor koju plažu posetiti se pravi na osnovu slika sa interneta ili komentara na turističkim blogovima i ne mogu da kažem da sam baš pogodio. I na osnovu prethodnih postova jasno je da ja volim i malo neobične fotogenične plaže i da nemam problem da na plažu odem samo na jedno kupanje.

Papfragas plaža je jedna od takvih jer je plaža zapravo u pećini kojoj je urušen krov i spust do nje je veoma strm i klizav. Čak je i zagrađen prilaz ovoj plaži sa parkinga i stoji upozorenje ali šta da se radi. Pećina je jako malo pa sam po savetima sa interneta ja poranio da zauzmem mesto. Pliva se kroz uzak kanal. Međutim možda je ova plaža bila i najveće razočarenje i veoma brzo sam se preselio na druge plaže. Kada ima talasa nije prijatno plivati tu jer vas mogu baciti na stene. Kako sam valjda stigao ranije i boja vode nije bila kao na slikama.

Slika

Slika

Kapros je plaža u blizini, slične konfiguracije ali nije toliko atraktivna i lakši je prilaz. Postoji peščani deo a i stene koje plažu okružuju i na koje se možete smestiti ili sa njih skakati.

Slika

Slika

Polonia je ribarsko selo iz koga polaze trajekti ka Kimolosu. Ova plaža već spada u kategoriju uređenih plaža na kojoj postoje barovi i restorani sa ležaljkama, dečije igralište i teren za odbojku, veliki slobodan deo za peškire, dobra hladovina, rampa za invalide i tuš. Zapravo je to jedina plaža na kojoj sam video tuš i zato sam je čuvao za poslednji dan. Na kraju se ispostavilo da nam je domaćin dozvolio da ostanemo ceo dan i da se odjavimo uveče pa je plan promenjen.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Subota, 15 Oktobar 2022, 08:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Krstarenje

Slika

Kakvo bi to bilo ostrvo kada ne bi imalo plaže kojima je moguće prići samo sa mora. Jedno od iznenađenja na ovom letovanju je da nema manjih čamaca koji rade kao taksi čamci i mogu vas odbaciti do nekih od plaža. Na svim drugim ostrvima je bilo takve ponude. Zapravo postoje samo poludnevni i celodnevni izleti. Problem je bio što skoro svi nude all inclusive pakete, jedrilice na kojima se smešta maksimalno 16 gostiju, doručak i ručak i neograničeno piće. Sve je to lepo da ne košta 100 - 120 eura po osobi što je za mene stvarno mnogo. Dodatno su me nervirali što se isključivo priča o tom delu ponude a ne o atrakcijama koje se mogu videti.

Samo jedan brod je nudio samo krstarenje sa pauzom na ručak i to zamislite na Kimolosu sa koga sam ja došao. Cena i itinerer se vide na slici. Na kojoj će se plaži kupati zavisi od kapetana i vremena. Na brodu postoji bar sa normalnim cenama sa vodu, sokove, kafu i grickalice.

Slika

Sikia pećina je meni pre puta bila jako zanimljiva ali ovaj brod nije mogao da uđe u pećinu zbog veličine. Zato su malo bolji programi ti skuplji jer vas manjim čamcima vode u samu pećinu i tu je obično prvo kupanje.

Slika

Poput Trijumfalne kapije uronjene u tirkizno more Kleftiko sa ponosom zauzima vrh na skoro svim „must see“ listama na Milosu. U ovim kanalima oko stena i pećinama krili su se gusari. Po njima ovaj kraj i nosi ime jer se lopov na grčkom kaže klefti. I poznato jelo sa jagnjetinom ima veze sa ovim ostrvima jer je običaj bio da na svadbu nosite ukradeno jagnje. Ne znam koliko fotografije pokazuju boju, čistoću i prozirnost vode. Prošao sam dobar deo Grčke i osim na Kritu ovako divnu vodu nisam video. Naravno na brodu možete uzeti opremu za snorkeling.

Slika

Slika

Slika

Jedna od omiljenih (iz grupe teško dostupnih, tj dostupna je samo brodom) – plaža Gerakas, na kojoj se sa vrha litice beli pesak kruni u vidu potoka.

Slika

Paliorema je najčudnija plaža na ostrvu, s obzirom da je to mesto gde se uzdiže napušteni rudnik Thiorichia. Umesto drveća i objekata na plaži, posetioci su okruženi starim rudarskim vagonima, alatima i delovima. More oko obale je duboko, služilo je za pristanište sa kojeg su se brodovi tovarili sumporom i drugim mineralima iz rudnika. Nije dostupna lokalnim autobusima ali se do plaže može doći zemljanim putem koji počinje od sela Zefirija (7-8 km) i završava se iznad rudnika.

Slika

Postavio sam ovde i sliku plaže Agia Kiriaki sa broda iako se nismo na njoj kupali. Vlasniku smeštaja je ovo omiljena plaža i eto ostaje za neki drugi put. Poslednje veče sam tek primetio da jedna agencija nudi dnevni transfer i do ove plaže i svakako bih je posetio da sam to ranije znao. Iznad plaže se nalazi i manastir.

Slika

Ostrvo Glaronisia , izrezbareno slivanjem lave takvom preciznošću kao da je neki vajar dletom vekovima dubio kanale u stenama.

Slika

Pronađite oko u stenama koje vas posmatra.

Slika

Kupanje je bilo i na Kimolosu i na plaži Firopotamos, ukupno 5 stajanja 30-60 minuta za kupanje, ali sam te slike već postavljao ranije.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Subota, 15 Oktobar 2022, 12:40 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Da završim priču sa ovogodišnjeg letovanja.
Milos je svakako ostrvo koje treba posetiti i koje u potpunosti oslikava duh Kiklada. Ima možda i najkompletniju ponudu od svih ostrva koje sam posetio.
jack je napisao:
Enivejz, gre'ota što nije bilo energetskog kompatibiliteta u dovoljnoj količini, ali ovo...
Da pokušam da ovo objasnim, uvek pišem ove opise iz nekog svog ličnog doživljaja ali pokušavajući da budem objektivan u davanju informacija. Milos ima puno turista i ima ih već puno godina unazad. Osim manjeg nesporazuma sa taksistom sve je bilo savršeno. Boravak na plaži je bio čaroban, ja volim svakodnevno menjanje plaža, ali i za svaki drugi način letovanja Milos ima adute. Ali nešto je falilo uveče u gradu. Prvo grad je takav da se rasteže uz obalu i šetnja je kao na korzou pored izloga i restorana. Drugo niko me nije pitao odakle sam, nije pokušavao da kaže ili nauči neku reč na srpskom, nije mi pričao kada se neko jelo sprema ili kakvi su običaji. Nije bilo tih malih kafea na nekom ćošku sa par stolova u kojima nema žurbe. Na primer u Plaki je malo drugačije jer nema toliko turista. U jednom kafeu sam naručio pivo ali naglasio da želim lokalno da probam koje nisam ranije pio. Konobar je doneo nekoliko sa pričom u stilu ova dva su baš sa Milosa, nema ih u prodaji u prodavnici, ali su malo slabija sa ukusom meda ili voća, ovo je iz Larise, imam i ovo ali nije hladno jer obično gosti traže poznatije brendove. Ili u pekari nije bilo u ponudi curekija i onda su mi rekli da dođem za pola sata i da će ga ispeći. Ja to volim.

Cene, da to me svi pitaju uz neku predrasudu da je tamo mnogo skupo. Kao i na svim mestima ima i skupih, fensi restorana u kojima osim hrane plaćate i pogled. Najskuplji ručak je bio na plaži na kojoj se hrana sprema u pesku i koštao je 50e za dvoje (znači dva jela, dva pića, jedna salata, velika voda, čisto za poređenje). Na drugim mestima u rasponu 30-40e. Giros pita je 3,5-4e, porcija 9-11e, musaka 7-9e, papuzaki 12e, piletina u limun sosu 9e... u pekari pite 2,5e, krofne 1e, kolači 3-5e, velika kugla sladoleda 2,5e... u kafićima pivo 4-6e, kokteli oko 10e i happy hour do 22h kada koštaju 7e... prodavnica veoma slično kao prethodnih godina. Rentiranje auta 60e po danu sa osnovnim osiguranjem i ne može se do plaže sa rudnikom a to ostalih plaža sa zemljanim putem može. Zaboravih da napišem ranije ali do svih plaža koje sam opisao ide put i parkira se tik iznad plaže, a bus jedino do Sarakaniko, Tsigardo i Firiplaka plaže ne dolazi već ima i jedan deo pešačenja.

Ako bih zadržao princip da neku destinaciju ocenjujem od mene za Milos jedna 9.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Subota, 15 Oktobar 2022, 13:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Razmazila te načisto ona mala ostrva :lol:

E sad, imajući u vidu da si prošao popriličan broj Kiklada, pitanjce-dva :D

Gledajući unazad, da li bi neku od prethodnih ocena ostrva menjao?
I, da, znam da je svako letovanje različito jer ni mi nismo isti sami sa sobom, a kamoli sa ostalim ljudima & all that jazz, ali bih volela da vidim neku tvoju rang-listu ostrva koja si do sada obišao.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Subota, 15 Oktobar 2022, 17:21 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dosta dobro pitanje i nezahvalna pozicija da dam odgovor :D
Što se tiče ocena ne bih menjao mnogo, možda neki + ili -.
Morao sam malo da razmislim oko odgovora za rangiranje i imaće dozu subjektivnosti.
0. Kofunisija - mikro ostrvo i kategorija za sebe zbog veličine, najlepša za kupanje, najopuštenija atmosfera, ali veoma pasivan odmor
1. Paros i Antiparos - deluje mi da odnos plaža i njihove dostupnosti, šarma Hora na oba ostrva, kulture i istorije, gostoprimstva im daju malu prednost
2. i 3. Milos i Naksos - ne mogu da se odlučim, Milos ima lepše i dostupnije plaže, a Naksos lepše večernje šetnje i prva mi je kikladska ljubav i nije zanemarljivo što je primetno jeftiniji smeštaj
4. Andros - ovo ostrvo mi je najteže da rangiram, najpozitivnije iznenađenje, plaže kakve volim ali je prevoz loš i imao sam nesreću da duva vetar tokom boravka, možda prvo ostrvo kojem ću se vratiti
5. Kimolos - uvek bi mu se vratio ali samo na par dana i zato je niže u rangiranju
6. Siros - kao da ne pripada Kikladima, najpozitivnija atmosfera i najlepši grad ali je na dnu rangiranja samo zbog plaža koje nisu u mom stilu, veoma rado bih tamo boravio van sezone
-. Santorini - neću da ga svrstam na listu jer sam suviše kratko boravio na njemu, mnogo pozitivnije utiske imam nego što sam očekivao, jedna plaža koju sam video je sasvim ok, gradovi su bombonice, ali sreću kvari gužva i cena smeštaja
-. Mikonos - drago mi je da sam boravio makar jedan dan, meni se izuzetno dopao grad i kosmopolitska atmosfera, finansije su jedini razlog zašto nikada nisam razmišljao o dužem boravku


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Subota, 15 Oktobar 2022, 20:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: Hvala
Morala sam da se vratim na Paros-Antiparos da se podsetim...
Al, čisto za zapisnik, na jednom od sokoćala još mi je na desktopu ona jedna slika sa Androsa, tako da... :lol:
(bez obzira što je moj stav "sekundarni kognitivni doživljaj" :mrgreen: )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 13:24 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Vlado...nista manje od ocekivanog! :D

Divne, ali- divne fotke, koje te ubace u monitor, pa imas osecaj kao da si i sam na tim slikama...prica koja mi uvek drzi paznju...divota! :bravo:

Hvala na podsecanju na kleftiko, nisam ga bas dugo jela...Sveta Gospodjica (plaza) i sve ostale- :ljubac:
Vratio si me u putnicki mod i zelju za obilascima! :smesko-gore-dole:

Veliki naklon i hvala! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Milos
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 18:53 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Vlado, sve si nam lepo opisao i fotografijama potkrepio tako da nam ostaje samo da i mi planiramo put do tamo :)
Na slikama bih rekla da nije bilo guzve?

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.