Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 15:00

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kimolos
PostPoslato: Četvrtak, 06 Oktobar 2022, 21:50 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Pred polazak pročitah na jednom blogu kako posle Kiklada razmišljanje o odlasku na neku drugu destinaciju izgleda kao izdaja. I skoro sam se tako osećao ove godine. Posle 4-tog letovanja i 8-og ostrva na kom sam boravio mogu da kažem da koliko god sličnosti da ova ostrva imaju toliko su i razlilčita.

Uprkos čestim trajektima iz Atine i susednih ostrva Kimolos je poprilično skrajnut iz turističke ponude. Jedno je od ostrva iz ovog arhipelaga na kojima po popisu živi manje od 600 stalnih stanovnika i to uglavnom u jednom (jedinom) mestu. Manji broj turista se odlučuje za noćenje na ovom ostrvu i većina dolazi na jednodnevni izlet sa susednog većeg i poznatijeg Milosa. I to definitivno definiše atmosferu koja na ostrvu vlada. Čini mi se da nikada nisam brže ušao u reset mod kada ne znam koji je dan i koji je datum.

I kakva bi to poseta Grčkoj bila da nema i malo mitologije. Legenda kaže da su nimfe Kiklade naljutile boga mora Posejdona pa ih je on za kaznu sve pretvorio u ostrva. Prvi stanovnik jednog od njih zvao se Kimolos koji se oženio Posejdonovom ćerkom i po njemu je ostrvo dobilo ime. Rimljani su ga nazivali „srebrnim“ ostrvom, a i na grčkom kimolia znači kreda. Kako je ostrvo vulkanskog porekla karakteristične su bele stene bogate raznim mineralima.

Jedino ozbiljno naseljeno mesto čak nema ni ime već se jednostavno zove Chorio ili selo. Kao što je karakteristično za Kiklade glavno mesto se nalazi u brdu i izgrađeno je kao lavirint uskih ulica jer su napadi osvajača ili gusara bili česti pa je odbrana ovako bila lakša. Sa značajnijom pojavom turizma razvija se i selo Psathi u kome je luka i ova dva mesta su sada skoro spojena. Oko plaža postoje grupe kuća ali u njima neko boravi samo leti. I domaćin apartmana koje sam iznajmio na ostrvu živi samo leti a preko zime je u Pireju.

Slika

Na slikama ulice deluju potpuno prazno što je posledica da sam ih slikao ujutru kada krenem do pekare i prodavnice. Ali i po večernjim slikama shvatićete da na ovom ostrvu gužve i nervoze nema. Zapravo kada ode poslednji trajekt sa ostrva (u septembru je to bilo u 19:30) imate osećaj kao da ste došli kod rođaka u selo. Iako u selu nema Lidla i drugih velikih supermarketa to ne znači da će vam nešto nedostajati. Postoji nekoliko dobro snabdevenih marketa koji su meni bili najinteresantniji jer u njima rade seniori 60+ godina. Rafovi kakvih se sećam kada sam kao dete letovao, pult kase oblepljen slikama dece i unuka, računanje u glavi i onda vam cifru napiše na papiru. Ali žive u kući pored i nije problem da otvore prodavnicu i van radnog vremena, jednog jutra sam ih zatekao kako piju kafu na klupi ispred marketa i morao sam da se poslužim biskvitima. Gledao se basket i prisećali su se Galisa i Janakisa ali su obe reprezentacije brzo ispale pa to više nije bila tema. Uglavnom navijaju za Olimpijakos i asocijacija na Srbiju bila je Crvena Zvezda. Postoje i dve pekare, jedna mesara, jedna prodavnica meda i začina, jedna poslastičarnica. Naravno i nekoliko restorana i par kafića. Sve radi dvokratno. Deca se čuju ujutru kada idu u školu i uveče na igralištu. U restoranima ima dnevnih jela i sveže ribe i van toga možete dobiti eventualno neku pastu ili gril. Girosa nema, samo suvlaki. Čak postoje i dva muzeja.

Slika

Slika

Slika

Slika

Najstariji deo sela je Kastro, tvrđava, unutar koje su se do kraja 19 veka nalazile sve kuće. Sam Kastro se sastoji iz dva bloka koja su povezana lučnim vratima, portarama. Tokom šetnji kroz selo primetio sam veliki broj razrušenih i napuštenih kuća što nije ni čudno jer su stanovnici uglavnom penzioneri. Sa većim prilivom turista sređuju se stare i grade nove kuće.

Slika

Slika

Slika

Sve što sam pitao ili tražio sam dobio, ali na primer u apartmanu nisam zatekao vodu, sok, pivo i nešto za pojesti nakon puta što je bilo pravilo na svim drugim ostrvima. Apartman je bio potpuno opremljen sa velikom terasom, nameštaj i kupatilo ne baš najmoderniji ali nekako u skladu sa ostrvom.

Na ostrvu je razvijen volonterski rad i na više mesta postoje biblioteke za koje ne treba članska karta. Knjige možete pozajmiti, čitati, možete ih vratiti ili poneti sa sobom. Nije bilo knjiga na srpskom pa je jedna ostala za nekog budućeg putnika. Ulice su obeležene raznobojnim kornjačama i postoje mape koje vam govore da ako hoćete da stignete do Kastra pratiti na primer ljubičastu kornjaču, do bus i taksi stanice zelenu itd. Zapravo ne sećam se tačno koja boja vodi do koje tačke ali princip je takav.

Slika

Slika

Slika

Slika

Neki od lokalnih specijaliteta Kimolosa mogu se pronaći u pekarama. Jedno je ledenia – pica sa lukom, sušenim paradajzom i maslinovima uljem koja se meni lično nije dopala. Drugo je tirenia – testo složeno kao koverat i napunjeno mekim sirom koji se proizvodi na ostrvu.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kimolos
PostPoslato: Četvrtak, 06 Oktobar 2022, 22:02 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Naravno da na letovanje idemo radi plaža i na Kimolosu ih ima sasvim dovoljno. Pročitah takođe pre puta da je dovoljno doći na jedan dan ali ja ovako naopak mislim drugačije. Kome prija malo mirniji odmor, autentično grčko selo, a ne predstavlju mu problem što plaža nije uz apartman može provesti ovde nedelju dana bez problema.

Do plaža se može minibusom čiji su poslasci usklađeni sa satnicom trajekta i možda mi je to smetalo jer bih na nekim plažama ostajao duže. Može se i taksijem ali on radi kao linijski sa fiksnim cenama i ne možete ići gde vi želite. Inače Manolis vozi minubus, a Aneza taksi, čisto da vam objasnim koliko je ostrvo malo i da se svi poznaju.

Prvo ću postaviti slike svoje omiljene plaže Prassa koju sada ubrajam u 10 najlepših plaža na kojima sam bio a znate da sam posetio više destinacija u Grčkoj. Prelep beli pesak, tirkizna boja vode, hladovina na plaži, bar sa ležaljkama za osveženje i tihom muzikom, knjige za puni relaks na plaži. Udaljena 6km od Chorio-a pri čemu su poslednja 2km na neasfaltiranom širokom putu. Ja plaži nisam našao nijednu manu, a izgleda ni zakupci jahte koja se vidi na slici (zakup je inače 240 hiljada evra nedeljno).

Slika

Slika

Slika

Najbliže selu su šljunkovito kamene plaže Rema, najslikanija Elephant nazvana po steni koja podseća na slona, Goupa i Karras na kojoj sam se kupao. Iako ja ne volim kamene plaže kupanje je bilo kao u bazenu, boja vode ovde je tamnija i voda je duboka ali ono što me oduševljava na ovim ostrvima je kako je voda prozirna i čak se i ovde vidi dno. Ova ostrva su poznata po sirmatama, ostavama za čamce udubljenim u steni i sa karakterističnima vratima obojenim u neku jarku boju. Neke od tih sirmata su pretvorene sada u studija i obično su to skuplji smeštaji.

Slika

Slika

Slika

Slika

Posetio sam i plažu Kalamitsi a u nizu sa njom se nalaze i slične ili čak i malo bolje plaže Aliki i Bonanca. Razlog što sam izabrao Kalamitsi je dobra taverna na plaži i što sam u blizini ove plaže želeo da pronađem jednu manju plažu na kojoj je anonimni umetnik klesao u steni različite prizore. Nešto nisam dobro razumeo uputstva pa mogu da se pohvalim samo mazohističkom šetnjom u najtoplijem delu dana.

Slika

Kupao sam se i u samoj luci Psathi. Nije tu plaža neka posebno ali kako sam ja ranoranilac a minibus kreće tek od 10h onda sam se spuštao u luku na jedno kupanje i kafu na plaži.

Slika

Pre par godina sam na ovim ostrvima otkrio da uživam u hikingu pa je sada skoro tradicija da se uputim i u takvu avanturu. Na Kikladima očigledno postoji veliki broj šetača pa na svakom ostrvu ima dobro obeleženih staza. Skoro da nema šansi da se izgubite jer je na svakoj raskrsnici postavljen znak. Jedan od simbola Kimolosa je i Skiadi, kamena pečurka. Ovaj prirodni fenomen svoj izgled duguje različitom sastavu kamenja od kojih je sačinjen, mekšeg pri osnovi koje se pod naletima vetra kruni i čvrstog dela pri vrhu, koje zadržava svoj obim. Staza kreće iz samog sela. Preporuka domaćina je bila da se ne vraćam nazad već da produžim posle Skiadia do plaže Mavrospilia i vratim se busom i da sam imao još neki dan na raspolaganju tako bih uradio.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Kao što se vidi na jednom znaku staza ima i do drugih staza a do njih ne ide minibus. Kako sam ja imao samo 3 noćenja na Kimolosu ovo se moglo obići za to vreme.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kimolos
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Oktobar 2022, 09:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17778
Pol: Seka
Čista uživancija i opuštanje! Naročito mi se dopada kada na plaži ima hladovine i kada nema skoro nikoga, pa možeš da biraš ispod kog drveta ćeš da se smestiš! :clap:

Slika


Poslednji put menjao milenaidaki dana Sreda, 12 Oktobar 2022, 07:20, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kimolos
PostPoslato: Utorak, 11 Oktobar 2022, 18:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Znaš šta mi je najinteresantnije u ovim tvojim pričicama o Kikladima?

Ubije me NOSTALGIJA za mestima na kojima nikad nisam bila...? :think:
Pričam o ovome:

VlaMar je napisao:
Slika

Slika


I aj sad... :confusion-shrug:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kimolos
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 19:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Sve mi se sviđa :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.