Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:09

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Delos
PostPoslato: Sreda, 26 Septembar 2018, 14:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Delos je malo ostrvo u grupaciji Kiklada, najbliže Mikonosu i administrativno mu pripada. Ostrvo je dugačko 5 km i široko svega 1,3 km, po poslednjem popisu na njemu živi 14 stanovnika i iskreno je to danas samo gomila kamenja na golom ostrvu. Ipak nekada je Delos bio pre svega važno i veoma poštovano svetilište i značajna trgovačka luka.

Nijedna priča o Grčkoj ne može da počne a da se ne vratimo u vreme mitova i legendi.
Sve je počelo kada je Hera saznala da je ljubavnica njenog supruga Zevsa Leto zatrudnela. Hera, poznata po svojoj ljubomori, zabranila je bilo kojoj zemlji da prihvati Leto. Vreme za porođaj se približavalo i Leto je bila sve zabrinutija sve dok se Zevs nije obratio svom bratu Posejdonu, bogu mora, za pomoć. Iz ničega Posejdon je stvorio malo ostrvo i nazivao ga Delos, koji na drevnom grčkom znači "pojava" ili "svetlost". Leto je stigla na ostrvo i rodila blizance. Prvo je rođena Artemida, boginja lova, koja je potom pomogla svojoj majci tokom rođenja boga sunca Apolona. Nakon njegovog rođenja na ostrvu se pojavilo zelenilo i potekli su bujni potoci.

Ostrvo je kao svetilište jedno vreme bilo vrlo važno, dobro naseljeno i bogato. Utvrđeno je da je oko 90. godine pre nove ere imalo oko 30 hiljada stanovnika. Imena sa nadgrobnih spomenika potvrđuju da je većina stanovništva bila iz Atine ili Rima, ali da je istovremeno Delos bio popularan u čitavom Mediteranu, te su se tu doseljavali i dolazili ljudi iz zapadne Grčke i Makedonije, iz Italije, sa Peloponeza, iz Trakije iz Male Azije, sa Kipra, Krita, ali i udaljenijih mesta – Kapadokije, Sirije, Fenikije, Palestine, Libije, Egipta. U ta davna vremena, svi ovi ljudi, uprkos razlikama, uspevali su da na Delosu održe jedno miroljubivo društvo. Govorili su i pisali grčki, prihvatili su grčki način življenja, gradili su grčke hramove u kojima su sasvim slobodno mogli da poštuju ona božanstva koja su obožavali u svojim domovinama. Ostrvljani su se udruživali u radu i uživali u zajedničkom životu, deca su se igrala i školovala zajedno, u istoj školi. Zato je Delos bio i centar Delskog saveza, a Apolonov hram je bio riznica i trezor. Kult Apolona je bio toliko poštovan da su na ostrvu mogli da žive ljudi ali se na ostrvu niko nije mogao roditi ili umreti. Kasnije je ostrvo razrušeno i opljačkano a sa pojavom hrišćanstva palo je u zaborav, sve do 1873. godine kada su francuski arheolozi počeli iskopavanja. Od 1990. godine pod zaštitom je Uneska.

Na ostrvo se može doći organizovanim turama sa Mikonosa (15-ak minuta brodom) ili sa obližnjih ostrva. Ja sam ga obišao kao deo izleta na Mikonos. Cena karte za ulazak na lokalitet je 12e. Iskreno iskopavanja i restauracija je započela kasno i nema baš mnogo očuvanih hramova i kuća, ali se može sagledati veličina tog prostora. U okviru muzejske zgrade postoji kafić i toaleti. Obavezno je poneti vodu, udobnu obuću (klizavo kamenje pa papuče nisu najbolje rešenje) i zaštitu od sunca jer će te par sati biti na suncu bez hladovine. Dodatno se može angažovati kustos na lokalitetu za privatan / grupni obilazak.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Severno od hrama Apolona je često fotografisana Terasa lavova. Nalazi se preko puta suvog jezera, gde legenda kaže da se rodio Apolon. Ove ponosne mermerne zveri (prvobitno ih je bilo 16) bile su poklon stanovnika Naksosa iz 7. veka pne kao čuvari svetog područja. Danas se originalni lavovi (mislim da ih je 6) nalaze u muzeju dok su na otvorenom replike.

Slika

Slika

Muzej ima zanimljivu postavku figura i nadgrobnih spomenika, raspoređenih u nekoliko prostorija.

Slika

Sve u svemu zanimljiv izlet, ali nećete videti nešto spektakularno. Mene je ubedio radnik u agenciji da treba da vidim lokalitet i da je on značajan za razumevanje zašto je na Kikladima toliko poštovan bog Apolon. I drugi argument mu je bio da ako odaberem samo Mikonos neću imati vremena i za kupanje i za šetnju / slikanje, a da će mi bez kupanja možda biti mnogo vremena na Mikonosu i da je ovo dobar odnos.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Delos
PostPoslato: Sreda, 26 Septembar 2018, 14:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
I, da li te je prevario radnik iz agencije? :D

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Delos
PostPoslato: Sreda, 26 Septembar 2018, 17:37 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Meni se i ovo svidja! Odise "starinom", a ja to volim! :op-op:
Zanimljivi mitovi i legende!
Volim Grcku! :ljubac: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Delos
PostPoslato: Sreda, 26 Septembar 2018, 18:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Efektivnih 3 sata koje sam imao na Mikonosu (plus 2x 15 minuta potrebnih da stignete od luke do grada i obratno) su bila dovoljna da se prošeta trgovačkim ulicama Mikonosa, ode do vetrenjača, do Male Venecije, zaviri u neku radnju i popije piće. Verovatno bi 6 sati samo za to bilo možda i suviše. I tu je savetodavac bio u pravu.
Plažica u samom mestu nije ama baš ništa privlačna i nije mi žao što sam propustio kupanje. Ne mogu da procenim da li bi bilo dovoljno vremena da se ode do Paradise beach koja na slikama deluje baš lepo, a od luke je udaljena ~7km i idu i autobusi i taksi brodići do nje.
Sa druge strane već sam napisao to u nekoj temi ulaznica za Luvr košta 15e, za prirodnjački muzej u Beču 12e, za Britanski nacionalni muzej u Londonu 10e i dati toliko novca za gomilu kamenja, skoro neobeleženog, je apsurd.
Jedno od onih potpitanja na temu kriterijuma, moja logika je bila sada sam tu i ko zna kada ponovo pa hajde da vidim, pare ću da uštedim na nekom drugom mestu. Da se ide samo na Delos, a ne kao usputna stanica do Mikonosa, je suludo.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Delos
PostPoslato: Sreda, 26 Septembar 2018, 20:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ali vidiš kako oni znaju da naplate gledanje svog kamenja :lol:
Neophodni šeširići

Izgleda ogromno nalazište...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Delos
PostPoslato: Ponedeljak, 01 Oktobar 2018, 20:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Lepo, ali bilo bi jos lepse da se sve ovo vidi van sezone kad sunce ne przi ;)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Delos
PostPoslato: Utorak, 15 Januar 2019, 11:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Sa druge strane već sam napisao to u nekoj temi ulaznica za Luvr košta 15e, za prirodnjački muzej u Beču 12e, za Britanski nacionalni muzej u Londonu 10e i dati toliko novca za gomilu kamenja, skoro neobeleženog, je apsurd.


:o Hoću da kažem da je iz nekog razloga volim da gledam i obilazim ovo kamenje i da zamišljam kako su tu nekada živeli ljudi! Međutim, sada tek vidim koliko Grci deru za gledanje i obilaženje lokaliteta, kod njih je nažalost skoro svuda u pitanju samo razbacano kamenje.

Da li danas na ovom ostrvu ima ljudi koji tu žive? Ima li neko živo naselje?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Delos
PostPoslato: Utorak, 15 Januar 2019, 12:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ne postoji naselje. Vodič je rekao da je po popisu na ostrvu 14oro stalno naseljenih. Ali treba uzeti da je Delos samo arheološki lokalitet i ništa više.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Delos
PostPoslato: Utorak, 15 Januar 2019, 13:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Zbog toga je taj lokalitet još interesantniji da se obiđe i da se vidi ovo kamenje, koje je davno obradila ljudska rauka i koje je "svedok" toliko duge istorije!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.