Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 13:29

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 13:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Mislim da će ova tema biti interesantna i već je bilo par pitanja o organizaciji puta, a sada ih očekujem još. Retko organizujem letovanje samostalno, uglavnom mi tu treba samo da me neko preveze do destinacije i da mi ponudi da izabrem smeštaj. Morate da razumete da nemam svoj auto kojim bih išao na odmor i uvek sam mislio da je cena čartera mnogo niža nego cena redovnom linijom. Nažalost veoma je teško kod agencija obezbediti samo kartu za čarter.
Sa ovogodišnjim iskustvom zaista razmišljam da li je to baš tako.

Avion Beograd – Atina – Beograd
Avionske karte kupujem prateći sajt https://www.skyscanner.net/
Redovna avionska linija Air Serbia se pokazala kao najjeftinija opcija, ali takođe i najbolja sa uklapanjem za ostatak prevoza.
Cena povratne karte na ovoj liniji je bila 164e sa uračunatim taksama i ručnim prtljagom koji obuhvata jedan manji kofer do 8 kg težine i jedan manji prtljag do 4 kg težine (u mom slučaju ranac). Oba prtljaga su mi bila teža od dozvoljenog, ali niko nije pravio problem i prtljag su u oba smera primili u deo za prtljag tako da nisam morao ni da nosim kofere sa sobom.
Doplata za veliki kofer do 23kg je oko 20e prilikom kupovine karata, ne znam koliko je na samom aerodromu.
Avion iz Beograda je noćni let, polazak je u 00:30, a sletanje u Atinu je u 03:00 po lokalnom vremenu.

Autobus aerodrom Atina – luka Pirej
Za prevoz do luke koristi se autobus X96.
Autobuska stanica se nalazi između izlaza 4 i 5 iz aerodromske zgrade, a stanica u luci je prekoputa ulaza 6 koji vam treba ako idete na Kiklade.
Autobus polazi na svakih pola sata (05 i 35 minuta nakon punog sata), karta se kupuje na kiosku koji je odmah pored. Cena pojedinačne karte je 6e. Po redu vožnje autobusu je potrebno 90 minuta za ovu trasu, ali s obzirom da je bila noć (nema gužve i nije stajao na usputnim stanicama) stigao je za oko 60 minuta. Postoji deo za ostavljanje kofera, ali je vozač dao po gasu pa su oni padali.
Bukvalno je potrebno da kofere prenesete preko ulice, od autobuskog stajališta do luke.

Digresija 1: Naravno da ovo nije jedini način prevoza.
Taksi aerodrom-luka u noćnoj tarifi bi trebao da bude oko 60-65e.
Postoji i metro veza aerodrom – luka sa presedanjem na stanica Syntagma. Cena za ovakav način prevoza bi bila 10e, ali vodite računa da linija ne saobraća noću. Ako imate neke druge polaske vrediti nije loša varijanta. Sam transfer u ovom slučaju traje kraće.

Trajekt luka Pirej – ostrvo
U principu do kikladskih ostrva saobraćaju tri kompanije. Pretpostavljam da već po slici zaključujete dve stvari, najlakše je uklopiti polaske kompanije Blue Star jer ih ima najviše, a po principu koliko muzike toliko i para najbrže se i najskuplje stigne sa polascima ostalih kompanija.
Slika

Ima dosta sajtova na kojima se mogu upoređivati cene i vremena polazaka, a ja sam rezervaciju karata obavio na samom sajtu kompanije Blue Star.
Da li je potrebno rezervisati unapred? U odlasku je bilo mesta i na licu mesta, ali u povratku se bukvalno stajalo, odnosno sedelo po hodnicima na onim plastičnim rasklopivim stolicama.
Kupovina karata online je samo rezervacija, odnosno sa odštampanim primerkom se ne možete ukrctati već se karte podižu na kiosku koji je u luci odmah pored mesta za ukrcavanje. Šalteri rade od 6:00.
I još jedna napomena za kupovinu mesta. Osnovna ekonomska klasa karte podrazumeva da nemate rezervisano mesto već je princip ko pre mestu njegovo je. Ali ako hoćete da prošetate, odete do restorana ili slično na mesto vam može neko sesti.
Na trajektima Blue Star postoje još dva tipa karata: Air Seats i Business class. Doplata za Air Seats je 5e po osobi po smeru i ja mislim da se to maksimalno isplati. Sa tim kartama dobijete svoje numerisano sedište koje je mnogo udobnije i niko vam ga ne može zauzeti i ako ga privremeno napustite. Postoji 5 ovakvih salona sa sedištima, AT1 i AT2 su manji hajde da kažem da su poput autobusa, dok su AT3-AT5 dosta veći saloni poput aviona. WC-i se nalaze blizu AT1 i AT2 pa im je to možda mana jer se dosta ljudi mota okolo.

Slika

Što se tiče putovanja trajektom dosta je udobno iako traje oko 5 sati do Naksosa, odnosno oko 7,5 sati do Koufunisije. Brod je dosta veliki pa se ne oseća mnogo ljuljanje na talasima, postoje stjuarti koji vas upućuju do sedišta, postoje restoran, kafić, bankomat, toaleti, može se kupiti wifi kartica. Cene u kafiću jesu malo veće nego na kopnu, ali ništa strašno (evo navešću konkretno pita sir / spanać 2,8e, krofna 2,7e, dupla grčka kafa 2,3e, kafa late 3,5e). Ne znam kakve su cene u restoranu. Biznis klasa se razlikuje samo po tome što još imate uslugu, odnosno donose vam piće do sedišta.
Postoje prostori za ostavljanje kofera, ali piše da vam kompanija ne garantuje čuvanje. Bilo je putnika koji su kofere nosili sa sobom (možda bih tako i ja sada uradio jer u salonima baš ima puno mesta da ih ostavite a da nikom ne smetaju), ali ja sam ih ostavio u bunkeru. Nemam strah da bi ih neko ukrao, svakako su ostajali bez nadzora dok sam u restoranu ili kafiću.
Ja sam izabrao polazak u 7:25 i bez problema se stiže i imao sam dosta lufta u luci. Postoji još jedan raniji polazak, mislim u 6:35 ali ja sam se plašio da li ću stići.
Verujem da se sa ovim osnovim informacijama možete snaći i za cene prevoza kolima.

Digresija 2: Za putnike koji imaju dozu avanturizma više od mene evo jedne zanimljive ponude za tzv „skakanje po ostrvima“ odnosno gde kupovinom jedne karte imate mogućnost da obiđete 4 odnosno 7 ostrva.
Slika

Transfer luka ostrvo – smeštaj
Bukvalno svaki smeštaj koji sam kontaktirao imao je opciju dočeka u luci / na aerodromu odnosno prevoz do na kraju boravka.

Ukupna cena transfera po osobi u mom slučaju je iznosila 252e.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 14:01 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Smeštaj na Naksosu:
Ja sam odabrao Antonio Studios i smeštaj sam plaćao 30e / noć. Slike na sajtu su veoma realne i zaista je tako na licu mesta. Ono što je meni bilo super je što smeštaj podrazumeva skoro hotelsku uslugu: svakodnevno čišćenje, promenu peškira i posteljine svakog drugog dana, potrepštine za kupatilo i kuhinju, klima uključena u cenu. Vlasnik apartmana je obilazio svakog dana, par puta doneo domaće kolače, pivo ili vino, bio tu za sva pitanja. Moj tip letovanja podrazumeva svakodnevno menjanje plaža pa biram smeštaje koji su bliže centru grada. Na par minuta hoda ima svih potrebnih sadržaja: market, pekara, mesara, restoran, apoteka...

Dobijao sam ponude u rasponu 25-40e / noć. Smeštaje sam nalazio na internetu bez ikakve preporuke.

Smeštaj na Koufunisiji
Ja sam odabrao Apartman Apolon i smeštaj je jedan od boljih koje sam imao na letovanju. Prevelik za moje potrebe, lepo sređen sa neobičnim ali tradicionalnim rešenjima (na primer betonska kuhinja ili postolje za krevet/klupu), potpuno opremljen sa aparatima u kuhinji, sitnim potrepštinama (čak je bila obezbeđena i kafa) čišćenje i promena posteljine i peškira svakodnevno, klima uključena u cenu... Smeštaj sam plaćao 55e / noć

Smeštaje sam nalazio na sajtu Smeštaj Koufunisija i odgovore na mailova sam dobijao u roku od 1 dana. Tu je lepo obeleženo i gde se smeštaj nalazi.

Dobijao sam ponude u opsegu 30 – 75e / noć.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 18:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
E, sad si me oborio sa nogu! "Gori" si nego ja, definitivno! :bow-yellow:
To se zove "neophodni podaci i radnje" pre polaska na put.
Naravno, još treba dodati hranu, piće i razno.
:text-bravo:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 18:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Cena avionske karte je prijatno iznenađenje, imajući u vidu da su aerodromske takse na BEG oko 120e. Ne znam da li je bio presudan datum, ili dan u nedelji za odlazak/povratak... Ali koji god bio razlog, :op:
Doplata za prtljag na aerodromu je 60e po koferu, a preko neta za 20e može najkasnije dan uoči leta, makar i u 23:59, bitno da je prethodni datum.

Super info za island hopping... ko ima jedno 20 dana GO...

Dujo, a šta sabiraš pod tačkom Razno :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 18:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, zaboravih da pitam, izgleda prilično prostrano između redova sedišta. Ima li dovoljno mesta za noge
I je li udobno dovoljno da može da se kunta?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 19:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Za tačku razno, sama sam kriva. :doh:
Mi imamo običaj da pravimo parti posle dolaska sa putovanja. Obično napravimo svakom po mali poklončić, tipa suvenir, zatim donesemo koliko sme da se prenese vina i žp, pa maslinovo ulje, pa...pa... egzotično voće, pa...

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 20:08 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dujo planiranje troškova je naravno neophodno za svako putovanje. Mene je najviše brinuo tajming pri odlasku, da li će avion da kasni, koliko će da traje preuzimanje kofera i pasoške kontrole, da li će da bude gužva na šalterima da papire iz maila pretvorim u karte... Ja cenim komfor u putovanju i brinulo me je i koliko je cimanje vući kofere. Nadam se da sam na ta pitanja uspeo da odgovorim.
Ja mogu računicu da pravim na osnovu odraslih putnika.
Naše agencije nemaju ponude za Naksos, ali da bih pokušao da budem što objektivniji u parametrima za upoređivanje uzeo sam ponudu agencije Mediteraneo za ostrvo Samos polazak 11.9, avionski prevoz i najam apartmana na 10 noćenja po osobi je ~390e (neki prosečan smeštaj).
Samostalan odlazak na Naksos, polazak 8.9, takođe najam na 10 noćenja po osobi je ~400e.
Zato sam i otvorio ovu temu.
O ostalim parametrima ne pričam (plaćanje na rate čekovima agenciji, rezervisan čovek koga možeš da psuješ ako nešto nije kako si očekivao, vreme koje utrošiš u traženje, dopisivanje, planiranje...).
Troškovi koje spominješ su individualni i nikako ne pokušavam da te ubedim da ćeš za novce koje daš za Tunis dobiti i sličan kvalitet u Grčkoj.
Sa tom nekom maglovitom idejom sam i pitao koji su vam parametri presudni u odabiru destinacije.

Jack to su redovne cene karata, Air Serbia petkom obično ima neke promocije ali nikada nije Atina u ponudi jer je taj let dosta popunjen. Nisam primetio neku veliko variranje u ceni karata. Ima jeftinija ponuda, nećeš verovati, sa presedanjem u Rimu i put traje 5,5 sati.
Sedišta su super udobna i iz prve ruke mogu da potvrdim da su sjajna za spavanje. Liče mi na fotelje sa masažu samo što nemaju tu funkciju. Može da se obori naslon.

Digresija: Zaboravio sam da napišem u osnovnom postu, ali kada se pričalo o štrajku prevoznika pogledao sam i cenu avionske karte Atina-Naksos i ona je bila 108e i prepodnevni je let pa se može uklopiti i sa dolaskom iz Beograda. Let traje oko 45 minuta.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 26 Septembar 2018, 16:45 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Vlado, kao i uvek- hirurski precizno, puno korisnih informacija, milina za citanje! Hvala i :bravo: :bravo: ! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Septembar 2018, 07:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Mislim da je odlazak do Kiklada sada poprilično dobro objašnjen i da tu ne bi trebalo da bude velike dileme.
Možda je povratak problematičniji sa terminima i uklapanjima sa terminom leta ka Beogradu (15:35 po lokalnom vremenu), nisam baš istraživao jer sam svakako planirao kratak boravak u Atini.

Sabiranjem svih troškova:
- avionske karte Beograd - Atina - Beograd sa uračunatim taksama
- noćni bus aerodrom - luka Pirej i metro Atina - aerodrom
- trajekt Naksos - Koufonisija
- 11 noćenja u apartmanima (7 noćenja Naksos i 4 noćenja Koufonisija)
Cena ovakvog programa po osobi je ~ 480e

Nekako postoje predrasude da su ostrva i dalje destinacije skupe i nedostižne. Moja iskustva su suprotna i cene su makar iste kao na Halkidikiju ili Tasosu, a na dosta primera i niže.
Svako od nas ima navike i sopstveni stil letovanja, ali možda ovo može da posluži kao osnova za poređenje.

Prodavnica: voda 1,5l = 0,5e, paket od 6x1,5l = 2e, veliko pakovanje tost hleba = 1,1e, šunka = 6,9e / kg, jaja 6kom = 1,3e, slanina sečena 100g = 1,3e, kiselo mleko rinfuz = 2,1e / kg, tzatziki rinfuz = 1,9e / kg, fanta = 1,8e, amita sokovi = 1,5 - 2,1e
Pekara: pita sir ili sir/spanać = 2e, krofna = 1 - 1,5e, mali krosani sa čokoladom = 0,5e / kom
Restorani: tu naravno možete da nađete i skuplje i jeftinije, fensi ili tradicionalnije, ovo su cene iz nekih prosečnih restorana (nažalost jedan jelovnik je na grčkom)

Slika

Slika

Slika

Prevoz do plaža: napisao sam za svako ostrvo ali hajde da ponovim i ovde. Na Naksosu cena autobuske karte u jednom smeru od Hore do plaža je 1,8e ili 2e (do plaža Prokopias, Ana ili Plaka). Na Koufonisiji dnevna karta za brodić 5e.

Rent-a-car: Hyndai i10 25e / dan sa punim osiguranjem i neograničenom kilometražom uz malo traženje, dobijao sam ponude u rasponu do 35e / dan

I samo jedna opšta napomena, na kikladskim ostrvima high season traje do 15. septembra.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Septembar 2018, 10:01 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Cene po restoranima su sasvim pristojne. Jeftinije nego na Skopelosu, npr. Pa da kazem i od Krita, mada su tamo cene bas sarenolike pa nije za uporedjivanje.
Rent a car takodje jako dobra cena.
A vidim da i smestaj nije skup. Skupo je samo doci do tamo, posebno za nas koji bi isli autom.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 10:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Kao i uvek, gomila korisnih informacija! Hvala ti sto si nam priblizio jos jednu "udaljenu" destinaciju!

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 05 Januar 2019, 13:38 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Boze zdravlja, planiramo Kiklade na leto. Preciznije Paros. Smestaj smo nasli, studio sa odlicnim ocenama na Booking-u i TA po iznenadjujuce
dobroj ceni. Rezervisali smo, posle praznika uplacujemo depozit.
Plan je da idemo autom, sa bar po jednim, mozda i dva usputna nocenja i u dolasku i u povratku.
Pitanje za VlaMar, da li ste rezervisali trajekt samo za jedan smer?
Nisam ze mnogo udubljivala u cene karata, ali koliko sam shvatila nema nekog popusta ako kupite povratne karte?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 05 Januar 2019, 21:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Rezervisao sam sve transfere trajektom unapred. Nema nikakvog popusta, ali sam imao definisane datume i zbog boravka u Atini i zbog avionske karte.
Može li i koja reč više o smeštaju, može i na pp, ja isto planiram ove godine Paros i Milos.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 05 Januar 2019, 21:37 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Ja bih rezervisala samo jedan smer, pa kad stignemo na ostrvo da uzmem karte za povratak. Ako vec moram da platim unapred, da platim samo pola, ako nesto podje po zlu nek mi propadne 170e a ne 340 :D
Smestaj je Blu and Sea Studios u mestu Drios. Trokrevetni studio je u pitanju i za nas troje od 26. juna cena je 28e po danu. Gazda trazi depozit od 30%. Standardni studio sa kuhinjom i terasom. Ima i nekih apartmana i mezoneta ali je cena mnogo veca. Na Booking-u ima ocenu preko 9.
Poslala sam desetak mailova, ovo je bilo ubedljivo najpovoljnije. Moja zelja je bila da budemo smesteni u Nausi, ali nije ni ovako lose. S obzirom da idemo autom, lokacija nam i nije toliko bitna, jer ostrvo nije veliko.
Bravo za kombinaciju Parosa i Milosa. U kom periodu planirate da idete?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 05 Januar 2019, 21:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Svakako je to dobar plan za trajekt. Ipak auto daje tu slobodu da se na licu mesta promeni raspored.
Smeštaj na slikama izgleda sasvim ok, blizu pristojne plaže, ocene na booking-u ulivaju poverenje.
Moj plan je ponovo početak septembra, prošlogodišnje iskustvo je bilo odlično.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.