Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 16:34

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Koufunisja
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 19:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Možete li da zamislite ostrvo površine samo ~5 km2 na kome vam treba svega 40 minuta pešaka da stignete sa jednog kraja na drugi?
Možete li da zamislite ostrvo na kome ukupno ima 284 stanovnika i još koji turista i već se prvog dana osećate kao da ste došli u goste, na ulici vam se javljaju lokalci, a turiste u restoranu prepoznajete sa plaža i obratno?
Možete li da zamislite ostrvo na kome nema saobraćaja i asfalta a za jedinu benzinsku pumpu morate da se najavite dan ranije?
Možete li da zamislite ostrvo na kome ima 6 prelepih plaža sa zlatnim peskom i tirkizno plavo vodom?
Ako ste sve ovo zamislili dobrodošli na Koufunisiju.
Sama činjenica da su pitanju 4 mala ostrva (Ano Koufonisi, Kato Koufonisi, Keros i Glaronissi), od kojih je samo jedno naseljeno ostrva Koufonisia čine posebno atraktivnim i pomalo egzotičnim.
Iako su ovo sve tačni podaci to ne znači da ćete se osećati kao Robinson Kruso. Iako mala, ostrva Koufonisia tačnije Ano Koufonisi je odlično snabdeveno, te poseduje čak tri supermarketa. Pored toga, na ostrvu postoji i pekara, ali i apoteka, te nekoliko suvenirnica.
Pored lokalne turističke agencije koja je specijalizovana za različite izlete do okolnih ostrva, tu su još i dva servisa za bicikle, gde ih možete i iznajmiti, ali i čuveni grčki peripteros, odnosno kiosk u kome možete kupiti cigarete, koje se mahom ne prodaju u supermarketima.
Sve ove prodavnice su smeštene u centralnom delu ostrva, ali kada se uzme u obzir njegova ukupna veličina, jasno je da će vam biti potrebno tek par minuta hoda do njih.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 20:04 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ne znam kako bih objasnio veličinu ostrva. Znate kada deci kažu nemoj da trčiš odraćeš kolena, ovde bi moglo da važi ne žuri nigde jer ćeš upasti u more. Uglavnom su kuće u centralnom selu oko luke, ali ima grupa kuća i oko plaža. Očigledno je da se gradi i da se razvija, deluje da mogu lepo da zarade jer su kapaciteti puni i u drugoj polovini septembra. U knjizi utisaka jednog restorana sam naišao na podatak da jedna porodica dolazi već 16 godina. Ostrvo je popularno među Atinjanima. Ono što je mene iznenadilo je da su kuće koje se izdaju čak i luksuzne, dosta ima mladih stanovnika. Vlasnik smeštaja u kome sam odseo živi na ostrvu samo u letnjem periodu iako je rođen tu. Pravda to činjenicom da ostrvo nije za život sa malim detetom, trajekt zimi dolazi jednom ili dvaput nedeljno. Druga stvar koja me je iznenadila je snabdevenost, u marketima ima apsolutno sve što može da vam zatreba na letovanju i uopšte nije skuplje, čak su neki proizvodi jeftiniji nego na Naksosu. Postoji ta solidarnost između stanovnika, na primer u restoranu nema slatkiša, molim vas pređite 100 metara do poslastičarnice. U poslastičarnici nema velikog izbora pića, molim vas pređite 100 metara do kafića. Ako prodavačica ne zna engleski pozvaće koleginicu iz susedne prodavnice, svi čekaju i niko se ne nervira. Ujutru će vas verovatno probuditi petlovi.

Sve naznačene plaže su peščane, stanovnici su glasali da ne žele ležaljke i suncobrane na plaži. Svi su toliko opušteni da je nudizam normalna pojava na svakoj plaži osim „gradske“. Ja nikako da se naviknem i pošto stižem rano na plažu igrao sam se pogađanja koliko se skida sledeći gost. Između plaža idu brodići na svakih pola sata, dnevna karta je 5e i možete se voziti sa jedne na drugu plažu. Bicikle se mogu iznajmiti po ceni 5,7 ili 10e po danu.

Plaže nisu mnogo velike i nije baš zen momenat kao na Naksosu. Stvar popravlja ta neka prećutna prisnost među posetiocima. Uglavnom su sada u septembru to nemački i engleski penzioneri i italijanski i francuski parovi bez dece. Za Srbiju naravno niko nije ni čuo, ali su titulu glavne atrakcije ipak dobile dve argentinske drugarice.

Evo par slika, to je praktično sve u istoj ulici koja je na mapi naznačena zelenom bojom. Osim nje postoji još nekoliko „sokaka“ u kojima su smeštajni kapaciteti.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 20:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Plaža Karnagio je mala i šljunkovita plaža, malo dalja od luke a u samom selu. Nisam video da se neko kupao tu.

Slika

Plaža Amos je peščana i plitka plaža odmah pored luke sa nekoliko malih prodavnica i kafića iza plaže. Pesak je nekako nabijen i nije baš udoban za ležanje. Zanimljivo je da postoji obaveštenje da se prilikom uplovljavanja trajekta mogu javiti talasi pa vas upozoravaju da pazite na svoje stvari.

Slika

Slika

Od plaže Amos počinje staza koja svo vreme ide uz more i spaja sve plaže. Ali na tom putu ima i niz malih uvala i pećina na kojima se možete smestiti. Ja nisam naišao na podatak da one imaju „ime“ već ću ih postavljati kako sam na njih nailazio.

Slika

Plaža Charakopou, poznatija kao plaža Finikas (grčka reč za palme – a po taverni koja se nalazi na plaži), prva je plaža na koju se nailazi kada se prati staza uz more kada se udaljavate od grada. Široka, otvorena plaža pokrivena finim peskom i smaragdne zelene vode, ova plaža je dobro posećena, privlačeći uglavnom porodice. Na plaži postoji nekoliko taverni.

Slika

Ovde sam se setio da slikam i stazu.

Slika

Naravno pre sledeće plaže ide mala uvala.

Slika

Plaža Fanos je peščana i popularna plaža pored Charakopoua, na istočnoj obali ostrva. Bar na plaži privlači uglavnom mlade ljude.

Slika

Pa i iza nje postoji uvala

Slika

Plaža Platia Pounta je najpopularnija plaža na ostrvu, samo pet minuta hoda od Fanosa. Takođe je poznata pod imenom Italida - nadimak vlasnika kuće iza plaže, što znači "italijanska dama". Nije duga ali je prelepa plaža, sa zlatnim peskom i čistom vodom. Mala uvala na jednom kraju (Italidaki) je više izolovana. Na plaži ima nudista.

Slika

I sa druge strane slika da bi se videla i da posle ove plaže postoji uvala.

Slika

Do sledeće plaže se prolazi golim, stenovitim predelom, a na jednoj takvoj steni postoji prirodan bazen Pisina. Maksimalno može da primi 10-ak ljudi.

Slika

Plaža Pori je najdalja i zvanično najlepša plaža na ostrvu. Duga, sa belim peskom i smaragdnim vodama, plaža je omiljena među surferima, umetnicima koji izrađuju figure od peska i ljubitelje prirode uopšte. Hrana i piće su dostupni u kafe-baru koji rade ovde. Ja to istina ništa nisam video, ali možda je tako u sezoni. Boja vode je najlepša na ovoj plaži ali je i gužva veća pa sam se više kupao na Italidi.

Slika

Slika

Slika

Svakako treba obići i čuvenu plažu Gala koja je u blizini plaže Pori i smeštena je u jednoj pećini / uvali, okružena stenama, a ako ste hrabri možete preplivati u otvoreno more. Jedina mana septembra je što sunce nije dovoljno visoko da osvetli plažu i vodi da tirkiznu boju, a peni mlečni odsjaj po kome je plaže i dobila ime.

Slika

I dostupne samo čamcem pećine Xilobatis. Sa kopna se i ne mogu videti plažice koje se nalaze u ovim pećinama. Samo je meni nešto more bilo nemirno i osim „lepo za videti“ ne bih se baš kupao u njima

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 20:12 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
I sada bih ja trebao da vam kažem da sam oduševljen. Ali na osnovu ovih slika možda se pitate i zašto je to tako.
Ja prvo nisam najbolji forumski izveštač sa morskih destinacija, jednostavno obožavam more i plažu i kao najnestrpljivije dete sam kada se stigne na plažu da što pre uđem u vodu. Imam i fobiju iz detinjstva od kreme za sunčanje kao najgoreg neprijatelja koji te sprečava da se kupaš. A drugo ne znam kako bih slikom mogao da vam prenesem taj osećaj. Sve je opušteno, mirno i tiho na plaži i na ulici, a u restoranu i kafiću vam se bez problema neko ubaci u razgovor. U nekom trenutku ukapirate da reč ne razumete i da su vaši sagovornici prebacili na neki drugi jezik. Lokalci naravno žele da vam uzmu pare i da zarade, ali vidite im na licu da žele i da se vi osećate prijatno i da se odmorite. Smeštaj koji sam imao je vrhunski, ovde nisam kupovao ni grčku kafu, imao sam kapsule za nespreso aparat, vodu u frižideru, rakelo voćni liker za dobrodošlicu. I ovde me je vlasnik smeštaja čekao u luci i ispratio. Kretao sam u 6:30, imao sam da pređem 500-ak metara ali on je insistirao da me isprati.

Obećao sam Zmaju jednu sliku, malo mi je bilo neprijatno što slikam decu. Kada počinje škola svi đaci i nastavnici izađu napolje, pretpostavljam direktorka prozove nekog od učenika koji izgovori molitvu za uspešan radni dan i zdravlje njihovih porodica.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 04:43 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:text-bravo: I hvala na brzini pisanja :ljubac:
Ne treba da brineš, vidi se taj mir na tvojim slikama, baš izgleda kao pravo mesto za reset.
Nego sam i ja malo 'naopaka', i mislim da ne bih ni izdržala tu duže od 2-3 dana, svaka čast porodici koja je zaljubljena u ostrvo 16 godina...
Dobro je i da ima malo uvalica sa stenjem i pećinama, da se malo šara :D

E, da, simpa mi bilo kad si rekao da ima dosta mladih ostrvljana :lol:
Šta je 'dosta', kad njih ukupno ima koliko i stanovnika u mom soliteru :lol:

Ali bih baš volela da vidim
(recimo, dojedrimo na jedan dan :mrgreen: )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 14:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Ja sam odusevljen... i, ne znam sta bih rekao ili pitao. Sve si lepo objasnio, sto bi rekla Dzeki - streberski :mrgreen: :plez:
Predivne plaze, velike, lepe boje, milina prava.. bas su po mom utisku, jedino bi mi smetao dosta taj vetar!

Vla :clap: :clap:

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 20:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Toliko sam požurio u pisanju da sam progutao neko slovo u nazivu teme :oops:
I ja isto mislim da ne bih izdržao celo letovanje na ostrvu, ali bih svakako odvojio još koji dan više, baš mi je prijalo. Postoji izlet i do susednog ostrva koje nije naseljeno ali ima lepu plažu i ima jednu tavernu. Voze brodići do tamo, meni nešto nije bilo interesantno, odnosno ne volim kad nemam kontrolu kada mogu da se vratim nego ima 4-5 brodića dnevno. Ali eto može još koji dan da se popuni.
Zaista je za potpuni relax, za uživanje u plažama, za ljude koji vole na odmoru da skinu sat i da ne znaju koji je dan i koliko ima sati, koji žele da 15 dana ne znaju šta se događa u svetu, a imaju sasvim solidnu dozu komfora.
Što se tiče mladih ja sam stvorio sliku da manje od 300 stanovnika znači uglavnom bakice i dekice, nisam baš očekivao decu koju jurcaju ulicama ili se igraju u školskom dvorištu. Konobari u restoranima ili kafićima sve tu do 30 godina. Svi sa kojima sam pričao žive na ostrvu, neki svih 12 meseci, a na primer napisao vlasnik apartmana samo preko leta. Ovi koji žive stalno na ostrvu tokom zime se bave ribolovom, popravkama i izgradnjom brodova, poprilično veliki broj koza čuvaju na ostrvu koje nije naseljeno i specijaliteti od jaretine su na meniju restorana. Kažu da su ranije imali veće posvlastice (manji pdv na proizvode i dodatak na platu ali ih reforme pogađaju. Kada malo razmisliš na toliko mali broj stanovnika ima dosta onih koji imaju stalnu platu u opštim i komunalnim službama.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Utorak, 25 Septembar 2018, 07:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Sve pohvale za putopis i avanturistički duh.
Ona prava, autentična Grčka. Nažalost, nama malo poznata.

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Sreda, 26 Septembar 2018, 16:54 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Joooj, lepoteee! :op: :ljubac:
Hvala na ovom lepom opisu i slikama! Sve mi se svidja- sve! :bravo:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Ponedeljak, 01 Oktobar 2018, 20:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Meni je ovo divnoooooo :romance-heartstiny: Necu vise nista da kazem samo cu se vratiti da jos jednom pogledam slicice. Bravo Vlajko :clap:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Koufunisja
PostPoslato: Četvrtak, 10 Januar 2019, 11:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Daleko od očiju, daleko od srca. :doh: Svaka čast za putopis! :bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.