Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:05

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 13:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar je napisao:

Plaža Zorkos
Slika

Milina....


VlaMar je napisao:
Evo možemo da se igramo i igre pronađi razliku između dve slike, prva snimljena rano ujutru kada sam stigao na plažu, a druga oko 14h kada sam odlazio. Idealno mesto za uživanje uz svu mirnoću i privatnost koja vam je potrebna tokom odmora.

Slika

Slika

Nađoh razliku! :D


VlaMar je napisao:

Plaža Fellos
Slika

Kuca nije moja, ali je pravi pozer i uživa da se fotografiše.

Slika

Slika


:D

Plaža je ekstra, deluje da može da se nađe i mesto pod hladom drveća u pozadini. Nigde gužve!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 16:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 7 – plaža Ahla

Highlight ovog letovanja. Andros je ostrvo koje je već dva puta proglašavano za najbolju hiking (pešačenje u prirodi) destinaciju u Evropi. Ima preko 100 km uređenih i lepo obeleženih i održavanih staza. Imaju odličan sajt i mape gde su obeležene staze, ali i tačke na kojima ima vode i hrane. Jedna od staza vodi i do plaže Achla. Do plaže se može i brodićem iz Hore ali zbog vetra u terminu mog boravka to nije bilo moguće. Cela staza je dugačka oko 10 km i kreće iz sela Vourkati ali se negde na pola puta nalazi manastir posvećen sv. Nikoli do koga se može makadamom doći i kolima.

Manastir je sagrađen 1540. godine i nekoliko puta obnavljan tokom burne istorije. Unutar manastira se čuvaju relikvije koje se otkrivaju nekoliko puta u toku godine 9. maja, 20. jula i 6. decembra. Manastir poštuje strogi monaški red pa morate biti obučeni u dugačke pantalone i prekrivenih ramena, a žene moraju biti u suknjama. Na ulazu u manastir možete uzeti odeću za obilazak. U manastiru je zabranjeno fotografisanje što naravno ja nisam znao jer piše samo na grčkom. Jedna gospođa je bila poprilično ljuta kada je videla da fotografišem, ali kada je shvatila da sam stranac samo je zamolila da to više ne radim i izvinila se što nisu postavili upozorenje i na engleskom.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Možda ima malo više slika manastira, ali ja sam uvek oduševljen mirom i spokojem koji se u manastiru osećaju. A i manastir je po ornamentima drugačiji od manastira u Srbiji. Ovo je i poslednja tačka civilizacije na mom današnjem putu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 16:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Sa parkinga manastira se nastavlja staza do plaže. Dužina je 4,2km a visinska razlika je 800 m. Do plaže je prelepo, ide se nizbrdo i uživate u pejzažima. Nema šansi da se izgubite ili promašite put jer je sve savršeno obeleženo. Ali povratak sa plaže nije nimalo lak i ne mogu da kažem da nisam preispitivao svoje mentalno zdravlje. Zato obavezno sa sobom ponesite vodu, voće, čokoladice. Nikada mi u životu nije više prijala vruća voda. Kada stignete nazad do manastira čeka vas osveženje u vidu ratluka i hladne izvorske vode.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Do sada je valjda postalo jasno kakve ja plaže volim i zašto mi se ova plaža sviđa. Možda i sama plaža nije toliko bolja od ostalih (ne možda već sigurno nije bolja) ali cela kombinacija sa pešačenjem, jedinstvena atmosfera na plaži, reka koja se uliva i malo jezerce koje pravi i u kome se može kupati je neprocenjiva i neopisiva. Plaža je kombinacija krupnog peska i sitnog kamenja.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

I jedna neobična priča sa ove plaže. Posle 80 minuta pešačenja i dugog plivanja kako bih se rashladio sednem da doručkujem. Prilazi jato labudica, pataka, gusaka... šta god da su... pomislih baš simpatično, ali životinje su ili naopakije od mene ili izuzetno gladne. Završilo se neslavnim povlačenjem i prepuštanjem poslednjih zalogaja pite sa fetom, pošto "iš" ne razumeju. Zato ne vadite hranu pre nego što obezbedite dugačak štap.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 16:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Put nas je u povratku naveo ka selu Apoikia. Na udaljenosti oko 15 minuta pešačenja od sela nalazi se vodopad Pithara. Staza koja vodi do toga je uređena (takođe pripada hiking stazama) i jednostavna je da se prati. Vodopadi ne presušuju ni tokom leta, oblikuju male vodopade i jezera u okolini kojih je bujna vegetacija. Zatekli smo i par turista i lokalaca koji su se kupali u tim jezercima. Odaću vam i jednu tajnu. Vlasnik apartmana mi je pokazao snimke sa mnogo zanimljivijih vodopada u šumi koji formiraju ozbiljno jezerce dubine 5-6m u koje se može skakati sa okolnih stena. Ali ja sam bio toliko umoran od pešačenja sa plaže da se nisam usudio na novu avanturu udaljenu dva kilometra. Po snimku koji sam video na mobilnom telefonu ti vodopadi su mnogo lepši ali ostaju za neku drugu priliku. U selu Apoikia se nalazi i fabrika vode jer ceo kraj obiluje planinskim izvorima.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 17:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 8 – plaže tis Grias do Pidima i Syneti

Jedna od najkarakterističnijih i najpopularnijih plaža Androsa je i plaža „tis Grias do Pidima“ ili u prevodu „Skok stare dame“...nalazi se na jugoistočnoj obali ostrva i privlači interesovanje mnogih turista, ne samo zbog plaže, već i zbog čudnog imena i legende.

Ne postoji definitivno objašnjenje otkuda ovoj plaži ime ali najčešća legenda uključuje još jednu poznatu atrakciju južnog Androsa, nazvanu Pano Kastro „Gornjim dvorcem“ ili dvorac Faneromeni ili tis Grias do Kastro „Dvorac stare dame“, koja se nalazi iznad sela Kochilos.

Za vreme napada Turaka, legenda kaže da neprijatelj nije bio u stanju da osvoji dvorac uprkos dugoj opsadi i da je tada pribegao prevari. Poslali su u dvorac jednu staricu sa trudnom ćerkom da zatraže pomoć. Tokom noći starica je otvorila kapiju i Turci su uspeli da uđu i pobiju stanovnike dvorca. Zatim se stara dama, zbog ogromne sramote i žaljenja zbog zla koje je učinila, popela na visoku stenu i izvršila samoubistvo skokom u more. Gde je pala, postala je kamen. Prema meštanima, ova stena na plaži, ako se posmatra iz određenog ugla, izgleda kao profil starije žene, sa maramom na glavi.

Druga legenda kaže da je starica bežala od Turaka osvajača i da se očajnički popela na tu stenu i više volela da izvrši samoubistvo, nego da padne u ruke neprijatelju.

Treća, manje popularna verzija, kaže da je starica skočila sa stene kada je treći put postala udovica.

Plaža svakako ima karakter i zanimljiva je kada se gleda sa prilaznih stepenica. Izložena je vetru pa nisam baš potpuno uživao na ovoj plaži zbog nanosa peska. Ali boja vode je zaista lepa kada je sunčan dan i plaža možda deluje mala, ali ima puno stena i pećinica u kojima se možete skloniti ili sunčati na stenama. Nema nikakve infrastrukture na plaži. Put do plaže obuhvata i jednu makadamsku deonicu, a od parkinga se do plaže spušta čvrstim stepenicama.

Slika

Slika

Slika

I jedna mala plaža slikana sa puta kojim se spuštate do glavne plaže.

Slika

Plaža Sineti je omiljeno odredište lokalaca na istočnoj obali Androsa, oko 7 kilometara od Hore, odmah ispod istoimenog sela. Plaža je od ispranog, sjajnog šljunka i poslepodne stene koje je okružuju formiraju prirodnu hladovinu. U blizini obale i uz kamenite krajeve planine Kourvoulo, naći ćete podvodne pećine i mesta za one koji obožavaju snorkling. Još jedna impresivna karakteristika toga je slatka voda koja izvire iz stena sa desne strane. To je i jedna od plaža na kojoj sam bio sam i posle 16h nikoga nije bilo na plaži. Međutim i ova plaža je podložna vetru, tako da sam se brzo vratio u Horu.

Slika

Slika

Ovaj dan popunjen je i obilaskom nekih zanimljivih lokacija usput. Jedna od njih je Dvorac Faneromenis, poznat i kao „Gornji dvorac“ ili Pano Kastro. Utvrđenje je sagradio venecijanski plemić Marino Dandolo početkom 13. veka. Inače, Dandolo je Andros dobio kao nagradu za službu u 4. krstaškom ratu. Danas su sačuvani neki delovi dvorca, kao i Faneromenisova crkva. Do ovog mesta se stiže od sela Kochylos, može još 3 km kolima (prateći put ispod brda na kom je dvorac) pa odatle stepenicama. Do ulaza u dvorac ima 143 stepenika, a pogled koji se pruža na ceo istočni Egej je fantastičan.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Druga zanimljiva lokacija koju sam video je „Ljubavni most“ u selu Episkopio. Opis jedne knjige glasi ovako: Mala Engleska, najuticajnije savremene grčke književnice Joane Karistjani, poetični je roman o samoći, veselju, tuzi i ljudskoj sudbini. Prateći živote junakinja koje na ostrvu Androsu iščekuju povratak svojih muževa, ljubavnika i sinova sa svetskih mora, Joana Karistjani vešto oslikava slojevitost likova i turbulentnu istoriju Grčke u prvoj polovini 20. veka. Roman Mala Engleska mozaik je živopisnih opisa svakodnevice, dalekih luka i životnih drama koje proživljavaju njegove junakinje. U centru zbivanja je Orsa Saltaferos, prelepa najstarija kći kapetana Savasa i proračunate majke Mine, čija je sudbina udaja za muškarca kojeg ne voli... Film snimljen po ovoj knjizi je dobio čak i nagradu na značajnom filmskom festivalu pre par godina. I kakve sada veze imaju roman, film i most. Naravno, pogađate da je film sniman na Androsu i da su najlepše ljubavne scene između Orse i siromašnog mornara kojeg je volela snimljene na ovoj lokaciji. Ono što je meni bilo mnogo simpatično je da su kada sam se uživo javljao sa slikama mosta Jack i Milena pisale o romantičnim, bajkovitim i filmskim lokacijama. Bravo devojke. Inače kroz ovaj putopis provlače se još neke lokacije iz filma, ali moraćete da film pogledate pa da ih prepoznajete.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 07:02 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 9 – plaža Vitali

Put do plaže Vitali je jedna od najlepših vožnji u kojoj možete uživati na Androsu. To je put koji počinje iz područja luke Gavrio u dužini od oko 15 km, od čega je poslednjih 3 km zemljani put.

Slika

Slika

Slika

Plaža Vitali ima sitan šljunak i sitno kamenje, što je posebno dobro u danima kada je vetar jak, a peščane plaže nepodnošljive. Iako je voda duboka nije baš tako hladna kao na drugim plažama na ostrvu. Kupanje u ovom malom zalivu je vrlo prijatno. Plaža Vitali nudi prirodnu hladovinu tokom celog dana, od stene sa desne strane. U isto vreme, nudi senku od suncobrana iz organizovanog bara. U dubini plaže nalazi se taverna, a usluga je dostupna i na plaži.

Plaža Vitali je idealna za skakanje i ronjenje. Ceo dan posetioci skaču u more sa visokih stena. Vreme i trud koji ćete potrošiti da stignete do plaže se potpuno isplati.

Rekoh li da na ovoj plaži postoji i kamp, ali i dosta šatora i „divljih“ kampera.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Plan je bio da ovog dana vidim još jednu plažu ali nije mi se dopao put do nje pa sam završio na Fellosu što sam ranije pisao, čak mislim i da nemam slika tog drugog dana.

Ali na putu do tamo svratio sam da vidim još nešto.

Menadini izvori smešteni su u tradicionalnom naselju Menites, okruženi krošnjama oraha. Voda izvire iz usta mermernih lavova, na malom trgu sa tavernama i kafićima. Naziv izvora dolazi od Menade, nimfe boga Dionisa, ali istoričar Dimitrios Paschalis tvrdi da ime Manites dolazi od reči "amoenitas", što znači simpatično, prijatno mesto. Šta god da je, Menites je jedno od najlepših, bujnijih sela Androsa. Ono je vrlo blizu Hore, možda 5-6 km udaljeno selo. Iz sela započinje dolina Mesarija koja završava na plaži Neimporio. Ujutru u 9h deluje kao selo duhova, ne sretoh nijednog čoveka. Sigurno je mnogo lepše uveče jer tavernice baš deluju slatko. Jedino parking može biti problem.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Кula Svetog Petra je takođe izuzetno zanimljiva. Cilindričnog je oblika, visine od oko 20 metara i pripada helenističkoj eri (izgrađena je u 4. - 3. veku pre nove ere). Osnovni prečnik je 9,40 m i izrađen je u potpunosti od lokalnog škriljca. Unutra je spiralno stepenište koje vodi na najmanje pet spratova.

Kula je izgrađena na sjajno odabranom položaju, jer dominira ravnicom Gavrio i gleda na more, uz mogućnost kontrole brodova. Zaista sam posmatrao trajekt koji se približava ostrvu i trebalo mu je još oko 2 sata da uplovi od trenutka kada sam ga video. Oko spomenika se nalaze rudarska postrojenja koja su radila do početka veka.

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 07:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 10 – transfer dan

Ovaj dan iskoristiću za predstavljanje samog grada Andros, odnosno Hore. I nekoliko puta u toku putopisa sam „šarao“ sa nazivom. Zašto u posebnom danu. Pa grad sam obilazio svakodnevno i slike su razbacane po danima. Mana letovanja u septembru je što je dan kraći pa se u šetnju po gradu kreće već po mraku. Zato na nekim slikama grad deluje pusto, ali to su slike nastale rano ujutru u putu do bus stanice ili do pekare.

Sam grad je sagrađen na steni iznad mora i ima taj oblik dugačkog i uskog grada. Tako je orijentisana i šetališna zona, odnosno pešačka ulica u kojoj se sve događa. Srce grada Androsa ima jedinstvenu lepotu zbog kombinacije venecijanske, vizantijske i otomanske arhitekture. Kako se iz tog centra spuštate ka plažama preovladavaju kikladske bele kuće, krivudave popločane ulice, ali su one isključivo stambene i uopšte nisu turistički iskorišćene. Potencijala svakako ima, ali pitanje je da li će se dalje razvijati. Nekako je Andros bogato ostrvo i imam utisak da ti bogatiji Atinjani koji žive stalno ili preko leta u/na Androsu to i ne bi želeli.

U gradu postoje dva trga. Jedan je popločan kamenom i okružen barovima, poslastičarnicama i restoranima koje se nalaze u hladu drveća i zelenila. Na drugom trgu je upečatljivi simbol u vidu statue nepoznatog mornara i ima prekrasan pogled na more i ostatak grada, pošto se nalazi na vrhu poluostrva. Sa ovog trga možete produžiti pravo do kamenog mosta u venecijanskom stilu, koji povezuje grad Andros sa ostrvcetom na kom su ostaci starog dvorca iz venecijanskog perioda.

Unapred se izvinjavam na broju slika, ulice će delovati isto ili slično, ali da steknete predstavu da to nije baš malo mesto i da nije mesto "ukrštene reči" sa ulicama koje se seku pod pravim uglom što je karakteristično za sever Grčke.

Slika

Slika

Novi deo grada izgrađen između dva svetska rata kada su bogati Atinjani masovnije počeli da naseljavaju ostrvo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Stari deo grada, simbolični prolaz - portara koji odvaja ova dva sveta. U starom delu grada skoro da nema prodavnica.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Kako to izgleda uveče. Jeste kraj avgusta i početak septembra ali vašara nema.

Slika

Slika

Kada iz tog gradskog jezgra krenete da se spuštate ka plažama nailazite na kikladski bele kuće i kamenom popločane krivudave ulice.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U nekima od njih postoje simpatični kafići i restorani, baš kakve ja volim, na stepenicama i sa nekoliko stolova.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 14:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Manastir je sagrađen 1540. godine i nekoliko puta obnavljan tokom burne istorije.
Možda ima malo više slika manastira, ali ja sam uvek oduševljen mirom i spokojem koji se u manastiru osećaju.

:pray: Isti osećaj imam za crkve i manastire. Mene moja porodica "zavitlava" što stalno pogledom lovim neku crkvu, da je slikam i da je obiđemo. Tako da mi je drago da upozorenje zabranjeno fotografisanje, nisu postavili i na engleskom jeziku. :D Na Tasosu upozorenje piše i na engleskom jeziku, ali ga slabo ko poštuje, tako da se čudim da si dobio opomenu zbog fotografisanja.


VlaMar je napisao:
Dan 7 – plaža Ahla
Sa parkinga manastira se nastavlja staza do plaže. Dužina je 4,2km a visinska razlika je 800 m.

Slika

Slika


:bravo: :bravo: Za pešačenje! Lepa boja mora, lepa plaža za totalnu osamu! Guske su komične i čudo je da se na plaše ljudi, naprotiv! :lol:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 16:20 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Milenice verni moj čitaoče :ljubac: Evo žurim da završim jer znam da ima još neko ko redovno prati i čeka da završim pre nego što komentariše. Nastaviću sa nekoliko zanimljivih lokacija koje se mogu videti u samom gradu Androsu.

Kato Kastro
Jedan od najznačajnijih spomenika u glavnom gradu Androsa je njegov poznati dvorac – Kato Kastro, koji je bio utvrđena rezidencija mletačkog vladara Marinosa Dandoloa, kada je vladao ostrvom. Sagrađen je 1207. Кule i kasarne dvorca, kao i grbovi mletačkih vladara, dobro su sačuvani do 1943. Nakon bombardovanja od strane Nemaca te godine, dvorac je u potpunosti uništen. Danas se mogu videti samo njegove ruševine.

Slika

Statua nestalom mornaru
Zaštitni znak Androsa je statua nestalom mornaru, u čast svim mornarima koji su izgubili život u moru. Umetničko delo Michael Tombrou stoji na trgu Riva od 5.11.1959.
30.04.2001. snažan vetar ga je oduvao sa pijedastala ali je nakon popravke vraćen na trg.
Fotografija iz samog zamka je jako interesantna.

Slika

Svetionik Tourlitis
Jedini svetionik u Grčkoj napravljen isključivo grčkom rukom i jedini koji je izgrađen na prirodnoj steni na otvorenom moru. Ovo je, takođe, prvi automatizovani svetionik u Grčkoj i na njemu nema čuvara jer se sve aktivnosti kontrolišu daljinski.
Današnji Tourlitis je replika originala uništenog u 2.sv.ratu. Sve troškove obnove snosio je naftni tajkun sa ostrva Andros, Alexsandros Goulandris, koji je svetionik posvetio sećanju na svoju preminulu kćer Violandu.
Tourlitis se nedavno našao u novoj zbirci poštanskih markica, gde je između 120 grčkih svetionika odabrano 5 koji predstavljaju jedinstvene spomenike kulture i istorije.

Slika

Slika

Slika

Crkva Panagia Theoskepasti
Legenda kaže da su u mračnoj noći meštani videli zaslepljujuću svetlost koja se kretala od mora prema obali. Bila je to ikona Device Marije koja je sama ušla direktno u pećinu kad je stigla do obale. Meštani su ikonu preneli u crkvu Agios Athanasios, ali je već sutra ujutro ikona čudesno pronađena u pećini. Tada su ljudi odlučili da sagrade crkvu iznad ove pećine i da tamo postave ikonu.
Crkva je sagrađena uz doprinos meštana, ali zbog ograničenih sredstava krov dugo nije završen. Tada se dogodilo drugo čudo i mnogobrojni trupci drveća su se pojavilii jedne noći iz mora. Ovi trupci su korišteni za konstrukciju krova. Pošto se verovalo da je Bog poslao trupce, crkva je dobila naziv Teoskepasti, što znači Bog pokriven krovom.
Čudesna ikona Device Marije danas se može videti u ikonostasu crkve. Izuzev lica Device Marije i deteta Isusa, cela ikona je kasnije prekrivena srebrom. Ikonostas je zlatan i ukrašen je reljefima, koje je uradio hiotski umetnik u 17. veku. Fresaka u crkvi nema mnogo, ali na zidovima su retke vizantijske ikone.
Crkva Panagia Theoskepasti je bazilika sa tri ulaza i ima dva visoka zvonika. Smatra se zaštitnikom celokupnog ostrva Andros i takođe zaštitnikom mornara.

Slika

To nije i jedina crkva u gradu, zapravo prema broju stanovnika postoji ogroman broj crkava.

Slika

Slika

Nautički muzej
Nalazi se u zgradi iza statue nestalom mornaru, ulaznica je 3e. Smešno bi bilo da ga upoređujem sa muzejima u Lisabonu i Barseloni, ovde su samo dve prostorije i 10ak maketa sa malo brodskih instrumenata i predmeta koji su pripadali mornarima, ali dečak u meni je uživao.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 16:28 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Nekoliko puta napisah kako su kuće na Androsu drugačije od kikladskih koje sam video prošle godine.

Slika

Slika

Slika

Slika

Mnoge su pretvorene u butik hotele. Ovu poslednju sam prozvao "nephew house". Nalazi se na fenomenalnom mestu sa pogledom ka moru. Iako sa oguljenom fasadom, i danas je jedna od najlepših kuća u gradu. Pripadala je bogatom brodovlasniku koji je iznenada umro a iza sebe nije ostavio naslednike. Pripala je bratancu/sestriću zajedno sa nasledstvom. On živi u Atini i na ostrvu provodi po nekoliko meseci. Polako krcka bogatstvo koje je dobio ali mu ne pada na pamet da kuću renovira. Lokalci su zbog toga malo ljuti i nerado su mi ispričali ovu priču.

A tradiocionalne kikladske ribarske kuće izgledaju ovako. U donjem nivou je prostor za čamac ili namirnice, na gornjem nivou se živelo, a na vrhu ovi ukrasi zapravo su gnezda za golubove pismonoše.

Slika

I dalje ne mogu da se nadivim obojenim vratima na koje sam nailazio tokom šetnje.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 17:15 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Mene su učili da svaka priča treba da ima uvod, razradu i zaključak :)

Prvih nekoliko dana sam bio razočaran. Poprilično subjektivno jer je vetar duvao, plan mi je pukao a ja se snalazim najbolje u improvizacijama, otkazali su mi trajekt ka drugom ostrvu, dugo sam čekao bus u povratku sa plaža. Ali kako je odmor odmicao tako mi se utisak popravljao i dostigao sam nivo potpunog opuštanja i uživanja.
Često sam na nekim lokacijama pomišljao na vas i kriterijume koje ste navodili za izbor destinacije. I ko voli plaže sa najfinijim peskom, ko voli talase, ronjenje, ko voli manje da bude na plaži a više da obilazi... Iz ove rečenice bi moglo da se zaključi da je Andros veoma sadržajna i raznovrsna destinacija i da će svako naći nešto za sebe. Zaista tako mislim.

Često na forumima i fb grupama postoje pitanja da nekom preporučite destinaciju, a pri tome ne navedu kriterijume koji su njima važni. Zato ću ja napisati šta (ne) volim pa možda se neko pronađe. Ja ne ludujem za "gradskim" plažama, ne volim kada čujem automobile koji prolaze, ne volim kamionet sa zvučnikom koji prodaje breskve i paradajz za 1e, ne volim prodavce krofni (mada krofne volim), ne volim crnce koji prodaju š kategoriju satova niti kineze koji nude masažu (mada nisam rasista), ne volim kada neko iz trećeg reda ležaljki viče niti kada igraju tenis drvenim reketima preko mog peškira... Volim da na plaži čujem šum talasa i galebove, dečije šljapkanje u plićaku i ciku dok beže od talasa, volim čisto more (i poludim kad mi neko kaže da trave ima samo poslepodne i to ako su talasi i da su meduze tu zbog čistog mora), volim scenične zalivske plaže, još ako ima malo prirodnog hlada i tavernicu negde u blizini da ne moram da ledim vodu u apartmanu koju ću ceo dan da nosam u rancu to je veliki plus. Kada sam kolima mogu i na neku "robinson" plažu. Skoro da ne mogu da zamislim da provedem odmor na istoj plaži tako da moja destinacija mora da ima nekoliko vrhunskih plaža.

Na to mogu da dodam mikroklimu sa temperaturama koje nikada nisu saharske i vetar koji stalno duva i zbog koga se ne znojim.

I na to kada dodam ljude zbog kojih reč φιλοξενία ne može da se prevede na druge jezike. Nije to samo gostoprimstvo, više je od toga. Vidite im želju da se vi osećate lepo i često sam imao utisak da nisam turista nego gost na njihovom ostrvu. Vlasnik apartmana me je par puta sreo u putu i zaustavljao se na ulici da popričamo i da vidi da li je sve u redu i da li mi treba preporuka za šta videti kao da je najnormalnije da se saobraćaj na trenutak zaustavi, kondukterka u busu koja će da izađe da pokaže najkraći put do plaže iako 30 lokalaca ostaje u vozilu, konobar kome nije čudna kafa sa nekoliko zrna šećera, kamperi na plaži koji su poslužili svime što su doneli za sebe i svoju porodicu (istina na drugom ostrvu, ali za priču mi trebaju ovde)...

Zato volim Kiklade.

Ali :oops: Vetar je ove godine duvao previše jako. Andros je najsevernije ostrvo pa je i najpodložniji meltemiju, mada je problema ovih dana bilo i na drugim ostrvima. Da znam da će tako duvati ne bih ni ja otišao, a kamoli nekom preporučivao. Razmišljam da samo unapred kupim kartu do Atine, a da tek par dana pred let izaberem ostrvo jer smeštaja u ovom terminu sigurno ima kao i mesta na trajektu. U tom slučaju bi mi Andros bio ozbiljan kandidat.

Ako nekome zagolicam maštu, domaćem ili gostu, pokušaću da uporedim sa Naksosom jer mi nekako deluju kao da su iz iste kategorije.

Plaže - Naksos vs Andros 1:0 - na Androsu postoji mnogo lepih i raznovrsnih plaža ali su mi one bile od prosečnih do vrhunskih, dok na Naksosu nisam naišao na plažu kojoj bih dao manje od 9.
Dostupnost plaža i lokalni bus prevoz - Naksos vs Andros 2:0 - jedna od kategorija u kojoj nema subjektivnog osećaja, na Naksosu su plaže dostupnije, asfalt je bliži plažama i pešačenje kraće, ali najbitnije bus prevoz je čest i tačan.
Mesta i šarm - Naksos vs Andros 3:0 - ja sam se na Naksosu zaljubio u Horu, krivudave kamene ulice u kojima je puno galerija, šarmantnih prodavnica, kafića sa nekoliko stolova iz kojih dopire odlična evergreen ili jazz muzika. Hora na Androsu ima šarma, sigurno vam neće biti baš dosadno, nije vašarska atmosfera ali sigurno zaostaje. Sećate se da sam prošlih godina bio iznenađen kako su plaže kombinovane tekstilne/nudističke, e sada mi je to nedostajalo. Kosmpolitski duh, došao sam se da opustim i lepo provedem, poštujem tuđu privatnost ali furam fazon koji je meni prijatan.
Priroda - Naksos vs Andros 3:1 - i u ovoj kategoriji je odluka laka, Andros je ostrvo sa bogatom vegetacijom i lepom prirodom, puno šume, planinskih potoka i jezera, izvorskom pijaćom vodom. Ja volim sa plaže da pobegnem u najtoplijem delu dana u manastir, pećinu, arheološko nalazište, planinsko selo... i ako svega toga ima na Naksosu ostrvo je golo i zapravo ste još više izloženi suncu nego pod suncobranom na plaži.

Od mene za kraj Androsu jedna solidna 8. Verovatno mu se i vratim kada obiđem još par susednih ostrva.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 17:44 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Divan putopis!
No, nista manje nisam ni ocekivala.
Bas tako nekako sam i zamisljala Andros.
Treci i cetvrti pasus iz poslednjeg posta mogu da potpisem gotovo od reci do reci.
Drago mi je da si napravio paralelu sa Naksosom,bas me zanimao tvoj subjektivni osecaj. Na osnovu napisanog, pretpostavljam da bi se radije vratio Naksosu?
I zivo me interesuje plan za narednu godinu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 19:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:bravo:
Sve jedva čekam da stignem kući i dignem komp, nije mi gušt da gledam tvoje slike na telefonskom ekrančetu...
Svaka čast za entuzijazam koji ne popušta ni pred elementarnim silama! :ljubac:

Taj hajking je definitivno ozbiljan, nizbrdo i božpomozi, ali treba se uzverati nazad... Al ti ne odusta! Svaka čast.

Žao mi je što ti je vetar negativno uticao na raspoloženje, ali eto i tu nečeg pozitivnog - sad imaš ideju kako da organizuješ naredno letovanje ;)

Uživala sam u svakom slovu i pikselu. Ali već i vrapci znaju da volim tvoje putopise
:romance-grouphug:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 19:40 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Kad smo vec kod vetra. Paros jeste jedno od najvetrovitijih ostrva, ali ako vec razmisljas o Kikladima, moze biti dobra opcija jer ima dosta zaklonjenih plaza i to su uglavnom one koje vaze za najlepse na ostrvu. E sad, druga je stvar sto te plaze ne mogu da pariraju plazama na Naksosu i Koufonisiji. Ti si za prvu posetu Kikladima izabrao bas ostrva sa najlepsim plazama (uz Milos) pa ako ocekujes te plaze i na ostalim Kikladima, neces ih bas naci. Ali to znas i sam.
Cekamo Siros :op-op:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Utorak, 17 Septembar 2019, 19:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-thankyouyellow:

Ladybird definitivno imamo sličan ukus i poklapamo se u izboru destinacija.
Imam utisak da sam Naksosu ostao dužan. Zbog boravka u Atini kraće sam boravio na ostrvima. Ako bi se zahtevao trenutni odgovor onda bih se Naksosu pre vratio.
I ove godine sam gledao Paros i Antiparos, Milos i Folegandros, Donusa iz malih Kiklada me privlači pa možda Naksos ponovim u toj kombinaciji... Recimo da me Mikonos, Santorini i Ios ne privlače za stacioniranje i da nisam proučio sva ostrva.
U pravu si za Naksos i Koufunisiju, tako su različita u postavci, ali plaže su fenomenalne. U jednom trenutku se povela priča o izboru destinacija. Ja sam u startu znao da će biti za nijansu lošije od prethodne godine ali ponovo volim da vidim novu destinaciju. I nisam se pokajao što je najvažnije.
Siros možda sledeće nedelje :oops:

Jack hvala tebi i Pef na korekciji mojih postova. Nešto u brzini, nešto zbog nespretnih prstiju imate i večeras posla :oops:
Hiking je poseban doživljaj. Ali je zaista fizički zahtevno, naročito posle celog dana provedenog na plaži. Još sam krenuo nazad oko 16:30 po dosta visokoj temperaturi (računao sam na 90 minuta povratka, malo vremena za oporavak u manastiru, da svratim u selo i da se vratim najkasnije u rani mrak jer putevi nisu baš sjajno osvetljeni i obezbeđeni). Odustajanja nema, u tom slučaju možete samo da čekate medvede da vas pojedu. Šalim se, koze su najdivljije životinje koje možete videti. Do plaže se može i džipom, odnosno bilo je i par putničkih automobila, ali su meni u agenciji rekli da na tu stranu ne idem i da osiguranje eventualnu štetu ne pokriva.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.