Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:39

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Skiathos 2011
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Avgust 2015, 10:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Elem, krecemo:

Place: Pocetak autoputa Beograd-Nis…

Date: 20.06.2011.

Time: 7:30 AM

Plan: Da se krene dan ranije, prespava u Volosu i porani na trajekt.

Nasa Skiathos avantura pocela je rano ujutro, doruckovali, seli u kola, odvrnuli Santanu…. Znam, znam, covek nije bas Grk, ali kad se uskladjujes sa decijim zeljama, nekako uvek na kraju ispadne po njihovom... (Hvala bogu da smo prerasli 10 ljutih gusara i slicne razbolele lisice )
Putovali smo lagano, uz postovanje ogranicenja brzine, i usputna povremena stajanja (Pauza 1: Romantik, kafica i razgibavanje – citaj: trckaranje oko bazena i kratko kvasenje nogu u jezeru, sve skupa cca pola sata, pauza 2: kafic ‘sa one strane grcke granice’, maznuli neke pituljice koje smo poneli od kuce, prvu ‘greek’ kaficu i, naravno, sladoled, opet oko pola sata, pauza 3: olimpijska regija, Platamonas, rucak u taverni na plazi, iznad samog mora – ok, malo skuplje zbog ‘umjetnickog dojma’ shuma talasa, al nek ide zivot…Jos malo setanja, razgibavanja, razgledanja izloga i sl, sto je trajalo oko 1,5 sat)
Granice smo presli brzo, najduze zadrzavanje na ulasku u Makedoniju, oko 45 minuta, ko zna zbog cega… Svi ostali prelasci merili su se u minutima, jednocifreno…
U Volos smo stigli nakon oko 14 sati puta i cekirali se u hotelu Jason, u luci. Nemaju cetvorokrevetne sobe, ali su nam ponudili trokrevetnu za 60 €, sto nam je bilo ok (ja sa decom komotno stajem na spojeni dupli krevet). Bez rezervacije, bez najave, bez problema… Obratiti paznju da je ovo ipak jun mesec, a i imali smo jos jedan hotel/dzoker u rukavu, zlu ne trebalo. Postoje tu naokolo jos neki hoteli, spolja gledano verovatno su slicne kategorije (dovoljno dobri za prespavati), ali nismo ulazili da se raspitujemo za cene. Prosetali, vecerali giros, pojeli sladoled, tusiranje i popadali u nesvest… Naravno, navili smo dva telefona na 6:00, za svaki slucaj, cisto da bismo imali vremena za dorucak. Posto Grci otvaraju lokale tek nakon 9h ujutro, a frka nam bilo da jurimo neki 0-24h fast food, ‘odmah tu, od prvog sledeceg semafora, tri coska gore, pa jedan cosak levo’, klopali smo sta smo poneli u rancu, somuncice, sendvic-sir, naseckanu sunkicu iz vakuum-pakovanja i coko mleko sto smo kupili prethodno vece. Klopali = spremni za pokret.
Da, parking u luci (kapija parkinga je odmah pored kapije gde se ulazi za ukrcanje na trajekte, a tacno prekoputa Jason hotela), klasican parking gde se pri ulasku dobije kartica, a kad izlazis: prvo platis, na blagajni ili automatu, dobijes kartonce sa bar-kodom, i na izlaznoj rampi stavis kartonce na citac i izadjes. Slicno kao kod nas (po Beogradu). Normalno cita nase tablice (doduse mi nemamo nijedno komplikovano slovo). Cene: prvi i drugi sat su 1,5 €, nakon toga svaki sat je po 1 €, a u periodu 22-07 cena je 0,5 € sat. Ako neko zeli da ustedi kintu za trajekt ostavljanjem kola tokom celog boravka na ovom parkingu, neka racuna da li mu se isplati, tj zavisi od broja dana. Parking je bezbedan, ogradjen, osvetljen i ima 24h prisutnog cuvara/blagajnika na ulazu.
Karte za trajekt: kupio nam je brat, mesec dana ranije, iako nisu guzve u ovom periodu, ali ipak… Economy klasa,
Cena Volos-Skiathos: kola (Clio) 50, odrasli 2x20,5, deca 2x10 = 111 (Polazak: 7:45, na cilju: 10:15)
Cena Skiathos-Volos: kola 72, odrasli 2x20,5, deca 2x10,5 = 134 (Polazak: 12:20, na cilju: 14:50)
Ukupno: 245€. Zasto se razlikuju cene odlaska i povratka? Nemam pojma, mozda sto je povratak 01.07, a mozda i nije zato… To zna samo Bog i Hellenic Seaways…
Trajekt vozi oko dva ipo sata, udobna voznja, a posto nije bilo guzve, opruzili smo se po sedistima, ipak je ustajanje bilo rano… Putuje se kroz duboki Pagasitikos zaliv, kopno se sve vreme vidi sa obe strane, onda se izadje iz zaliva i – vec smo stigli.
Skiathos. Najzad. Yes!
Smestaj smo rezervisali preko neta, odabrali vilu koju smo videli na netu, covek nam rezervisao, platili mu avans, sredjena stvar. Sacekao nas je u luci, kad i povecu grupu preko agencije sa kojom saradjuje, uputio nas na gazdaricu Mariju (vozi crveni skuter), koja nas je povela do vile Kypros. Kad sam kod skutera - mala digresija, da ne zaboravim upozorenje svima koji misle da rentaju nesto na dva tocka: za svojih 10 dana na ostrvu, videli smo dva puta pandure kako naplacuju kaznu za voznju bez kacige na glavnoj dzadi. Naravoucenije: ne dajte svoje pare grckoj administraciji za gluposti (120€ po glavi bez kacige!?!), bolje ih potrosite na fine stvari, a prema izboru i licnim afinitetima ;) . Kacige se dobijaju uz skuter, bez dodatnog placanja, samo ih treba staviti. Apartman nas je odusevio, prvi put da imamo ovoliko prostora. Odvojena soba za roditelje, cak i otoman, u cosku toaletni stocic i fen za kosu, solidan plakar; ostali deo apartmana ogroman, kuhinja full sa sve klasicnim sporetom, veliki frizider, ‘kuvalo’ za vrucu vodu, aspirator, sav escajg i sudje na broju, ukljucujuci i veliku tepsiju, hmm? Kupatilo solidne velicine, ugaona tus-kadica sa zavesom, ormaric iznad lavaboa, prozorcic, lepo. Prostor za decu dovoljno sirok, sobni stolic izmedju njihovih kreveta, i jos mesta koliko volis. Klima uredjaj, koji nam nije bio potreban, TV (takodje nepotreban, ali ‘ajde, neka ga ima). Dve terase, istocna i zapadna, obe sa komarnikom, stolovi, stolice, veliko zicano susilo za ves (dovoljno veliko za peskire sa plaze, peskire posle kupanja, i vrlo veliki broj mokrih kupacih gaca), cak i stipaljke – doduse samo 12, ali ionako uvek nosim jos 24 svojih specijalno morskih krokodilki, da vetar ne odnese nase gace (ne damo ih neprijatelju – posebno imajuci u vidu posto su kod njih, a posto kod nasih Kineza). Gazdarica ljubazna, nasmejana, dala nam svoj broj mobilnog, kljuc od apartmana, ‘everything Ok?’, ‘Ok’, i uzdravlje, ode na svom motorinu. Videli smo je samo jos jednom, slucajno, kad smo banuli u sobu popodne, dok je spremala. Sobe je cistila svaki dan, peskire menjala svaki drugi, posteljinu na 5 dana. Nenametljiva, efikasna, nevidljiva, savrsena gazdarica.
Vila je nesto ispod stanice 4, znaci – bas u gradu, ispod magistrale, pored Papadijamanti ulice. Nema saobracaja, milina, tisina, a u gradu si za tri minuta lagane setnje. Jeste uzbrdo od luke, ali ne toliko da bude ‘jezikdopoda’ u povratku.
Ovo je normalna vila, nista ono fensi iskljucivanje struje kad zakljucas vrata, tako da smo komotno ostavljali raznorazne baterije na punjacima. Tople vode koliko hoces, u svako doba dana i noci, pritisak vode bolji nego kod mene na 10. spratu. Vila je nova, fino sredjena, namestaj nov, kreveti udobni, celokupan utisak izuzetno povoljan.
Mesta za parkiranje bilo je ispred vile, ima i mali parking u ulicici ispod, isto u hladu, ako pritreba.
Komarci: ima ih, ne bas u rojevima kao npr na Kalemegdanu, ali ujedi na pocrveneloj kozi nikako nisu preporucljivi, pa smo se mi junacki branili – u sobi ukljucena Raid bocica sa isparivacem (dovoljna je bila jedna za ceo prostor), a kad se ide napolje, imamo oprobanu praksu da pazarimo Off sprej (u stvari nije sprej nego ima atomizer-rasprsivac) i time se prskamo po rukama i nogama. Nije bas jeftin tamo (pre sam ga kupovala u Lilly-ju, ali vec 2 godine ga nema), sad je najjeftiniji koji smo nasli u bakalnici bio 6.8 € bocica (mislim 120 ml), ali to nam traje posle do kraja leta kod kuce, pa mi dodje ok. Naknadni info: ima u Tesco radnjama po ceni oko 3 €, u Mađarskoj i u HR.
Kupili smo i grcku sim karticu, na vrhu Papadijamanti ulice ima Vodafone, 5 € je kartica sa 1€ kredita – kome treba. Devojke koje rade tamo dobro znaju engleski, sve ce vam objasniti, pa i kako da podesite jezik operatera na engleski .
Geografija: nadmorska visina najviseg dela je ispod 500 m, ali je to od pocetne visine 0, pa imajte to u vidu ako pesacite po ostrvu. Nude se i organizovane walking tours, tako da pretpostavljam da ima ko voli/moze/zeli i da hoda okolo po plazama. Mi smo bili kolima, pa nije problem, i ne primecujes koliko je uspona na putu, ali su mi upali u oci i poneki biciklisti na tom putu, kako vrte pedale na brdskom stepenu prenosa – kao ‘tour de France’, nije bas slatko na visokoj temparaturi, i ako nosis tonu stvari za plazu. Naravno neki putuju ‘light’ peske ili biciklom, ali ko je sa decom to bas i nije izvodljivo.
Voda iz cesme: dobra je za kuvanje, ali bas nije ukusna za pice, iako jeste ispravna – malo je slankasta (sto za kafu moze da smeta, pa smo kuvali kaficu sa vodom iz flase). Zakljucak – voda se, ipak, kupuje.
Strajkovi: ni ‘Š’ od štrajka nije se dao uociti nigde na ostrvu. Domacini ljubazni, nasmejani, na usluzi, struja, voda, sve normalno, 48 sati koliko je trajao izvikani strajk, nismo primetili nista neobicno, cak je i banka radila normalno (rekose negde na TV da i banke strajkuju), trajekti sibali kao i obicno, pumpe, radnje, sve najnormalnije. Pitas Grke za strajk, odmahuju rukom, ma to ih se ne tice… Opusteno…


Putarine Solun-Volos 2.8,/,3.10,2.30,1,2.9 (ona crta / je za rampu koja posoji, ali ne naplacuje prolaz) U povratku nismo platili ni na poslednjoj pred Solun. Skupilo se po 10ak vozila na svakoj rampi, kad oni izadjose iz kabina i pocese da masu kao saobracajci da se prolazi. Lepo. Neocekivano, ali lepo.
Internet kafici: ima ih po gradu, (cak i po plazama), najuocljiviji (meni i najlepsi) je Portobello, kod sredine Papadijamanti ulice. Ako je neko zainteresovan, funkcionise i razmena polovnih knjiga za 1€.
Bezbednost: svuda po netu pricaju se slavopojke o bezbednosti na ostrvu, nema prosjacenja, kriminala, droge, sve je bezbedno. Ok, mislim ja, normalno je da se oni hvale, zbog turizma, a da li je sve bas tako... Evo naseg, pozitivnog iskustva: malo dete je zaboravilo torbicu sa mobilnim u toaletu na Bourtzi. To smo primetili tek posle 2 sata setnje, i vratili se, trkom, u pustoj nadi da nadjemo bar torbicu (i ona nova...) 'Nema, neko mi je uzeo...' vec nabira nosic da zaplace. Ok, hajde da pitamo u kaficu – Izvinite, dete je zaboravilo malu belu torbicu sa belim mobilnim... Jel' ova? Izroni ispod sanka. Jupi!!! Skakanje od radosti, nos u tasnu: Sve mi je tu! Thank you so much! Pazi ti ovo dete, sta sve zna... Idemo mi tako, a ja nesto mislim: koje su sanse da se ovo desi u Bgd-u? Tuga... Bi me skoro stid zbog nas...
Cene – ne mnogo vise od Beograda, naravno: pre sedanja u restoran/kafic/bar proveri se cenovnik – sedne svako gde mu odgovara. Ima varijanti gde su nudili ceo meni vecere za dvoje za 20 € sa sve vinom i desertom, giros pita je svuda 2.5 €, sokici 2-2.5 flasice/konzerve, cedjena narandza 4€, nes 2.2-3, grcka kafica uglavnom 2€, pivo toceno (veliko ) 3-4 €. Ostala pica nismo probavali. U svim kaficima funkcionise happy hour sa povoljnijom varijantom cene, videcete vec kad prosetate-istaknuto je svuda kad je happy hour i koje su ponude cena.
Nama nekako odgovara varijanta: dorucak u apartmanu (npr omlet, mazalice, pecivo iz pekare), rucak u taverni na plazi gde se zateknemo, laka vecera u apartmanu ili giros i palacinke u gradu. Kad sam kod palacinki, u Carefour-u imaju gotove tortilje (8kom za 2.27 €), neutralnog ukusa, kao i kod nas, mogu malo da se ugreju na ringli, a nutela im je bolja od nase (kazu klinci), i tako…Marinopulos/Carrefour: Mleko 1l Delta 1.57€, coko mleko 1l 1.22, Testenine barilla 500g 1.16, jogurt 05l 1.29, Nutella casa 200g 1.63,coko cip cookies 1.36, tyropita smrznuta 990g 2.98 (ovde mi postade jasna ona velika okrugla tepsija), 6 jaja 0.99, sunka vakuum iseckana 130g 4.13 (!), kukuruz u klipu 3 kom 2.72 (kuvani/peceni na ulici je 2€ komad), sladoledi kornet 10 kom 2.93 (ko ima dobru komoru za led I pre polaska: nutela tegla 700g 3.97. Voce im je takodje ok, npr. lubenica po gradu bila 0.7, a u Marinopulosu 0.3 € po kg.
Ostale radnje-marketi nisu toliko skuplji u svemu, recimo max 20-30%, ali su dosta skuplji (negde i 2x skuplji!) osnovni proizvodi, tj. voda, hleb, mleko. Sve proizvode tipa kreme za suncanje, hemije uopste, gledajte da ponesete, tamo cene udaraju po usima. Nama ponestalo mazalice za sunce, najjeftinija varijanta kreme sa faktorom 30 (Carroten kids) koji smo nasli je 13.8, cena im je isla i do 19, sto je bruka, ali generalno i nemaju puno tih krema sa visokim faktorom zastite (a mi porodicno svi belci...), dakleM snabdevajte se na vreme.
U tavernama na plazi – sad cu cene malo napamet, (koliko smo uspevali da istumacimoračune), recimo: giros porcija sa krompiricima i salatom-garnirungom 6.5-7.5 €, grcka salata 5.5-6.5 € (vrlo velika porcija, uvek sa domaćinskom kriskom feta sira), porcija pomfri-a 3 €, probali smo u taverni Thalassa na Kukunarijesu i chicken nuggets (komadići pohovane piletine, nije ono *** kao u McDonalds-u) cini mi se 6, spageti napolitana 6, bolonjeze 6.5, club sandwich 6.5-7. Klopali smo i kod Ivana u Pasta Pazza, najbolje pizze koje smo klopali na ostrvu, (3 komada za 2 odraslih i 2 dece), 7.5 – 9 zavisi koju izaberes, i spageti su mu odlicni, porcija skoro da je prevelika za 1 osobu. Sladoledi Algida 2-2.5 € Peciva po pekarama 1.6-2.2 po komadu, kako koje i kako koja pekara-sto blize centru, malo vece cene, jogurt 0.5 obicno 1.4 (na grckom se zove ksinOgala, gala je mleko)
Generalno, moze se i stedljivo, a moze i... kol'ko poneses-tol'ko potrosis. Svi marketi i prodavnice su skuplji od Marinopoulosa (stanica3, u gradu). Bila je i Dia prekoputa, ali je bila zatvorena i kao u renoviranju, kad smo mi bili.
Zasto smo trazili smestaj u gradu: klinci su sad dovoljno veliki/mali da zele da zuje po gradu uvece, citaj: svako vece, ima zilion prodavnica koje sljaste, pa i kad udarimo embargo na kupovinu, vole da makar cunjaju i razgledaju sta ima da se kupi (ma cak i u radnje pecaroske opreme smo ulazili, cak i u knjizaru :lol: ). Da i ne pominjem sladolede i kolace. Tako da smo dosli do zakljucka- danju zujanje do plaze (sto ionako ne gine), a navece - ko hoce u grad, a ko nece, moze i da ceifi kaficu na terasi. Moze i da se gucne pivo/vino/alc.po izboru, a ne mora da se vozi nazad, sve peske i laganica. Kad se smorimo od setnje, nazad u sobu na spavanjac.
Sto se tice uzbrdice-nizbrdice, kad sam se ja 'pripremala', nadjoh podatak da je u gradu sve sto je ispod 'magistrale' prihvatljivo, a sto je iznad - nema bas pravila, negde vrlo strmo, a negde ok. Zato smo uzeli smestaj tik ispod magistrale. Grad je od bus stanice 0 do 4, sve do 5. stanice je Megalli Amos (okupasmo se prvi dan, nije narocita, ali nije ni totalno losa. Pesak, talasici, ima lezaljki, ali i mesta da se rasire peskiri. Jeste nizbrdo od puta, ali ne drasticno, bar tu kuda smo mi sisli)
E, plaže: Znam, ima puno izvikanih, i lepe su, nije da nisu, ali su mi nekako sve iste, tj. na isti kalup. Evo šta smo mi obišli, tj gde smo se zadržali: Mandraki, predug nam bio plićak, i pomalo fobično skučena, klincima nešto nije legla. Agila Eleni - crkvica me se dojmila više nego sama plaža. Megalos Asselinos - toliko je duvao vetar, tj talasi tako ogromni, da me bilo strah da uđemo u vodu, ali smo se odlično proveli u šetnji i skupljanju školjkica, nekih ludih pljosnatih kamenova koji sviraju/zvone, sipinih kosti za papagaja, svašta nešto interesantno za male istraživače... Najviše kupanja na Kukunaries plaži - klinci su odabrali, a i meni je bila ok. Ima tuš, kabine za presvlačenje, taverne za klopu, ima borove šumice u zaleđu i ravan teren za frizbi, loptu, isl. tako da mi je bilo ok.
Generalno, ranije smo jednako cunjali po plažama koje su divlje i po uređenim, sad kako smo postali teenager-i, od sve muke moram da biram plaže sa wi-fi, inače je "smor kad nismo u vodi"!?
Deca...

U svakom slučaju, eto impresija sa ovog ostrva.
Slike još nisam imala vremena, ali se nadam da će i to biti uskoro...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Avgust 2015, 11:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:text-bravo: Jack, tek si pristigla na naše Ostrvo i već si napisala putopis (copy-paste se isto računa :) ) . Posebno mi se sviđa što si sve opisala onako realno, bez "padanja u nesvest", jer bože moj, to je SKijatos. :lol: Već sam i ranije čula da je trajekt skup (stalno se pitamo zašto, ali kako ti reče, to samo Bog zna i ti što prevoze). Čitala sam da su plaže tako nekako sve slične, peščane i eto sve si nam ovde to i potvrdila. Neki čak spominju da je voda iznenađujuće hladna i da je Skijatos tako koncipiran da ima samo jedan grad, a ostalo su samo plaže, tj. nema još neko primorsko mesto, kao druga ostrva, možda jedino neko selo u brdima. Da li je sve to tačno?
Eto, ako stigneš ti okači neku fotku...

Još samo da dodam, ako ti klinci vole Santanu, moram priznati da imaju odličan muzički ukus, koji im su im sigurno roditelji usadili. :clap:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Avgust 2015, 12:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Bravo za trud!
Želimo i slike!!!
:op-op:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Avgust 2015, 14:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pozz, i hvala za lepe reči
Milena, tačno tako, nema drugih naseljenih mesta osim grada Skijatosa, ima nekoliko naselja u kojima su grupisani hotelčići/pansioni, sa par taverni i ev. prodavnica
Upoznali smo na kukunariji porodicu koja je došla sa bebom od 18m, i smešteni su bili u nekom od hotela kod poslednje stanice, tražeci miran hotel pored lepe plaže - što jeste ispunjeno. Medjutim, najbliži market je oko 1km putem prema gradu, a tu kod poslednje stanice ima samo 1 trafika i neka 'kantina' - kiosk za brzu hranu sa frižiderom za piće. Uz još 1 kiosk na plaži i 3 kafića/taverni - to je sve. Malo su se zabrinuli oko kupovine ev. užine za klinca, ali: na Skiathosu nema onih likova koji šetaju po plaži i prodaju krofne, kuvani kukuruz i sl., bar ih mi ne videsmo.
Voda je na svim plažama za mene bila hladna, baš mi trebala psihološka priprema da zaplivam, ali ostalima iz porodice je bila ok, i banjali se normalno.

A Santana... šta reći - indoktrinacija od malih nogu.
Zato sad slušaju Ramštajn... ko nam je kriv...
Al trpe i Santanu, Marlija, i tako... :)

A da, biće i slike, kad uspem da dignem na dodaj.rs... nisam kačlila slike nigde.
Nadajmo se do kraja nedelje...

I još: ležaljke se svuda naplaćuju, čini mi se da je 7 € bio set 2 ležaljke i suncober, ništa za dž uz konzumaciju.
Ali ima svuda mesta za svoje prostirke i suncobrane

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Avgust 2015, 14:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Hvala! Pa da, ti si mi potvrdila ono što su mi pričali o Skojatosu. Kako vam se dopao sam grad?

OFF: Ne znam kako se ta deca, koja slušaju drugačiju muziku, uklapaju u ovu današnju "Splav" generaciju, nadam se da su našli društvo sličnih pogleda na muziku i provod. :D 8-)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Utorak, 04 Avgust 2015, 07:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Grad je presladak, dok izadjem na kraj sa slikama, nadam se da ćeš moći da vidiš, puno sam fotkala.
Najjači mi je utisak aviona koji sleću na onolicku pistu, svaki put mi se učini da će da završi u moru. Ima i par taverni u brdu iznad grada, lepa panorama, to mi se baš svidelo.
Bourzi, (polu)ostrvce-tvrđava, lepo izgleda, naročito noću. Crkva u gradu je isto na brdu, ima onih božanstvenih krivudavih uličica u kojima se rado izgubim, iza svakog ćoška neki lep detalj, fasada, prozor, fenjer, stepenište... Lepo, i to ti je.
A ipak, tačno je da nisam "pala u nesvest", tj. drago mi je da smo bili, ali nemam želju da se tamo vratim. Cene su, po mom mišljenju, stvarno prenaduvane, i na Skijatosu i u samom Volosu, trajekt da i ne pominjem. Ne znam zbog čega. Ajde taj Skijatos gura svoj jet-set fazon, pa ti pričaju npr: a ovde je sedeo Brad Pitt i Angellina, pa se, zamislite, žalila kako su neudobne stolice! (one sa pletenim sedištem od pruća, kao što svi znamo da jesu :D). Ali i Volos mi je isto skup, a nije neka metropola, možda što je lučki grad? Ko zna. Jeste lepo, Pelion zelen i lep, nije onako sprženo žut kao neki delovi Grčke, ali ne znam koliko to opravdava takve cene. Nego se eto, našlo te godine kinte dovoljno da se častimo takvo letovanje. A opet me koleginice patosirale: ma, za te pare si mogla negde drugde all inclusive da uzmeš. Nije da nisam. Sva sreća pa smo svi različiti na ovom šarenom svetu :D

Išli smo i na izlet brodom, na Skopelos i Alonisos, ta su mi se ostrva više svidela, Alonisos pogotovo, tako da, možda, jednom...
Al evo, svečano obećanje da ću se potruditi oko slika. Otkad smo se vratili, ne postizavam...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Utorak, 04 Avgust 2015, 10:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:lol: Jack, baš si me nasmejala. Čini se da Skijatos "živi" na starim lovorikama, jer to ostrvo je bilo primamljivije kada nije bila ovakva navala na njega kao sada. Zamisli samo kako je izgledao tako sladak gradić i te divne peščane plaže okružene zelenilom, sa trostruko manje ljudi. Sada je postalo opštenarodno ostrvo, zato Skopelos i Alonisos izgeldaju lepše, jer nisu upropašćeni tim hiper turizmom (ne da se izražavam, pa to je čudo ). Skijatos više nije ni tako "fensi" u odnosu na vreme kada su te belosvetske šuše žuljale svoje 'uzice na pletenim stolicama, ali eto drže malo veće cene, šta ih biriga kada ima ko da plati. :smesko-gore-dole: a Volos se lepo "snašao" u toj priči... To je sasvim normalno da kada sakupiš malo više parica da ih lakše i potrošiš... :D Znam po sebi...

Držim te za "svečano obećanje", kada stigneš ti postavi neku fotku. Jedva čekam da vidim, ako ti treba pomoć oko toga ti reci.

Onaj komentar vezano za ležanje na jednom mestu kao u zatvoru, ždranje i kupanje u bazenu u All inclusive za iste pare, neću ni da komentarišem... :hand: :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Utorak, 04 Avgust 2015, 11:47 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Jedva cekam slicice :) Da nije toliko skup trajekt verovatno bi smo do sada otisli na Skijatos. Ovako, morace da saceka neka bolja vremena :)

Sve koje znamo a da su bili na Skijatosu nemaju bas neke slicice na kojima se vide lepote samog grada ali i ostrva u celini.

Zato Jack, please, slike sto pre! :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Utorak, 04 Avgust 2015, 18:00 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-bravo: Jack za putopisni prvenac, sada sa nestrpljenjem očekujem i slike i predstavljanje drugih destinacija na kojima se bila.
Meni Skijatos uvek bude u ozbiljnom razmatranju za letovanje. Pošto idem bez automobila čitao sam da je autobuski saobraćaj odlično organizovan i da se mogu lako obići plaže. A kombinacija simpatičnih plaža i zanimljivog grada da se uveče prošeta, pojede sladoled ili palačinka, večera su za mene dobitna kombinacija.
Znam da si išla svojim automobilom, ali da li imaš utisak da je zaista lokalnim busom moguće obilaziti ostrvo?
Pretpostavljam da vas je čekao čuveni Mile, jednog leta smo se dopisivali u potrazi smeštaja i prevoza do ostrva, delovao mi je veoma korektan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2015, 13:44 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jack, nisam pohvatala (jos) cija si "seka", ali ovaj putopis je super! :bravo: Zaista bi bilo steta da ga ne dopunis slikama! :pray: :ljubac:

VlaMar, ne bih da budem negativna, ali moram reci nesto o "cuvenom Miletu": Zoki i ja smo ga upoznali na jednom Sajmu turizma...delovao mi je kao ok lik, cak mi je bio i simpatican...na "onom" forumu je uvek, takodje, bio spreman da pomogne savetom i konkretno...ali! Onog momenta , kada mu se pruzila prilika da se ponasa kao "siledzija", u raspravi sa Tasoslijama, razotkrio se! Uopste nije "fini gospodin"! Sto mi je jako zao! Jedno je propagirati mesto koje volis, hvaliti grad, ostrvo...na kome zivis, "navoditi vodu na svoju vodenicu jer od tog posla zivis"...a nesto sasvim drugo biti neprijatan (u najmanju ruku!) prema "konkurenciji"! Pogotovo ako su ti "konkurenti" ljudi koji samo VOLE "svoje" ostrvo! :D

Iz Zokijeve price Skiatos je jako lep, ali, posle rasprave sa Miletom, uopste vise, nijednom, nisam pozelela da odem tamo! :shifty:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2015, 14:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hvala svima na lepim rečima!
Pef, ja sam seka po rođenju, a takođe i seka mojoj braći :smesko-levo-desno:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2015, 14:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Pef, nije ona seka nekoga od nas, već smo prvo mislili da je bata (zbog imena), a onda nam je ona rekla da je seka od rođenja... :smesko-gore-dole:

Jack, mapa za početak i to sa najznačajnijim mestima je odlična stvar.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2015, 14:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
DakleM:
Hora je jedino mesto gde pristaju trajekti, i jedini grad na ostrvu. Na ovoj mapi se ne vidi baš sjajno, ali postoji put, to je ova beličasta crta, to je svuda asfalt. Običan put sa dve trake, trotoara nema (ni u gradu), osvetljenja nema. Vidi se na slici i put do manastira Evangelistria (Blagoveštenje), isto je ok.
Bus saobraća do stanice Kukunarije, tu se okreće pa ide nazad. Busevi idu redovno, puno ljudi ide bez kola na ostrvo, jer je sasvim ok da se busom krećeš po plažama. Hint: za povratak nazad ne čekati baš zalazak sunca, jer nekad bus neće da stane ako nema mesta unutra. Ne shvataju oni da mi imamo iskustva iz našeg GSB koja su dokazala da bus nikad nije toliko pun da ne mogu da uđu bar još 2 osobe :whistle: . Neki su pravili foru da idu po plažama svaki dan na taj način da predveče završe turu na Kukunariji/Banani, jer je to početna stanica za nazad, a tu uvek sva publika uđe.

Što se tiče Mileta, Pef je skroz u pravu, totalno isključiv, ali nama je bio operativno upotrebljiv :haha: tj obavili posao uplate avansa direktno preko njega, nismo dali harač banci.

Evo kako izgleda grad sa mora:

Slika

pa malo bliže...

Slika

Još malo...

Slika

Slika

Jedna od plaža koju kažu da ne treba propustiti je Lalaria, na severu, i do nje se stiže isključivo brodom, i ture po pravilu idu svaki dan, iz luke kreću brodići, za dogovor vam agencija ne treba, možete da se cenjkate direktno sa njima, svi sede u luci predveče kad narod krene da se šeta. Mi smo bili dogovorili cenu od 15€ po glavi, ali izleta uopšte nije bilo, jer je vetar bio prejak, sve vreme našeg boravka. Ne znam da li je to uobičajeno za jun, ili nam se samo tako zalomilo, ali te male barke ne plove po vetru. U sklopu ove ture je i plaža Kastro, ispod tvrđave (Kastro :D ) sa opcijom da ljudi ostanu na plaži, ili se penju gore. Videsmo kod Sonje da taj pogled vredi sve pare, i ja sam isto imala želju da se penjem gore, al ne dade se.
Elem, posle par dana čekanja (Godoa), rešili smo da krenemo na izlet Skopelos + Alonisos, jer tu su brodovi veći, pa je put moguć. U svakom slučaju, ni njima taj vetar nije mnogo odgovarao, pa smo prvo išli na Alonisos

Evo kako je to izgledalo, dok smo prilazili:

Slika

Slika

Ništa naročito, jel' da?
Ima varijanta odlaska lokalnim busom na vrh ostrva u staru Horu, 5€ po glavi za povratnu kartu i 2 sata razgledanja, pa smo to rado iskoristili, i... sutra ide nastavak šta smo tamo videli

Evo jedan preview of forthcomming attraction:

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Sreda, 05 Avgust 2015, 15:18, izmenjena 3 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2015, 15:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jack, sada je "misterija sestrinstva" razresena! ;) :D

Nadala sam se da se niko nece naci uvredjenim sto sam napisala ono o Miletu...ovde me svi poznaju i znaju da "imam sirinu", da "dopustam" da svako ima pravo da voli ono sto voli, ali "zakevcem" cim neko "krene djonom" na mene i ljude koje volim! :D To nije "prakticna" osobina, ali, sta cu- tak'a sam! :lol:

Slike su super! :bravo: Hvala na iscrpnim informacijama vezanim za potrosnju, plaze...stvarno znaci kada ti se tako detaljno sve opise! Mm (moj muz iliti Zoki) kaze da se njemu Skiatos jaakooo svidja...da je i lepsi od Tasosa...ali, kod mene, "prva ljubav zaborava nema"! ;)

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Skiathos 2011
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2015, 16:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa, Bogu hvala da su nam svima ukusi različiti :D
Lep je Skjatos, ne može se poreći, ali meni lično je Tasos bolje legao, biće i taj putopis, jednom...

Vlamar, izvini, ne videh odmah pitanje za varijantu bez kola. Ovako ću ti najbolje reći: pogledaj sliku ostrva ponovo, uz napomenu da je ceo put od grada do kukunarije svega 12,5 km dug.
To znači da je ostrvo stvarno malo, i stvarno se može i skroz peške bilo kuda, ako si iole utreniran i ne nosiš gomilu opreme za plažu. Prođi prvi dan busom celu trasu, i onda ćeš znati šta i kako ti je dostižno.
Plaže na severu - Asselinos i Mandraki nisu uopšte za kupanje kad je vetar jak - za nas nisu bile. Talasi tuku, a struje nepoznate, nije mi to baš naivno bilo. Deo kod Kastra verovatno možeš, ako si planinar, jer je to valjda najviša čuka, ali puta nema, nego kroz šumu.
Teren je vrlo šumovit, tj. gusta šuma svuda, lepo za gledanje i fotkanje, a za hodanje nisam baš sigurna.
Mi smo peške obišli Kanapitsa poluostrvo, tu isto ima asfaltni put, malko uži, mislim da je prilaz nekim privatnim vilama, biće i te fotke. Mnogo lepo... još i lepše ako ti niko uz put ne kuka: gde si nas ovo dovela; ajmo mi bolje na plažu; ja sam žeeedan...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.