Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:02

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 27 Maj 2015, 14:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Moj putopis sa Lefkade ima epitet "kratki", zato što ćete u njemu videti samo neke od lepih plaža koje to ostrvo ima, a samim tim miže biti interesentan i koristan jedino za početnike. :)

Pre nego što možda uzmete da čitate na raznim sajtovima, koje sve i kakve plaže Lefkada ima, moraćete da se odlučite o smeštaju. E, tu ćete se već osećati da ste u tzv ćorsokaku. Da li izabrati jeftiniju istočnu obalu, gde mahom idu svi Srbi? :kolo: Da li ravnicu kraj vetrovite plaže Agios Ionias, pored samog grada Lefkasa na severu ostrvo? Možda malo selo Agios Nikolas ili neku usemljenu kućicu na Katizmi usred čuvenog plavetnila na zapadu ili romantični Vasiliki na jugu? :doh: Za i protiv svaka od ovih opcija svakako ima, ali ovde neću pričati o tome, sem da smo mi izabrali ovu srpsku varijantu, istočnu stranu ostrva i to bliže gradu Lefkasu. Ali ne :naughty: , smeštaj nije u opšte bio jeftin, ali nepoznavajući Lefkadu, a uz ponudu da je vila na samoj obali, ne želeći da se dugo premišljamo, prihvatamo ponudu, plaćamo sve avanse i nestrpljivo čekamo kada ćemo da krenemo. :op-op:

Na Lefkadi smo boravili sada već davne 2011. godine, rešeni da već jednom vidimo to neverovatno plavetnilo o kom svi pričaju. :dance: Sem te namere i rezervacije smeštaja, drugi neki specijalni plan i nismo imali. Plan? Pa iskreno da vam kažem, koliko god da se spremate, Lefkada će vas sigurno iznenaditi na različite načine i moraćete da ga menjate i prilagođavate. Sreća je da je prelazak na samo ostrvo vrlo jednostavan, pošto je spojena sa kopnom plutajućim mostom. Već na ulazu ćete primetiti da je more nekako plavlje boje, nego što ga se inače sećate, ali nećete ni slutiti da ćete tek time kasnije biti iznenađeni i zatečeni.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 27 Maj 2015, 20:54 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:40
Postovi: 6131
Pol: Seka
Al je kratko Milenice! Ima jos?

_________________
Imamo naš forum!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 27 Maj 2015, 22:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
bice


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 09:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Na ulazu na Lefkadu se nalaze stare zidine, kao svedok buren istorije.


Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 09:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Plutajući most nas pravo vodi u glavni grad, Lefkas.

Slika


Gradić, a posebno novi deo je prilično prostran i vidi se da se i dalje širi. Sem užeg starog jezgra, u daljem obimu grade se nove zgrade, kao neka naselja, što je za mene iznenađenje, jer to nisam videla do sada u drugim gradovima na par grčkih ostrva. U tom dalu je velika luka sa neverovatno velikim brojem jedrenjaka i najrazličiti plovila. Inače, nigde nisam videla, kao ne Lefkadi da toliko brodića stalno šparta oko ostrva, sa zastavicama iz različitih delova sveta. Izgleda da je Lefkada jako popularna u svetu nautike. Tu, pored luke i u novom delu Lefkade, gde su ulice prostrane (posle takvih ulica više neće biti :naughty: ), već se vidi puno kola i velika vužva. Lefkada je u avgustu mesecu posećena od neverovatno velikog broja Italijana i prava je greška tamo letovati u tom mesecu. Šta da se radi, mi smo već stigli na Lefkadu i više nema povratka kući....

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 10:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Prvog dana samo prolazimo kroz Lefkas i upućujemo se pravo duž istočne obale do našeg smeštaja, negde između Ligie i Nikiane. Tu nas već čeka novo iznenađenje. Put kroz Lefkadu je prilično uzak, a pošto je istočna obala bukvalno prenatrpana turističkim smeštajnim kapacitetima, automobili, autobusi, pešaci samo špartaju. Odmah smo shvatili da treba voziti pažljivije nego inače, jer se tu sjatiše sa svih strana sveta i bez obzira na uzak put, svi prilično brzo voze. Ne moram da vam kažem da ima krivina, uspona i padova... Povremeno se čak desi da poneka kuća jednim delo zalazi pravo na tu "magistralu" koja kruži celim ostrvom. To ćemo kasnije viđati na više mesta oko lepe Lefkade.
Malo u čudu i zatečena celim prizorom, nije mi ni palo napamet da aparatom dokumentujem kako to sve izgleda. Hoteli, kuće, vile se stiskaju jedna uz drugu, jedna na drugu... Bogte, kako sada naći naš smeštaj? Tu je negde, odštampala sam sa google mape, ali u tom gužvanjcu, nismo ništa uradili dok nismo izašli iz kola i pitali, pitali, pitali... :) Dosta kuća izlazi baš na tu magistralu, iskreno smo se nadali da u našem slučaju neće biti tako...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 10:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Napokon neko od meštana zna gde su Agni Studios, koje izdaje porodica Graspa! Ubodemo neko skretanje, na uzak putić i zadovoljno konstatujemo da se naša vila nalazi skroz na kraju do mora. Bili smo prezadovoljni prizorom, a vila je imala još i svoju privatnu plažicu. Vredi svaku paru više što smo dali za ovaj smeštaj.

Slika

Mala plažica, na kojoj nije bilo nikada više od 2-3 porodice. Privi put sam mogla u gaćama da izađem iz vile i da se bućnem u more i isto u gaćama da izađem iz mora i odem u sobu na tuširaje. :D

Slika

Pored plaže Agni studija, nalazi se divlja plaža, koju su samo ponekad koristili amaterski ronioci, jer taj deo je idealan za ronjenje, a kasnije ću vam reći i zašto.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 10:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
U ovom lepom morskom kutku smo se opustili za sve pare. Nekako nas je sustigao umor (što fizički, što psihički), pa nismo nešto ni žurili da tražimo te lepote Lefkade, po kojima je širimo poznata.

Pogled na more sa terase. Sa nje smo gledali kako se podiže jutarnja magla, delfine, brodiće, jerdilice... Uveče smo sa uživanjem služali šum mora.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 11:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Na ovoj maloj plaži može da se vidi kakva je istoča obala Lefkade, ona koja je okrenuta prema kopnu. Plaže su kamenite, u najboljem slučaju šljunkovite. Ovde je more obične boje, a čak i zeleno, zbog takvog okruženja i kamenja u vodi. U plićaku plaže Agni Studioa bilo je i ježeva, pa su se neki (čitaj sin i muž) toliko isprepadali i kupili patikice za vodu. Eto, to je još jedno iznenađenje koje nam je Lefkada priredila. Sve to nam nije smetalo da se prepustimo uživanju, a ponajviše meditaciji sa omiljene ležaljke u miru i tišini.

Slika


Slika


Slika


Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 11:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Kamenje u vodi je prilično neprijatno za ulaženje u istu, ali vrlo dobra za one koji vole da rone. Tu se skrivaju gore ponuti ježevi, ali i razne druge živuljke. Kasnije ćete videti da je na zapadnoj obali ronjenje potpuno nemoguće, još jedno iznanađenje Lefkade, ali kasnije o tome.... Naše ronilačke veštine su bile takve, da smo uspeli da ulovimo samo kamenje. :D


Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 11:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
E, ovde bi mogla da se završi epopeja o istočnoj obali Lefkade. Fakat, nije zaslužila toliko pažnje, ali na našu sreću i zahvaljujući tom finom kutku koji smo imali nama je bilo lepo. Na ovu stranu ćemo se do kraja letovanja vraćati samo uveče, jer se tu nalaze najveća mesta zgodna za večernje izlaske. O tome kasnije...

Da bih vam dočarala drastičnu razlliku boje mora na istočnoj i zapadnoj strani Lefkade, poslužićemo se najnovijim tehničkim dostignućem, tzv direktnim "telepRONtovanjem" sa plaže kod Agni Studija na, ni manje ni više, nego najveću plažu na Lefkadi, čuvenu Katizmu.

BOJA MORA NA ISTOČNOJ STRANI LEFKADE
Slika


BOJA MORA NA ZAPADNOJ STRANI LEFKADE NA PLAŽI KATIZMA
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 14:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Da, tačno se vidi, razlika je drastična! Da bismo došli do ovog plavetnila, krenuli smo ponovo ka severu, prema gradu Lefkasu, ali magistralom samo prolazimo pored njega i nastavljamo ka zapadnoj obali. Sa desne strane smo ostavili vetroviti Agios Ionias, na koji nažalost nismo imali vremna da svratimo. Posle te plaže, prolazi se pored velike Pefkulije, a zatim malog romantičnog mesta Agios Nikitas. Onako nespremni i bez plana, već u kasnim jutarnjim satima naivno pokušavamo da možda uđemo u ovo čuveno mesto, Agios Nikitas. Tu shvatamo koliko je loše letovati na Lefkadi u avgustu mesecu. Od poređanih automobila, mahom sa italijanskim tablicama ne može da se stane ni kilometar blizu skretanja. :nevera: Zastoj, gužva, jedan se okreće, drugi parkira, treći stoji :doh: shvatamo da nema ništa od toga i nastavljamo put ka Katizmi. Tu već vidimo zašto je Lefkada tako popularna, zašto se toliko priča o njoj. Visoka brda, nepristupačna, velike stene raznih oblika nadvisuju iznad puta koji se nakako probija tuda, a sa desne strane duboko u ponoru gledamo ogramne plaže i tirkizno more.

Kada smo prošli Agios Nikitas, sreća na putu više nije bila gužva. Već su se svi skrasili po raznim lepim plažama, samo mi wondering around otvorenih usta i zaslepljeni lepotom razmišljamo gde i kako da se malo skrasimo. Eto, tako dođosmo do Katizme. Katizma je najveća plaža na Lefkadi, uređena, ima dosta suncobrana, praznog prostora, lako se stiže do nje i dosta mesta za parkiranje. Na njoj je mali vašar, već prepuna ljudi koji šprataju na razne strane. Često su na toj plaži ogromni talasi, ali sada, usred avgusta meseca voda je mirna, čarobno plava, solidna za plivanje, ali fakat, u odnosu na na Egej, osetno hladnija. Dobro, ovde više nema kamenja, već zasita finog krupnijeg peska, isnteresantno ujednačenog oblika. Neću vam kačiti slike Katizme slikane sa litice, jer ih imate na svim mogućim sajtovima na netu i odatle zaista nalepše izgleda. Ne moram ni da vam okačim slike plaže gde kupači leže pod suncobranima. Na Katizmi bih izdvojila njen krajnji desni deo, koji se meni posebno dopao i na kom sam se nalepše osećala.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Maj 2015, 14:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Desni krajnji deo Katizme, mali separe na plaži, do kog se dolazi prolaskom kroz ovaj prirodni tunelčić.

Slika


U tom delu svuda su "razbacene" stene i nekako se osećata neobično prijatno.

Slika


Između stena je svuda pesak.

Slika


Poseban je ugođaj provesti ovede u vreme zalaska sunca, koje daje zaslpljujuć bljesak od stena, dok vas more polako zapljuskuje u plićaku i ležite zaronjenih ruku i nogu u taj pesak, neverovatno ujdenačenog oblika svakog zrna, kao male čiodice.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 29 Maj 2015, 09:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Na Lefkadi taj magistralni put koji ide oko celog ostrva je prilično uzak, krivudav i svakako malo nezgodan. Vozača je bilo iz svih krajeva Evrope i viđali smo manje ili više razlupanih kola. Mi smo te godine, baš pred polazak na letovanje uzeli nov auto i onako naivno otišli na vatreno krštenje na Lefkadu. :doh: Uh koliko sam se put štrecnula ili preznojila da ćemo se očešati o neki auto sa kojim se tesno mimoiđosmo ili o neku stenu, a o provalijama da i ne pričam.... :roll:

Dobro, prva lepotica koju videsmo na zapadnoj obali je Katizma i do nje se od grada Lefkasa relativno brzo i lako dolazi. Sada je već bilo vreme da krenemo u "srce" divljine Lefkade, na jugu zapadne obale, gde je tek vožnja parava avantura, a plaže izgledaju ka sa druge planete. Opet bez plana krenusmo i uz prisećanje šta sam čitala sa neta, gde, kako, kuda skrenuti, krenemo ka tim najlepšim krajevima ostrva. :smesko-gore-dole: Mislim da je na Lefkadi upravo najteže spojiti nebrojeno puno objašnjenja sa neta sa onim šta se vidi u praksi. Pričali su da se skrene kod nekog znaka, objašnjavali razne prečice, prolazi se kroz malo selo Kalamici ili se ne prolazi ili se kod nejga skreće, dakle sve mi se smutilo i na kraju samo smo pratili putokaz za najpoznatiju plažu na Lefkadi, a i šire, čuvenu Porto Katziki. Sam put ka ovoj plaži jeste krivudav i malo nezgodan, ali toliko lep da prosto poželiš da što duže traje. To je ono što na Lefkadi najviše volim, jednostavno da stanem na neku usamljenu liticu i da posmatram tu neverovatnu leptu. Ništa mi mi drugo ne treba.

Elem, upseli smo da dođemo do Porto Katzikija.. a tamo se već odavno napravila gužva. Pa nisu svi tako nepraktični kao mi da se šetkaju po putevima Lefkade i da se dive njenim divljim krajolicima.... Pokušavamo da se psihički isključimo iz te gužve i da odemo da vidimo to čuveno plavetnilo ispod ogromnog brda. Šta reći, osim jedno wow!

Evo slike koja se nalazi i na mom avataru.
Slika

Slika


Ovde je ono "Lefkada plavo" još plavlje!

Slika


Ovde su se ljudi hrabro ugnjezdili između svih ovih velikih stena raznih bolja

Slika


Nama je najlepši krajnji desni deo Porto Katzikija, priljubili smo se uz ovaj visoki okomiti zid i stalno su sa njega padali kamenčići, pesak... :smesko-levo-desno:

Slika


... a na plaži opet male čiodice, još belje i još finije...

Slika

Na ovoj plaži, sem odmora za oči i dušu, najveća zabava svima je bila leškarenje u plićaku, utonutih nogu i ruku u ovo mnoštvo finih kuglica, večičine i oblika malih čiodica.


Poslednji put menjao milenaidaki dana Petak, 29 Maj 2015, 10:19, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 29 Maj 2015, 10:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
E ovde sam imala još jedno iznenađenje od Lefkade. Jedna od mojih najboljih zabava na moru dok plivam jeste amatersko ronjenje, zapravo dok sam u vodi ne skidam masku. Samo da vam kažem, da se kroz ovu plavu vodu aman ništa živo ne vidi. Skoro ni prst pre okom. Dakle, na zapadnoj obali Lefkade, nema ništa od ronjena, zaboravite na to. :doh: Šta da radim sada? Kako da plivam? Prosto nisam navikla da se kroz vodu ništa ne vidi... Nije važno, mislim da ćemo se Lefkadi više diviti sa kopna, a malo manje iz vode. :mrgreen:


Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.