Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Krf foto-putopis
PostPoslato: Četvrtak, 22 Septembar 2016, 14:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Geografski podaci – ukratko

Krf je sedmo po veličini od svih grčkih ostrva i nalazi se u Jonskom moru. Izduženog je oblika, dijametra sever-jug oko 64km, istok-zapad 20km. Po broju stanovnika je na 4. mestu (2011. godine), a po gustini naseljenosti na prvom, sa 170 stanovnika po km². Zbog najsevernije pozicije u odnosu na druga ostrva, karakterišu ga nešto blaža leta i obilnije padavine. Zato je Krf osoben po svojoj bujnoj vegetaciji, a stari Grci su ga nazivali „Zeleno ostrvo“.

Slika


Na Krfu sam letovala 2 puta, u razamaku od 9 godina. Mogu slobodno da kažem da sam samo nešto videla od tog velikog i vrlo raznovrsnog ostrva! Znam ljude koji godinama letuju na njemu i još uvek im nije dosta.

Kao što se zna, do Krfa se stiže trajektom iz luke Igumenica. Putovanje traje 2,5 sasta. Kada se napokon približite pristaništu u Kerkiri, ugledate nezaboravni prizor i odmah vam je jasno, to jedan lep, stari i veliki grad, u pravom smislu te reči.


Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Četvrtak, 22 Septembar 2016, 14:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Dasia
Turizam na Krfu ima dugu tradiciju, zato na ostrvu postoji ogromna ponuda različitih smeštaja, od jeftinih apartmana do velikih i skupih „resorta“ i većina su sagrađeni odavno. Svako, pa i najmanje mesto na Krfu, a ima ih puno, može slobodno da se nazve „poznato turističko“. Otuda se stalno vodi polemika, koje od tih mesta je najbolje izabrati. Mi smo zbog centralne pozicije na ostrvu i solidne plaže, izbarali Dasiu. Ispostavilo da to mesto nije tako „prihvatljivo“ u avgustu mesecu. Kroz celo mesto prolazi važna magistrala ka severoistoku, tj. prema Kasiopiju. Automobili stalno prolaze, nema neke prepreke da uspori saobraćaj, opasno je i ulica se teško prelazi.

Slika


Međutim, kada smo skrenuli u sporednu ulicu ka našem apartmanu, potpuno drugačija slika: mir, tišina i bujno zelenilo.

Slika


Kad tamo, „ kućica u cveću“...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


... a tek pogled....

Slika

Ova panorama može da opiše celo ostrvo. Brda, more, cveće i razno drveće. U drugoj polovini avgusta, sve je zeleno, na Krfu neprekidno vlada proleće! Zbog gore pomenute duge turističke tradicije, osim što ih je priroda nadarila, meštani mahom sve to lepo gaje i neguju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Petak, 23 Septembar 2016, 11:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Plaža u Dasii, kao što sam rekla, jeste sasvim solidna, sitno-šljunkovita i dugačka. Iza plaže su dva velika hotela sa prostranim zelenim parkom sa drvećem i nekoliko beach-barova. Sve površine mogu slobodno da se koristi, a ležaljke se naplaćuju. Voda je čista i topla. Zbog avgustovske gužve u samoj Dasii i plaža je bila prilično popunjena, bar ako gledamo po "krfskim kriterijumima". Zbog velikog broja plaža i onih malih i onih nepregledno velikih, plaže na Krfu su često poluprazne, otuda tzv „krfski kriterijum" za gužvu na plažama!

Slika

Slika


Ispred oba hotela Chandris, nalazi se veliki i lepo održavan park. Tu je jako prijatno skloniti se prilikom dnevne žege, a još lepše prošetati u večernjim satima. Pre svega, preporuka za porodice sa malom decom.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Petak, 23 Septembar 2016, 14:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Obilazak ostrva

Ako ste prvi put na Krfu, logično je da ćete želeti da ga malo obiđete. Sa ove tačke gladišta, ima pozitivnih i negativnih strana. Na Krfu je putna infrastruktura odlična, magistralni putevi su kvalitetni i široki i dobro povezani sa manjim putevima ka svim pravcima na ostrvu. To na mapi daje sliku jedne mreže puteva, što je svakako pozitivno. Negativno je to što vam često treba dosta vremena, što zbog veličine ostrva, znog konfiguracije terena, pogrešno izabrane opcije putanje itd... Na ostrvu je takođe odlično organizovan autobuski prevoz, u svim pravcima.
Meni je lično vožnja po Krfu prijala, posebno sporednim putevima, jer tada se najbolje vidi koliko je ovo ostrvo bogato bujnim zelenilom.


Zeleni tuneli...

Slika


Slika


Slika


Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Utorak, 27 Septembar 2016, 11:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Severoistočni deo ostrva (severno od Kerkire)

Veća turistička mesta, koja se nalaze u ovom potezu su: Kontokali, Guvia, Dasia, Ipsos, Barbati, Nisaki, Kalami, Ag. Stefanos i Kasiopi.

Kontokali je poznat po istoimenom resortu, koji se tu nalazi, u okviru kog je lepa peščana plaža. Kontokali je velikom marinom spojen sa mestom Guvia.

Guvia (Gouvia)

Guvia je jedno od mesta na Krfu, koje je najčešće u ponudi naših agencija. Ipak, većina turista su Englezi, što je karakteristika celog ostrva, kao i drugi inostrani gosti. Izdvojeno je od magistrale, tako da je uveče jako prijatno za šetnju. Ima puno hotela, kafića, fast food restorana, taverni, klubova itd. Tu se na više mesta obavezno prenose utakmice Premier lige. Ima nekoliko plaža, a glavna je šljunkovita, sa prostranim okruženjem.

Guvia u predvečerje

Slika

Slika


Crkvica

Slika


Deo plaže

Slika


Na vidnom mestu, kod same plaže, obeležje važno iz istorije srpskog naroda. Lepo očuvano od zaborava od strane Grka!

Slika


Na moju veliku radost, jedne večeri smo u Guviji slučajno nabasali na koncert grčkog Pink Floyd tribute benda, organizovanog u okviru ostataka starog brodogradilišta iz venecijanskog vremena.

Slika

Slika


Na kraju ovog posta još da spomenem Ipsos, koji se meni nije dopao, jer kroz centar prolazi važna magistrala, a uz duž se nalaze prodavnice, kafići, restorani, a preko puta, uz sam trotoar je uska šljunkovita plaža.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Četvrtak, 29 Septembar 2016, 09:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Severoistočni deo ostrva (severno od Kerkire) - Barbati, Nisaki, Kalami, Ag. Stefanos...

Po mnogima je ovaj deo ostrva najlepši. Karakterišu ga visoka brda u pozadini , prelepi zeleni slapovi, prostrani pejzaži, mala tradicionalna grčka ribarska sela u mirnim uvalama. Neke plaže su velike, ali ovde su najlepše one male, usamlje i manje više skrivene. Neko ih je nazvao „remek delima“ prirode.



Barbati

Velika i popularna šljunkovita plaža, rado posećena od strane turista.

Slika

Slika



Kalami

Slika

Slika

Slika



Agios Stefanos

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Četvrtak, 29 Septembar 2016, 09:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Severoistočni deo ostr va (severno od Kerkire)

Kasiopi

Poznato turističko mesto na Krfu, lepo uređeno, ima šetalište, marinu i poseduje pravi primorski šarm. Na obodu mesta nalazi se nekoliko manjih šljunkovitih plaža.

Slika

Slika

Slika



Na gradskim plažama u Kasiopiju nismo bili, ali evo jedna pre ulaska u to mesto - Avlaki plaža

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Petak, 30 Septembar 2016, 07:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Severna obala Krfa: obišli smo veća mesta Acharavi i Rodu, peščanu plažu Apraos, poludivlju plažu Astraker i Sidari

Acharavi je jako dugačko mesto, čijom dužinom se proteže kako gde peskovito-šljunkovito-kamenita plaža. Ima puno uskih isprepletanih ulica, sa nizom malih hotela, a skoro u svakom dvorištu ima i bazen. Svaka od tih ulica završava se na plažu. Uz plažu se uglavnom nalaze kafići i taverne, a u glavnoj ulici iznad su prodavnice i marketi. Ovo mesto je idealno za one koji vole miran odmor, da im je plaža na par koraka i da imaju samo svoje parče na istoj.

Slika

Slika




Roda se nalazi u nastavku mesta Archaravi, ali je daleko življe, sa svim sadržajima koje jedno veće turističko mesto treba da ima. Plaža je prostrana i peščana, ali u pitanju je vlažan sivi pesak.

Slika

Slika



Velika peščana plaža Apraos je na par kilometara od Kasiopija. Interesantna je po tome što je prvih 100m voda jako plitka, a posle brzo ponire u dubinu.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Petak, 30 Septembar 2016, 08:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Sidari

Sidari je jedno od nekoliko najvećih i najznačajnijih mesta na Krfu. Uz mesto se proteže peščana plaža, ali opet je u pitanju sivi vlažni pesak, što ni malo ne smeta mnogobrojnim Englazima koji tu letuju. Mesto je pono kafića, taverni, fast-food rstorana, klubova... Primetili smo da zbog velike konkurencije, ugostitelji ističu posebne popuste, te u ovom mestu može vrlo povoljno da se ruča. Konobari savršeno govore engleski jezik, a obroci su obilni i raznovrsni. Pošto smo ovde obedovali u predvečerje, videli smo da je puno turista već izašlo na večernju šetnj, večeru i zabavu. U restoranu u kom smo mi sedeli, počela jei živa svirka u čast Boba Marly-a. Moram priznati da ga je crnac pevač odlično „skinuo“ glasovno i vizuelno. Jako mi se dopala celokupna atmosfera u ovom mestu.

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Petak, 30 Septembar 2016, 09:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Preludes – Sunset beach

Ako ne izaberete Sidari kao mesto gde ćete na Krfu letovati, sigurno ćete bar jedanput doći da biste obišli okolne atrakcije a to su pre svega: Sunset beach u selu Preludes, tematski park „Cape Drastits“ i „Kanal ljubavi“. Posle plaže u Sidariju, obala Krfa se menja, od pitamoh peščanih plaža u visoke žuto-naranžaste uspravno usečene visoke stene.

Zbog opčinjenosti zalascima, prvo na redu je bila poseta ljupkom starom selu Preludesu, gde se predveče skuplja puno turista da gledaju-slikaju zalazak sunca. Urbana legenda kaže, da je tu najlepši pogled na zalazak, ali lično mislim da je to samo reklama za kafić „Seventh heaven“, koji se tu nalazi i gde se traži mesto više. Bez obzira na to, sveukupni utisak je apsolutno nezaboravan.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Posle zalaska sunca, plan je bio obilazak ove dve druge atrakcije, Kanal ljubavi i Cape Drastis. Naivno smo mislili da je to moguće u večernjim satima, ali okolina je već bila toliko pusta i mračna, pa smo to ostavili za neku sledeću posetu Sidariju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Petak, 30 Septembar 2016, 10:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Severozapadna obala Krfa (iznad Paleokastrice) – najpoznatija sela uz kilometarske peščane plaže su: Agios Stefanos zapadni, Arillas i Agios Georgios severni (Pagon). Mi smo uspeli da obiđemo samo Agios Georgios severni.


Agios Georgios severni (Pagon)

Kada se izgovori ime ovog malog sela, u stvari se misli na njegovu veliku peščanu plažu. Kada smo došli na Krf, zapravo smo prvo otišli baš na ovu plažu. U strahu da li ćemo na istoj naći slobodne ležaljke, zbog lošeg iskustva sa letovanja na nekim drugim destinacijama, kada smo stigli, blago rečeno smo bili oduševljeni. Tada smo shvatili da zbog mnogobrojnih velikih i svakakvih drugih plaža, osim u oblasti Paleokastike, o gužvi na Krfu NE TREBA BRINUTI!

Slika

Slika

Slika


Iza plaže je parking i ulica kojom kola retko prolaze, a iza mali hoteli sa bazenima i palmama, taverne...

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Petak, 30 Septembar 2016, 12:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Zapadna obala Krfa – PALEOKASTRITSA (Paleokastrica)

Za Paleokastricu može slobodno da se kaže da je biser ostrva Krfa. Karakteristika ovog dela su mnogobrojne uvalice sa malim peščanim ili šljunkovitim plažama, neke dostupne, a neke nedostupne sa kopna. More je ovde od jarkih plavih nijanski do opčinjavajueće smaragdne boje. Okolina je brdovita, puna lepih vidikovaca, a na jednom se nalazi i istoimeni manastir, prvobitno sagrađen u 13. veku, a kasnije još dograđivan. Nažalost, svojom lepotom privlači dosta turista, a Grci su na obroncima sagradili dosta hotela. Gužva je na onim lako dostupnim plažama.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Paleokastrica pre 9 godina bez gužve, u smiraj dana.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Oktobar 2016, 08:28 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 25 Jul 2015, 12:08
Postovi: 110
Lokacija: Beograd-Jug
Pol: Bata
krf je među 10 najlepših ostrva grčke pa i evrope, a grad krf je najlepši grad koji sam video
ostrvo koje svaki srbin mora posetiti
ja sam za 16 dana uspeo da vidim samo severnu polovinu ostrva, a ni tu nisam svuda bio.
inače, odličan putopis :clap:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Oktobar 2016, 09:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Hvala Che! Krf je lepo i toliko sadržajno ostrvo, da treba jako puno vremena da se vidi bar ono glavno, posebno ako čovek hoće malo i da se odmara i kupa, a ne samo da se vozi po ostrvu. :) Nama se eto oba puta namestilo tako, da nismo uspeli da odemo na Vido, a apsolutno smo to imali u planu kao pod obavezno. Neobjašnjiv propust, ali eto u ovom putopisu neće biti slika sa Vida, već u nekom sledećem. Lunatic je u drugoj temi opisao opis Vidu i okačio slike. http://forum.putovanjausrcu.rs/viewtopic.php?p=27246#p27246
Što se tiče severoistočnog dela ostrva (od Barbata do Kasiopija), u mom putopisu sam zapravo citirala TEBE, ti si jedanput rekao da su plaže "remek dela" prirode i to je tačno. Posebno mi se sviđa što u tom delu može da se provede najmirniji odmor, u divnom plavo-zelenom okruženju, gde skoro svaka kuća i mali hoteli, imaju sopstveni prilaz moru. Prosto da se čovek tu ugnezdi i osim pešačkih tura po okolnim uvalicama, ne mrda nigde dalje. Kao što vidiš, ja sam tu uspela da vidim samo par mesta...
Lunatic je opisao posetu Koulouri i okolini ovde http://forum.putovanjausrcu.rs/viewtopic.php?p=49091#p49091


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Krf foto-putopis
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Oktobar 2016, 12:27 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 25 Jul 2015, 12:08
Postovi: 110
Lokacija: Beograd-Jug
Pol: Bata
koulouri? ako ima raja na zemlji to je ovde. nestvarno lepo. od nekog mira, mirisa četinara i pesme cvrčaka zavrti vam se u glavi.
posle tih plaža sa severoistočne strane krfa vrlo mi je teško da pomenem bilo koju plažu na kojoj sam bio u svom turističkom životu. prosto mi ništa nije uporedivo sa tim biserima jonskog mora.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.