Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 19:18

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Sreda, 19 Novembar 2014, 20:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Podstaktnut pisanjem na temi o drugom prstu Halkidikija odlučih da pokušam da vam dočaram Kasandru. Kasandra je kao prvi prst najbliža Solunu, najnaseljeniji je deo poluostrva, a karakterično je to da nema velikih uzvišenja. Prema legendi, ime je dobila po Kasandrosu, kralju Makedonije u drevno doba. Poluostrvo ima kulturno nasleđe iz starogrčke i vizantijske ere. Dugo je više od 50 kilometara, a široko oko 10 km. Uzvišenja na Kasandri ne prelaze 400 metara i središnji deo poluostrva je pokriven vinogradima i maslinjacima. Krase ga dugačke peščane plaže, kristalno bistro more i borove šume. Moj utisak je da je Kasandra mnogo pitomija od Sitonije, da su mesta uređenija i infrastrukturno bolje opremljena, ali su plaže i priroda koja ih okružuje skromnije. Voleo bih da mi se pridružite na temi i dodate svoje slike ako ste letovali u ovom delu Grčke.

Slika

Kao bazu za letovanje više godina sam birao Hanioti pa ću priču početi odatle, a onda dodavati o drugim mestima. Tamo sam letovao 3 godine, a sestra mi i dalje kao drugo letovanje u septembru bira ovo mesto pa znam ponešto i o smeštajima ako nekog bude interesovalo. Hanioti je malo mesto koje se nalazi na 95 km od Soluna. Grad je skocentrisan između magistrale i Toroneos zaliva i to se meni dopalo jer ne volim mesta kroz koja prolazi magistrala. Ime je nastalo po prvim stanovnicima koji su se ovde doselili sa Krita i mesta Hania.
Gradska plaže je sasvim prihvatljiva, uglavnom šljunak sa kombinacijom peska. Relativno je uska, ali veoma dugačka. Nagrađena je plavom zastavicom. Kako se nalazi duboko u zalivu karakteristična je veoma topla, čista i mirna voda bez talasa, a za sve godine letovanja nisam video travu ili meduze. Čistoća plaže je relativna kategorija i imao bih zamerke na to, ali to zavisi od ljudi koji tamo letuju. Glavna prednost plaže u centru mesta je veliki i lepo održavan park, sa puno mediteranskom zelenila koje može da pruži hlad u najtoplijem delu dana. Ima kafića u kojima možete poručiti piće i dobiti ležaljke (recimo da za dva pića prosečno treba 6 – 8 eura), a ima i delova za sopstveni mobilijar. U sezoni je na plaži direktno ispod parka velika gužva.

Slika

Slika

Slika

Kako se udaljavate od centra plaža postaje šira, ali i bez hlada jer su apartmanske kuće sagrađene do same obale. Deo plaže ka Pefkohoriju je više peščan, a ka Polihronu šljunak sa stenama za one koji vole da rone, ali tamo ima i ježeva.

Slika

Meni najlepša plaža u mestu je plaža Molos koja se od centra nalazi oko 1 km na starom putu ka Pefkohoriju. Meni su uvek znak raspoznavanja bila sidra koja se nalaze ispred jedne kuće. Plaža je više peščana i jako lepo i čisto uređena. Takođe se naručuje piće za ležaljke, a u restoran – baru se može naručiti i lagani ručak. Postoji i teren za odbojku, toalet, malo dečije igralište.

Slika

Slika

Slika

Slika

Centar mesta čini mali park sa fontanom (toliko karakterističnom za većinu mesta u kontinentalnom delu Grčke). Od parka se zrakasto prostire 6 ulica koje se uveče zatvaraju za saobraćaj i čine pešačku zonu. Tu oko fontane se ponekad organizuju neka dešavanja, predstave za decu ili koncerti. Između centra i plaže nalazi se i crkva koja je veoma lepa.

Slika

Slika

Slika

Uveče zna da bude velika gužva jer prodavci iznesu robu na ulicu pa deluje kao vašar. Mesto je potpuno turistički zaokruženo, postoje dva velika supermarketa na magistrali kao i veliki broj malih marketa, puno taverni, picerija, kafića, pekara, uličnih prodavaca koji prodaju voće i povrće iz kombija, par benzinskih stanica, rent-a-car i turističkih agencija, apoteka i lekara, ma sve što vam na letovanju može trebati. Prodavnice su uglavnom butici sa prosečnom robom, puno ima prodavnica kože i krzna, kao i prodavnica džidža-midža sumnjivog kvaliteta. Na plaži ima i dosta crnaca (nemam nikakve rasne komentare) koji na plaži prodaju satove, torbe, marame i sl. Mesto je pogodno za porodice sa manjom decom jer ima odličan teren za mali fudbal sa veštačkom travom, veliko dečije igralište i puno igraonica.

Slika

Slika

Slika

U ovom mestu su do pre 15-ak godina uglavnom letovali Englezi, ali danas većinu turista čine Srbi, Makedonci i Rusi. Mesto je popularno kod onih koji dolaze autobusom, porodica sa manjom decom ili starijih parova, odnosno kod onih koji vole pasivniji odmor bez menjanja plaža svakoga dana. Postojanje velikih marketa utiče na nešto niže cene, u njima svakodnevno postoji i dobar izbor kuvanih jela (na primer za 3,5 - 4,5 eura dobije se porcija koju sam ja jedva savladavao). Zabava je uglavnom uveče u nekom od kafea, nema klubova i diskoteka i oko ponoći je već sve mirno pa nije za mlađu populaciju koja očekuje noćne izlaske. Ono što je meni najviše smetalo je što ne postoji šetalište uz more, a mesto je relativno malo pa vam posle par dana dosadi, a u jeku sezone zna da bude baš velika gužva pa se probijate kroz vašarsku atmosferu. I mesto nema nikakav šarm, razvilo se nakon nagle ekspanzije turizma, nema onih malih uvučenih tavernica ili zanatlija koje sam viđao drugim delovima Grčke.
Postoji veliki broj organizovanih izleta iz mesta, ali o njima bih pisao kasnije kroz ovu priču.

* * *
Slike su naravno iz različitih godina, od predsezone do kasnog septembra, i sa različitih aparata pa se razlikuje atmosfera.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Četvrtak, 20 Novembar 2014, 13:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: VlaMar, oduševila sam se kada sam videla da si započeo ovu temu. Većina nas je ipak, najčešće kao prvu destinaciju u Grčkoj birala baš Kasandru. Tako smo i mi jedne davne godine u septembru proveli prijatan odmor u Haniotiju. Apsolutno si u pravu, tada smo upravo autobusom putovali, naš sin je bio mali i nismo nigde mrdali iz mesta. Sve nam je bilo blizu na razdaljini od par stotina metara, plaža, apartman, prodavnice, restorani, sadržaja za decu i sasvim dovoljno prostora za večernju porodičnu šetnju. Sada mi je ipak žao što nismo Kasandru bolje upoznali. Na njoj ima dosta poznatih letovališta: mondenska Kalitea; mala porodična (Posidi, Kriopigi, Fourka...); ušuškani i sve popularnije Siviri; u nas Srba najpopulariniji Polihrono, Hanioti i Pefkohori; i meni najzanimljivije prastaro, šarmantno selo Afitos. Sva su ova mesta potpuno sređena za savršen odmor, sa svim sadržamima za savremenog turistu. Plaže su uglavnom sa sitnim šljunkom, more je prozirno čisto, poluostrvo krase guste šume. Narano, ne može da se poredi po lepoti ni sa jednim grčkim ostrvom.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Četvrtak, 20 Novembar 2014, 22:05 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 18:30
Postovi: 6074
Lokacija: Live to camp,camp to live . . .
Pol: Bata
VlaMar odlican pocetak jedne,za nas Srbe, jako vazne i posecene destinacije. Prvi prst,Kasandra je jedna od omiljenih destinacija nasih ljudi i to dovoljno govori o njoj. Iako u komsiluku dosta se razlikuju u odnosu na Sitoniju po mnogo cemu.Premda smo mi clanovi ovog foruma veci fanovi drugog prsta Halkidikija ni ovaj prvi nije za baciti. :naughty: Mi smo ga licno manje pohodili nego li onaj gornji,kako ja volim da kazem kontinentalni deo Halkidikija,ali smo malo obisli istocnu stranu dok na zapadnu nismo svracali ni u prolasku. Pracenjem raznih putopisa sam saznao da je i ta strana interesantna destinacija i da je vredi posetiti,sto ce se u nekom narednom periodu verovatno i dogoditi. :clap:
Kasandra kako je i sam clan VlaMar naveo veoma izgradjena i urbana zona sa dosta mesta koja nude smestaje i raznorazne sadrzaje. Sto se ide juznije sve je veca guzva koja kulminira sa svoja tri najjuznija mesta Polihronom,Haniotijem i Pefkohorijem. Odlikuju se velikim smestajnim kapacitetima velikim brojem radnji,taverni i prodavnica raznoraznog tipa ali i uskim plazama koje su po meni najveci minus ova tri mestasceta. Malo je pri svom kraju Pefkohorijska plaza sira ali sve u svemu malo u odnosu na smestajne kapacitete pobrojanih mesta. Nismo niti ujednom od njih odsedali jer iskreno nisu po nasem ukusu.Poprilicno me podsecaju na crnogorsko primorje sto me realno odbija zbog velike guzve na plazama. :snooty: U ovim mestima kao i na celom prvom prstu domacini solidno znaju srpski pa ce komunikacija biti znatno olaksana,bar onima koji kubure sa engleskim jezikom. Mada ni domaci ne blistaju preteranim znanjem ovog svetskog sluzbenog jezika. Od onoga sto sam ja video i obisao na ovom poluostrvu mesto koje je moj favorit zove se Nea Kalitea. Steciste mladjeg sveta koje se uvece okupljana u smislu provoda i druzenja do jutarnjih casova.Malo smestajnih kapaciteta je do mora a vecina je preko magistrale ali je ipak sve dovoljno blizu i pogodno za jedno zivahno letovanje. Medjutim ono sto mene privlaci je fenomenalna plaza sa skoro idealno belim peskom i tirkizno plavom bojom vode. Prizor koji nije preterano cest za videti na ovom prstu. Sjajno mesto za jedan kvalitetno proveden dan na pomenutoj plazi.Naravno i ceo odmor posebno za mladju populaciju. Iz licnog iskustva cu pomenuti jos jedno mestasce koje mi je zapalo za oko i jako mi je se dopalo mada nije mnogo atraktivno niti preterano omiljeno kod nasih ljudi.
Nea Potidea je prvi susret sa Kasandrom,mestasce koje ce vas docekati cim predjete mostic koji vezuje kopneni deo Halkidikija sa ovim poluostrvom. Specificno je po tome sto se ono proteze na istocnu i zapadnu stranu prsta.Kao takvo je jedinstveno i pruza vam izbor po zelji. Takvih mesta nema bas puno na bilo kojoj destinaciji priznacete. Mi smo dolazili na istocni deo na gradsku plazu i smestali se ispred kafica Mikonos. Ovaj kafic je bitan za pomenuti ga kao parametar gde je se dobro smestiti ali i po tome sto prave garantovano najbolji frape u celoj severnoj Grckoj. Za to vam licno tvrdim,od svega sto smo probali i videli ovi momci i simpaticne devojcice su pravi majstori u spravljanju ove osvezavajuce plazne kafe,kako je ja vec nazivam. Sama plaza je klasika, fini pesak lep ulaz u more ali i kratak plicak.Voda je uvek bila besprekorno cista,uprkos mojim visegodisnjim predrasudama da je zbog kanala mutna i prljava,iznenadila nas je svojom mirnocom i uvek solidno toplom temperaturom. Posto je u pitanju zaliv tu smo se uvek sklanjali od vetra koji je npr taj dan na drugim mestima znao da bude nepodnosljiv. U nastavku gradske plaze u pravcu Sitonije su kilometarske "poludivlje" i retko naseljene plaze koje su raj ako volite da se malo osamite i opustite a da nema one guzve koja krasi prvi prst generalno. Te plaze su nepregledne sve do Olintosa i Kalivesa mesta koje je kao neka nezvanicna granica izmedju Kasandre i Sitonije. Sve u svemu jedno malo simpaticno porodicno mesto do koga cete lako i brzo doci,sa dosta prodavnica i nekoliko velikih marketa za kvalitetno snabdevanje.
Ovo je moj skromni prilog u opisu Kasandre poluostrva koje izaziva dosta oprecnih misljenja,neki ga obozavaju dok ga neki nikako ne vare. Po nama destinacija ipak vredna paznje sa nekoliko svojih predivnih malih mesta i dosta velikih plaza koje zaista vredi obici. Pokusacu da nadjem fotke sa nasih tura ovom regijom pa cu i slikom pokusati da docaram gore napisano. :dance:

_________________
svima dobro nikome zlo,nama sta preostane


Poslednji put menjao Deki r-4 dana Četvrtak, 20 Novembar 2014, 22:12, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Četvrtak, 20 Novembar 2014, 22:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Na Halkidikiju mi se najmanje svidela Kasandra, ali to je samo stvar ukusa jer mi se ne svidja upravo ono sto je krasi - najnaseljenija, duge pescane plaze, najpitomija, najravnija.
Hanioti i Pefkohori su verovatno mesta sa najvecim brojem (domacih=srpskih) turista i iskreno mi je smetala ogromna guzva (zadnja dekada avgusta 2012) kako na gradskim plazama (sto se ukoliko se dodje autom ne mora trpeti) tako i nocu na setalistima. Isto tako imam poznanike koji po 7-8 godina za redom letuju upravo u tim mestima, i oni su odusevljeni :)

Hanioti, gradska plaza,guzvanjac

Slika

Slika

zalicilo me vise na kladovsku jesetru nego na delfina

Slika

Crkva u Haniotiju kao i vecina koje sam u Grckoj video, lepa i uredjena, od samog prilaza, ograde, dvorista pa do glavnih gradjevina

Slika

Ima nekoliko lepih hotelcica uz samu gradsku plazu. Postoji i prirodnog hlada pod nekoliko borova, pa ko ugrabi njegovo je :)

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Petak, 21 Novembar 2014, 08:08 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Potpuno se slažemo oko prednosti i mana letovanja u ovom delu Grčke, a o ukusima ne vredi raspravljati. Malo je i čudno kada se piše putopis posle nekoliko godina, utisci o ovim mestima su mi sada lošiji kada sam posetio i druge destinacije. Ja se Kasandri verovatno neću vraćati, ali ću pokušati da budem što objektivniji u opisima.

Nastaviću naš obilazak šetnjom od Haniotija do Pefkohorija starim putem koji je se nalazi između magistrale i obale. Ovim putem danas gotovo da nema saobraćaja, postoje trotoari i uveče je pristojno osvetljen tako da šetnja ne predstavlja problem. Pefkohori je udaljen oko 4 km i trebaće vam oko 45 min da stignete. Sa obe strane puta nalaze se veoma lepe, čak i luksuzne vile, vlasnika koji žive uglavnom u Solunu i ožive samo vikendom. Čak sam se malo i raspitivao oko cena iznajmljivanja i kuća koja može da primi 6-oro odraslih, sa tremom i velikim travnatim dvorištem, ozidanim roštiljom, privatnim parkingom je bila 800 eura / nedeljno. Duž tog puta ima i par manjih hotela.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Petak, 21 Novembar 2014, 08:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Pefkohori je verovatno najpopularnije mesto među našim turistima. Ime mesta bi u prevodu značilo "borovo selo" (pefko-bor, hori-selo), mada se u samom mestu i na plaži to danas ne primećuje. Inače Kasandru su 2 puta pogađali veliki šumski požari (domaćini su nam pričali da sumnjaju da je ovaj drugi 2006. namerno podmetnut kada je počela nagla ekspanzija turizma, kako bi se placevi i dozvole dobijali po nižim cenama).
Stari deo Pefkohorija se nalazi iznad magistrale i karakterističan je po užim ulicama i simpatičnom trgu (sa smešnom kada-fontanom) i crkvom, dok se novi deo grada nalazi uz plažu. Uz plažu se nalazi dugačko šetalište, a sa njegove druge strane brojni kafići, restorani, picerije, tezge sa svakakvom robom. U severnom delu mesta nalaze se kafići i klubovi koji rade nešto duže u noć pa je bolji izbor za mlađe koji očekuju noćni život. Mesto je popularno i kod samih Grka pa je vikendom, kao i jeku sezone velika gužva.

Slično kao što sam pisao i za Hanioti i ovde ima velikih supermarketa, mnogo manjih prodavnica i piljara, mesara, pekara, restorana, fast-fooda, lekar, apoteka, benzinska stanica, bezbroj prodavnica suvenira, odeće... u tom delu nema brige jer sve što vam na letovanju treba postoji.

Plaža je najlošiji deo Pefkohorija, veoma uzana i bez ikakvog hlada. U celom ovom delu Grčke princip je da se uz naručeno piće dobijaju ležaljke i suncobran. Deo plaže uz sam mol ima kamenja u vodi i ježeva, a bolji delovi plaže su ka Haniotiju (beach-bar Rigakis na primer ili ka Paljuriju na "špicu" gde ima puno kafića). Zna da bude baš velika gužva. Zanimljive su vile u prvom redu do šetališta koje za svoje goste u dvorištu imaju ležaljke. Voda je čista i nema talasa, nema trave a jedne godine su se pojavile one male meduze koje ne žare.
Sa mola ujutru polaze brodići na krstarenja zalivom Toroneos, a možete dogovoriti sa vlasnicima manjih čamaca da vas prevezu preko do Neos Marmarasa na primer.

Ne umem baš da objasnim zašto, ali meni Pefkohori nije legao i ako sam svaka 2-3 dana šetao do tamo (picerija Kapri mi je bila omiljena) ne bih tamo letovao. Ne volim mesta kroz koja prolazi magistrala, a još manje plaže iznad kojih je ulica. Kada se tome doda velika gužva i mnogo naših turista koji dozivaju decu meni je jedno poslepodne bilo dovoljno. Takođe treba biti pažljiv i prilikom izbora smeštaja. Ponuda je zaista velika, ima i dosta kvalitetnih vila, ali se raspitajte gde se nalaze jer se može desiti da vam do plaže treba i 10-15 minuta, da prelazite magistralu, da ima manjih uspona ili da se smeštaji nalaze na samoj magistrali pa je buka od saobraćaja velika.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

* * *
Ne pokušavam da ulepšam neko mesto birajući slike praznih plaža nego ja na moru uglavnom fotografišem čim stignem na plažu, a to bude dosta rano, a posle spakujem aparat i prepustim se plivanju i "čvarenju" na plaži. Tako da mi morate verovati da je gužva.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Subota, 22 Novembar 2014, 20:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Sve bitno je VlaMar napisao, a imam potrobe da ponovim i podvucem..."morate verovati da je gužva"! Naci parking i proci glavnom ulicom narocito uvece je prava avantura.
Za divno cudo, uz svu tu guzvu, gradska plaza je uglavnom cista. Gledano ka moru, najvise mi se svideo krajnje desni deo plaze, koji tu ima prosirenje i veci komfor, nekoliko lepih kafica sa svojim lezaljkama do samog mora (bukvalno) i nekoliko cetinara sa malo hladovine. U produzetku tog desnog kraja nalazi se asortiman spravica za vodene sportove i zanimacije.
Posto nemam zanimljivih slika samog mesta, postavicu one koje prikazaju izlazak sunca iznad Atosa (video se iza drugog prsta tj Sitonije).

Slika

Slika

Slika

Na doku je bilo puno pecarosa koji su bili pravi ranoranioci (ja jedva stigoh da prisustvujem izlasku sunca dok su oni vec imali poprilicno upecanih ribica).

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Subota, 22 Novembar 2014, 20:47 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Kako Pefkohori izgleda naivno i pusto u ranojutarnjim satima :naughty:

Slika

Slika

Tada moze da se (prevashodno) primeti i potom uslika po neki lep prizori u samom mestu :dance:

Slika

Slika

Slika

svaki moguci sokak je prepun parkiranim automobilima :?

Slika

tako da sam sa uzivanjem iskoristio jutro kad se digoh s petlovima da dozivim (a mozda slikom docaram) lepotu koja nestane pojavom horde turista :mrgreen:

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Subota, 22 Novembar 2014, 21:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
siri deo plaze na krajnje desnom delu

Slika

Slika

ima lepih vila i lepo uredjenih dvorista

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Subota, 22 Novembar 2014, 21:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Posle ranojutarnjeg izgleda, najlepsi je bio u sumrak, kada bi se hiljade kupaca uputilo put smestaja a pre nego izadju na setaliste kroz koje je bilo tesko probijati se i solo, a kamoli sacuvati decu u vidokrugu. Tim slikama cu i zavrsiti izlaganje svog vidjenja Pefkohorija.

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Subota, 22 Novembar 2014, 22:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Da li je Pefkohori veci od Hanitija?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Subota, 22 Novembar 2014, 23:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Mislim da je veci i po povrsini i visestruko veci po broju primljenih turista. Vazi za malko mondenskiju i za toliko skuplju destinaciju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Nedelja, 23 Novembar 2014, 14:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Milena dobila si već odgovor, Pefkohori je veći i administrativno i po broju stanovnika i po površini koju zauzima. Meni je nekako Hanioti bio više "mondenski" jer je tamo sve posvećeno turisti, dok u Pefkohoriju postoje i "svakodnevne" prodavnice (auto delovi, oprema za kupatilo, rasveta, šerpe i posteljine...).

KDI :text-bravo: za fotografije u sumrak i svitanje dana, primetio sam i na drugim temama da ti te fotografije idu od ruke, ne znam da li je do aparata ili je u rukama Mandušića Vuka ..., ali svaka čast.

Čitam ovo naše pisanje od početka i pitam se hoće li neko reći šta "trabunjamo": čisto i toplo more, luksuzne vile, supermarketi i jeftini restorani, pitomo za vožnju, a nama je :handgestures-thumbdown:. Zaista je teško da prenesemo tu atmosferu gužve, tada nisam imao kameru, a fotografisanje tog prizora mi nije bilo primamljivo. Da budem pošten i u Potosu i u Pargi mi je uveče u avgustu bila gužva, ali su postojale moje oaze bilo na plaži ili u zavučenim ulicama gde nađete mir. Da li zbog strukture gostiju, nadjačavanja muzike iz kafića, mešanja mirisa iz fast-food restorana, puno naših turista meni reč vašar najbolje opisuje atmosferu u Hanioti/Pefkohori delu Kasandre. To nikako ne znači da nije vredno posetiti Kasandru i da je lošiji izbor od drugih isto tako popularnih destinacija u Srbiji.
* * *
Hajde da nastavimo obilazak i dođemo do onih lepših delova istočne obale. Između Pefkohorija i Paljurija se nalaze 3 lepe i lako dostupne plaže.

Slika

Glarokavos je plaža karakteristična po velikom zalivu, "slanom" jezeru, koje je uskim prolazom odvojena od mora. Zbog toga je idealna kao prirodna marina i koristi se za vez čamaca van sezone. U pitanju je neuređena plaža, peščana sa mestimično šljunkom, a na nekim mestima iz peska niče trava. Cela plaža je okružena borovom šumom pa ima prirodne hladovine. Ulazak u vodu je postepen i na plaži naravno nije gužva. Plažu često zaposednu free-kamperi i poneki nudista. Uputstvo za dolazak je bilo "nakon izlaska iz Pefkohorija, prođe se pumpa sa desne strane, po posle 500m skrene na zemljani put sa leve strane". Ja sam izgleda to skretanje promašio i skrenuo kod hotela Port Marina i izbio na jezero, a ne najširi deo plaže. Kako ja na odmor idem bez auta, iznajmljujem auto na par dana i obilazim lokalnim prevozom, nemam luksuz dvokratnog odlaska na plažu van mesta niti nošenja suncobrana, ležaljki, peškira, vode, voća, krema... pa se ovoj plaži nisam vraćao. Ko bude zainteresovan neka na YT pretraži po imenu ove plaže.

Slika

Slika

Golden beach - zlatna plaža je sledeća zanimljiva plaža u narednoj uvali. Plaža je kombinacija pesak / šljunak, sa postepenim ulaskom u vodu. Kako se ova istočna strana nalazi duboko u zalivu, a plaže još u uvali more je uvek mirno i nema vetra i talasa. Do plaže se dolazi zemljanim putem, odvajanje sa magistrale je stidljivo obeleženo, postoji parking, a ko porani može da nađe i hlad. Na plaži postoje dva kafića (jedan drži naša Novosađanka), uz poručeno piće dobijete korišćenje ležaljki, a ima i dosta velikih delova za sopstveni mobilijar. Čitao sam da su neki turisti imali problem sa unošenjem sopstvenog pića na ležaljke, ali ne mogu to da potvrdim da sam lično video.

Slika

Xenia ili Blue fish ili Chrousso plaža je možda i najpopularnija plaža u ovom delu poluostrva. Dugačka peščana plaža ("brašno" pesak) sa nekoliko kafića, sportovima na vodi, delovima za sopstveni mobilijar, kamp - sve u svemu dobra plaža. Naročito je popularna kod roditelja sa malom decom zbog toga što se plićak prostore dugačko u more, zbog toga je i voda uvek izuzetno topla, a više puta sam ponovio i mirna. Plaža je okružena šumom, ali na samoj plaži nema mnogo prirodnog hlada jer su Grci lenji da malo srede taj prvi red šume i tu postave ležaljke. Plivači neka 30-ak metara pešačenja do dubine za plivanje shvate kao akvabik. Na plaži zna da bude velika gužva (u kafićima), naročito vikendom i između 10-13 kada pristaju brodići sa krstarenja sa Sitonije. Do plaže se dolazi zemljanim putem (dobar je put) i ima pristojan parking.

Slika

Namerno stavljam ovu malo lošiju slike kako bih pojasnio plažu. Stojim na molu na koji pristaju brodići skroz "dole", najbliže Paljuriju, posle mola ima slobodan deo plaže sa kantinom u kamp kućici, pa Blu fish kafić, sportovi na vodi, slobodan deo, izlaz na plažu iz Chrousso village hotela (hotel sa all inclusive uslugom), pa drugi kafić a na supotnom kraju plaže se nalazi kamp (čini mi se da sam na nekoj tabli pročitao da je kapacitet 150 šatora i 100 parking mesta).

Slika

Slika

Slika

Plaža se zove Xenia jer je tu 60-ih godina postojao za to vreme luksuzan hotel, a svi koji su posetili plažu prepoznaće ruševine koje su danas ostale od hotela.

Slika

Slika je preuzeta sa Wikipedie.

Plaže se od centra Pefkohorija nalaze na 2.5, 4 i 10 km respektivno. Kako je Bog Grcima dao prelepu obalu, ali ne i inicijativu da nešto zarade nema baš organizovanog prevoza do plaža. Možete koristiti lokalne buseve (KTEL Halkidiki), postoji 5 polazaka radnim danima, a manje vikendom, karta Hanioti-Xenia košta 2eura i od puta ima 10 minuta pešačenja, u povratku bus zaustavljate mahanjem. Predstavnici naših agencija organizuju prevoz kolima i minibusevima i povratna karta kod njih košta 5 eura i dogovarate se za vreme povratka. Ako vas je četvoro ni taxi nije loša ideja, otprilike je cena 1euro/km.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Nedelja, 23 Novembar 2014, 15:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Na skroz desnom kraju plaze, do samih stena koje obrazuju uvali, proveli smo najlepsi dan tog letovanja. Bili smo odusevljeni jatima riba, peskovitom dnu koji je postepeno vodilo ka vecoj dubini ali tek posle dobrih 30tak metara. Popeo sam se na brdasce sa te desne strane i malo fotografisao.
Xenia, ostaci hotela.

Slika

Slika

Kada krenes da se pentras stenjem tom desnom stranom, uskoro se naidje na dokaz da si na dobroj morskoj lokaciji :)

Slika

Slika

Bilo je nekoliko postavljenih satora, mozda i lokalaca (na celu sezonu) i puno hladovine koja je omogucavala prijatan boravak (na zalost bilo je i tragova koji su potvrdjivali da se tu podosta kampuje na divljaka).

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Obilazak Kasandre
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 20:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Pošto smo se zadržali malo na lepšim plažama istočne obale, vreme je da nastavimo obilazak i pređemo "preko brda". Kada se od Pefkohorija krene desno ka selu i crkvi Agia Paraskevi, na najvišoj tački poluostrva, nailazi se na luksuzan kompleks Akritas Ef Zin. Kompleks se sastoji iz tri zgrade sa po nekoliko apartmana / studia i glavne zgrade u kojoj su recepcija, restoran, kafe... Zgrade su okrenute ka moru, a između njih se nalazi veliki bazen. Ovaj hotel imaju u ponudi i naše agencije. Sve je besprekorno čisto i odiše luskuzom i stilom na meni prihvatljiv način bez grandioznosti i često kiča. U podrumu glavne zgrade nalazi se mnogo lepa vinarija sa velikim izborom i grčkih i internacionalnih vina.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.