Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:45

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Veliki buk (Lisine)
PostPoslato: Utorak, 28 April 2015, 21:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Na 150 km od Beograda, 20 km od Despotovca nalazi se moje omiljeno izletište u Srbiji. Sigurno ga posetim jednom godišnje, u različita godišnja doba, pa će i slike biti takve. Karakterišu ga prelepa priroda, još uvek nekomercijalizovana, gostoljubljivi domaćini i dobra hrana.
Vodopad Veliki Buk na rečici Vrelo (pritoka Resave) nalazi se na obroncima Beljanice. Dok sam ga posećivao kao tinejdžer bio je najviši vodopad u Srbiji sa visinom 20m, dok je sada od njega viši vodopad na Staroj planini. U podnožju vodopada formirano je malo jezerce. Vodopad često nazivaju i Lisine, po kotlini u kojoj se nalazi.

Slika

Slika

Slika

Slika

U neposrednoj blizini postoje i dva restorana. Moj utisak je da je hrana u restoranima neprimereno skupa mestu gde se nalazi, ali su to neke prosečne cene za turističke destinacije u Srbiji. Preporučujem da probate pastrmku koja se uzgaja u ribnjacima oko restorana, sir i kajmak, vruću pogaču ispod sača. U restoranu i improvizovanim tezgama možete kupiti med, slatka i džemove, kukuruzno brašno, a u selu i ovčiji sir. Specifičnost restorana je da jedan ima deo u pećini, a drugi terasice nad rekom pa šta volite. Postoji i mogućnost prenoćišta.
Oko restorana nalaze se lepo uređeni travnjaci, dečije igralište, kao i sportski teren za fudbal i košarku, pa će vikendom i klinci imate zabavu. Puno je etno detalja u i oko restorana.

Slika

Slika

Slika

Slika

Iza restorana nalazi se i mali vodopad, a postoji i staza kojom se možete popeti iznad samog vodopada.

Slika

Slika

Slika

Na 15-ak km od vodopada nalazi se Resavska pećina, po meni najlepša pećina u Srbiji. Ranije su za pećinu znali samo čobani koji su se sklanjali od nevremena sa stadima ovaca. Jedan od čobana je otkriva 1962. godine sa svilajnačkim planinarima, da bi već iste godine ona bila detaljno ispitana od strane speleologa. Radovi na uređenju pećine su trajali 10 godina. Duga je 4,5 km. Detaljno je istražena 2830 m, a za posetioce je uređeno oko 800 m. Jedna je od najstarijih ispitanih pećina u našoj zemlji, stara je oko 80 miliona godina, dok se stari nakit u pećini procenjuje na 45 miliona godina. Temperatura je konstantna i iznosi 7°C, dok vlažnost vazduha varira od 80-100%.
Radno vreme je 09-17h, a ulaznica košta 350 RSD. Obavezno vam treba jakna.

Slika

Slika

Slika

Slika

Po povratku iz Resavske pećine možete svratiti i u muzej minijatura. To je privatni muzej samoukog vajara / modelara. Na jednom mestu se mogu videti 20 najznačajnijih spomenika srpske srednjovekovne arhitekture u proporciji 1:17. Tu su makete manastira Manasije, Ravanice, Gornjaka, Ljubostinje, Kalenića, Lazarice, Žiče, Studenice, Petrove crkve, Gračanice, Bogorodice Ljeviške, Visokih Dečana, Mileševe i Pećke patrijaršije. Takođe postoje i makete moravskih kuća.
Ulaznica košta 100 RSD.

Slika

Slika

Ovo je samo jedan predlog kako provesti dan. U blizini se nalaze značajni verski objekti – manastiri Manasija i Ravanica, prirodni fenomeni – vodopad Praštalo, Krupajsko jezero ili muzej rudarstva Rembas.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 April 2015, 23:41 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Super su slike. :bravo:
I mi smo isli na slican izlet ali u avgustu pa je vode bilo manje. Obisli smo manastir Manasiju ali nismo muzej minijatura.
Lepa je priroda u tom kraju. :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 April 2015, 07:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Odlicne slike. Destinacija deluje prilicno primamljivo za obilazak.
kakvi su prilazni putevi? To je rak rana svakog naseg mesta koje se karakterise kao turisticko, ocajne saobracajnice i nedovoljno uredjen sam lokalitet.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 April 2015, 09:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 19 Avgust 2014, 23:47
Postovi: 1590
Lokacija: Изгубљен у свемиру
Pol: Bata
Bili smo prošlog vikenda - jednodnevni izlet. Vreme idealno, krenuli iz BGD u 10h, išli preko Svilajnca i Despotovca i trebalo nam je 2h da pređemo tih 156km. Poslednja deonica, od Despotovca do kraja puta (oko 20km) je nešto lošija i malo se moraju zaobilaziti rupe na putu ali nije strašno, savim je podnošljivo. Ta lokacija je proglašena za spomenik prirode I kategorije i mislim da je to je zaista tako, izuzetno je lepo i preporučujem da napravite bar jednodnevni izlet a ako finansijske mogućnosti dozvoljavaju, još je lepše prenoćiti. Cene noćenja sa doručkom, po odrasloj osobi su 1.200 - 1.800 dinara. Treba imati u vidu da je, za razliku od restoranskih kapaciteta, broj ležajeva jako mali.

Mi smo se parkirali ovde: https://www.google.rs/maps/@44.0951141,21.6324385,18z, na velikom restoranskom parkingu, što je oko 1km od vodopada i prošetali se peške. Posle smo videli da većina restorana ima svoje dovoljno velike parkinge.

Prebrojao sam ukupno 6 restorana: dva na mestu gde smo se parkirali, jedan na pola puta do vodopada i 3 u neposrednoj blizini vodopada - dva u donjem delu i jedan u gornjem. Svi imaju svežu pastrmku koju vade iz svojih ribnjaka, peku pogače ispod sača, odličan sir i kajmak... Svi su ljubazni, predusretljivi, konobari trče - nećete dugo čekati na uslugu.

Cene su - različite :) Naravno da je najskuplje na najatraktivnijem mestu u restoranima http://www.vodopad-lisine.com/ kao i http://lisinskiraj.rs/ koji su na 50m od vodopada. U ovom prvom smo nas šestoro popili neko kafu, neko kapućino i poneko kiselu vodu za ukupno 900,00 dinara što nije baš jeftino. Zato smo ručali u restoranu Izvor+ (još nema Internet prezentaciju) koji je na zaravni sa gornje strane vodopada, nov objekat zvanično otvoren prošlog petka, gde nas je sve zajedno sa čorbama, predjelom, salatama, glavnim jelom i sa par pića svakom - koštalo 4.800,00 din. To nije skupo.

Još par tehničkih detalja za one kojima to treba: Telenorova mreža tamo nema signal, VIP nisam proverio a Telekom ima. Takođe su mršavi sa WiFi, restoran Vodopad ima, nisam proverio da li radi, ostali još ne...

_________________
:violin:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 April 2015, 11:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Nije realno suditi o cenama..nekome je nesto skupo sto je drugome dzabalesku ali ovih 900 din za 6 kafa nije uopste mnogo. Otprilike toliko izadje da isto uzmes u obicnom kaficu u nekom manjem gradu u Srbiji, po Bg verovatno i vise

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 20:50 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I sta sad da kazem o Lisinama, posle VlaMara i Zokija? :D

Reci cu- hvala sto ste uradili "tezi deo", a ja cu se baciti na slike! (usput cu malo "gundjakati", tek da ne bude da sam bas cutala...sto je gotovo nemoguce!) Kad ja cutim, nekome se "ne pise dobro"! :lol:

Posle 3 nedelje od prve posete, koju je mm (Zoki) opisao, ponovo smo posetili ovo rajsko mesto...sa drugim drustvom, ali opet je bilo divno... jer, kad si sa dragim ljudima, mozes da odes i na Mars- bice ti lepo! :D :ljubac: Sada je vec "sve bilo poznato", znali smo sta da ocekujemo, pa smo rastereceno krenuli kasnije pre podne i proveli nekoliko sati u obilasku onoga sto nismo videli prvi put, a degustirali smo hranu u drugom restoranu...ali, o tom- potom! :D

O tom "prvom putu" mogu da ispricam sledece: 3 porodice krenuse zajedno...mi smo bili "faktor povezivanja", ;) , sto Baki moze da potvrdi, a ispalo je da su jedni drugima bas "legli"! ;) :D
Tog "prvog puta", Baki je bio jedini "koji zna gde ide", mi ostali smo krenuli "k'o guske u maglu", samo ocekujuci, na osnovu "dobrog glasa", da nas tamo ocekuje nesto lepo! Ispostavilo se, sasvim opravdano! :op-op: :op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 20:56 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Zastali smo i parkirali se na prvom parkingu na koji smo naisli....parkirano je par automobila...poradovah se da cemo biti sami ..odatle smo krenuli pesaka....tabla koja pokazuje da do izletista ima oko 800 m...topao dan, jedan od prvih ove sezone takav...


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 21:06 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Petak, 22 Avgust 2014, 23:54
Postovi: 115
O tom "prvom putu" mogu da ispricam sledece: 3 porodice krenuse zajedno...mi smo bili "faktor povezivanja", ;) , sto Baki moze da potvrdi, a ispalo je da su jedni drugima bas "legli"! ;) :D
Tog "prvog puta", Baki je bio jedini "koji zna gde ide", mi ostali smo krenuli "k'o guske u maglu", samo ocekujuci, na osnovu "dobrog glasa", da nas tamo ocekuje nesto lepo! Ispostavilo se, sasvim opravdano! :op-op: :op:

Pošto sam prozvan, da sa zadovoljstvom sve potvrdim :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 21:10 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na putu ka "Vodopadu"...priroda se probudila....morala sam da slikam svu tu lepotu! :op-op:

Slika

Oops! :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 21:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
baki58 je napisao:
Pošto sam prozvan, da sa zadovoljstvom sve potvrdim :D


:ljubac: :romance-grouphug:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 21:15 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 21:16 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Stizemo do mesta na kome pise „Lisinski raj“...ovde, na parkingu, ima puno automobila...i tek tada vidim gomilu ljudi...ima puno mesta za sedenje, ali cekamo da se oslobodi mesto u hladu...bacamo se na stolice, cim je oslobodjen sto uz vodu...milina! Popismo kafu, a onda krenusmo ka vodopadu, cuvenom Velikom Buku....morali smo malo da sacekamo da dodjemo na red za slikanje...na improvizovanom „podijumu“ smenjivali su se posetioci...vodopad pravi veliku buku, ali deluje tako lepo i mocno...na tom mestu za slikanje sigurno je par stepeni hladnije, jer vas osvezavaju rasprsene kapi vode....milina! Slika
Okrecem se ka vodopadu i vidim dugu! U ravni svojih nogu...pomislim da je to zbog naocara za sunce...skinem ih i vidim isto! Brze bolje sam je slikala!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 21:21 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 21:22 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Jun 2015, 21:28 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.