Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:08

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 12:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Najbolje skijalište u regionu, a možda i šire :banana-skier:

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 13:00 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Dakle, na zahtev mnogobrojnih gledalaca evo malo fotki sa Kopa.
Domaći forumi koji se bave putovanjima su 99% okrenuti letu, moru, banjama i city turama, što je sigurno odraz interesovanja naših turista. Zimski turizam je zastupljen tek u tragovima, i to je veeelika šteta.

Pre par godina prijatelj, kojeg sam upoznao na letovanju, u trenucima dokolice u hladu borića na plaži, započne priču o zimovanju. Čovek mi se zakleo da bi u slučaju da mora da se opredeli za letovanje ili zimovanje, uvek izabrao zimovanje, bez razmišljanja. Menjao bi, kaže 3 letovanja za jedno zimovanje.

Zaintrigira ti mene ta njegova tvrdnja i počeh onako stidljivo da ispitujem teren.
Da ne dužim previše. Tokom nekoliko prethodnih zima obiđoh Sloveniju (Kranjska Gora, Bled, Bohinj, Vogel, Rogla), Austriju (Gerlitzen - Filah, Kaprun, Zell am Zee), Italiju - Dolomiti i potpuno se primih na zimu.

Za razliku od letovanja, koje se u mom slučaju svodi uglavnom na kupanjac, ležanje u hladovini, večernju odbojku i šetnju, obilazak nekoliko obližnjih plaža -zimovanje je, bar meni, mnogo sadržajnije. Mnogo sam više aktivan tokom tih sedam dana, i mnogo više mesta obiđem i raznih čuda vidim. Dakle - leto odmor i opuštanje, zima - rekreacija i istraživanje (to je moj recept koji sigurno ne važi za svakoga)

Slušao sam mnogo lepih reči o Kopaoniku od prijatelja i poznanika. S druge strane, iščitah po internetu i mnogo kritika i nezadovoljstva. Reših ove zime da se lično uverim u to šta je istina, i oduševim se ovom planinom i posebno me obuze ponos što je naša.

Da budemo realni, moji utisci su odlični možda najviše zbog toga što sam imao izuzetnu sreću da uletim u neverovatno sunčanu nedelju, pre koje je napadao sneg, tako da je ugođaj bio potpun. Možda bi utisci bili lošiji da su me dočekalai magla, kiša, vetar.

S obzirom na iskustva iz zimovališta koja sam do sada posetio, pod punom moralnom i svakom drugom odgovornošću tvrdim da naš Kop u većini stvari ne zaostaje, a u nekima možda i prednjači. I ono što sam mislio da je nemoguće - Kop je bolji kao skijalište od bilo kojeg u Sloveniji. Zvučni neverovatno ali je tako. U ex YU Slovenija je za nas bila pojam zimskog turizma, ali mislim da smo im očitali lekciju. Da im geografski nisu bliži Austrija i Italija, Slovenci bi sigurno dolazili na Kop u većoj meri. Garantujem. Ovde govorim isključivo o skijanju. Što se tiče drugih sadržaja i prirodnih lepota, tu ne bi ulazio u polemiku.

Kop naravno nema prelepa alpska sela i gradiće i pogled na snežne vrhove Alpa, ali ima odlično isprojektovano turističko naselje na vrhu planine koje predstavlja lepu arhitektonsku i ambijentalnu celinu i odražava specifičnosti našeg podneblja (bravo za arhitekte).
Jeste poslednjih godina gradnja uzela maha i ovde, ali je to još uvek daleko od Zlatiborice (simbioza Zlatibora i Kaluđerice) i uglavnom je skoncentrisana u naseljima dalje od centra planine. A i tu se investitori uglavnom trude da održe isti stil gradnje.

Slika

Panorama koja se pruža sa Kopa, mada različita od alpske, nije ništa manje lepa.

Slika

Kop, za razliku od Alpa, ima brvnare i kafiće u kojima se za mnogo manje para može mnogo bolje jesti nego tamo. Ko želi provod - može da bira između narodne, starogradske, internacionalnog pop-a, večernjih klubova...

Slika

Ko skija - uveriće se da su staze odlično održavane, na nivou alpskih skijališta, a često i bolje.

Slika

O ukupnoj ceni ovog zadovoljstva u odnosu na zimovanje u Alpima ne treba trošiti reči. Ona je bar za trećinu a u nekim slučajevima i za polovinu niža (u zavisnosti koja je alpska destinacija odabrana).

Kop je sigurno nešto najbolje u turističkoj ponudi Srbije i ne čudi veliki broj stranaca iz regiona (Rumuni, Bugari, Makedonci, Crnogorci), ima dosta Rusa a zaluta i po koji Slovenac i Hrvat.

A sada zamerke:
- nigde na Kopu nema poštene razglednice. Sve trafike i radnje imaju 3 motiva koje kao da je radio trogodišnji sestrić direktora turističke organizacije. Sramota!
- Infrastruktura često nije u stanju da isprati toliko novoizgrađenih objekata i toliki broj gostiju (nestanci struje, vode, nedovoljno parking mesta...)

Ko je preživeo ovo pisanije, biva nagrađen sa još malo fotki.
Fotki naravno ima više, ali em su lične em su i personalne :) te ih ne bi iznosio u javnost.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 13:46 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Baš si nam sve lepo ispričao! :bravo: Auuuu, ala si se ti naputovao! :text-bravo:

Mog'o si da nam kažeš i neku reč o stazama. Čula sam da imaju nešto novo, mislim žičaru? Jel si vozio"Duboku"? Ja sam precrkla i naravno, više sam se survala, nego vozila! :haha: Beše mu! :character-oldtimer:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 14:00 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Lepa priča o Kopu, interesantno, nisam znala da je toliko dobar. Šta bi tamo radio neko ko ne skija? Ima li staze za sankanje? Koliko je izvodljiva šetnja po okolini?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 14:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Nisam vozio Duboku, uglavnom sam vozio "plitke" :), odnosno plave staze, jer sam matori početnik.
Imaju dve nove šestosede žičare, puštene ove godine. U pitanju su staze Krčmar i Gvozdac. Žičare imaju haube kao zaštitu od snega i vetra i grejana sedišta, kao i wifi internet. Ovom investicijom Kop koji je do sada važio za idealnu porodičnu destinaciju, otvara perspektive i boljim i zahtevnijim skijašima.

Kao što rekoh, staze su bile odlično pripremljene. Bar ove plave koje sam vozio. Na manjim delovima, prelomnicama, malo ima leda ali ništa strašno. Bolji skijaši kažu da je Gvozdac imao dosta leda i da su posle par spuštanja odustali.

Takođe, ovi iskusniji kažu da nikada nije bila tolika gužva. I mene su plašili tim velikim gužvama, ali ja u praksi nisam to osetio. Na najopterećenijoj žičari - Karaman greben u špicevima se nije čekalo duže od 10-15 minuta. Na samim stazama ima dovoljno mesta i nijednog momenta se nisam osetio skučeno ili ugroženo od velikog broja skijaša. Tome je verovatno doprinela i činjenica da je 90% staza bilo u pogonu s obzirom na dobre vremenske uslove, pa su se skijaši rasporedili. Da je manje staza bilo u radu verovatno bi se gužva više osetila.

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 14:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
milenaidaki je napisao:
Lepa priča o Kopu, interesantno, nisam znala da je toliko dobar. Šta bi tamo radio neko ko ne skija? Ima li staze za sankanje? Koliko je izvodljiva šetnja po okolini?


Iskreno,
ko ne skija mogao bi posle 2-3 dana da se smori.

Uglavnom je sve okrenuto skijanju. Posebne staze za sankanje ne postoje, što je propust.
Ljudi izvode decu na sankanje posle 16,30 kad se staze zatvore za skijaše.

Postoji bob na šinama, sjajna stvar


Postoji i zip line, adrenalinska atrakcija


Moguće je i kao pešak popeti se žičarama na neki od vrhova i uživati u pogledu ili u nekom od restorana na stazi.

U samom centru ima dosta restorana sa živom muzikom uveče, ima kuglana, bazen u Grandu (preskup).

Bilo bi dobro i da ima uređenih pešakih staza za špartanje po planini, to nisam primetio, ali nisam ni zagledao.

Obavezno pogledajte ovaj sjajan snimak Kopaonika iz vazduha, pa će sve biti mnogo jasnije:

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 15:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Blaža je napisao:
milenaidaki je napisao:
Lepa priča o Kopu, interesantno, nisam znala da je toliko dobar. Šta bi tamo radio neko ko ne skija? Ima li staze za sankanje? Koliko je izvodljiva šetnja po okolini?


Iskreno,
1. ko ne skija mogao bi posle 2-3 dana da se smori.

Uglavnom je sve okrenuto skijanju. Posebne staze za sankanje ne postoje, što je propust.
Ljudi izvode decu na sankanje posle 16,30 kad se staze zatvore za skijaše.

2. Postoji bob na šinama, sjajna stvar


3.Postoji i zip line, adrenalinska atrakcija

4. Moguće je i kao pešak popeti se žičarama na neki od vrhova i uživati u pogledu ili u nekom od restorana na stazi.

5. U samom centru ima dosta restorana sa živom muzikom uveče, ima kuglana, bazen u Grandu (preskup).

6.Bilo bi dobro i da ima uređenih pešakih staza za špartanje po planini, to nisam primetio, ali nisam ni zagledao.

Obavezno pogledajte ovaj sjajan snimak Kopaonika iz vazduha, pa će sve biti mnogo jasnije:


1. Dakle može lepo da se provede jedan produžen vikend
2. Ovo valja probati, da li na ovo može da ide bilo ko ili ste primetili da je samo za hrabre?
3. Isuviše adrenalinski za mene...
4. Možeš i bez skija da se popneš žičarom i da se spustiš istom?
5. Živa muzika mi nieće trebati, ali jedno večernje pićence neće škoditi.
6. Bili smo davno na Kopu na kratkom izletu, ali bolje bi ga upoznali kada bi tamo recimo proveli jedan vikend, dao si mi dobru ideju....


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 15:47 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
milenaidaki je napisao:
1. Dakle može lepo da se provede jedan produžen vikend
2. Ovo valja probati, da li na ovo može da ide bilo ko ili ste primetili da je samo za hrabre?
3. Isuviše adrenalinski za mene...
4. Možeš i bez skija da se popneš žičarom i da se spustiš istom?
5. Živa muzika mi nieće trebati, ali jedno večernje pićence neće škoditi.
6. Bili smo davno na Kopu na kratkom izletu, ali bolje bi ga upoznali kada bi tamo recimo proveli jedan vikend, dao si mi dobru ideju....


1. Za produženi vikend idealno
2. Može bilo ko. Deca se voze sama. Bob ima kočnice, pa kad ti se učini da ideš prebrzo - kočiš. Ko zaboravi da koči, bob ima limiter brzine pa koči sam. Ispadanje iz boba i sa šina nemoguće. Lepa vožnja, nimalo opasna.
3. I za mene :smesko-levo-desno:
4. Može, i penjanje i spuštanje. Postoji posebna cena za pešake koji bi da se provozaju žičarom. Moguće platiti samo pojedinačnu vožnju, ne mora celodnevni ili poludnevni ski pas.
5. Kuvano vino?
6. Drago mi je.

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 16:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Moj skromni doprinos Blažinoj priči sa Kopa... u uspravnom polożaju, što je retkost! :haha:

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 16:17 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:40
Postovi: 6131
Pol: Seka
Bravo Blažo! Lepo si baš ovo opisao, ja poznajem dobro Kop, a pošto ove godine neću moći da idem na skijanje oduševljena sam ovom tvojom reportažom!

_________________
Imamo naš forum!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 16:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
dujaspasa je napisao:
Moj skromni doprinos Blažinoj priči sa Kopa... u uspravnom polożaju, što je retkost! :haha:


:haha:

Joj, da vidiš moje fotke...
Mislim da sam bio ubedljivo najsmešniji skijaš na Kopu.
Većina vas sigurno zna onaj vic o tri tipa korisnika javnih toaleta: novinar, surfer i skijaš :smesko-gore-dole:
E pa na većini fotki ja sam "skijaš" :smesko-levo-desno:

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 16:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Tedi je napisao:
Bravo Blažo! Lepo si baš ovo opisao, ja poznajem dobro Kop, a pošto ove godine neću moći da idem na skijanje oduševljena sam ovom tvojom reportažom!


Hvala Tedi.
Tvoj savet za Pajino preslo mi je odlično došao za prvi dan.
Nadam se da ćeš uskoro i ti biti ponovo u prilici da krstariš belim stazama.

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 16:41 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
За Копаоник ме вежу предивне успомене, јер сам од своје 3. до 15. сваке године бар 10 дана проводио на Копу,али искључиво лети. Некад пре мора, некад после, а некад се ишло само на Коп. По мени најлепша наша планина, за оне који воле активан одмор и пешачење сваког дана од 5-20км. Шетња кроз шуму, вргањи на све стране, вода из потока, боровнице на све стране, чист ваздух, Треска, Панчићев врх, Гобеља, Метође, гејзир, Караман, Маркове стене... Сваког дана друга локација. Нисам неки љубитељ скијања, тако да сам Копаоник зими доживео само 2 пута по 2 дана. Зими или лети, по мени дефинитивно наша најлепша планина.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 16:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Slažem se sa Lunaticom.
I ja sam počeo ozbiljno da razmišljam da odvojim par dana leti za Kop.
Prošle godine su imali odlične popuste. 7 dana apartman u Jat-u bio je 100 eura.
Idealno za šetnje, svež vazduh i odmorrrr.

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kopaonik
PostPoslato: Utorak, 20 Januar 2015, 18:50 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Blazo, hvala na ovom izvestaju! :ljubac: :bravo:

Nisam bas ljubitelj Kopaonika, ali ga, kao i sve sto je "nase"- volim! :D

Mozda je razlog taj sto nisam skijas, mozda to sto volim i neke druge stvari na zimovanju i planini...ali, na Kopu sam bila jedne zime sa decom i prijateljicom, koja je vodila dete...."zalutale" smo medju skijase, zato sto je aranzman bio "dzaba"...bile smo u "JAT"-ovim apartmanima...imale smo troje dece, 10 torbi i kofera i dvoje sanki.... :smesko-levo-desno: ....boravile smo nedelju dana...od toga, par dana je bilo suncano bez snega, par dana je bilo normalno snezno...i par dana- opasna mecava! :D To znaci da 2 dana pred povratak bilo je pitanje da li cemo moci da se vratimo kuci...gledano iz zatvorenog prostora, napolju se videlo-NISTA! Tako je vejalo! Dobile smo obavestenje da, ako nastavi da veje, ostajemo tamo o njihovom trosku! :op: Nasa deca nisu isla u skolu i bilo nas je bas briga- mogli smo i da ostanemo jos! :smesko-gore-dole: Nama nije bilo dosadno, mada nismo imali ne-znam-kakve zabave...deca su se divno igrala (nekoliko torbi je bilo samo sa igrackama i slikovnicama), a nas dve smo "ubijale "remi")....igrale smo "do povracanja"! :lol: Same smo kuvale (ponele namirnice od kuce), danju setale sa decom po tom "centru" koji Blaza pominje...uvece, kad se skijasi sklone, mi sa decom na najblazu stazu...i- udri sankanje! Slika....posle sankanja, decu dovedemo u centar, pa se spustaju duuuugo niz tobogane od leda! :D

Secam se da je sve bilo preskupo (1992., ako se dobro secam)...nismo izlazile, nismo sedele po kaficima, nismo imale "androide", ali smo uzivale i mi i deca!
Jos nesto: ne patim od "bolesti putovanja" (kinetoze?), nije mi muka "u krivinama", ali su mi serpentine, od podnozja ka vrhu (isle smo busom), bas pricinile muku!

Mozda nekome ovo pomogne! Kad budem skenirala slike, stavicu neku! (ako nece nikom smetati!) Blazo, meni bi prijalo jos slika....moze i vase "private"! ;)

Nadam se da sam pomogla Mileni i da je nasla odgovor na neka pitanja! :ljubac: Milena, ako vam bude trebao instruktor skijanja, nasa drugarica radi tamo kao instruktor! :D

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.