Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 20:27

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Zlatibor
PostPoslato: Subota, 18 Oktobar 2014, 12:03 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dok su mi utisci još uvek sveži da prikažem svoj doživljaj Zlatibora. Kako sam na Zlatiboru proveo samo jedan vikend ovaj prikaz nikako nije potpun, ali sam mislio da zaslužuje posebnu temu.
Planina i vazdušna banja Zlatibor, sa najdužom turističkom tradicijom, nalazi se u Zapadnoj Srbiji, 230 km jugo-zapadno od Beograda. Prosečna nadmorska visina je 1000 m. Čudotvorna klima Zlatibora je povoljna i za lečenje bronhijalne astme i drugih alergijskih oboljenja, štitaste žlezde, bolesti srca i anemije. Ovako povoljna klima, idealna je za pripremu sportista, boravak dece i starijih osoba i poboljšanje opštefizičkog stanja čoveka. Najviši vrhovi su Tornik (1496 m.nv) i Čigota (1422 m.nv). U neposrednoj blizini i na samom Zlatiboru, nalaze se brojni kulturno-istorijski spomenici i atrakcije.
Do Zlatibora sam stigao iz Jagodine (preko Kragujevca, Knića, Mrčajevaca do Čačka gde je i ukrštanje sa Ibarskom), ukupno oko 190 km i zaista se vozi kroz prelepe predele Srbije. Kao što sam pisao i u kafiću vratio sam se autobusom za Beograd i putovanje od 5,5 sati za 230 km je najveća mrlja vikenda.
Opšti utisak je da Zlatibor zaslužuje sve epitete kojim ga opisuju, nivo turističke ponude je visok, veoma je čisto i uređeno, ali sam se vratio sa utiskom da se u tom razvoju nije vodilo računa o usklađenosti sa prirodom i često mi nije delovalo na planinski centar, već na vašar u bilo kojoj varošici u Srbiji. Ipak ako se pomerite iz poteza pijace, autobuske stanice, kafića oko jezera uživanje u prirodi je zagarantovano.
Jedna od omiljenih pešačkih staza je staza do spomenika. Od centra Čigota do spomenika ima 1,5 km (što znači da je iz centra oko 2 km). Na letku koji sam pokupio u turističkoj organizaciji piše da je staza zbog uspona prepočljiva "aktivnim sportistima i uvežbanim rekreativcima". Uspon postoji, ali mislim da nije baš takav da svako može da se popne do platoa, usput ima klupa da se odmorite, a viđao sam i porodice sa kolicima. Staza je popločana, trava okolo pokošena, osvetljeno je, nemam nikakvu primedbu.

Slika

Slika

Uz put se pružaju lepi predeli i pejzaži.

Slika

Slika

Spomenik u obliku obeliska streljanim partizanima 1941 nalazi se na platou na kraju staze.

Slika

Sa platoa je takođe prelep pogled, a direktno ispod spomenika nalazi se zaseok Gajevi, a nekoliko mi je prijatelja preporučivalo da tamo odem na kačamak za doručak, nažalost nije bilo dovoljno vremena

Slika

Slika

U povratku sam prošao kroz kompleks Kraljevi konaci i zaista je sve lepo uređeno, sa puno detalja

Slika

Slika

Centrom Zlatibora dominira veštačko jezero, dugačko 150 m i široko 50 m, koje se puni iz potoka Obudojevica. Oko jezera se nalaze brojni kafići, moguće je iznajmiti pedaline, ima puno klupa i cveća.

Slika

Slika

Slika

Kraljeva česma podignuta prilikom dolaska Kralja Aleksandra Obrenovića

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Subota, 18 Oktobar 2014, 12:21 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Drugi dan iskorišten je za odlazak do Mećavnika i Mokre Gore. Etno selo Drvengrad sagradio je Emir Kusturica, delom tokom snimanja filma Život je čudo, a veći deo je kasnije dograđen. Ideja je bila da se prikažu tradicionalne kuće tog kraja. Ulaznica košta 250 rsd. Moguće je iznajmiti i neku od kućica za prenoćište, postoji kafić, poslastičarnica, knjižara, bioskop, bazen, ali ne znam detalje oko njihovog korišćenja. U jednom delu postoje tezge sa suvenirima i tu sam se razočarao jer su oni toliko industrijski (namenjeni da se deci koju dovedu na ekskurziju uzmu pare), bez imalo kreativnosti napravljeni. Uglavnom nosim pozitivne utiske, ok izlet da provedete par sati.

Pogled iz Drvengrada

Slika

Sve je veoma čisto i obeleženo

Slika

Slika

Slika

Slika

Centralni trg sa crkvom posvećenoj sv.Savi

Slika

Slika

Kafić, igralište

Slika

Slika

Iako poštujem filmski angašman Kusturice, malo mi je čudno njegovo shvatanje savremenih događanja, pa se šetate ulicama Brus Lija ili Novaka Đokovića

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Subota, 18 Oktobar 2014, 12:35 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ono što me je prijatno iznenadilo na Zlatiboru je primetan pomak u turističkom angažmanu. Smeštaj sam rezervisao preko interneta, bez ikakve preporuke. Možda sam imao i samo sreće, ali je odgovor stigao u roku od nekoliko minuta, dobijen je kontakt vlasnika, dočekani smo u dogovoreno vreme, sve je relativno novo i čisto, u dvorištu ima malo igralište za decu, bežični internet sa dobrim signalom, kako na dan našeg odlaska nije bilo novih gostiju rečeno nam je da možemo da ostanemo koliko dugo želimo i da ključ ostavimo ispod brisača. Kada uporedim koliko plaćamo studio u Grčkoj i kako su oni opremljeni plus za Zlatibor.

Slično je bilo u restoranu, pripremili su obrok bez određenih namirnica, možda jer nije sezona i gužva, a možda i zaista napredujemo.

Slika

Slika

Slika

Ako ima lekara među forumašima nemoj da mi pričaju o holesterolima, komplet lepinja je neophodna da bi se razumeo odlazak u ovaj deo Srbije.

Slika

Evo jednog primera gradnje na Zlatiboru, među društvom je bilo "oštre rasprave" da li je ovo lepo ili ne i da li pripada mestu na kome se nalazi.

Slika

Sada očekujem vas, ja sam za neki sledeći vikend planirao i Sirogojno, Stopića pećinu, vodopad Gostilj, manastir Uvac, vožnju Šarganskom osmicom...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Subota, 18 Oktobar 2014, 23:19 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Od tebe smo navikli na odlično! :bravo:
Sigurna sam da će se i ostali uskoro pridružiti.

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Nedelja, 19 Oktobar 2014, 10:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
:bravo: :bravo: :bravo: Браво браво ВлаМар.

Ја сам летос провео викенд на Златибору и то је била моја прва посета овој планини.Искрен да будем,ја и не носим неке прелепе утиске.Леп је Златибор,али ми некако није легао.Можда је то зато што сам га упоређивао са Копаоником,на ком сам лети био 12 пута по 7 дана и који је препун стаза за шетњу,праве дивљине,пун извора,некако ми је много лепши за одмор.Искрено био сам само 2 дана,док сам на Копу,као што рекох,увек остајао по 7,некад и по 10 дана,али искрено Златибор ми се и није свидео.Сем оног врха код споменика,одакле је стварно поглед фантастичан.

Мећавник ми се свидео,али је место на које се иде да се проведе сат-два,евентуално мало више,ако се седне на ручак.Али поглед који се пружа са Мећавника је заиста прелеп.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Utorak, 16 Jun 2015, 19:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ski centar „Tornik" nalazi se na nadmorskoj visini od 1.110 - 1.490m, 9 km od turističkog centra Zlatibor.
Na Torniku se nalazi i posebna vrsta instalacije tzv. „tjubing“, koja, kao i sama žičara, može da se koristi i u letnjem i u zimskom periodu godine i pruža neizmerno zadovoljstvo i uzbuđenje svima koji odluče da je isprobaju. Nedavno je dodat i bob na šinama za zabavu u letnjim mesecima. Ski centar je opremljen i dečijim igralištem i karuselom. Poseduje parking.
Pročitavši ovakvu najavu odlučio sam da prilikom ove posete Zlatiboru posetim i Tornik. Na moje veliko iznenađenje i razočarenje svi sadržaji rade do 16:30, možda je u jeku letnje sezone nešto drugačije, nije bilo nikoga da pitamo.

Slika

Slika

Zato sam se uputio nazad uživajući u prelepim predelima.

Slika

U prethodnim posetama Zlatiboru nisam išao da Ribničkog jezera, 8 kilometara od Zlatibora. 1971. godine, na Crnom Rzavu je podignuta brana, pa je nastalo veštačko jezero za snabdevanje Kraljevih Voda i Čajetine vodom za piċe. U njemu je kupanje zvanično zabranjeno, mada sam sreo turiste koji se rashlađuju u kristalno čistoj vodi jezera.

Slika

Nisam naišao na sadržaje, tipa restorana i kafića, oko jezera, a kako je vreme pretilo da se značajno pogorša vratio sam na Zlatibor. Za mene je jezero novootkriveni biser na ovoj planini i u sledećoj poseti ću ga detaljnije obići.

Slika

Dobro poznati centar Zlatibora i kompleks Kraljevi konaci na najlepšem mestu.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Utorak, 16 Jun 2015, 19:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Sirogojno je selo koje se nalazi na oko 25 km od centra Zlatibora. Put do njega nije na svim mestima idealan, ali vožnja ne bi trebalo da predstavlja problem.
Slika

Staro selo je muzej na otvorenom u kome se prikazuje arhitektura, unutrašnje uređenje zgrada, način privređivanja i organizacija života u ovom delu Srbije. Prostire se na površini od oo 5ha i ima oko 50 objekata koji su dislocirani i preneti na ovo lokaciju. Stalnu postavku čine dve Zlatiborske okućnice, sa stambenim i privrednim objektima, iz druge polovine 19. i početka 20. veka. Podeljeni su stambeni, privredni i čobanski objekti.

Ulaznica košta 150din, a u okviru kompleksa se nalazi i suvernirnica, restoran, galerija, veoma čisti toaleti. Sve je jako uredno, u kućama postoje domaćice koje će vam ispričati malo onačinu života i organizaciji kuće. Meni se jako dopalo, nije pretenciozno kao Drvengrad.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Na koga li sam pomislio :think:

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Utorak, 16 Jun 2015, 19:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Na samo 20 kilometara od turističkog centra Zlatibora nalazi se vodopad Gostilje, pravi dragulj prirode. Prema predanju naroda iz ovog kraja, selo je dobilo ime po izrazitoj gostoljubivosti kojom su svakoga dočekivali.
Gostilje je tipično zlatiborsko selo i nalazi se na nadmorskoj visini od 1.000 metara. Poznato je po izvoru čiste planinske vode na kome se puni i poznata ’’Zlatibor voda’’. Ipak, najpoznati je je po vodopadu koji je jedan od najvećih u Srbiji. Vodopad se nalazi na toku reke Katušnice i visok je oko 20 metara! U daljem toku reke, postoji još čitav niz manjih vodopada. Možete videti i stare vodenice potočare, pojesti potočnu pastrmku ili jednostavno sedeti i uživati u šumu vode.
Ulaznica košta 100din, postoji parking na oko 250m od vodopada. U samoj okolini vodopada postoji restoran/kafić u kojem se možete osvežiti. Na oko 600m od vodopada nalazi se veoma lep restoran Gostiljska vrela sa odličnom pastrmkom (porcija 2 pastrmke 800din na primer).

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Utorak, 16 Jun 2015, 20:12 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
VlaMar je napisao:
Evo jednog primera gradnje na Zlatiboru, među društvom je bilo "oštre rasprave" da li je ovo lepo ili ne i da li pripada mestu na kome se nalazi.

Slika


Kako obično biva u životu, ovog puta našao sam se baš u ovom hotelu "Mona" sa 4*. Ako je neko imao strpljenja da čita moju jadikovku o poslu u kafiću sada moram da mu priznam da mi je upravo poslovna saradnja omogućila da po nekoliko puta nižoj ceni od regularne uplatim vikend program "predah" koji je uključuje 2 polupansiona, kasno odjavljivanje u nedelju, besplatno korišćenje spa centra (bazen, sauna, teretana) kao i neke masaže, pilinge i sl.
O ljubaznosti osoblja, hrani i opštoj čistoći imam samo reči hvale. Da li to vredi regularne cene (5500 din po osobi po danu) ja ne umem da procenim. U hotelu je bilo dosta sredovečnih stranaca i puno porodica sa malom decom. Oko bazena postoji 50-ak ležaljki i preko dana ima gužve, ali već oko 20h ostaje malo korisnika. U okviru spa postoji i dečija igraonica.
Tek nekoliko slika sobe i jedna bazena.

Slika

Slika

Slika

Prijateljima kojima je smeštaj u hotelu bio skup preporučili smo apartmane Iva u kojima sam boravio prethodni put. Ovog puta vlasnici su nam ponudili drugi, po meni još lepši, apartman u kojem može da boravi (spava) do 5 osoba. Cena najma je 20 eura / noć. Vlasnici su nas sačekali, pokazali gde šta stoji (a apartman je potpuno opremljen, tolika razlika u odnosu na apartmane u Grčkoj na primer) i rekli nam da ključ na kraju boravka ostavimo ispod brisača.

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Utorak, 16 Jun 2015, 23:58 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
VlaMar, kao prvo, hvala na svim ovim opisima i slikama! :ljubac: :bravo:

Kao drugo, slazem se sa svim tvojim konstatacijama...Gostilje i Sirogojno (jos) nisam obisla....ostalo je sve kako kazes! "Mona" se i nama dopala, a drugarica vam je "prespartala" onaj bazen- neznani broj puta! :smesko-levo-desno:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Sreda, 13 Januar 2016, 23:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Slike nisu baš friške, nastale su u novembru kada je pao prvi sneg. Možda je planina još lepša ovakva.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Četvrtak, 14 Januar 2016, 23:21 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Na koga li sam pomislio :think:

Slika

:ljubac: :smesko-gore-dole: :op-op:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Subota, 16 Januar 2016, 12:01 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Friske ili ne, odlicne su!

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Petak, 04 Mart 2016, 10:43 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
VlaMar je pokazao kako gostiljski vodopad izgleda leti kada je bujna vegetacija.

Evo kako to izgleda u januaru/februaru kada na Zlatiboru nema snega


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Zlatibor
PostPoslato: Petak, 04 Mart 2016, 13:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
A u aprilu očekujte nove slike iz Sirogojna i okoline! :op-op:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.