Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Utorak, 19 Mart 2024, 07:50

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Vrdnik
PostPoslato: Utorak, 04 Avgust 2020, 14:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Vrdnik

Slika

Vozeći se od Beograda do Vrdnika prošli smo kroz gradiće i sela u kojima su kuće kao da su sad okrečene, sa lepim ogradama, negovanim baštama prepunih cveća i pokošenih travnjaka. Izmedju tih mesta su njive sa zlatnim žitom, visokim zelenim kukuruzom i povrtnjacima koji se guraju izmedju njih. Bogatstvo koje dolazi isključivo od vrednih ruku.
Odlučili smo se da ostanemo u Vrdniku.
Gradić je smešten na obroncima Fruške Gore u maloj dolini i tako ogradjen šumama odaje "ušuškan" utisak i mir.

Na jednom brdašcetu iznad mesta je značajan istorijski spomenik Vrdnička kula, koju je izgradio rimski car Probus još 283 godine n.e.
Prvo je tu sagradjena tvrdjava, pa niže dole manastir. Sve dok nije otkriveno nalazište mrkog uglja nije se ni formiralo veće naselje.

Osnivač manastira Vrdnik (koji se zove i Mala Ravanica) je (neki kažu) knez Lazar gde su bile i sahranjene mjegove mošti. U manastirskoj crkvi čuvane su do 2. svetskog rata velike dragocenosti: originalna odeća kneza Lazara, pokrov od crvene svile za lice kneza Lazara koji je vezla monahinja Jefimija i drugi vredni predmeti ukrašeni zlatom i srebrom. Sada je u Vrdniku ostao jedan deo Lazarevih moštiju, koji je izložen u staklenoj posudi u manastirskoj crkvi i komad Lazareve odeće.

Rudnik je prvo pripadao manastiru, zatim ga je kupio grof Pejačević iz Rume, koji ga je otkupio od monaha. Taj ugalj je koristila jedna od najjačih termoelektrana na području današnje Vojvodine.

Rudnik se eksploatisao sve do trenutka dok nije termalna voda ušla u njega. I pre toga su rudari uz rečice termalne vode iskopali bazene i tu se kupali, jer su otkrili da im pomažu u smirivanju bolova posle teškog rada u rudniku.

Za Vrdnik su posebno značajne termomineralne vode, odnosno izvori kisele i termalne vode. Na puno mesta u Vrdniku su iskopani dotoci termalne vode i napravljeni bazeni. Na primer samo u jednom hotelu ih ima sedam!
Temperatura vode je 32,8 °C i uspešno se primenjuje kod lečenja reumatizma, za postoperativnu rehabilitaciju... Sada je to prava banja.

I sve ovo što sam vam opisala nalazi se na šumovitim obroncima "Nacionalnog parka Fruška Gora".

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Utorak, 04 Avgust 2020, 15:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Apartmani "Čarolija"

Neplanirano smo otišli u Vrdnik.
Naši prijatelji iz Novog Sada i mi trebali smo uveliko da budemo na Djerbi u Tunisu, koju smo morali da otkažemo zbog pandemije.
Imali smo sreću što smo u Vrdniku uspeli da nadjemo slobodne apartmane. Pokušala sam na desetak mesta i svuda je sve bilo izdato do septembra. Jedna gospodja mi je dala broj telefona u njenom komšiluku i rekla da možda oni imaju mesta jer su tek dovršili adaptaciju. I stvarno, imali smo sreću! Rezervisali smo dva apartmana za 7 noći za kraj juna.
Ljubazni domaćin je došao kolima po nas u Zemun i prevezao do Vrdnika i na kraju vratio. To svakako nismo očekivali.
Dočekali su nas uz razna pića, kafu i prijatan razgovor. Uz topao doček i ljubazne domaćine potpuno smo zaboravili da pljušti kiša.
Ispričali su nam da su skoro kupili tu kuću i rešili kompletno da je renoviraju. Nisu još sve završili (ostala su još dva apartmana da se opreme i još poneke popravke), ali su sredili tri dvokrevetna apartmana u prizemlju i dva trokrevetna na spratu.

U jedan apartman smo ulazili iz zajedničkog prostora.

Slika

U relativno maloj sobi su dva udobna kreveta...

Slika

Orman sa policama i vešalicama...

Slika

Moderan tw... i prostirke koje nismo koristili...

Slika

Frižider koji je odlično hladio i rešo. Imate dovoljno utičnica za punjače svuda po sobi.
Komplet tanjira čaša, šolja, escajga, šerpica, džezva... je u ormariću ispod sudopere.

Slika

Hiron je prvo izvadio vino da stavi da se hladi. :romance-heartbeating:

Slika

U kupatilu imate toplu vodu kad god hoćete i čiste peškire. Toalet papir, tečni i obični sapun.

Slika

Slika

Unutra je kompletno nov nameštaj, bela tehnika, posudje, dušeci, pokrivači, posteljina, peškiri, sanitarije... Sve miriši na čisto! Tako je u svim apartmanima.

Drugi apartman je imao izlaz na veliku zasenčenu terasu.

Slika

Slika

Slika

Terasa je za nas bila pun pogodak! Uživali smo!

Slika


U sobu se ili ulazi iz zajedničkog prostora ili sa terase.

Slika

Pogled sa naše terase prema ulici.

Slika

U prizemlju u sredini kuće se nalazi velika zajednička kuhinja, iako je svaki apartman ima, kao i mesto za ručavanje i odmor.

Slika

Mi smo uglavnom tu i spremali hranu, a jeli smo za stolom na terasi. Često su i ostali gosti dolazili tu da ručavaju. Nikad nije bilo gužve. Sve od posudja što potrebno za pripremu i serviranje hrane imate u kuhinji. Kompletno je sve novo i visokog kvaliteta.

Slika

Slika

Domaćini su nam rekli da sve što nam zatreba tražimo, a ako primetimo nedostatke da im ih kažemo.

Na spratu svaki apartman ima zasebno stepenište.

Slika

Slika

I lepe terase...

Slika

Kuća "Apartmani-sobe Čarolija" nalazi se na maloj uzbrdici na manje od 200 metara od banje "Termal" i otvorenih i zatvorenog bazena sa vodom temperature 30-32°C. Trenutno je radio samo zatvoren bazen. Ulaz je bio 500 din po osobi, a ležaljke još 300 din.
Tišina i čist vazduh je jedan od razloga zašto ovde treba doći.

Pogled na kuću sa ulaza na parking. Kuća je malo uvučena i nalazi se levo na slici.

Slika

A sa istog mesta slikala sam uzbrdo ulicu...

Slika

I nizbrdo prema bazenima...

Slika

Kao što vidite, još uvek nije dovršen prilaz kući, ali ubrzo će i to doći na red.

Ovaj apartman će biti najlepši. On se još nije opremio nameštajem.

Slika

Kao što vidite cela kuća je okružena divno negovanim cvećem, uglavnom crvene boje.

Sve u svemu, bilo je ovo 7 dana pravog odmora na čistom vazduhu.

Prijatnom utisku znatno su doprineli veoma i iskreno ljubazni domaćini.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Utorak, 04 Avgust 2020, 19:39 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Šetnja po Vrdniku

Često smo šetali po tom simpatičnom malom mestu. Ako ne zbog kondicije, onda zbog klope.
Mali park na raskršću i trgu oko koga se vrte značajni dogadjaji na ulazu ima tablu...

Slika

Tog vikenda je bio Vidovdanski sabor, jer je Vidovdan seoska slava.
U parku je i igralište za decu.

Slika

Malo dalje je Dom zdravlja.

Slika

Ako vam u Domu zdravlja ne pomognu tu je "Putin"!

Slika

Naići ćete na puno interesantnih detalja kao na primer ovi stubovi od "imenovane" cigle...

Slika

Dvorište ove vinarije...

Slika

Slika

Ili možda ovako nešto.

Slika

Postoji i veliko dečje igralušte.

Slika

Glavni banjski kompleks je u hotelu "Termal" pored kog je zgrada koja je donacija Japana.

Slika

Eee, kad neko može da nam donira, onda ćemo mi ovako. Dva ogromna bazena ne rade iako u celom mestu nema slobodnih soba, sve su popunili turisti. Sada je kraj juna meseca i napolju vrućina.

Slika

Radi samo unutrašnji bazen. Ulaz je 500 din.
Samo da vas podsetim, to su bazeni sa vodom od 32°C. U Sloveniji sam se kupala napolju dok je sneg padao!

Išli smo i u stari deo Vrdnika gde je bio rudnik. Usput su (kao i u celom mestu) lepo sredjene kuće i dvorišta. U neke se ulazi preko mostića ispod koji je potočić te mineralne vode.

Slika

Svaki delić je zasadjen cvećem, pa makar bio i ovakav.

Slika

Dok smo se malo odmarali ispod ogramnog drveta i gledali kako je neko zasadio cveće u jedan veliki panj...

Slika

Hiron je nadrljo sličicu za našu gazdaricu.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Utorak, 04 Avgust 2020, 22:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Manastir Mala Ravanica

O gradnji manastira kruže mnoge priče i najverovatnije je najtačnija ova koja se nalazi na tabli na samom ulazu.

Slika

Tu je i "glavna monahinja" za održavanje reda i čistoće ispred manastira.

Slika

Tabla sa informacijama o najvažnijim objektima koje treba videti u Vrdniku.

Slika

Konak sa leve strane u dvorištu ima niz košnica sa pčelama.

Slika

Pravo, na maloj uzbrdici je ulaz u dvorište manastira u kom se pored ostalog nalazi crkva (koja je trenutno u rekonstrukciji).
Baš u tom trenutku je kroz kapiju, u automobilu, prošao Episkop sremski, gospodin Vasilije.

Slika

U dvorištu ženskog manastira je sve "pod konac".

Slika

Slika

Kuvar je raspalio vatru i u kotliću (više kao velikom kotlu) kuvao riblju čorbu za radnike koji su radili u crkvi.

Hiron nam je u hladu velikog drveta lipe recitovao pesmu Milana Rakića "Jefimija".

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2020, 13:47 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Etno selo Vrdnička kula

Moja prijateljica i ja smo imale pametnija posla, a njih dvojica su otišli da vide kulu.
Da se ovakvo arheološko nalazište, koje datira još od Rimljana, nalazi negde u "belom svetu" bilo bi posećivano mnogo više nego što je to ovde slučaj.
Njih dvojica su se lepo napešačili i kažu da je broj stepenica bio neograničen. Put je vodio kroz lepu staru šumu.

Slika

Taman su došli do kule kad stepenica ima još...

Slika

pa onda penjanje na vr' kule...

Slika

pa nazad.

Isplatilo se jer je kula vrlo interesantna, a pogled na Vrdnik i obronke Fruške Gore božanstven.

Slika

Oko kule je bilo dosta ljudi, čak i sa malom decom. Tu su zatekli ekipu "Žikine šarenice" koja je iz Vrdnika pravila emisiju za Vidovdan. Kasnije smo ih videli i u selu.
Na putu kroz šumu bio je teren za "pentranje" po drveću koje se organizuje preko hotela u sklopu rekreativnih aktivnosti.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2020, 18:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
U "Etno selu Vrdnička kula" možete odsesti u bungalovima...

Slika

Ili u hotelu "Fruške Terme"...

Slika

Slika

U ovom restoranu je bila odlična hrana...

Slika

U okviru kompleksa etno sela je i mala crkvica.

Slika

Parking prostor je velik.

Razlog našeg dolaska u Vrdnik na odmor je kupanje u bazenima sa lekovitom toplom vodom. Maksimalno smo koristili toplo i sunčano vreme i kupali se skoro svakog dana.
Ulaznice radnim danom su 1.200 dinara, a vikendom ( mislim i petkom) su duplo skuplje. Deca plaćaju nešto manje.

Slika

Na ulazu u deo sa bazenima u okviru hotela je recepcija gde se kupuje ulaznica i dobija narukvica. Pomoću te narukvice otvarate i zatvarate svoj ormarić i plaćate hranu i piće i usluge spa centra. Ležaljke se ne plaćaju. Na raspolaganju su vam 5 termalnih bazena (gosti hotela imaju još dva više).

Svlačionica ima puno.

Slika

A boksova za stvari još više.

Slika

Fenovi...

Slika

Ovo na slikama je samo deo. Kao što vidite čistoća je zaista na zavidnom nivou.
Tu su i nekoliko kupatila i toaleta.
Postoji i mali bar. Plaćate tako što pristinete narukvicu na ekran terminala.

I konačno smo došli do unutrašnjih bazena. Tu su neka "reka" tj voda juri u krug i vi sa njom, zatim nadzemni slapovi i podvodni mlazovi vode.

Slika

Kroz ovaj otvor iz dela u kom se nalazi bazen u zatvorenom, kroz plastične trake izlazite u otvorene bazene.

Slika

Ovde izlazite...

Slika

Na ovom nivou ih ima dva a na spratu su ostali bazeni.

Slika

Manji bazen je sa slapovima i podvodnom masažom. Ne možete dugo da izdržite ni jedno ni drugo. Voda je 32°C.

Slika

Iz jednog u drugi bazen ulazite stepenicama.

Slika

Oba bazena su dubine 1,36 m.

Naš prijatelj i Hiron su uživali da ih slapovi lupaju po ledjima i ramenima.

Slika

Nas dve smo bile miroljubivije...

Slika

U ovom bućkavom delu imate i klupicu pod vodom.

Videli smo da se na još nižem delu pravi veliki tobogan. Znači, biće još bazena i zabave.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2020, 22:08 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
I tako je brzo prošlo tih nedelju dana. Nismo očekivali mnogo pa nismo bili razočarani.
U toku našeg boravka otišli smo na izlet na Boračko jezero i na Frušku goru. O tome ću vam odvojeno pisati.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Četvrtak, 06 Avgust 2020, 09:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Zaboravila sam da pomenem troškove.
Cena noćenja je bila 1.100 dinara po osobi.
Doručak smo samo spremali, a neki put i večeru. U radnji i na pijaci su iste cene kao kod nas.
Prosečan ručak ili večera u restoranu je bila oko 600-800 dinara po osobi. Uglavnom smo jeli mešani roštilj ili šarana, pastrmku... pomfrit, salatu, domaći hleb.
Ulaz u bazene u hotelu "Fruške Terme" je bio 1.200 po osobi na dan. U "Termalu" bi bio 500 din, ali otvoreni bazeni nisu tada radili. Sada rade.
Insistirali smo da gazdi platimo za benzin i dali 2.000 din.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Četvrtak, 06 Avgust 2020, 09:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15598
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:bravo: Još jedna domaća destinacija opisana u tančine!

To sam baš htela da te pitam za bazen - da li ima tih zezalica za hidromasažu, i drago mi je da ima :D
Voda 32* nije mnogo vruća, za leto je i bolje da nije

Ima li uz bazene i nekih kafića, nekih grickalica, klope...?
Tj, da li bi se moglo doći ujutro i ostati tu na bazenima celi dan, ručati normalno, i imati naokolo mogućnost za kupiti kaficu, vodu, slaniše/slatkiše...?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Četvrtak, 06 Avgust 2020, 10:28 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Jack, da, ima uz zatvoren bazen kafić. Možeš kupiti kafu, piće, vodu, grickalice. Pošto je to hotel sigurno ima i hrane, ali je skupo. Možda može da se izadje i ruča u obližnjem restoranu, pa vrati nazad, ne znam. Mi smo išli na večeru posle kupanja.
Mnogo je bolje da nešto sitno kupite u selu ili ponesete od kuće. Inače, hrana ne sme da se unosi.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Četvrtak, 06 Avgust 2020, 12:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17764
Pol: Seka
Jako lepo i hvala bogu da i mi imamo takve bazene, u okviru banja, kao Slovenci i Mađari, mada pretpostavljam na nešto nižem nivou.... Nadam se da će toga biti još. Ako sam mogla da shvatim, spoljni bazeni u okviru Rehabilitacionog centra ne rade, ali u hotelu Terme rade, ali je ulaz duplo skuplji. Šteta je za one bazene što ne rade, da lepo srede i naplate i više ako treba i svi da budu srećni. Meni se čini da nema ni gužve! :think:

Eto Jack, ne moraš da šipčiš čak u Mađarsku, imaš tu blizu nešto za dušu i telo. :clap:

Hvala Dujo, stvarno nisam znala da je tamo sasvim lepo otići na banjanje, a ima i lepih smeštaja.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Četvrtak, 06 Avgust 2020, 13:22 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19519
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dujo, hvala na ovom lepom prikazu mesta koje mi je duboko u srcu! :ljubac: :romance-grouphug:

Dosta toga se promenilo od moje poslednje posete, sve je dobilo "visi nivo", a prikazani spa-delovi jako podsecaju na lepo uredjene madjarske banje. Dobra ideja za neki buduci izlet! :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Četvrtak, 06 Avgust 2020, 23:57 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Ali cene hotelskog smeštaja su qq majko http://www.booking.com/Share-Ry5kaG3

Ima jeftinija varijanta, od ove šokantne sa Bukinga, ali i to je 50e po osobi dnevno. Doplata za večeru 15e. I tako...

Svakako, putopis je super!

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Vrdnik
PostPoslato: Subota, 08 Avgust 2020, 20:21 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2676
Lokacija: NS
Pol: Seka
Dujo, drago mi je da ste se lepo proveli! Fruške terme su nove i lepo sada izgledaju. Zanima me da li će ostati tako čiste i uredne i dogodine.

Bili smo u Vrdniku više puta. Kompleks Vrdnička kula je čist fenseraj a većinom su i gosti takvi. Priroda u okolini je lepa!

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.