Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:45

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 05 Mart 2015, 19:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Сада већ давне 2007. допутовах ноћним бусом из Бања Луке у Београд. Април месец беше. Негде око 4 ујутро нас искрцаше на долазном перону. До следећег превоза је било пуно времена за чекати. Попих чај у кафани на станици, па се упутих ка Теразијама, као и већина оних који долазе у Београд, Балканском улицом. Потом се празним Кнезом запутих ка Калемегдану...

Ево, како сам тог јутра, кроз објектив апарата, доживео Београд...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Poslednji put menjao petronije dana Četvrtak, 05 Mart 2015, 19:55, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 05 Mart 2015, 19:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 05 Mart 2015, 19:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 08 Mart 2015, 11:20 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Petronije, svaka cast za ovo "vidjenje"! :bravo:

Rodjena sam u tom kraju, celo detinjstvo i mladost tu provela, fotkala onoliko....ali, moram da priznam, tvoje fotke su WOW! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 27 Mart 2015, 11:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Prelepo Petronije! :bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 28 Mart 2015, 14:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
pefkari je napisao:
Petronije, svaka cast za ovo "vidjenje"! :bravo:

Rodjena sam u tom kraju, celo detinjstvo i mladost tu provela, fotkala onoliko....ali, moram da priznam, tvoje fotke su WOW! :ljubac:



milenaidaki je napisao:
Prelepo Petronije! :bravo:


:text-thankyoublue: :text-thankyouyellow: Драго нам да вам се свиђа!

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 04 April 2015, 22:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
juce u Nemanjinoj...

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 10:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Сликано јуче, Дунав и Сава

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 05 April 2015, 11:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Fascinantno je kako je uocljivo na uscu koliko je Sava blatnjava a Dunav naspram nje gotovo plav.
To sam video prvi put prosle godine pred leto a posle onih poplava, krstareci brodicom koji je upravo tu pravio "polukruzno" da bi se vratio na mesto polaska.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 April 2015, 08:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Vidi stvarno, koja razlika, Sava je verovatno blatnjava od kiša. Kada smo pre neki dan putovali do Golupca i Đerdapske klisure, nisam primetila da je Dunav tamo plav, više je braon boje, na žalost.

Od 16. - 19. 4. su Dani Beograda, kažu u novinama da će sve manifestacije biti besplatne, a kakve, e to ne znam. Ako budete imali vremena, prošetajte malo kroz Bg. U Holu Skkupštine grada će biti izložen originalni plašt cara Lazara.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 08 Avgust 2015, 09:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Odlična tema i prelepe fotke :bravo:

Sramota je reći, eto, ni ja ga ne fotkam... moj grad.

Evo skromni doprinos, parkić kod Miloševog konaka, najpre potočić...

Slika

pa onda jezero...

Slika

i mladenci kako čekaju u redu da se slikUju na mostiću (popularan park za ovakvo uslikavanje)

Slika

I još jedna s iste lokacije, a drugog godišnjeg doba, prvi mraz u rano jutro, na mostiću preko Topčiderske reke

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Avgust 2015, 13:25 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jack, :bravo: ! Svaka cast na doprinosu i pisanju na brojnim temama! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Avgust 2015, 20:04 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dvorski kompleks Dedinje

Jedan od organizovanih izleta u Beogradu je obilazak kraljevskog kompleksa na Dedinju. Obilasci se organizuju subotom i nedeljom u terminima 10:30 i 13:30, polazak je sa trga Nikole Pašića, obilazak sa transferom traje oko 2,5 sata i košta 450 din. Obilazak je na srpskom jeziku.

Kraljevski dvorski kompleks na Dedinju je dom dinastije Karađorđevića. Dvorski kompleks zauzima površinu od 135 hektara a u okviru njega se nalazi Kraljevski dvor, poznatiji još i kao „Stari dvor“ i „novi“, Beli dvor. U okviru kompleksa se nalazi još niz pomoćnih objekata kao i crkva Svetog Apostola Andreja Prvozvanog holom spojena sa Starim dvorom.

Stari dvor je izgrađen u periodu od 1924 -1929. godine ličnim sredstvima Kralja Aleksandra I kao njegov dom i rezidencija, a potom njegovog sina Kralja Petra II. Danas u Kraljevskom dvoru živi Prestolonaslednik Aleksandar II i njegova porodica.
Palata dvora sagrađena je u srpsko – vizantijskom stilu po projektu arhitekata Živojina Nikolića i akademika Nikolaja Krasnova.

Slika

Slika

Kraljevska kapela Svetog Apostola Andreja Prvozvanog je napravljena po uzoru na Milutinovu Kraljevu crkvu u Studenici i crkvu manastira Andrijaša na Tresci u Makedoniji koju je 1389. sagradio Andrija, sin kralja Vukašina. Unutrašnjost kapele su oslikali ruski slikari.

Slika

Slika

Zgrada Belog dvora sagrađena je po želji kralja Aleksandra I Karađorđevića kao rezidencija za njegove sinove. Građena je u period od od 1934. do 1937. godine po projektu arhitekte Aleksandra Đorđevića. U prizemlju ove klasicističke zgrade nalazi se veliki Svečani hol i niz salona opremljenih u stilu Luja XV i Luja XVI sa venecijanskim lusterima. Tu je i Dvorska biblioteka koja je imala oko 35.000 knjiga i Svečana trpezarija nameštena u stilu čipendejla.

Slika

Okolinu Dvora krase parkovske terase, bazeni, paviljon i koncertna terasa. Pošto se nalazi na vrhu brda ima veličanstven pogled na Topčider, Avalu i Košutnjak. Dvorski park kraljevskog dvora zauzima površinu od 27 hektara, dok je park u blizini Belog dvora manji i zauzima 12 hektara površine. Okolina Dvora je uređena prema idejama pejzažnog arhitekte Eduarda Andrea. Osim Dvorova tu se nalaze i razni pomoćni objekti kao kuhinje, garaže, zgrade Dvorske garde i prijavnice, objekat Maršalata Dvora i dr.

Slika

Slika

Veoma mi je drago što sam obišao dvorski kompleks, sam izlet je zanimljiv i vodič drži pažnju tokom dva sata obilaska. Vrhunac obilaska je svakako "prijem" kod Prestolonaslednika, priznajem da nakon posete malo drugačije gledam na njegov status. Veoma neposredan razgovor i slikanje. Podrumske prostorije u Starom dvoru su veoma zanimljive i intimne, možete na internetu pronaći fotografije.
Dve stvari su me užasnule. Beli dvor je u očajnom stanju, prokišnjava, zidovi su vlažni, neverovatno da u njemu stoje vredna umetnička dela. Fotografisanje unutar dvorova je "zabranjeno", odnosno pravo da fotografiše ima samo "Žika slika". Obišao sam 10-ak dvoraca i ovo mi se prvi put desilo. Ima muzeja ili delova muzeja u kojima je fotografisanje zabranjeno, ali zabranjeno je svima.Fotografija ovde košta 150 din i iz inata sam uzeo sam fotografiju sa kraljevskim parom.

Delovi kompleksa su u očajnom stanju
Slika

Koliko je našu istoriju teško objasniti strancu, možda govori i ova fotografija. U parku kraljevskog kompleksa sahranjena je Titova velika ljubav Davorjanka Paunović.
Slika

Takođe u kapeli Svetog Andreja i danas je vidljiva rupa na Isusovom čelu nastala u pokušaju nekog partizana da se obračuna sa Bogom. Ili u jednom salonu su u postojeću šaru umetnute zvezde petokraku.

Iako ne pripadaju ovom obilasku, dok sam čekao bus
Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Avgust 2015, 22:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Botanička bašta Jevremovac

Osnovana je 1874. odlukom Ministarstva prosvete Kraljevine Srbije, na predlog Josifa Pančića, koji je bio i njen prvi upravnik. Godine 1889. godine kralj Milan Obrenović poklonio je imanje (koje je nasledio od svog dede Jevrema) za Botaničku baštu, ali pod uslovom da se zove "Jevremovac". Na tom mestu i pod tim imenom nalazi se i danas. Prostire se na pet hektara. Nalazi se u samom centru grada između ulica Dalmatinske, Takovske (ulaz je na uglu ove dve ulice), Vojvode Dobrnjca i Bulevara Despota Stefana.
Radno vreme je 09 - 19h, a cena ulaznice 250 din. Na ulazu se može kupiti osveženje (po normalnim cenama), kao i sadnice nekih biljaka (100 din). S obzirom da sam je posetio za vreme vrućina vredelo je svaku paru skloniti se u hlad u samom centru. Možda bi trebalo poraditi malo i na štampanju materijala za individualne posete i obeležavanje biljaka.

U bašti se nalazi više od 250 vrsti drveća, kao i preko 750 vrsti lokalnih, evropskih i egzotičnih biljaka. U parku se nalazi i solidan broj klupi, fontana i par česama ali nigde nema obaveštenja da li je voda za piće. U okviru parka nalazi se i toalet. Postoji čak i besplatan WiFi signal.

Slika

Slika

Pored parka, kompleks uključuje i zgradu staklenika - tropikarijum. Tropikarijum je izgrađen davne 1882. godine i ima površinu od oko 500 m². U njemu je svoj dom dobilo više od 1,000 različitih tropskih, suptropskih i pustinjskih biljaka koje rastu u dva krila povezana centralnom kupolom. Tropikarijum je donešen u delovima iz Drezdena i u to vreme bio je to jedna od najlepših kolekcija u ovom delu Evrope.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U proleće 2004, u delu parka koji gleda na ulicu Vojvode Dobrnjca otvoren je Japanski vrt. Ovo je jedan od najbolje čuvanih i najromantičniji deo cele bašte.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Avgust 2015, 07:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Vlamar :bravo:

I za fotke, i za temu

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.