Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:13

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 03 Jul 2019, 20:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U okviru prostora Lazarevog grada, u zgradi bivše gimnazije podignutoj 1865. godine, nalazi se
Narodni muzej Kruševac

Slika

Umalo da ne odvojimo vreme za njega, nekako rezignirani sopstvenim predrasudama o tome kako „mi ne umemo da čuvamo ono što imamo“. Ne pravite tu grešku!

Kruševački muzej je ozbiljan, dobro organizovan i dobro čuvan muzej, sa lepo organizovanim i obeleženim eksponatima. Obuhvata predmete nađene u tri područja Moravske Srbije: Kruševcu, Stalaću i Kozniku. (I Koznik mi je na nekoj listi, kad budem rešila da krenem u veranje po planinama ;) )

Sadrži arheološku, istorijsku, etnografsku, i još nekoliko zbirki, i organizovan je na dva sprata, gde su hronološki izloženi eksponati od neolita naovamo.

Da, na ovom području ljudi žive u kontinuitetu još od perioda procvata Vinčanske i Starčevačke kulture... Shodno našoj zvaničnoj istoriografiji (od koje je čak i Berlinska škola odustala), ovaj narod je imenovan Ilirima.

Slika

Slika

Neverovatni kalupi za livenje sekira iz perioda 1500 godina p.n.e!
Slika

Iz tog ranog perioda, najvredniji eksponat su zlatne naušnice, neverovatno dobro očuvane. (Replika rađena u srebru može se kupiti u suvenirnici, za 5000din).
Slika

Čini mi se da je ipak težište stavljeno na rimski period, i da su artefakti iz tog doba takođe dobro očuvani. Ističe se kolekcija rimskih novčića, iz najrazličitijih perioda duge vlasti rimskog carstva na ovim prostorima
Slika

Slika

Pa preko srednjeg veka i samog blagorodnog cara Laze...
Slika

Slika

Slika

... do nekih skorašnjijih dana.
Slika

Slika

Jak utisak na mene je ostavila i maketa jednog nesuđenog grandioznog spomenika, kakav jesmo zaslužili, ali ga ipak nismo dobili...

Slika

Slika

Slika

Namerno ću ovde stati sa fotkama, kako bi i ostali drugari mogli da dodaju svoje slike. A verujte da smo fotkali sve vreme, kad uđeš, ne znaš gde pre da gledaš...
Proveli smo unutra mnogo više vremena nego što smo pre ulaska mislili, jednostavno smo bili preplavljeni pozitivnim utiscima...

Ulaznica je svega 150 dinara, a važi i za prvu zgradu gradskog muzeja, Kuću Simića, u koju smo se po izlasku uputili...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Jul 2019, 16:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pomenuću na ovom mestu da sam na listi želja imala i posetu galeriji-legatu Milića od Mačve “Kosovo – prvi prag Srbije”, koja se takođe nalazi odmah pokraj Lazarevog grada (gleda preko parka na crkvu Lazaricu), ali nismo imali na raspolaganju tih dodatnih dva sata koliko bismo se sigurno zadržali tu...

Legat sadrži oko 120 dela ovog slikara, uglavnom ulja na platnu sa motivima srednjevekovne istorije, a najčešće Kosovo, kosovska bitka i njeni učesnici.

Osim slika, u ovoj galeriji se čuva i prvi štafelaj slikara, kao i njegov poznati skiptar, kačket i plašt.

Adresa galerije je Cara Lazara 8.

Ovaj legat nije jedino što je Milić od Mačve ostavio Kruševcu.
1971. godine, povodom 600 godina postojanja grada, u holu zgrade Doma sindikata naslikao je fresku “Obretenije Lazareve glave”.
A skulptura “Majka Srbija i Majka Grčka” postavljena je 1999. godine na trgu Kosturnica.

Ne znam da li ste poštovaoci dela ovog umetnika, jer je njegov rad zaista specifičan, i umetnički izraz prilično... hm... različit?
Zajmim sa neta primer:

Slika

Pa, ako pri sledećoj poseti Kruševcu budete imali više vremena nego mi, i nešto interesovanja za umetnost, eto predloga...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Jul 2019, 16:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Do centralne pešačke zone gde se nalazi naše sledeće odredište je svega par minuta šetnje.

Prošli smo i pored pijace. Prosto mi je bilo nezamislivo da ću ja da prođem pored pijace, a ne kroz, ali ’ajde, da se ne gubi vreme...

Usput grad fotkala baš i nisam, jer sam đirila u gps, možda će kolege putnici dopuniti...

Ovde ću zamoliti cenjenu publiku i za malo razumevanja, jer nas je prilično drmnuo aparat-u-džepu sindrom, pošto nam je bilo beskrajno zanimljivo da gledamo svud naokolo, a i priči nikad kraja, pa su to sve ometajući faktori po ukupan broj slika...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Jul 2019, 17:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Fotka koju imam (izviđačka) je ova:

Slika

Carica (kneginja) Milica je jedna od retkih zapisanih jakih žena u našoj istoriji, ne mogu da ne pišem o njoj.
A imajući u vidu da je Kruševac grad u kome je stolovala, eto mi idealne prilike.

Ovaj spomenik je, verovali ili ne, postavljen (tek) na Vidovdan prošle, 2018. godine, na sveže uređenom Trgu despota Stefana. Delo je vajara Zorana Ivanovića, a gradu ga je poklonio Klub kruševačkih privrednika.

Šta kažu knjige o njoj?

Kneginja Milica Hrebeljanović, rođena Nemanjić (ili Prepodobna Evgenija, rođena je oko 1335, a preminula 11. novembra 1405. u manastiru Ljubostinja – ''Љубве-стан") je bila vladarka Srbije, žena srpskog kneza Lazara, srednjevekovna spisateljica i pravoslavna svetiteljka.

Poreklom je iz vladarske porodice Nemanjića. Njen otac je čuveni vojvoda toplički i polimski Vratko, u narodnoj tradiciji poznat kao Jug Bogdan (da, i devet Jugovića su po predanju bili njena rođena braća). Vratko je bio praunuk Nemanjinog sina Vukana i unuk Vukanovog sina Dimitrija u monaštvu Davida. David je sazidao manastir Davidovicu i praznuje se kao svetitelj u Srpskoj pravoslavnoj crkvi 7. oktobra.

U “Žitiju kneza Lazara” iz 1392. godine, za kneginju Milicu se kaže: “Beše roda svetla i slavna i, naročito, od carskog nekog korena, plemena svetog Simeuna Nemanje, prvog gospodina Srbima”.

Od roditelja je dobila osnovne hrišćanske pouke koje će tokom celog života ispunjavati, a i pismenosti se naučila na dvoru svojih roditelja.

Bila je, kako ističe njen biograf, “svakim vrlinama ukrašena, milostiva, štedra, tiha i svakom dobrom naravi ispunjena”.

Kao rođaka cara Dušana, boravila je često na njegovom dvoru, gde su je car Dušan i carica Jelena bliže upoznali, i uz saglasnost njenih roditelja, nepoznate godine, doveli je na carski dvor.

Tu se upoznala i zavolela sa Lazarom Hrebeljanovićem, tada na službi u carskom dvoru, i za njega se i udala, 1353. godine, uz blagoslov cara Dušana i carice Jelene.

Sa Lazarom je rodila pet kćeri: Maru, Draganu, Jelu - Jelenu, Teodoru i Oliveru i tri sina: Stefana, Vuka i Dobrivoja (koji umire još kao dete). Posle smrti cara Uroša Lazar postaje knez Raške sa prestonicom u Kruševcu.

Kad joj je muž 1389. poginuo u Kosovskoj bici, Milica je upravljala narodom i državom, jer su joj sinovi bili još deca. To su za državu bila teška vremena.

Evo šta o njoj piše njen savremenik, Konstantin Filosof: „A dostoslavna i veoma mudra Milica, koja prevazilažaše mnoge izabrane matere, ostavši sama, beše, kao što veli Solomon, mužastvena žena i imađaše sve vrline. To o njoj znaju svi oko nje, koji su pocrpli milostinje iz njezine ruke i još mnoga druga dobra. Ona, primivši na sebe tako veliku vlast, znala je i svetske stvari, u kojima je teško snaći se. Po lepoti i dobroti svojoj ona ne beše samo žena, nego i Odisej mudri u mnogim savetima“.

Po legendi, predstavnici turskog dvora su na Bagdali razapeli svoje šatore, čekajući da kneginja Milica odluči da li će poslati svoju najmlađu kćer Oliveru u Carigrad, jer je sultan Bajazit (najstariji sin sultana Murata, koga je Miloš Obilić ubio na Kosovu), želeo da je uzme u svoj harem.

Kneginja Milica, u dilemi između dostojanstva porodice i sudbine zemlje, posle dugog većanja sa Patrijarhom srpskim, odlučuje se da narod bar za izvesno vreme poštedi novih opasnosti i teška srca pristaje da Oliveru uda za Bajazita, „za izbavljenje svoga otačastva, kao po Bogu posrednica, poput one drevne Jestire“.
Uslov za pristanak je bio da Olivera zadrži svoju hrišćansku veru, kako bi sačuvala dušu. Takođe postoji i verovanje da je Milica lično Oliveri pre polaska podvezala jajnike, kako se ne bi moglo desiti da ostane trudna...

Narodno predanje kaže da je posle Kosova Oliverin odlazak bio najtragičniji dan u Srbiji, i da ju je čitav narod suzama ispratio na put u Jedrene, gde je predata sultanu.

Olivera se takođe pokazala dostojnim izdankom svoje porodice, i imala je znatan uticaj na Bajazitovom dvoru, stečen skromnošću i mudrošću...

Kada je Miličin stariji sin Stefan odrastao, postao je vladar Srbije. Tada je mogla da napusti državne poslove. Otišla je sa svojom rođakom monahinjom Jefimijom (bivša srpska despotica, supruga despota Jovana Uglješe) u manastir Ljubostinju, svoju zadužbinu. U njemu se zamonašila i dobila ime Evgenija. U manastiru Ljubostinji provela je svoje poslednje dane, tu je preminula 11. novembra 1405. godine, i tu je i sahranjena.

Srpska pravoslavna crkva je proslavlja kao svetiteljku 19. jula po crkvenom kalendaru ili 1. avgusta po novom kalendaru. Istog dana proslavlja se i njen sin despot Stefan Lazarević.


Ne znam da li sam vam nekad već kazala, ali Srpkinje su definitivno po karakteru Amazonke. Nema toga što će da nas slomi, i nema toga u čemu se nećemo snaći. Onda kad moramo ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Jul 2019, 17:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, posle ove kratke šetnje, stigli smo...

Kao što rekoh, ulica je pešačka, ali nemam nijednu fotku bez nas, tako da ćete morati da mi verujete na reč kad kažem da izgleda lepše od Straduna, jer su kuće male, ušuškane i sređene, a u ulici je dvostruki drvored, pa je ceo utisak ležerne letnje šetnjice po opuštenoj turističkoj destinaciji za nas bio potpun...
Ukoliko se ispostavi da niko od nas nema odgovarajuću fotku, zamolićemo Dela da dopuni temu :ljubac:

Kuća Simića

Slika

Preljubazni kustos Vesna odvojila je vreme za nas i ispričala nam mnoštvo detalja o ovom objektu.

Elem, ova zgrada, koja je proglašena kulturnim dobrom od velikog značaja, je jedna od najstarijih zgrada u Kruševcu, i pretpostavlja se da je izgrađena krajem 18. li početkom 19. veka, kao turska begovska kuća. Nakon oslobađanja Kruševca od Turaka 1833. godine, Miloš Obrenović otkupljuje kuću i poklanja je svome kumu Stojanu Simiću, kao prvom starešini slobodne varoši.

Vesna nam priča i da je u baš ovoj kući, na Božić 1834. godine dogovorena Knez Miletina buna, kojom je ograničena vlast kneza Miloša – posledica je bila donošenje Sretenjskog ustava 1935. i kasnija kneževa abdikacija 1839. godine.
Donošenje ovog ustava praznujemo danas kao Dan državnosti.

Tokom vremena, kuća je menjala vlasnike, enterijer, kao i spoljašnji izgled, ali je opstala do današnjih dana. Za potrebe muzeja je adaptirana 1951. godine kada dobija narodski nadimak ’Mali muzej’, a ponovo obnovljena 2008, tako da je sada zaista reprezentativna. Ovde se nalazi muzejska zbirka, turističko-informacioni punkt i suvenirnica.

Ideja vodilja je bila da se u ovoj kući sačuva i pokaže etnografska postavka – kako bi se prikazalo kako je izgledala viđenija gradska kuća sa početka 20.veka.

U tu svrhu, na spratu su s pažnjom nameštene pojedine prostorije...
Slika

Slika

Slika

... devojačka soba, salon, trpezarija, kao i hodnik, u kome se mogu videti vitrine sa muškom i ženskom odećom onog vremena, a takođe i...
Slika

Vesna nas je izvela i na doksat, sa koga smo virnuli malo na grad sa visine, a i fotkali se...

Slika

Prizemlje kuće je izložbeni prostor koji se koristi za tematske postavke. Trenutno je to postavka pod nazivom ’Svuda pođi, kući dođi’ – posvećena putovanjima. Izlagači su naše kolege-putnici, građani Kruševca, prijatelji Kuće Simića, ljudi koji su svoje putopise i fotografije destinacija koje su posetili dragovoljno stavili na raspolaganje kreatorima ove izložbe, kako bi podelili sa posetiocima radost putovanja.

Slika

Na FB možete lako pronaći njihovu grupu pod nazivom Kuća Simića.

Nakon još jedne runde fotkanja za uspomenu ispred same kuće, rastajemo se od ljubazne Vesne i izlazimo na trg...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Jul 2019, 18:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nije ovo bilo koji trg, već Trg Kosovskih junaka!
Na njemu se nalazi

Spomenik kosovskim junacima

(teaser-fotka na početku ovog putopisa pozajmljena je sa neta, jer odozdo nije moguće videti tu skulpturu kako treba)

Ovaj spomenik je i simbol Kruševca, a na izvestan načn je povezan sa obe naše skorašnje dinastije: svečano ga je otkrio kralj Petar I Karađorđević, 1904. godine, povodom proslave stogodišnjice Prvog srpskog ustanka, dok je kamen temeljac, povodom proslave 500.-godišnjice Kosovske bitke 1889. postavio kralj Aleksandar Obrenović.

U momentu kada smo mi ovde došli, sunčevi zraci ne padaju pod povoljnim uglom, i najbolja slika koju imam je ova...

Slika

... na kojoj se kompozicija skulpture i ne vidi...
Autor Đorđe Jovanović je zaista imao odličnu ideju, i ona je zaista sprovedena savršeno.

Dakle, na vrhu ove 6 metara visoke mermerne piramide, je kompozicija Vile i Boška Jugovića, barjaktara srpske vojske, koji se bori i ranjen, sa slomljenim mačem, ali zastavu ne ispušta. U poslednjim trenucima, doleće Vila i prihvata barjak, kao simbol nastavka borbe, a Bošku stavlja na glavu lovorov venac.

Vila meni više liči na anđela, ali ok... valjda je autor znao da kaže šta je napravio ;) U to doba anđeli nisu bili cenzurisani...

Spomenik obuhvata još i:
Figuru guslara na severnoj strani, koji predstavlja trajanje epske borbe srpskog naroda kroz vekove,
Figuru devojke na južnoj strani, koja simbolizuje Srbiju, i ispruženom rukom poziva na oslobođenje porobljene braće, obećavajući venac slave junacima,
Na istočnoj strani - reljef scene pričešća kneževe vojske, dok je na zapadnoj prikaz ubistva turskog cara Murata.
Na spomeniku su označene i godine bitnih istorijskih događaja: 1389 — godina Kosovske bitke, 1882 — proglašenje Srbije kraljevinom (pod kraljem Milanom Obrenovićem) i 1904 — otkrivanje spomenika.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Jul 2019, 18:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Široki bulevar koji otuda polazi je adresa još nekih bitnih građevina ovog grada, kao što je gradska kuća, koja mi je takođe bila na ’proširenoj’ listi želja...

Slika

... ali mi nismo imali više vremena. Već je bilo 13:40, a tek nas je čekao planirani odlazak do Jastrepca...

Zaista smo imali sreće da je dan bio umereno topao i da je sve vreme duvao vetrić koji nam je izuzetno prijao. Da nije bilo tako, sigurno bi i naša ruta po gradu bila sasvim drugačija, diktirana potrebom za vodom, hladom i odmorom ;)

I tako, požurili smo do kola (parkiranih u debelom ’ladu, i prijatno prohladne unutrašnjosti :D ), i – dalje na put!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Jul 2019, 18:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Put Jastrepca!
Neću ovde da miniram Delovu temu Jastrebac, pa ću samo da kažem da nas je navigacija dovela pravo do mesta koje se zove Lake Resort, gde smo takođe uboli parking mesto u hladu (nije ovo neka zasluga, tako se zalomilo :lol: )

Dodatna napomena: dan je subota, vreme oko 14:30, i jedva da je bilo još 2-3 parking mesta. Narod dolazi i kasnije, ima tu restorana u kojima se prave proslave radosnih događaja, pa se, kako popodne odmiče, nakupi dosta vozila – koja onda staju i po putu, kud koji, u nedostatku ozbiljnog parking prostora.

Eto sugestije odgovornima na čemu valja da porade, i upozorenja turistima i vikend-rekreativcima da planiraju dolazak nešto ranije.

Postavljam dve fotke, tek koliko da vam se otvori apetit ;)
Slika

Slika

Mogli smo komotno ovde ostati do večeri, u zelenilu i hladu, kraj vode i sa prijatnom tihom muzikom u background-u...

Ali, imali smo dogovor sa našim dragim drugom da se nađemo na Bagdali, i na kafi :lol:
(važno: ne planirajte da se telefonski dogovarate tokom silaska nizbrdo, jer na većinskom delu puta nema signala mobilne telefonije ;) )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Jul 2019, 20:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I ovaj park nam se svideo, nalazi se na brdu iznad grada, ali nismo ni provirili da vidimo kakav je pogled na grad... (To će Del da doda ;) )

Kamo sreće da smo imali 7 sati na raspolaganju, da se siti ispričamo... No, kako je vreme u ovoj realnosti linearno, neminovno dođe momenat kad treba krenuti dalje...

U ovom konkretnom slučaju ne baš mnogo dalje, jer nam Del pokazuje novootvoreni park minijatura, koji se takođe nalazi na ovom brdu. Ocrtane granice Srbije, plavim kamenčićima označene reke, i makete najdražih crkava...
Slika

Slika

Slika

Slika

... biće još lepše kad nikne i ta trava :lol:
Zatim silazimo nazad u grad, da vidimo i skoro renoviranu crkvu Svetog Đorđa.
Slika


Ona se nalazi na lepom trgu sa spomenikom...
Slika


Slika


... i fontanom ;)
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Jul 2019, 20:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:snooty:
Nismo ni ušli u tu crkvu.
Nismo stigli da se ispričamo sa Delom.
Nismo ni navratili do još nekih tačaka sa liste.
E pa vala... ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Jul 2019, 20:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da, zamalo da zaboravim: znate kako Cara Lazara uvek prikazuju kao oštrog i namrgođeno-zamišljenog, ozbiljnog vladara ozbiljne države...?

Ono što meni ostade u glavi je iznenađujući osmeh u tim blagim očima...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Jul 2019, 07:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
jack je napisao:
Ona se nalazi na lepom trgu sa spomenikom...
Slika


Inace, ovo je spomenik ratnicima i narodu stradalim u periodu 1912-1918. godine. Postavljen je na Vidovdan 1993. godine, a kamen temeljac je stavljen 1. decembra 1988, na godisnjicu proboja Solunskog fronta, i delo je Dragana Dimitrijevica akademskog vajara iz Boegrada.

Slika

Slika

Slika

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Jul 2019, 07:32 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Na 2km odatle, na obodu grada, nalazi se jos jedan memorijalni park - Slobodiste.

Slobodište je bio jedan od najposećenijih spomenika bivše Jugoslavije. Kroz ovaj memorijalni kompleks godišnje je prolazilo i preko 100.000 ljudi. Danas je mesto koje povremeno obilaze turisti i koriste lokalni stanovnici za različite oblike aktivnosti na otvorenom. Jednostavan pristup spomen parku omogućavaju dva velika parkirališta na južnom izlazu iz grada i pešačka staza iz naselja Rasadnik.

Pre početka Drugog svetskog rata, na mestu nekadašnjeg strelišta, započeta je gradnja Kaznenog zavoda koju je prekinula okupacija. Nedovršenu zgradu iskoristili su Nemci i pretvorili u logor za političke zatvorenike. Streljanja, uobičajeni način kažnjavanja i odmazde od strane fašista, vršena su na bagdalskoj padini iza zgrade logora. Poznati podaci kazuju da je na ovom stratištu ubijeno više od hiljadu ljudi. Logor je srušen 1949. godine, a na njegovom mestu izgrađen je spomen-park Slobodište na površini od 10 ha.

Odluku o izgradnji spomeničkog kompleksa doneo je Sabor opštine Kruševac 1964. godine. Na predlog Dobrice Ćosića, prvoborca Rasinskog partizanskog odreda (kasnije prvog predsednika Savezne republike Jugoslavije od 1992. do 1993.), spomenik je projektovao i realizovao arhitekta Bogdan Bogdanović (kasnije gradonačelnik Beograda od 1982. do 1986.). Otvaranje kompleksa vezano je za Odluku o proglašenju Slobodišta i ustanovljenju Svečanosti slobode 1965. godine.

Slika

Kompleks ima simboliku hrama (predvorje, ulaz, dvorana i svetilište), osnovni elementi reljefa su humke, a čitav prostor oblikovan je u lukovima i krugovima.

A u središte – centralni deo parka – ulazi se iz Predvorja sa humkama, kroz kružnu Kapiju sunca. Staza zatim vodi pored Doline živih (dvorana – amfiteatar sa pozornicom) do Doline pošte (svetilište). Na humkama, kao i na bedemu iznad Doline pošte, nalaze se plamenici.

Suštinski element i povod izgradnje kompleksa predstavlja Stratište koje se nalazi uz bok amfiteatrima i obeleženo je spomen-pločom i krstom.

Slika

Slika

U luku sa Kapijom sunca, sa obe strane ulaza nalazi se po jedna humka. Na spomen ploči ispred prve humke, koja je na čistini, piše sledeće: “Rodoljubi, komunisti, mladi, devojke, žene, ljudi kruševačkog kraja streljani od nemačkih okupatora i nacionalnih izdajnika 1941-1944”. Ispred druge, malo uvučene ispod drveća, piše: “Rodoljubi narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije u borbi protiv nemačkih fašističkih okupatora i nacionalnih izdajnika i kontrarevolucije 1941-1945”.

Slika

U središtu amfiteatra Doline pošte smešteno je jato od 12 kamenih ptica koje streme ka nebu, a na ulazu je kružni kamen s natpisom „Pod ovim nebom, čoveče, uspravi se”.
Slika

Slika

Prosle jeseni, na ulazu u park Slobodiste je, na dan obeležavanja oslobođenja Grada u dva Svetska rata, otkriven spomenik na Slobodištu posvećen stradalim pripadnicima vojske, policije i rezervnog sastava od 1991. do 1999. godine. Spomenik, visine 3,2 metra, rad je akademskog vajara Svetomira Radovića. Na postamentu visokom 4,6 metara su uklesana imena 69 stradalih vojnika, policajaca i rezervista u ratovima od 1991. do 1999. godine.

Slika

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 13 Jul 2019, 08:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Avantura park na Jastrepcu, izgradjen prosle jeseni.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 13 Jul 2019, 21:32 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Krenula da citam i pomislila isto sto i moj sugradjanin "Sta cete u Krusevcu?" :)
Hvala za slike iz parka minijatura, ja ga jos uvek nisam obisla iako mi je u kraju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.