Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 15:07

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 25 April 2019, 21:02 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Ovo mesto se nalazi na spoju dve ''stare'' reke Berava i Živa. Živa ide od severa ka jugu a Berava se odvaja prema istoku i trenutno je vrlo kratka, nekih 400 m i zatim se spaja sa Glavnim kanalom sliva Plavna. Ove reke su postale sastavni deo melioracionog sistema, ispresecane su kanalima i više ne teku. Samo su ostali toponimi a u stvari liče na velike kanale.

Još bih hteo da ispravim Jack, nije ni ulaz ni izlaz iz Bođana, ajde da kažemo ulaz je iz pravca Vajske a izlaz iz pravca Plavne (tako smo i mi prošli kroz Bođane). Ovo je bočno ka zapadu i ako bi se nastavilo tim putem došlo bi se do vukovarske (a može i do borovske) skele. Skele (ni jedna) više ne rade. Borovska još od rata a vukovarska od kada su susjedi ušli u EU, te ne može malogranični promet da se obavlja. Pre toga a takođe i u vreme stare Juge, su stanovnici celog plavanjskog rita (puno ljudi je živelo po salašima) često išli u Vukovar, pošto im je to bio najveći grad u blizini. Đaci su tamo išli u školu. Naravno sve skelom. Sada su neka nova vremena.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 26 April 2019, 18:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Nakon kraćeg predaha u čardi, uz kafu i domaće kolače, nastavili smo naš izlet.

Karađorđevo
Karađorđevo je bilo svojevrsni prepoznatljivi brend države Jugoslavije, mesto u koje su dolazile svetske diplomate, gde su se u doba komunizma, ali i nakon prestanka postojanja države održavali značajni politički sastanci, i na kraju omiljeno lovište predsednika Jugoslavije Josipa Broza.
Svakog 22. decembra održavao se diplomatski lov. Plavi voz bi Titove goste dovozio do Vranjaka, kočijaši bi ih tu čekali. Priređivan je najpre doručak napolju, uz logorsku vatru. Posle doručka gosti bi sedali u fijakere i odlazili u lov. Na kraju dana Plavim vozom bi se vraćali svojim kućama.
Reprezentativni objekat Karađorđevo, kako se službeno naziva rezidencija, obuhvata kompleks čija je ukupna površina 436 hektara. Gradnja kompleksa je počela 1957.godine i završena nakon 2 godine. Prethodno je na tom mestu postojala samo jedna manja vila koja je ujedno i najstariji objekat u krugu rezidencije, a danas je administrativni objekat. U parku je zasađeno više od 100 vrsta drveća iz celog sveta. Kroz park i pored 16 veštackih jezera krivuda 10-ak kilometara staza za šetanje a rezidencija ima i svoj heliodrom. Za one koji više vole da se voze, tu je jedino vozilo rezidencije, raritet: „zastava 750“ iz 1978. posebno adaptirana za rezidenciju.
Jedina mana ovog rezidencijalnog objekta je sigurno zatvorenost za običan svet, tako da je ono skriveno od očiju javnosti. Do sada su ga koristili samo Tito (66 puta) i njegovi sledbenici u nekoliko navrata. Igrom sudbine raspad Jugoslavije započeo je na tajnim sastancima u Karađorđevu.

Karađorđevo je poznato i po ergeli konja, osnovanoj još 1885. godine. U početku su na ovoj ergeli odgajani konji nonius rase, tovarni i radni konji, dok se danas, odgajaju i lipicaneri i engleski punokrvni konji. Ne postoji galopska trka u Jugoslaviji i Srbiji koju nisu osvajali konji ove ergele. Posebno mesto zauzima ponos ove ustanove, grlo Atlantik – slavni rekorder beogradskog hipodroma. Kada su trener sportske štale Aleksandar Marković i upravnik ergele Siniša Zlatanović odlučili da sredinom osamdesetih u Londonu pazare dvogodca neobećavajućeg pedigrea, mnogi su pomislili da je svota od 1600 funti sterlinga proćerdana. Ali, iskusno oko stručnjaka uočilo je zanimljivu predačku crtu u poreklu ždrepca koja će ga učiniti najuspešnijim karađorđevačkim galoperom svih vremena.

Meni je poseta ergeli bila posebno zanimljiva jer sam veliki ljubitelj konjičkih trka, a ta moja ljubav upravo ima veze sa Atlantikom i legendarnim galopskim derbijem 88-te godine. Tada sam kao klinac bio posmatrač možda i najuzbudljivije trke u istoriji beogradskog hipodroma koju su trčali Atlatnik i Niger. Niger je vodio dužinu, dve ali je Atlantik bio poznat kao finišer. U osvajanje prve pozicije krenuo je nekih 800 metara pre cilja i od tada su se grla smenjivala u vođstvu za njušku prednosti. Komentator je neprestano uzvikivao Atlantik-Niger, Niger-Atlantik, publika je padala u trans, a zvanični rezultati su se čekali 10-ak minuta dok je sudijski kolegijum većao o pobedniku u fotofinišu. To su i prvi novci koje sam dobio na hipodromu iako su bili simbolični jer su ova dva grla bili izraziti favoriti.

Muzej ergele je otvoren 1983. godine. U njemu se nalaze pehari koje su osvojila grla na različitim trkama i hipodromima. Najznačajniji eksponati su saonice i kočije iz Titovog perioda, fotografije na kojima su nastupali grla galopera i preponaša, kao i fotografija na kojoj je zabeležena poseta četvoroprega britanskoj kraljici Elizabeti 1974-te godine. Muzej čuva i matične knjige grla sa početka prošlog veka, kao i knjigu utisaka za koju se pretpostavlja da je najstarija u našoj zemlji – otvorena je 1927. godine.

Nažalost ergela je od 2000-te bila u stalnom propadanju i spala je na manje od 90 konja. Poslednjih godina se nešto ulaže u obnovu pa su obnovljeni objekti i štale, hipodrom, a dobijeno je i 15 čistokrvnih arapskih galopera.

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 26 April 2019, 18:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Za kraj našeg izleta naši domaćini su naravno ostavili svoj grad.

Bačka Palanka
Po površini spada među najveće, ali i najlepše opštine u Vojvodini. Naziv Bačka Palanka se u pismenim tragovima prvi put spominje 1593. godine. Pretpostavlja se da su prvi stanovnici ovog mesta bili Hazari još u desetom veku. Na teritoriji Bačke Palanke nalazi se najveće Hazarsko groblje na svetu sa 650 grobova. Zbog toga je ovaj lokalitet na spisku kandidata za UNESKO baštinu.
Ne postoje pisani podaci kako je Palanka dobila ime, ali zato postoji lepa legenda koja kaže da još u 11. veku u ovom mestu živela prelepa Anka koja je mamila poglede muškaraca koji su bili spremni da sve urade za nju. Momci su se oko nje svađali, otimali, pa čak i borili. Ona je na kraju tragično završila, mada nije poznato tačno na koji način. Uglavnom, kada se pročulo u gradu da je lepa Anka poginula, svi su povikali "pala Anka!", "pala Anka!" i od toga je po priči nastao naziv Palanka. E sada da li je zaista tragično nastradala ili je samo neki mladić osvojio njeno srce moglo bi se raspravljati.
Verovatnije je ipak da naziv potiče od turske reči koja označava polugu, a u Srbiji su ovaj naziv za varošice upravo doneli osmanlijski osvajači. Turci su upravo mesta gde su dizali šatore za svoje garnizone počeli da nazivaju Palankama.

Jedna od atrakcije Bačke Palanke je i jezero Tikvara koje je sa Dunavom spojeno sa dva kanala. Predstavlja svojevrsnu marinu, odnosno mirnu luku za par stotina čamaca i nekoliko desetina brodica i splavova, kućica na vodi. Od centra varoši udaljeno je svega nešto više od kilometra, odnosno desetak minuta pešačenja. Jezero i okolni prostor zaštićeni su zakonom kao Park prirode "Tikvara", površine 508 ha, radi očuvanja kompleksa autohtonih barsko-močvarnih i šumskih ekosistema koji predstavljaju utočište retkim vrstama biljaka i životinja. Jedno je i od najvećih zimovališta labudova u Srbiji koji su posebna atrakcija. Trenutna funkcija ovog jezera je kupališna i ribolovna, dok je pored beogradske Ade Ciganlije jedina alternativa za održavanje svih vrsta sportova na vodi i poznata je Duvaska regata i škola kajaka.
Ime je dobilo po barkama u kojima se prevozila i čuvala sveža riba. A možda i po obliku koji podseća na tikvu.

Ja sam zaista uživao u miru i šetnji oko jezera. Velika je prednost imati ovako lepo izletište skoro u centru grada. Bio je jako lep grad i puno ljudi i dece je krenulo u šetnju. Ivan i njegova supruga su se javljali poznanicima i kolegama, a mene je ta prisnost posetila na mesto gde sam rođen.

Šetnju smo završili u čardi na ručku, ali to se već ne može prepričati.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 26 April 2019, 18:50 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Jack me je zamolila da završim ovu priču o našem izletu. Nisam imao puno slika da vam dočaram sve viđeno, ali pouzdano znam da ih Pef ima pregršt i da će ih postavljati narednih dana.
Preljubazni domaćini i dobro društvo učinili su da ovaj dan zaista bude predivan.
Mislim da ova priča može još jednom da potvrdi da ne moramo uvek da idemo u inostranstvo da bismo videli nešto lepo, ima i ovde puno zanimljivih lokacija. Od mene velika preporuka da na sličan način provedete dan ili vikend.
Štrudlu sa makom ostavismo za neku novu posetu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 21:56 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Drugari su vam dali osnovne podatke o mestima koje smo obisli, a ja cu samo malo da docaram atmosferu i "udavim" vas slikama! :lol:

Pocecu od poslednjeg posta, Vladinog, koji je rekao sustinu: nasi domacini su u potpunosti opravdali taj naziv, od vremena koje su odvojili, preko "plana i programa obilazaka", do strpljenja, njihovog i njihove dece, da nam sve prikazu, sacekaju da islikamo, osetimo, uzivamo! :op-op: Jos jednom- veliko hvala na svemu! Nadam se da ce biti prilike da uzvratimo, makar na slican nacin! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 22:06 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
E, a sve je krenulo od Jackicin i mojih "putovanjaca" i ideje da obilazimo blize i dalje destinacije, kad god se ukaze prilika...tako smo, unazad nekoliko meseci, obisle Novi Sad, Nis, Golubince i, sada, Backu! :smesko-gore-dole: Ona je pokrenula tu "lavinu", onaj moj "putnicki neizdrz" i, uprkos realnim problemima da se sve organizuje, "izvela akcije" priprema i mastanja, osmisljavanja i konkretnih putovanja. Milena i Vlada, a poslednji put i Zoki, pridruzili su se ovom nasem "karavanu". Nasa ideja je da se "pokrenemo", povecamo broj zainteresovanih drugara za ovakve kombinacije i da obidjemo sto vise mesta u Srbiji, prvenstveno. Tako mislimo da obidjemo drugare koji zive van Beograda. Sledeci u planu je Del. :mrgreen: Koliko cemo uspeti- videcemo, ali hajde sad da se vratimo na pricu o Backoj Palanci.

Zapravo, kada smo se videli pre tog puta, dosli smo na ideju da vidimo samo taj gradic i obidjemo Ivana. Jack ga je kontaktirala i ubrzo smo imali "prosireni plan". A tek na licu mesta videsmo koliko je pomno razmisljao sta sve da nam pokaze u Backoj Palanci i okolini. Svi smo bili odusevljeni! I jos uvek smo! :op-op: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 22:21 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ne znam kako se zvalo "mesto sastanka", znam samo da je bilo na parkingu ispred jednog, nekada na dobrom glasu, etno restorana. Da li je promenio vlasnika- ne znam, tek, bio je u fazi rekonstrukcije...Ivan rece da je vazio za mesto gde se dobro klopa, a ja sam usla u objekat i od vlasnika dobila informacije da ce uskoro poceti sa radom...obisla sam samo jednu, ekstra cistu i za preporuku, prostoriju...nisam mogla da odolim da ne uslikam "putokaze"! :mrgreen:

Lepo..i originalno! :mrgreen:

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 22:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Tu smo se sastali i pozdravili...Ivan je, ukratko, izneo plan svima sta cemo prvo obici i krenuli smo put Celareva...potrefio nam se idealan dan, u svakom pogledu! Jedan od prvih pravih prolecnih...sa suncem i temperaturom od 22-23*...mirisalo je na prirodu koja se budi, a utisak je upotpunjavao cvrkut ptica...sta cete lepse? Slika Uz dobro drustvo, dobar provod bio je zagarantovan! :romance-grouphug:

Tu smo obisli jednu od vila porodice Dundjerski...Ivan nam je dodao pokoji podatak, koji je pomogao da stvorimo neku sliku o toj porodici, nasem poznatom pesniku...da nekako osetimo duh onog vremena...da ne opisujem vec opisano, slike ce reci same...

Slika

Slika

Slika

Setate i zamisljate da je to, nekad, bilo necije imanje...da je ziveo u takvom raju...

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 22:41 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

I, razmisljate, dok pokusavate da prizovete slike o tom dobu, iz svega sto ste ikada procitali, videli u tv-emisijama, serijama....kako neko sebi da za pravo da skrnavi lepa secanja na proslost...setate parkom i prilazom kuci i gledate da ne isecete noge na srcu od razbijenih flasa...zao vam je sto je fasada isarana grafitima...bar da je neka lepa poruka... :snooty: :hand:

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 22:48 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 22:54 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Izlazimo na parking i Ivan nam kaze da je na placu pored nekadasnja fabrika piva "Celarevo"...vidimo bus koji staje i pocinjem da se smejem! :lol: Kazem da ovo mora "da je neki znak"! Pogadjate zasto! ;)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

A kad sam prisla blize, da vidim ko su i gde idu, videh da je u pitanju "grupa gradjana", koji su iznajmili bus i sada obilaze nase prirodne lepote! :mrgreen:

Tada se Jack i ja pogledasmo, i sinu nam ista ideja- zasto ne bismo pokusali i mi, kao drustvo, da se na slican nacin organizujemo i putujemo?! Slika

Ulazak u bivsu fabriku nije moguc bez najave...pa nam pade na pamet da bismo mogli da se proguramo kao deo te ekipe...ali smo odustali od te ideje! :shhh:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 23:07 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sledeca stanica nam je bio Bac...najpre Franjevacki samostan...bio je zakljucan, jer je tog dana bio katolicki Vaskrs...opet, mozda, da smo se najavili...ili pozvonili, pokusali....ali, znamo da bi to bilo, u najmanju ruku, nepristojno, na taj dan...obilazimo samo spolja i citamo sta pise na tabli...

Slika

Slika

Vidimo i ovo...Jack pita zar necu da slikam...i- slikam i kazem: "Gigi i Nesh, mislimo i ovde na vas!" :smesko-gore-dole: :ljubac:

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 23:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 23:20 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nastavljamo put ka tvrdjavi u Bacu...tamo se vracamo "izmastanim vremeplovom" u jos dalju proslost...prisecam se drugih slicnih mesta...konstatujem da je ovo najocuvanije i najimpresivnije od dosad vidjenih...i da je steta sto se jos vise ne uredi i ne napravi prava turisticka atrakcija...onako kako nasi susedi rade i ubiru dobre novce od toga...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Maj 2019, 23:24 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.