Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:49

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 07:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka


Tekst:
Kad počesmo, pričaše ne mlatite ale,
kakvo bre finale, sram ve bilo svi
Za početak praviše se ludi,
pa svaki se čudi, kude je taj Niš?
Udavija gi Radnički, svi po redu,
i to sve u sredu, u zelen Čair
Za davenje sami bi gi zvali,
al nismo ni znali koj će je na red
A sad Radnički i Nenković Duca
na poslednje puca jer nema kude
Pa će opet u baštu Cirišku
da šaljemo Koblišku da ga vidu svi
A fenjerčiki na Čair kad zasvitnu,
kraci će gi litnu kude je taj Niš,
kude je taj Niš, eve ga taj Niš, takav je taj Niš...

Ukoliko je potreban prevod, obraatite se Delu :snooty: , pošto tvrdi da si Pera i ja pobrka’mo dijalekti, svi sedam u jedan...

Pesma je iz davnog perioda kad se kod nas još igrao fudbal, a ne balet na zelenoj travi, iz zvezdanog perioda FK Radnički iz Niša.

Što sam počela putopis ovom fudbalskom varijantom?
A z’što pa ne? :lol:

Ovo mi je nekako zgodan prikaz tog duha koji čini ovaj grad.
Mogao je o Nišu pisati i neko od kolega forumaša koji su za njega vezani i bliskijim vezama nego ja, ali eto... suviše su oklevali... Sad ćemo prvi prikaz dati mi turisti :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 11:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ozbiljniji pisac od mene bi priču ovog grada započeo ozbiljnijom temom, recimo: njegovom impresivnom istorijom.

Možda činjenicom da je ovde rođen car Konstantin, ličnost bitna ne samo za istoriju Rimskog carstva, već i za istoriju hrišćanstva (jedan od 17 rimskih careva rođenih na našem tlu, što je najveći broj nakon broja careva rodom iz samog Rima )...

Možda listom naroda koje je istorija zabeležila kao vladare grada, gde se tako pominju Dardanci (to smo mi), pa Tračani (isto mi, naziv nastao kao posledica nemogućnosti govornog aparata Grka da izgovore ime Rašani), Iliri (opet mi...), Kelti (lol ako ste pomislili da je i ovo naše ’izgubljeno pleme’, a neki izvori tvrde da su oni prvobitni osnivači grada na baš ovom mestu, još u 3. veku p.n.e. i da su oni imenovali i grad i reku – Navissos, Navissa – u značenju Vilinska reka i Vilingrad), Rimljani, Huni, Avari, Vizantinci, Bugari, Osmanlije, Mađari, Austrijanci... Dužina liste ne čudi, imajući u vidu strateški položaj grada, bitan i ekonomski i vojno...

Naravno, ljudi na ovim prostorima žive još od doba neolita, identifikovano je da najstariji slojevi naselja pripadaju starčevačkoj kulturi, koja je jedna od naslednica kulture Lepenskog Vira (lepo je govorila moja baba Drina da smo mi ovde oduvek i da nikad nije bilo da nas nije bilo ;) , a što je istraživanjima - počev od arheoloških, pa sve do lingvističkih i genetičkih - potvrdila i svetska istoriografska zajednica, uključujući čak i predstavnike tzv. Bečko-berlinske škole, dok se još samo mi u Srbiji toga odričemo)

I naravno, postoji i legenda: da je prvi grad sagradio kraljević Niša, od kamena sa Humske čuke, što je praistorijsko naselje / arheološko nalazište kod naselja Hum na teritoriji gradske opštine Crveni krst.

No, ja nisam ozbiljni pisac, pa ću vam pričati samo o jednoj opuštenoj, lagodnoj i neizmerno prijatnoj šetnji ovim gradom, jedne sunčane martovske subote, u društvu nasmejanih dragih ljudi :romance-grouphug: (koji će u ovoj priči biti ne samo saputnici, već i ko-autori u meri u kojoj budu mogli da se uključe)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 11:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo:


jack je napisao:
Pa će opet u baštu Cirišku
da šaljemo Koblišku da ga vidu svi
A fenjerčiki na Čair kad zasvitnu,
kraci će gi litnu kude je taj Niš,
kude je taj Niš, eve ga taj Niš, takav je taj Niš...


"kraci će ga litnu" :lol: molim prevod!

Veliki je taj grad Niš, veći nego što smo svesni, a naročito po istoriji,...

Pre 35 godina čudesno je bio uspešan i Radnički ... Otkude? Iz Niš?!! Biće i opet!

http://www.gradjanin.rs/okupljanje-fudb ... 35-godina/


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 17:59 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kude je Nis...a kude smo mi? :mrgreen:

Ujaaaaa! :op: :op-op: :ljubac:

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 18:00 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nisava

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 18:01 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I Tvrdjava

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 18:03 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
A sve je pocelo ovako...4 druga....jedan auto...ljubav, dogovor i dobra volja....i jutarnja kafa...

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 20:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Osnovna ideja je bila da provedemo jedan dan van uobičajenih obaveza, procunjamo malo po Srbiji i obnovimo znanje o turističkim potencijalima, upoznamo forumaše koji žive van Beograda... Naravno uklopiti slobodne vikende nije baš lak zadatak pa deo planova nismo ostvarili.
Prednost "lokalnog" forumaša je da smo bili pošteđeni logističke pripreme, šta videti, gde parkirati, gde ručati... Mana je da smo se opustili i da istok nije tamo gde smo mislili u odnosu na sever i jug pa smo u Niš stigli nešto kasnije nego što smo planirali.
P.S. Kada na put krenete sa PUS-ovcima dobro se dogovorite ko šta nosi od hrane i za koliko osoba, slobodno smo mogli da se ozbiljnije izgubimo u orijentaciji, ali kilograme svakako ne bi izgubili.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 20:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:lol:
Možda treba da otvorimo konkurs za navigatora... ili da instaliramo app koja raspoznaje naše 'staze i bogaze'... :think: ili da samo produžimo put dok ne udarimo na neku morsku obalu :dance:
Lokalni forumaš je bio neprocenjiva prednoS i za preporuku mesta za klopu i šta izabrati sa menija :ljubac:
A za ponetu hranu... :naughty: bez 'leba i vode na put se ne kreće!
Šta da nas je nešto zavejalo? Il' udarila neka poplava? Suša? Najezda skakavaca...?
:haha:

A ako bacite još jedan pogled na Pefkinu fotku 'jutarnje kafe' možete da primetite da smo i pored sopstvenih kolačića iz domaće radinosti dobili i punu tacnu dodatnih keksića (koje smo uredno pokupili, da nam se nađu usput, ako nam prifali :lol: )
Zaključak: i sledeći put ćemo da šaljemo Vladu da šarmira konobaricu :smesko-levo-desno:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 21:46 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
E, sad cu da ih izofiram nacisto! :mrgreen:

Raspored skupljanja putnika bio je sledeci: prvo je "pokupljen" Vlada- u 7.00 h...pa ja- u 7.15 h, pa Milenica- u 7.30 h...plan je bio da Vlada bude "pomoc navigaciji", jer se ja nisam dobro pokazala, kada smo isle prosli put...na put! :mrgreen: (u Novi Sad)...

Dakle, Vlada je bio "prvi pomocnik"...Milenica "pomoc prijatelja sa zadnjeg sedista"...pri tome jedina je, pored Jack, vozac- vozac (moja dozvola se ne racuna, a Vlada retko vozi van grada), a ja sam bila "odsutno-prisutan", tj. nisam im se mesala u posao! Moje je bilo da zanimam Milenicu i, eventualno, ucestvujem u otklanjanju straha "od toga kad te vozi neko drugi".... :smesko-gore-dole:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 21:49 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Pre polaska, pricali smo o tome ko kakve navike ima rano ujutro..jedan pije kafu cim se probudi...drugi ne doruckuje tako rano...bla-bla-bla...i tako, neko je poneo sendvice, neko domace kiflice i kolace, neko slatke, a neko slane grickalice...racunajuci i ponetu vodu, koka-kolu...moglo je i da zaveje, i da bude 100*- mi smo bili potpuno spremni! :mrgreen:

Uz vise Mileninih i mojih jakni i jaknica, prslucica, Jackicino cebence i jastuce, bili smo skroz spremni!

Trebalo je da "padne" neki burek, po preporuci...ali, odustali smo od njega, jer je hrane bilo napretek!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 21:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, sad za promenu malo da se uozbiljimo, i vratimo na temu.
Prva od znamenitosti koje smo obišli je bila Ćele kula, a potom smo otišli do Čegra, ali je meni logičnije da vam o njima pišem u obrnutom redosledu, zbog same hronologije istorijskih dešavanja.

Boj na Čegru

... podsetiću, je bitka koja se odigrala tokom Prvog srpskog ustanka, 19. maja (31. po novom kalendaru) 1809. godine, kao deo ofanzive srpskih ustanika za oslobođenje najpre grada Niša, a potom i stare Srbije, od Turaka.

Posada Niške tvrđave je brojala 3000 ljudi, a ustanika je bilo oko 16 hiljada. Pošto su se ustaničke trupe sakupljale i kretale sporo, Turcima je stiglo i pojačanje od oko 20 hilijada ljudi iz Jedrena, Soluna, Vranja i Leskovca.
Ustanici su oko Niša izgradili 6 šančeva, od kojih je najveći (pod zapovedništvom vojvode Stevana Sinđelića) bio na brdu Čegar, 6 km udaljenom od grada.

Da napomenem i da različiti izvori navode različite brojke vezane za ovu bitku, ali je njen ishod svakako poznat.
Turci su jurišali bar četiri puta, ali su Srbi uspevali da odbiju njihove napade sve dok se šančevi nisu ispunili telima poginulih, kada je počela najkrvavija borba prsa u prsa. U momentu kada više nije bilo moguće odupirati se, Stevan Sinđelić je opalio metak iz svoje kubure u barutanu, i tom eksplozijom poveo sa sobom u smrt i veliki broj turskih vojnika.

Gubici se procenjuju ovako: Srbi su izgubili od 3 do 4 hiljade ljudi, a Turci od 6 do 16 hiljada. Zna se da je ova pobeda Turcima bila gorka zbog velikih gubitaka, i da je tadašnji zapovednik Niša Huršid-paša imao razloga da strepi i za sopstvenu glavu zbog sultanovog besa usled velikih gubitaka u ljudstvu, a i usled neefikasne uprave koja je dovela do pobune.

Spomen-obeležje na ovom vetrovitom visu danas izgleda ovako:

Slika

Ova kula, kao simbol vojnog utvrđenja, podignuta je 1927. godine, uoči pedesete godišnjice oslobođenja Srbije od Turaka.
Uskim spiralnim drvenim stepenicama moguće je popeti se na vrh kule

Slika

Slika

Slika

Slika

U niši sa strane kule može se videti prvobitni spomenik

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 22:08 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Fotkali smo iz mnogo uglova...tako nastadose i ove slike...

Slika

Slika

Slika

Vojvoda Stevan Sindjelic (*1770—†19. maj 1809) bio je srpski vojskovodja u Prvom srpskom ustanku. Poginuo je u boju na Cegru, digavsi u vazduh sanac pun Turaka i Srba. Rodjen je u selu Vojsci, u Okrugu moravskom. Njegov otac, ugledni zanatlija Radovan Rakic, umro je vrlo mlad, pa se Stevanova majka Sindjelija preudala. Zato su ga ljudi, po majci, prozvali Sindjelic. Cim je objavljen ustanak u Orascu, Karadjordje je o tome obavestio Stevana Sindjelica, koji je odmah pobunio celu Resavu.

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 22:10 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Nedelja, 24 Mart 2019, 22:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Spomenik i ceo taj plato je relativno mali pa su slike već dočarale kako to izgleda.
Ja ću dodati još par iz same kule i sa terase koja je poprilično uska.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.