Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:38

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Pirot
PostPoslato: Nedelja, 09 Maj 2021, 22:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Razmišljao sam da li otvorim posebnu temu jer sam u Pirotu proveo veoma malo vremena iako je bio baza za izlet na Staru planinu. Kako sam sada saznao da neki forumaši vuku poreklo iz ovih krajeva možda će dodati još neku priču.
Odmah moram da kažem da se meni grad veoma dopao, prosto obožavam gradove koji su na reci i imaju uređeno šetalište, pešačku zonu, puno zelenila. I stekao sam utisak veoma živog grada, mnogo mladih ljudi, puni kafići. Možda i zato što su bili praznici. Takođe postoji dosta prodavnica i brendova koje sam viđao u Beogradu, ali ne i u drugim manjim gradovima. Bio sam iznenađen i ponudom ali i cenom apartmana, ali su cene brze hrane, pića u kafićima niže nego što sam navikao, a apsolutni hit mi je cena kugle sladoleda od 20 dinara (čak su mi povratku rekli da u poslastičarnici na početku keja košta 10 dinara).

Verovatno su svima asocijacije na Pirot ćilim, kačkavalj, peglana kobasica i vicevi o Piroćancima.
Kao još jednu anegdotu da kažem da peglanu kobasicu u gradu nigde nisam uspeo da nađem, rekli su nam da toga ima samo zimi jer se ona suši kada je temperatura treba između minus pet i plus pet stepeni, bez vlage i velikog mraza. Zato je za pravljenje “peglane“, najbolji period kraj novembra – kraj decembra. Međutim kada sam se vratio za Beograd ima ih u prodavnicama koji prodaju staroplaninske proizvode :D

Pirotski kej
Zaštitni znak Pirota i ponos svih Piroćanaca sagrađen je iz nužde. Svaki put nakon velikih kiša, Nišava bi se izlivala i najviše bi poplavila tijabarski deo grada koji je nešto niži od pazarskog. Regulacija korita je bilo jedino rešenje, a nakon velike poplave iz 1922. godine pristupilo se izgradnji. U gradnji keja učestvovali su meštani, oni imućniji trgovci i zanatlije dali su priloge za izgradnju, a drugi su pomagali u radovima. Gradnja keja odvijala se u etapama, a sledeća značajna godina bila je 1933. kada su zasađene lipe na nasipu. Tada je dobio pravu formu keja, kakvu ima danas. Početkom ovog veka Kej je dodatno sređen, šetališta su popločana kaldrmom koja je vađena iz ulice Nikole Pašića.
Kej je trenutno dugačak oko 1,5 km, a namera grada je da se dodatno uredi i poveća i to apsolutno podržavam jer je šteta da nema više kafića uz obalu, kao i prostora za održavanje izložbi ili predstava.
Slika

Momčilov grad
Pirotski grad ili tvrđava Kale predstavlja manje utvrdjenje sa kulama i zidnim platnima. Tvrdjava se sastoji od tri dela: gornjeg grada sa donžon kulom, srednjeg dela sa bedemom i dve kule, i najnižeg - donjeg dela sa bedemom i zidanim rovom. Obzirom da se vezuje za vojvodu Momčila, zove se i Momčilov Grad. Podignuto je za vladavine kneza Lazara (1371—1389) tim prostorima. Osmanlije su uspele da ga zauzmu, ali ga je 1386. godine povratio vojvoda Dimitrije, što je bio jedan od povoda za Kosovsku bitku 1389. godine. Utvrđenje je bilo u vojnoj upotrebi sve do prve polovine 20-og veka. Nakon arheoloških istraživanja poslednjih godina je donacijama bugarske vlade obnovljeno i zaista lepo izgleda, nekako novo staro. I ovde mislim da ima mnogo više potencijala jer bi u kulama moglo da bude više interaktivnih sadržaja, suvernirnica.
Sam prostor nije veliki, ali je u stepenicama i na moje iznenađenje tvrđava je otvorena za posetioce u periodu 10:00-19:00.
U podnožju, odnosno nekadašnjem donjem gradu je lepo uređen park i dečije igralište.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Pirot
PostPoslato: Petak, 14 Maj 2021, 12:57 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Vlado, hvala za ovaj prikaz! :ljubac:
Pirot je sladak, a njegovi zitelji veliki domacini i srca od ljudi! :romance-grouphug:
Posetila sam ga pre vise od 35 godina i konstatovala da su vicevi o Pirocancima potpuno neosnovani!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Pirot
PostPoslato: Nedelja, 06 Jun 2021, 19:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: i :romance-grouphug: za Pirot i priče koje si isfotkao i ispisao za celo ovo putovanjce.

Pirotski kraj mi je odavno u nekim planovima, između ostalog i zbog Momčilovog grada. Biće valjda nekad.
U međuvremenu, ako bi podelio još koju fotku, bili bismo zahvalni :ljubac:

I, nešto se mislim, možda bi mogao da ulinkuješ međusobno po temama, možda nekome daš ideju za vikend turu (važi i za ono putovanjce na sever :D)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Pirot
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Jul 2021, 11:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Odmah moram da kažem da se meni grad veoma dopao, prosto obožavam gradove koji su na reci i imaju uređeno šetalište, pešačku zonu, puno zelenila. I stekao sam utisak veoma živog grada, mnogo mladih ljudi, puni kafići.

:clap: To volim i ja! Neće biti loš izbor u slučaju kada budemo planirali odmor u Srbiji! Nadam se da će umeti da stave neku peglanu kobasicu u frižider, koju su napravili u toku zime ili je u pitanju neka piroćanska energetski efikasna štednja! :lol:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.