Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 15:22

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 07 Oktobar 2018, 09:50 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
5' do odluke !

Posle podne... maj mesec.. napolju vreme tmurno i hladno. Uključili smo klimu na "grejanje".
Obično ne čitam mailove sa ponudama agencija, na koje sam se inače prijavila, al' mi je ovog puta privukao pažnju mail agencije "Supernova" za koju do tada nisam ni čula. Reklamiraju krstarenje Dunavom od Beča do Beograda i daju popust 300€ !!! Koliko li onda košta ceo aranžman, upitah se? Proradila znatiželja jednog totalnog materijaliste, tj mene.
Aranžman koji je obuhvatao prevoz autobusom do Beča i krstarenje Dunavom od Beča, preko Bratislave, Budimpešte, Osijeka, Novog Sada do Beograda na kruzeru "River Navigator" 4* sa punim pansionom u trajanju od 8 dana, košta 225 €, plus lučke takse 70 €, plus 50 € obavezan bakšiš na brodu. Dakle, 345€ po osobi, umesto 645€ .
Pokažem to Hironu. Trebalo nam je 5' da donesemo odluku. Idemooo!!!
Prvo smo se raspitali kod moje prijateljice koja je direktor jedne naše poznate agencije kakva je agencija "Supernova". Ona kaže, odlični su. Preko njih se organizuju, tj. prodaju skoro sva krstarenja po belom svetu.

I, šta da vam kažem? Uveče smo uplatili ceo aranžman! Kreće se 31.05.2018. godine.
Znači, imamo 20 dana za pripreme. Pošto nikad nismo bili u Beču i Bratislavi, trebalo se dobro pripremiti. Naši drugari VlaMar, Petronije, Pefkari... su bili i pisali puno, dali nam savete, crtali mape...
U programu putovanja predvidjeno je samostalno razgledanje gradova i fakultativni izleti. Znači treba poneti još puno para za prevoz, ulaznice i fakultativne izlete.
Detaljno smo se pripremili, kupili on-line karte za Albertinu, obezbedili planove gradova, šeme gradskog prevoza, obeležili važnija mesta koja obavezno treba videti. Nećemo imati puno vremena jer smo u svakom gradu po dan, dan ipo.
Morali smo da nosimo i toplu garderobu jer je na brodu u pokretu hladnjikavo, i svečanu garderobu jer postoji dres-code, i garderobu za obilaske gradova. Dakle, dva velika kofera! Na kraju ništa nije bilo višak!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Oktobar 2018, 10:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Putovanje od Beograda do Beča

Polazak je bio sa "plave kocke" ispred Narodne Skupštine u 6 h ujutru.

Slika

Došao je relativno mali autobus i vodič, veoma simpatična gospodja srednjih godina. Ispostavilo se da ona samo služi da nas prebrojava i organizuje, a pravi vodiči su u gradovima koje ćemo posetiti.

Autobus komotan, čist i praktično skoro nov. Voda u flašicama od pola litre je bila besplatna. Vozači pažljivi.

Slika

I krenulo je prvo prebrojavanje. Broji ona i izbroji nas 27, a na spisku nas ima 28. Broji ponovo, opet nas ima 27. Ajde da nas prozove. Svi smo tu. Broji ponovo. Naravno sad kreće zafrkavanje, svi nešto broje. Žena se izbezumila, sela na svoje mesto da se smiri. Gleda u spisak i konstatuje da su u agenciji jedan redni broj preskočili!
I, konačno krećemo. Da ne pričam, ali stalno smo je zezali, kad god nas je prebrojavala.
Vožnja autobusom po autoputevima Vojvodine, Madjarske i Austrije i nije neka zabava.
Vojvodina je sva u lepo obradjenim njivama, milina jedna! U Madjarskoj slično.

Na granici sa Madjarskom nije bilo zadržavanja. Prošli smo je oko 9h.
Medjutim, u desnoj traci je stajao kilometarski niz kamiona i hladnjača.
Snimila sam čuvenu "ogradu". Grozno!

Slika

U Budimpešti smo bili oko 12:30.

Slika

Nisam sigurna da li je to bio sever Madjarske ili smo već ušli u Slovačku, ali je u tom delu sa obe strane puta bilo oko 1.000 vetrenjača koje energiju vetra pretvaraju u struju. Vidjali smo to, ali u ovolikom broju do sada nigde. Kad smo ušli u Austriju bilo ih je još više!
Usput smo nailazili na nepregledne nizove novozasadjenih "pod konac", već poveličkih "šuma".
Očigledno taj deo zemaljske kugle pozitivno misli na budućbost.

U Beč smo stigli oko 15 h i ukrcali se na brod. (Slika pozajmljena sa njihovog sajta.)

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Oktobar 2018, 12:12 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kruzer "River Navigator"

Navikli smo da teglimo sami kofere kad idemo avionim, pa smo i sad krenuli. Medjutim za čas su se stvorili mornari i uneli kofere ispred recepcije u brodu.

Slika

Ova slika je uzeta sa njihovog sajta jer meni nije palo na pamet da napravim sličnu.

Brod, kruzer "River Navigator" dugačak je 130 metara, relativno je uzan i zato je neobičan. Takve kruzere smo vidjali na pristaništu u Beogradu i mislili smo da nema šanse da ikad budemo u njemu. Mislili smo da u njima putuju samo bogati "zapadnjaci". I jeste tako! Kako smo mi tamo zalutali ni dan danas mi nije jasno?

Kruzer prima 130 putnika (dužni metar po putniku!!!). Brod pun. Nas je bilo 27, a ostali su bili iz Finske i Danske i tri "voditeljice". Oni su ovaj put platili po punoj ceni, plus avionski prevoz do Beča. ( U razgovoru smo saznali da su po osobi plaćali malo više od 1.200 €.) Sve sami matorci. Tu i tamo zalutao neko srednjih godina.
Elem, unapred smo imali rezervisane kabine, jer je cena zavisila od njenog položaja. Dobili smo ključ-kartice od kabine, a mornari su kofere ostavili ispred vrata. Nema bakšiša! Bakšiš se daje na kraju putovanja u iznosu od 50 €, a svi zaposleni ga dele medjusobno.
Najjeftinije kabine su sprat ispod recepcije i glavnog ulaza na kruzer, i imaju male okrugle prozore. Zatim kabine nekoliko stepenica ispod nivoa recepcije koje imaju lepe velike prozore. I najskuplje su na prvom spratu koje imaju francuske balkone. Verujem da je i veličina kabina različita.
Mi smo bili na srednjem nivou u kabini sa velikim prozorom.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Oktobar 2018, 13:03 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Naša kabina

Kad sa recepcije sidjete niz par stepenica...

Slika

Odmah druga po redu je bila naša kabina.

Slika

Opremljenost kabine je vrhunska sa lepo uskladjenim bojama i materijalima. Sve blista.

Slika

Široki ormani i šemizeti, jednistavne ali kvalitetne izrade su duž celog zida.

Slika

Tv nismo ni upalili.

Slika

Mali stočić na rasklapanje, dakle sve funkcionalno.

Slika

Najlepši deo je bio veliki prozor i pogled kroz njega na novi deo Beča.

Slika


Ne čuju se nikakvi zvuci iz susednih kabina, niti zvuk motora. Zidovi su od neobičnig buškanog baršunstog materijala.
Svakodnevno su nam menjali posteljinu i peškire. Ako smo u toku dana legli na krevet ili seli, po povratku u kabinu nalazili smo ponovo namešten krevet, a ako smo se tuširali bili su zamenjeni čisti peškiri. Zaista neočekivano! Hiron je jednom namerno zgužvao prekrivač pre ručka, a kad smo se vratili zatekli smo sve zategnuto!
Pred spavanje, krevete su razmeštale i na jastuku ostavljale čokoladicu.

Slika

Na jednoj polici je bio priključak za punjenje prijemnika sa slušalicama koji se koristio prilikom obilaska gradova sa vodičem. A mi smo dodali i produžni, kao što je red!!!

Slika

Sobarice su na svojim kolicima imale ispeglane komplete "čarobnih krpa" u 4 boje za svaku sobu posebno! Jedna boja za nameštaj, jedna za lavabo, jedna za wc...
U kupatilu je kao "u apoteci". Nemože da se nadje mana.

Slika

Slika

Toaletni pribor je od poznate marke "Oksitanija", čiju smo radnju posle videli u sred Vaci ulice u Budimpešti.

Slika

Moj dezodorans kvari sliku.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Oktobar 2018, 18:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Sad malo o kruzeru

Brod je posvećen "rat pack"-u koji su sebe zvali "the clan", a koju su sačinjavali Frank Sinatra, Din Martin i Sammy Davis Jr. pa su u glavnom delu broda izložene njihove fotografije i statue.

Slika

Tu je i džuboks iz tog vremena.

Brzo smo raspakovali stvari i znatiželjno krenuli u razgledanje kruzera.

Slika

Hiron je nasuo kapućino iz automata.

Slika

Pa smo, nestrpljivo, izašli na gornju palubu odakle se pružao pogled na delove Beča.

Slika

Ogroma paluba delimično je nadkrivena poluprovidnim nastrešnicama koje su obezbedile blagu senku.

Slika

Lepi stolovi, stolice i ležaljke garantivali su udobnost dok brod plovi.

Slika

Neki su odigrali po partiju šaha.

Naravno da smo uživali u kapućinu i "kašiki koja nam je upala u med".
Kapetanska kabina je opremljena vrhunskim elektronikom, a na pramcu su radari, a na krmi zastave.

Slika

Wi-fi je besplatan i na celom brodu je odličan signal.
Vreme leti! Kod kuće smo planirali da čim dodjemo odmah odemo u razgledanje Beča, ali zateklo nas je sve što smo videli da nismo imali želju da napustimo brod, pogotovo što nam je najavljena večera u pola sedam, vežba spašavanja, zatim piće dobrodošlice i celovečernja zabava uz živu muziku u baru kruzera.
Još smo malo prošetali po unutrašnjosti broda i seli na trenutak u lepo opremljnu čitaonicu sa nešto malo knjiga i puno časopisa na raznim jezicima.

Slika

Slika

I mala radnja sa nakitom i suvenirima.

Slika

Ništa posebno.

Slika

Provirili smo u dobro opremljen fitnes centar bez želje da ga opet posetimo.
Odmah do recepcije je veliki lobi-bar čiji je ceo enterijer u hrastovim obogama, sa udobnim kožnim foteljama i stočićima na kojima su stajale vaze sa crvenim anturijumima.
Nigde fleke na tepisima, nigde ništa ogrebano, oljušteno, zapušteno! Jednostavno bez vidljivih mana.

Slika

Celim obodom su veliki prozori koji omogućuju da se svo vreme boravka prati plovidba. Sve odiše neočekivanim luksuzom!

Večera se poslužuje u restoranu na spratu, koji je sav u staklu.

Slika

Prvo veče smo izabrali sto za kojim ćemo sedeti i pridružio nam se par veoma prijatnih ljudi.
O hrani ću vam odvojeno pisati, znate da je to Hironov omiljeni deo!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Oktobar 2018, 20:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Vežba spašavanja

Posle večere smo imali zakazanu vežbu spašavanja. Bilo je komično! U ormanima naših kabina su bili narandžasti prsluci koje smo trebali da obučemo i kad se objavi uzbuna svi da dodjemo u bar. Zamislite sada 130 vremešnih ljudi koji hitaju istovremeno u bar.

Slika

Ne zna se ko je smešniji. Sevali su blicevi jer smo svi želeli da zabeležimo taj trenutak, ne razmišljajući o ozbiljnisti situacije.

Slika

Već je pao mrak i svi smo svetleli ko svici.

To je to.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Oktobar 2018, 21:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Večernja zabava

Vratili smo prsluke i pripremili se za svečano upoznavanje sa posadom kruzera.
Poslužili su nas šampanjcem dobrodošlice.

Slika

Uz "fanfare" su se redom pretstavljali svi šefovi odelenja i kapetan, svako na svom jeziku plus na engleskom, pokušavajući da budu duhoviti. Glavni štos im je bio da su "najmladji" od prethodnog najmladjeg. Bukvalno je posada iz celog sveta. U lepim uniformama ili odelima i uvežbanim dobrim manirima. Malo me je i nervirala ta njihova ljubaznost i ugladjenost, pa smo tokom puta pokušali da ih malo "prodrmamo", ali nije imalo šanse!

Na naše veliko iznenadjenje kapetan nas je obavestio da nam "brodari" poklanjaju besplatne višečasovne obilaske svih gradova sa vodičem, na našem jeziku!!! To uopšte nije bilo u ponudi za nas iz Srbije, dok su Skandinavci to imali već uračunato. Bio je to zaista lep poklon!

Posle tog performansa došla je na red večernja zabava, koja je na kraju svakog večernjeg programa bila ista. Naime, "vrlodobar" klavirista-pevač Toni iz Bugarske pevao je evergrin muziku, dosta dobro.

Slika

Mi smo mu se nekako dopali pa nam je stalno ispunjavao želje.
Moram da kažem da smo što se društva tiče imali veliku sreću. Onaj par kog sam vam pomenula za večeru, seo je i sad za naš sto. Osećali smo se k'o da se znamo godinama. Pronašli smo mnogo zajedničkih tema i interesovanja i brzo postali prijatelji.

Slika

Izašli smo još jednom na palubu, popili po čašu vina i napravili snimak Beča noću. Dunav mirno plovi i izgleda kao ogledalo u kom se ogledaju svetla velegrada.

Svo vreme puta smo imali sreću sa vremenom, do zadnjeg popodneva u Novom Sadu kada je malo kiša poprskala.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 08:28 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Beč

Šta pisati o Beču, kad je sve već napisano? Pogotovo ono što može da se obidje za jedan dan.
Zahvaljijući drugarima sa foruma mi smo sve isplanirali do tančina, pa nam je ponuda "brodara" da besplatno autobusom i vodičem obidjemo grad bila samo zabuna. Odlučili smo se za "drugare" i krenuli sami peške u grad. Ispostavilo se da je to bio pun pogodak!

Svako jutro su kod recepcije na pano okačili veliku mapu grada u kom se nalazimo, a na pultu je za svakog putnika blla po jedna mala mapa. Naravno da smo prvo lupili putaču na mapi gde se nalazi dok na kog je usidren brod.
Uveče, za vreme večere smo dobijali neobavezan program za sutrašnji dan.

Slika


Naš brod je bio usidren podaleko od najbliže metro stanice. Nema veze! Polako krenusmo, kad nam se pridružila jedna engleskinja, iz nekog drugog broda, koja nas je pitala gde je "Meksička katedrala"? Nas pitala!!! Odveli smo je do ispred katedrale koja nam je bila ispred nosa i nastavili prema metrou.

Slika

Kupili smo dnevnu kartu za metro i odvezli se do Karlsplaca. Ovo Hiron "znalački" proučava mapu metroa.

Slika

Prvo smo otišli da vidimo čuvenu pijacu Naschmarkt, kao što nam je predložio VlaMar. Usput smo u ovoj ulici videli dva momka koji su vešto prali izlog i crevom prali deo ispred radnje. Dovikivali su se na srpskom.

Slika

Na tezgama je izloženo voće i povrće iz celog sveta, a u kafanicama i restoranima kuvari ponosno prave specijalitete svojh zemalja.

Slika

Imaju i od ptice mleko.

Slika

Maslinke...

Slika

Sve je "pod konac"!

Slika

Malo smo se ovde zadržali, ali nismo mogli ni da "zinemo" posle obilnog doručka na brodu.

Slika

Nismo mogli dugo da se zadržavamo, treba "videti" Beč za dan!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 08:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Seli smo na neku ogradicu u debelom hladu, jer je već podobro upekla zvezda. Otkad nismo videli ovo?

Slika

Bar pet minuta smo vrteli mapu grada ukrug ne bi li se snašli kako dalje? Hiron voli "sve sam", a ja ne volim da gubim vreme.
Odmah do nas je stajao jedan par, i ja rešim da ih na nemačko-engleskom jeziku upitam kojim putem se ide do muzeja Albertine. Oni su me gledali "belo", i žena na srpskom upita svog muža:" Kome treba muzej u Beču?".
Ha, naši ljudi! Ispostavilo se da oni žive u Beču već tri godine i oboje rade, a da nikad nisu ni čuli za jedan od poznatijih muzeja na svetu. Znali su gde je zgrada Opere i to je rešilo naš problem. Naši ljudi, k'o naši ljudi, skrenuli su sa svog puta i otpratili nas stotinak metara do mesta sa kog se videla Opera. Usput smo ih pitali kako im je, na šta su oni slegnuli ramenima. Jasno je bilo. Rade da zarade neku paru i jedva čekaju da se vrate.
Trg. Zgrade oko nas su izuzetno lepe, sa odlično održavanim šarolikim, bogato ukrašenim fasadama koje su dekorisane bareljefima, skulpturama i terasama sa živopisnim ogradama od kovanog gvoždja... Sve zgrade u užem centru pripadaju jednom periodu vremena. Kasnije, na kraju dana, smo zaključili da se ne sećamo grada sa toliko skladno lepih zgrada.

Slika

Lepa na poseban način, zgrada Bečke secesije je bila u rekonstrukciji.

Slika

Jedna od njih je bečka Državna Opera koju su projektovala dva poznata bečka arhitekta, fon Sikardsburg i van der Nil, a koja je otvorena izvodjenjem opere Don Djovani 1869 godine.

Slika

Ispred Opere, na trgu čuvenog austriskog dirigenta Herberta fon Karajana (sigurno ga se sećate sa Novogodišnjeg koncerta u Beču), je velika moderna skulptura koju je izgradila fondacija Berg.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 09:41 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Još jedan pogled na Operu preko bicikala za iznajmljivanje.

Slika

O Albertini vam neću pisati ništa, to ostavljam Hironu.

Slika

Baš me obradovalo kad sam videla hotel "Sacher".

Slika

Toliko puta sam slušala priče i gledala filmove u kojima je on centar pažnje i evo, mogu da ga dodirnem! To je jedan od najpoznatijih hotela na svetu u kom su otseli od belosvetskih probisveta do slavnih ličnosti kao što su Džon Kenedi, Kaljica Elizabeta, Indira Gandi...

Kad, samo malo dalje, prekoputa Albertine, nalazi se "Cafe Mozart".

Slika

Šta košta, da košta moramo da sednemo bar na kratko, jer moramo da žurimo da "vidimo" Beč. Setila sam se sastanka u filmu "Treći čovek", možda je bio baš za našim stolom?

Slika

Bašta kafea je bila prepuna, a žagor oko nas na desetak raznoraznih jezika, a 100% je bilo i poznatih ličnosti koje mi nismo prepoznali. Toliko smo bili umorni od impresija, da više nismo videli ni "belu mačku". Uživacija! Sedimo i samo gledamo.

Slika

Iza nas prolaze tri-četiri fijakera puna turista, a kočijaši mlataraju rukama pokazujući na Albertinu i na nas.

Slika

Hiron je sedeo k'o na iglama jer je znao da nas posle podne čeka poseta samom muzeju.
Još samo da slikam ovaj izlog! Čuvene "Mocart kugle" i još neki suvenir-slatkiši, a u odsjaju na staklu izloga vidi se Albertina!

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 10:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Samo malo dalje, na trgu Neuer Markt je velika kružna fontana koju je još u XIII veku dizajnirao Georg Rafael Doner.

Slika

Ideja autora je bila da središnja figura pretstavlja Providentiju koja predvidja koliko je Beču potrebno vode, a okolne male skulpture, kao i velike po obodu fontane predstavljaju reke Austrije.

Slika

Setila sam se Pef, koja se ovde slikala uz ove zgodne, mišićave momke.
Dok je Hiron obilazio antikvarnice ja sam ispratila tri grupe turista koji su obigravali oko fontane, opremljenih najnovijim modelima foto-aparata i kamera. Uglavnom Kinezi i Japanci.

Gde god se okrenemo nalazimo na predivne svetski poznate zgrade. Medju njima je i "Aida Cafe Conditore".

Slika

"Aida" je najekskluzivniji proizvodjač konditorskih proizvida u Evropi, koji dnevno proizvede tri tone oko 130 vrsta slatkiša.
Laganom šetnjom kroz pešačku zonu...

Slika

...konačno smo stigli do cilja prepodnevnog obilaska.
Katedeala sv Stefana gradjena je u romanskom stilu delimično rušena i dogradjivana u gotskom stilu od 1147 do 1952 godine.

Slika

Na jednom spoljnom zidu bila je ova interesantna freska.

Slika

Obzirom da smo bili već prilično umorni, a tek nam je predstojalo ono najvažnije, rešili smo da bez obzira što imamo metro kartu idemo taksijem. Posle zapitkivanja gde bi mogli da uhvatimo najbliži taksi jedva najzad udjosmo u jedan. Vozio nas je taksista iz Senegala. Naravno da se Hiron odmah raspričao, kako smo u Asuanu upoznali jednog Senegalca..., ali to je sasvim druga priča.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 12:31 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Radovali smo se putovanju. Puno puta smo bili u hotelima iz kojih smo odlazili u obilazak. Ovoga puta će hotel-brod obilaziti gradove a mi ćemo biti na istom mestu: na brodu!
Četiri glavna grada, četiri drzave, koliko novih utisaka, istorije, čuvenih trgova, ambijenata. Duja će uživati praveći fotografije, a ja sam rešio da budem vredan i da za osam dana napravim bar osam slika.

Zamolili smo, na recepciji nasega broda-hotela, da nam pozovu taxi, što su oni rado učinili. Kad god smo izlazili sa broda morali smo da se prijavimo. Za svaki slučaj da ne zaplove bez nas!
Sa skandinavcima smo neobavezno čavrljali, jer su uvek bili raspoloženi za razgovor. Od tridesetak naših državljana saputnika, mimo ostalih putnika koji su bili iz Finske i Danske upoznali smo, i stigli da razgovaramo samo sa sedmoro-osmoro. Naša voditeljica je uspela da nam pomene neke od važnih i značajnih osoba naših saputnika. Jedan od njih je bio visoki vladin funkcioner u ministarstvu. Naočit gospodin, napadno svetskih manira. Njega smo imali priliku da upoznamo bolje.

Elem, dok smo se pripremali za put Duja je isplanirala šta bi trebalo videti, šta uraditi, šta posetiti u svakom od četiri glavna grada. Naravno treba godinama živeti u nekom gradu da bi ga upoznali. Stvar je još mnogo komplikovanija kada je to Beč "Na lepom plavom Dunavu", misteriozna (za mene) Bratislava, fenomenalna Budimpešta i naš divni i jedinstveni Beograd.
Prepustio sam njoj planiranje, a ja sam rekao da u Beču hoću samo da posetimo muzej Albertinu i pogledamo neke od 60.000 crteža od Leonarda, Mikelandjela, Direra do Braka i Pikasa.
Duja mi rece: "Obezbedila sam karte za Albertinu!" Kako? Pa tek za neki dan polazimo na put? Onda mi je objasnila: pošto su u sezoni velike gužve i puno turista, karte se trebaju nabaviti unapred.
Na Internetu postoji sajt "Tikets" gde možete kupiti karte za bilo koji muzej, sportske dogadjaje, po celom svetu. Za mene je to velika nepoznanica!
Ona je to obavila, na mobilnom smo imali podatke i čim smo čuli da je stigao taksi krenuli smo, sa doka gde je na vezu bio naš brod, u obilazak Beča.

Pored taksija je stajao gospodin (o kome je bilo reči) visoki funkcioner u nekoj administraciji. Pitao nas je da li može sa nama u grad, ako idemo u centar. Prihvatili smo. Dok se taksista probijao kroz saobraćajem zakrčene ulice "gospodin iz državne uprave" je pričao da ga mnoge turističke agencije besplatno vode po svetu. Verovatno zato što on njima obezbedjuje pogodnosti. Ruka ruku mije....

Ubrzo smo bili u blizini Albertina muzeja. Mi idemo dovde! Rekao sam. Samo dovde ? Pitao je gospodin funkcioner. Nemam ja vremena da se vucaram po muzejima, imam pametnija posla. Rekao je gospodin iz drzavne uprave i odjurio (bez učešća u plaćanju taksija, kao da se podrazumeva da se on vozi za dž, a mi ovce...) da se što pre sakrije medj kolone turista koji su u buljucima nadirali iz desetina autobusa sa istaknutim zastavicama mnogih zemalja Evrope.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 12:57 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Albertina

Slika

Red za karte je bio kao za utakmicu Zvezda-Partizan. Sada sam video koliko je Dujina odluka da kupi karte preko Interneta bila dobra.
Probili smo se kroz gužvu onih koji nisu imali karte. Na ulazu smo pokazali na telefonu izvršenu uplatu, oni su pogledali na ekran kompjutera i bili smo u holu muzeja.

Slika

Tu nas je čekalo prvo iznenadjenje. U muzeju, umesto očekivanih crteža bila je u toku postavka Mone i Pikaso!!!
Duja je bila ravnodušna zbog izmene, ja sam relativno lako prihvatio nastalu izmenu, mada zameniti Rafaela,
Leonarda, Ticijana, Direra, Klod Lorena, Brojgela,Rubensa, Moneom i Pikasom...Ipak smo doživeli satisfakciju jer se na kraju ispostavilo da je tema izložbe impresionizam i kubizam.

Narednih sat-sat i po ne može se prepričati. To bi isto bilo kao prenositi ručak preko telefona. To vreme i utisci su još jedan dokaz da su reči nista, a da je vid sve.

Šagal...
Slika

Pikaso...
Slika

Mone...
Slika

Renoar...
Slika


Reći ću samo da je satisfakcija bila potpuna jer se ispostavilo da nije izričito zabranjeno fotografisanje eksponata što je Duja na moj nagovor obilato iskoristila.

Slika

Ja sam tražio samo jednu fotografiju pored jednog platna Žorža Braka velikog formata.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 13:32 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
U holu, na izlazu iz muzeja, u jednoj niši ponosno stoji Minerva boginja umetnosti.

Slika

Izašli smo na terasu muzeja koja dominira trgom, opijeni utiscima, sa osećanjem kao posle duple ture vožnje na ringišpilu.

Slika

Trebalo nam je vremena da iz vatrometa boja predjemo u realni svet.
Svratili smo u dobro opremljenu radnju sa knigama o umetnisti i lepim suvenirima.

Slika

Terasa muzeja bila je okružena baroknim zgradama čuvene Bečke opere, hotelom "Saher" i baštom "Kafea Mocart". Na ulici je stajao niz fijakera koji su odvozili turiste željne autentičnih utisaka iz Beča: Strausa, vremena Bečke secesije, arhitekte Johann Fischer von Erlacha i slikara Gustava Klimta, svega onoga čega odavno nema, ali o čemu još žive legende.

Slika

Slika

Na drugoj strani trga gde su postavljena tri mermerna monumenta, nekoliko desetina studenata budućih slikara, crtali su držeći blokove na kolenima.

Slika

Nije treštala muzika, ali žagor turista na raznim jezicima, udarci kopita konja i njihovo rzanje, sirene nervoznih vozača kola, sirene turističkih autobusa kao zvuci fagota, lepet krila golubova, sve se to slivalo u jednu sasvim novu melodiju sasvim novog i drugačijeg Beča XXI veka, sasvim novog i ništa manje uzbudljivog od onog iz "Na lepom plavom Dunavu."
Sedeli smo u bašti "Kafea Mocart", iz zamišljene ležerne i opuštene atmosfere okruženi damama u krinolinama i šeširima ogromnih oboda i gospodom u uskim pantalonama, sakoima širokih revera i naglašenih ramena, sa cilndrima, i direktno iz vremena početka devetnaestog veka, vremena Bečke Secesije, posmatrali vrtlog i nervoznu grozničavost turista svih rasa i narodnosti, upijajući svim čulima utiske, nalazeći se na početku dvadesetiprvog veka prepunog stakla, betona čeličnih konstrukcija, ostrih uglova grozničavosti i potropačke nervoze....

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 13:55 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Zasićeni prizorom, iz zamišljene realnosti prešli smo u realnu, i kroz kosmopolitsku gužvu ušli u maticu koja nas je dovela do široke ulice, sa neočekivano bogatim izlozima sa robom i imenima od "milion dolara". Bila je to Graben ulica...

Slika

Tu gde je bio rov uz zidine Beča, koji je štitio od Turaka sada je ulica u kojoj kupuju samo oni koji imaju najžešće oružje: novac! U trenutku sam se setio maestralne scene iz filma "Kabare" gde Liza Mineli peva ono "...money, money, money..."! Išli smo sredinom ulice u strahu da ako pridjemo kom izlogu, drugi turisti posumnjaju da ćemo nesto kupiti.
Lagano hodajući matica nas je povela kroz arkadni tunel stare barokne zgrade. Kroz lukove ugledali smo dvorište okruženo višespratnim zgradama, a kako nam je sluh već bio prilagodjen na jezik gomile, koga su mornari nekada zvali "jezik gomile mornara" koji je u stvari zbrka ili galimatijas jezika, u kome svako priča na svom jeziku ali se svi dobro razumeju...

Slika

...čuli smo manjež, menjež... Onda smo videli da je celo prizemlje zgrada u boksovima, a u nekima od njih bili su konji! Na korak od "Iv Sent Lorana", "Diora" i "Prade" ...konji! Koja zgodna kombinacija.

Slika

Prošli smo kolonade i iz gomile kao odjek, opet na svim naglascima: Hofburg!
I, Nacionalna biblioteka.

Slika

Hofburg je konkrecija kao kvasac, koja raste kroz vekove.

Slika

Hofburg menja namene i sadrzaje od Svetog Rimskog carstva do sadasnje Republike Austrije. I Carcka palata i stalna rezidencija austrijskog predsjednika i muzej u kom se čuva carska kruna Svetog Rimskog Carstva, stara više od hiljadu godina i Riznica i biblioteka i škola jahanja... Fasada koja opasuje trg bogato je ukrašena statuama a na sredini trga je konjanički spomenik. Studioznije razgledanje samo ovog dela kompleksa Hofburga zahteva dane možda i nedelje.

Slika

Matica turista nas nosi na sledeci trg polukružnog oblika gde su barokne fontane sa mnoštvom mitoloških scena i personifikacijama vladara, njihovih saveznika i protivnika, koji su i u porazu i u trijumfu veličanstveni.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.