Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:32

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kipar
PostPoslato: Utorak, 12 April 2016, 22:33 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Utorak, 15 Mart 2016, 12:00
Postovi: 9
Na Kipru na Aphrodita's Bay je, po legendi, Afrodita boginja lepote i ljubavi izronila iz morske pene.
Slika Sandra Botičelija dočarava taj trenutak...

Slika

Zašto i kako iz morske pene, biće vam jasno kad dodjete na lice mesta, jer se radi o retkom prirodnom fenomenu koji je vidljiv sa litice iznad uvale. Lik Afrodite će vas celog letovanja pratiti u stopu, jer je svuda...u izlozima, na razglednicama, suvenirima, poštanskim markama...
Kipar je treće po veličini ostrvo na Mediteranu, glavni grad je Nikozija.
Ako ste na Kipar došli radi dobrih plaža, lepog mora i dobrog provoda onda se uputite ka gradićima Polis, na zapadu, gde je netaknuta priroda sa puno borova i maslinjaka ili Agija Napa, na istoku, sa predivnim plažama i ludnicom od provoda! Plaže su u tom delu ostva ubedljivo najlepše.

Iako je Kipar malo ostrvo, bogatstvo kulturno-istorijskih spomenika je ogromno i većina se nalazi pod zaštitom UNESCO-a.

Ceo tekst o iskustvima sa letovanju na Kipru možete pročitati na portalu PUS-a na linku http://portal.putovanjausrcu.rs/index.php/putopisi/more/139-proba

Na ovoj temi možete postavljati pitanja autoru, komentarisati, hvaliti ili kritikovati ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Sreda, 13 April 2016, 08:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Dujo, evo čitam tvoj fenomenalni putopis. Odmah iz prvog pasusa me interesuje, kako to specijalno izgleda ta morska pena?

Rekla si još da te žitelji Krita podsećaju na nas, pa predpostavljam da si se tamo osećala kao da si u Grčkoj!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Sreda, 13 April 2016, 08:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Дујо, читао сам разне путописе о Кипру, који нам је сад и доступнији због Визера, и баш ми је занимљиво да видим и упоредим твоје фотке и фотке по тим путописима. Ако није тајна, можеш ли да напишеш кад сте били на Кипру?

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Sreda, 13 April 2016, 09:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Petronije, nije tajna. Bili smo pre skoro dvadeset godina. U to vreme je Spasa imao svoj biro za projektovanje a naši domaći lovatori su pravili kuće po Beogradu i tako smo mi mogli tada da putujemo više nego sada.
Nabavili smo digitalni foto aparat sa slabom rezolucijom i zato su slike grozne. Tada nisam pomišljala da ću jednog dana pisati putopis na ovakvom mestu, pa su skoro sve fotografije "MI, a u pozadini nešto što smo mi pokrili našom impozantnom pojavom" (kaže Spasa)!
Tako nisam postavila slike koje bi dale dušu ovom putopisu. Iskreno da ti kažem, nekih stvari se ni ne sećam gde su bile.
Zbog svega toga, dugo sam se nećkala da li uopšte da ga pišem! Ali, kad sam bolje razmislila kulturno-istoriski spomenici su ostali isti, jedino su palme porasle i sazidano je puno novih kuća. E, da! Još jedna važna stvar! Spasa i ja smo se svadjali oko toga kako je izgledala granična linija u Nikoziji? Ja se sećam da nam nisu dalje dali da prodjemo i da su se videli neki kućerci i bodljikava žica. Više me je interesovala jedna radnja sa cipelama u blizini! Spasa kaže da su bile karaule... Da se ne bismo svadjali ja sam taj deo pročitala iz Wikipedije, pa ispade da postoji neki zid.
Milena, kad gledaš sa malog uzvišenja iznad plaže, tu vidiš one čuvene stene i sa jedne strane se razbijaju talasi, a sa druge je relativno mirno. Pošto svi imamo u glavi legendu, nije teško od tih talasa videti lepu mladu devojku, pogotovo bi to jasno videli naši drugari.
Inače, Kiprani su ionako Grci.
Možda sam sve ovo trebala da napišem na portalu?

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Sreda, 13 April 2016, 10:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Znam da su Kiprani uglavnom Grci, a ima i nešto Turaka. Zato te i pitam, da li si se osećala kao da si u Grčkoj. Ne moraš to da pišeš, uglavnom svi znaju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Sreda, 13 April 2016, 11:03 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
dujaspasa je napisao:
Možda sam sve ovo trebala da napišem na portalu?
Dujo :bravo:
Mislim da je ok kako si to na portalu predstavila,
a ovde ćemo detaljisati...

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Sreda, 13 April 2016, 13:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: Prvi put da ovoliko saznam o Kritu. Odličan putopis, svaka ti čast koliko detalja se sećaš, kao da si se juče vratila! :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Sreda, 13 April 2016, 16:20 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Za detalje je zaslužan Hiron! On sve živo pamti, a i te stvari ga jako interesuju. Ja sam više zadužena za slikanje, pisanje, паблик рилејшн, iće i piće i tako to!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Sreda, 13 April 2016, 17:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Bravo za Hurona kod detalja, a tebi za ostalo! :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Petak, 03 Februar 2017, 09:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Dujo, tek sam sad procitala ovaj putopis :oops:
Uzivala sam u "moru" informacija i opisa :text-bravo:
Sto rek'o Petronije (umal' da napisem Peglonije :D ), Kipar nam je sad dostupniji nego nekad, a kad procitam ovakav putopis odmah pozelim da odem tamo.... :ljubac:

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kipar
PostPoslato: Subota, 15 Septembar 2018, 22:51 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 01 Septembar 2017, 11:56
Postovi: 29
Pol: Seka
Jeste Kipar, ali severni Turski deo, regija Famagusta, tacnije Bafra gde smo mi bili ove godine. Do Turskog dela najsigurni nacin je da letite preko Istanbula. Letovi su povezani i relativno brzo se stize na Kipar. Transfer traje oko sat vremena. Kako nam je ovo cetvrti put na Kipru, dva puta Ayia Napa i dva puta Bafra moram reci da nam je Bafra omiljeno letovaliste( pored Mahdije, Tunis) zbog plaze i mora. Plaza zlatan pesak sa primesama bakra a voda tirkizna, cista i bistra. More mirno bar obe godine kada smo mi bili. Vreme idealno dnevne 32c a uvece 26 c. Hotel u kom smo odseli je Limak deluxe Cyprus, poceo sa radom ove godine. Sve je novo, prelepo, mirise, docekaju te sa sampanjcem, hladnom vodom, mafinima, krekerima, cokoladama i bombonama. Soba se dobije odmah, sve je fenomenalno. Sobu smo dobili ka moru u glavnoj zgradi, sam dekor sobe i hotela ostavlja bez teksta. Hotel ima 5* i visoka je klasa, sluze te na plazi konobari, ceo dan ciste staze koje su potvavljene preko peska. Kompleks je jako veliki, svuda su bazeni, barovi, za decu tobogani i igraonice, voze te kolima za golf na plazu i nazad ceo dan, ko ne voli da seta. Dvoriste je lepo uredjeno, svuda ima raznog mirisnog bilja, klasicna muzika se cuke ceo dan. Naravno ima diskoteka, i bar na plazi koji radi do 2h sa muzikom za zabavu. Hrana raznovrsna i ukusna. Pre dve godine smo obisli nacionalni park di karpaz, tu je netaknuta priroda i more je prelepo. Ove godine smo samo odmarali jer smo u povratku obilazili Istanbul 2 dana. Za nas je ovo bio odmor iz snova, tako da cemo.i sledece ponoviti.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.