Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 15:26

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Bergen, Norveška
PostPoslato: Sreda, 01 April 2015, 11:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Sasvim slučajno smo pre nekoliko godina otišli u Bergen. Naši prijatelji su pre toga bili i ispričali nam bajkovitu priču o gradu. Nismo mogli da odolimo i otišli smo na brzinu, jer smo već bili na severu Evrope.
Bergen je drugi grad po veličini u Norveškoj i nalazi se na jugozapadnom delu Skandinavskog poluostrva.
Zovu ga "kapija fjordova" jer iz njegove ogromne luke polaze brodovi za krstarenje fjordovima. Ogromnim kruzerima dolaze u luku, a zatim manjim brodovima obilaze fjordove. Odatle se polazi na krstarenje najdužim fjordom na svetu, Sogne fjordom.
Pozajmila sam ovu sliku sa interneta da biste stekli utisak te neverovatne lepote!

Slika

Uspinjačom smo se popeli na brdo Floyen do vidikovca. Naravni tu je i restoran i kao neki amfiteatar odakle imate pogled na ceo grad. Grad je kao iz fantazije. Duboko u grad su ušla dva zaliva na čijim su obalama gusto naredjane kuće. Levi deo grada je pravi moderan evropski grad, dok je sa desne strane stari, rustičan deo grada. Grad je okružen , kažu, sa sedam brda, a ispred je mali arhipelag i otvoreno more.

Slika

Niz Floyen smo rešili da se spustimo peške i nismo pogrešili. Strme ulice popločane kaldrmom iz koje na nekim mestima izbija trava, većim delom su i sa stepenicama. Kuće su od drveta, obojene u razne boje. To je zaštitni znak grada. Čak i u nom delu grada su višespratnice obojene u jarke boje!

Slika

Ne znate koji deo je interesantniji.

Slika

Povremeno, na ravnijem delu se malo odmorite.

Slika

A onda opet nizbrdo.

Slika

Najzad pravi odmor. Dva kapućina = 16 evra!! Odmah vam sve presedne!
Njihov standard je za nas nezamisliv! Prosečan lični dohodak je 4.500 evra. Medjutim, ljudi su vrlo skromni i predusretljivi. Svi nešto, kao, štede. Kasnije smo, kroz razgovor, saznali da skoro svaka porodica ima jahtu i naravno, svoju kuću ili stan. Vrlo su druželjubivi i uglavnom se druženje odvija na tim brodovima i jahtama.
Kad smo ujutru krenuli na žičaru bilo je za jaknu, a kad smo se spustili u grad sunce je "pržilo" na 19° i svi su se poskidali.
U toku dana bar jednom padne kiša, a zatim se razvedri u trenutku, pa se opet namršti... Temperatura je bila prosečno max oko 17°-18°. More je oko 15°.

Slika

Ova siva zgrada je železnička stanica.

Slika

Neke uličice su baš lepe. Sve je besprekorno čisto i sveże okrečeno.

Slika

Evo još jedne kafanice, al' u nju nismo ušli! Kupili smo neskafu u samoposluzi. Ali, i u samoposluzi je sve preskupo.

Slika

Začudili smo se što nema "fensi" radnji sa garderobom. Nema raskoši i rasipanja.
S me je namerno slikao sa onom životinjkom iznad glave koja je zakačena na fasadi.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Sreda, 01 April 2015, 13:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Ko je išao u muzičku školu zna sigurno za "Per Gint". E, u ovoj kući je živeo Eduard Grig. Kad sam ga svirala na klaviru bio mi je težak i dosadan! A sad bih sve dala da se vratim u to vreme pa makar morala samo Griga da učim!
Kuća-muzej je na lepo sredjenom proplanku, sa pogledom na grad. Nemam slike iz muzeja, jer se za aparat plaća...

Slika

Oduševila me je ova bela crkvica od drveta.

Slika

E, sad ono najlepše u Bergenu! Stari grad Bryggen. Ovo je pogled iz novijeg dela grada, preko zaliva.

Slika

Divne drvene, različito obojene, stare zgrade u nizu. Pogled prema moru...

Slika

...i pogled prema gradu. Ispred njih je kafanica, uvek prepuna.

Slika

Često na fasadama stoje ukrasi od drveta isklesanih životinja.

Slika

U srcu Bryggena su drvene kuće sa mnogobrojnim radnjicama, prodavnicama suvenira, galerijama ...Glavni suveniri su nekakvi trolovi, vikinzi i fokino krzno. Naravno, ništa nismo kupili.

Slika

Uska ulica deluje nestvarno. Kažu da je puno puta ovde izbijao požar, ali je i dalje dosta zgrada sačuvano u autentičnom obliku.

Slika

Bili smo u muzeju-kući u kom je sačuvan kompletan nameštaj i predmeti iz domaćinstva.
Ovo je slika sa interneta na kojoj se vidi na kakvim krevetima-ormanima su spavali. (Nemam moju sliku iz već poznatih razloga.)

Slika

Obzirom da je Bergen značajna ribarska luka i gde god da pogledate vidite čamac, jahtu, brod, tanker, kruzer... ovakva radnja je neophodno potrebna. Tu se prodaje debela užad (palamari), i ostale potrepštine.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Sreda, 01 April 2015, 15:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Postoje organizovane redovne i vanredne ture krstarenja fjordovima. Cene su baš visoke, ali je gužva uvek! Mi smo se dugo premišljali šta da radimo!?

Slika

Otišli smo do ribarnice. Ponuda je, očekivano ogromna.

Slika

Bakalar im je riba br.1.

Slika

Dugo smo šetali obalom i skoro skroz izašli iz grada. Svuda smo videli ribare kako se užurbano pripremaju za sutrašnji izlazak u lov. Težak je to posao. Sa nekima od njih smo popričali, što su oni jedva dočekali da se malo odmore.
Konačno smo se dogovorili da krenemo sa još jednim parom na jedan manji brod, s' tim da moramo da malo pomažemo ko šta ume. Cena nam je bila prihvatljiva.

Slika

Voda je bila mirna, k'o ogledalo. Boja tamno plavo zelena. Sa obe strane fjorda su brda puna zelenila i borovih šuma.

Slika

Tu i tamo su grupice drvenih, raznobojno obojenih nordijskih kuća, kao iz bajki. Na nekim kućama su celi krovovi pokriveni travom.

Slika

Tišina, mir...

Slika

Frojd sa broda ne izgleda onako impozantno kao sa visine.

Slika

I da završim priču i Bergenu.

Ako rešite da odete obavezno preko neta kupite "Fjord pass" čime ćete lakše i jeftinije naći hotel, guest house ili hostel, prevoz i krstarenje i obići sve znamenitosti.
Kiša ili sneg padaju oko 260 dana u godini, pa se prigodno treba i obući.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 09:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Шта рећи на ове овакве фотке сем :bravo: :bravo: :bravo: .

У више наврата сам читао путописе бајкера који су се возали тим крајевима идући ка Нордкапу и, судећи по сликама, скандинавска природа је прелепа...
Једног дана, надам се... :greetings-waveyellow: отуд...

Надам се да ћеш нам ускоро приближити и Малту :D .

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 09:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Hvala na komentaru! :D
Mislim da, za sad, više neću pisati putopise jer nema puno zainteresovanih putnika. Možda jednog dana...
Znaš, mi smo jako puno putovali, a opet premalo kad čujem gde su sve ljudi bili. Na žalost, daleke destinacije će nam zauvek ostati samo želja.
Na primer, kad smo bili u Bergenu, prvo smo bili kod prijateljice u okolini Lyona u Francuskoj, pa kod kumova u Galway u Irskoj ( na oba mesta smo otseli u privatnim kućama po desetak dana ), pa smo tri dana bili u Londonu jer je S hteo da vidi neku izložbu, pa smo bili u Bergenu, pa u Oslu, došli kući na par dana i otišli u Tunis na dve nedelje. Mi tako radimo često. Avionom idemo preko low-cost (neki put nas karta košta po 20 e), u lokalu koristimo prevoz tudjim kolima uz deljenje troškova (to su i kod nas počeli), otsedamo u guest house ili hostelima. Naravno "besposlen pop i jariće krsti" pa ja sve to organizujem bar pola godine ranije!
E, sad zamisli koliko bih mogla da pišem o samo ovoj jednoj našoj turi!? :doh:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 10:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Dujo, mislim da grešiš. Svi na forumu su VRLO zainteresovani putnici. Divim se ljudima poput tebe koji imaju mogućnost da (za moje pojmove) prođeš pola sveta, a još većom srećom smatram to što si uspela da budeš na destinacijama koje su nesvakidašnjije. Zato su tvoji putopisi toliko značajni i karakteristični. Jedini "nedostatak" leži u nama koji ovo čitamo, a malo čime možemo da oplemenimo tvoju temu sem iskrenih pohvala i zahvalnosti.
Verujem da govorim u ime svih ako ti kažem da sa pažnjom iščekujem tvoje sledeće pisanije.
:bow-yellow:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 10:47 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
dujaspasa je napisao:
Mislim da, za sad, više neću pisati putopise jer nema puno zainteresovanih putnika. Možda jednog dana...


:nevera: Ако већ не могу да одем до Норвешке, онда бар могу да уживам у твом прелепом путопису. Ово што ти радиш, је заиста феноменално и била би права штета да престанеш са качењем свих ових лепих слика и описивању места, на којима већина нас никад није била, а и питање је да ли ће икад ићи.

dejevla je napisao:

Verujem da govorim u ime svih ako ti kažem da sa pažnjom iščekujem tvoje sledeće pisanije.
:bow-yellow:


Што би рекла сењорита Маријана Матеус '' ЕАпсолууутно'' :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 11:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
'' ЕАпсолууутно'' :D сам сагласан са вама двојицом!

У своје име ћу написати, а верујем да нас има још таквих, како волим да читам разне путописе по нету, без обзира да ли постоји и промил шансе да и сам одем на та места. Увек је лепо видети нешто ново, добити идеју за неко будуће путовање. Између осталог, на тај начин се одважих и на пут до Гросглокнера, аустријских и словеначких Алпа,... Једрена, разних џада и вуко... Грчке,... Посебно су ми занимљиви путописи писани у првом лицу, са што више доживљаја и догодовштина са пута, где читалац може да се саживи са актерима, а још ако је праћено гомилом слика, онда је то права ствар.

Надам се да ћеш се ипак предомислити и наставити да нас водиш широм света :clap: .

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 11:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Iako slike Norveske ne deluju previse zivopisno, nema sarenosti boja niti mnogo sunca nekako su ipak prelepe. Kuce i ulice ovako fino ususkane, uredjeno drustvo, obrazovana nacija...jedna je od zemalja u kojima bih zeleo da zivim. Mene narocito intrgiraju velika prostranstva pokrivena snegom i ledom (iako nisam preterani ljubitelj zime i snega), pre svega zbog energetskog potencijala i mogucnosti. Tako bih voleo da proputujem Sibirom, severnim polom a narocito skandinavijom koja sama po sebi nije u toj meri snezna ali ima fenomen belih noci i voleo bih da znam kako bih se privikao na takav nacin zivota da po 2,3 meseca ne padne mrak ili ne svane. Citao sam skoro da postoji gradic na severu Norveske u koj je vlada ulozila silne novce ne bi li na brdu napravila ogledalo koje odbija sunceve zrake ka njemu, jer je tako lociran da mestani nikada ne mogu da vide sunce!

Tako da, dujo svaka cast za slike! I ja sam juce pisao o Brasovu tj.vise stavljao slike nego pisao...iako znam da su male sanse da je nekome to interesantno i da ce otici tamo. Znam da moze da obeshrabri, da tako kazem, sto imas utisak da vodis monolog al jbg, ipak je ovo froum o putovanjima i treba sto vise puniti sadrzaj time iako mnogima nije zanimljivo ;)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 14:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dujo, kao i svaka prica do sada, i ova je bila puna interesantnih podataka! Slike su "sta reci", to svaki put naglasim! Zao mi je sto, verovatno, sve to necu videti i licno, ali, kao sto rekoh na drugim tvojim temama, "zivopisnost opisa i slika" me uvek "uvuce u pricu"...slazem se da sve ovo izgleda bajkovito! Mogu misliti kako je "uzivo"! Veliki pozdrav i hvala za sve price koje delis/te sa nama! (da ne zapostavim Spasu, kada je i on ucesnik prica i dozivljaja!) :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 16:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: Hvala Dujo na prelepim fotkama i priči koja ide uz nju. Bergen krasi fantastična priroda, a Norvežani su je oplemenili do najfinijih detalja. Zgrade i ulice kao iz bajke, a kako vidim, pošto je popularan, gradić je fantastično živ i pun turista. U svim putopisima, koje su drugari ovde pisali uživam maksimalno, jer pored jedne priče o putovanju, svi vi donosite neka lična osećanja i iskustva. Ja sam lično iz tih putopisa dosta novoga videla i naučila i često volim iznova da ih pogledam.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 16:21 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:40
Postovi: 6131
Pol: Seka
ovo je predivno!I svi smo zainteresovani! Nikad ranije nisam čula za Bergen, ovo mi je potpuno otvorilo nove vidike! Ja lično čim izađem iz svojih porodičnih problema ima da skuvam 5 litra kafe, osamim se negde i krenem da detaljno sa uživanjem čitam putopise na ovom našem forumu.

_________________
Imamo naš forum!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 02 April 2015, 21:57 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
:text-bravo:

Koliko se nasih ljudi iselilo u tu Norvesku, mogli bi da napisu enciklopediju o istoj ovde na forumu.

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 11 Februar 2016, 21:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Stigoh i ja u Bergen! :op-op: Izvinite što ste me ovoliko čekali. :shifty: Je l' kafa još uvek tako skupa? :doh:

Sve što je potrebno da poželim da odem na neko mesto nalazi se u ovom predstavljanju preslatkog Bergena. Hvala! :bravo:
Ovo je tako čarobno! :romance-heartsthree:

dujaspasa je napisao:
Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Bergen, Norveška
PostPoslato: Četvrtak, 20 Decembar 2018, 14:15 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 07 Decembar 2018, 10:01
Postovi: 2
Pol: Seka
Cao svima! Nedavno sam se ukljucila bas zbog putopisa po Norveskoj. Bergen je yaista predivan stari grad. slike su divne. Imala sam tu srecu da pocetkom ove godine posetim Norvesku, doduse samo Oslo. Ja sam neko ko je oduvek mastao o zivotu u nekim toplijim krajevima sve do momenta kada sam dobila poziv od brata da dodjem u posetu. On vec sedam godina zivi i radi u Norveskoj. Sledece godine u ferbruaru idem ponovo na mesec dana. Ozbiljno se vodim mislju da se preselim tamo. S' tim u vezi bih zelela da cujem i tudja misljenja o ovoj zemlji. Moj prvi utisak je bio neverovatan. Odusevljena sam kulturom tih ljudi a o prirodi da ne govorim. Ono sto me je najvise privuklo je to sto uglavnom gledaju svoja posla za razluki od nas Srba( ogradjujem se pojedinih Srba). Ni zima mi nije smetala, sta vise prijala mi je. Bilo je oko -20 ali tih dana je i u mom gradu Boru bilo -18. Njihovim -20 i nasih -20 nije isto. Vazduh im je neverovatno cist. Ja imam problem sa hormonima i stitnom zlezdom i ponekad gusenja. Tamo te simptome nisam imala.

Divna zemlja ;)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.