Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:56

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 222 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 09:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
ZMAJA je napisao:
kod ovog oblaka treba da ide levo, desno je Albukerki.


Poslušala si Duška i skrenula kod Alburkerkija. :D


ZMAJA je napisao:
Nakon 8 sati leta, STIGLA SAM na tlo obećane zemlje! Prizor koji gledam dok slećemo je nestvaran. Fascinantno! Čikago se prostire na ogromnom prostoru, nema kraja, sve sija


Volela bih ovo da vidim, bilo koji veliki grad u Americi... :dance: :text-welcomeconfetti:

ZMAJA je napisao:
Uspešno prolazim sve kontrole i konačno sam u zagrljaju svoje sestre! Gledam koliko se ona promenila, jedva je prepoznajem sa onolikim stomakom, koji bez prestanka ljubim i plačem od sreće.


:cry: :romance-heartbeating:

Kako sam shvatila, u prvom redu su zgrade, u drugom redu manje kuće i u trećem redu od glavne ulice veće kuće, tj. najskuplje. Vidi se da je sve skockano i dobro organizovano. E moja haotična Evropo...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 10:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Pored horor uvoda (još uvek mi jeza prisutna kad zamislim sebe u sličnoj situaciji pupupu daleko bilo) gde bih verovatno protestvujući završio u aerodromskom apsu, dve stvari mi trenutno štrče iz šablona (šablon je naravno tv prijemnik i sredstva informisanja kroz koje "upoznah" Ameriku).
Kakva kontrast;
-kad prvi put saznah za običaj - baby shower, setih se da mi nismo ništa unapred kupovali niti se radovali, za bebu koja je pristizala, a sve zbog onih babskih priča - da ne ureknemo...
-živeo sam u predubeđenju da svki američki grad ima dve strane medalje, deo u kojem je sve ko na razglednici, ljudi zaposleni i rade, sve bajno, ali...
ima i onih koji u prigradskom delu i pod mostovima žive na kratonskoj prostirci i prose za koru hleba, bez socijalne i zdravstvene zaštite,...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 10:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Del Piero je napisao:
Citajuci o baby showeru ocekivao sam nesto malo, skromno u kucnoj varijanti, tako sam zamisljao te manifestacije i takve su uglavnom po filmovima...ovo ko svadba jbt, dugacak sto za 50 osoba i ostalo :D

I ja sam zinula kad sam videla onoliki sto. Zamišljala sam taj događaj bukvalno kao u američkim filmovima: trudnica sedi na dvosedu i otvara poklončiće koje joj dodaju drugarice koje sede oko nje prenemažući se i kikoćući se. :D

ZMAJA je napisao:
Recimo, običan fotograf za svadbu košta najmanje $1000. :roll:

Del Piero, evo posla za tebe. :P Ti bi zaradio i više, jer ipak nisi običan fotograf.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 10:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Da su organizovani, to sam znala, ali da je ovako sve skockano i do detalja sređeno, nisam imala pojma. Dobro, to sigurno zavisi od kvarta do kvarta, odnosno od love koju stanovnici nekog kvarta mogu da odvoje za to. Tamo se zna ko šta radi, sve se dobro plaća, ali zato funkcioniše savršeno i to mi se veom dopada. Zanima me ko im održava zelene površine oko privatnih kuća? Oni sami to rade? Onda moruju da poseduju sve potrebne alate i da odvoje neko vreme za to, a verujem da dosta rade. Eeee, da smo u Americi, mm ne bi smeo da odlaže košenje dvorišta, odmah bi plato par stotina evrića na ime kazne. :) Sa jedne strane, bez storgih pravila zaista teško se funkcioniše i sve postaje haotično i prlajvo kao što je kod nas, a sa druge strane, čovek tamo može da ima osećaj da i je skup i vazduh koji udiše. To je Amerika.

Zmaki, jako mi se dopada ovaj tvoj putopis, divno pišeš i sada možemo da upoznamo jedan deo Amerike direktono iz prve ruke!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 11:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Vicky je napisao:
Del Piero je napisao:
Citajuci o baby showeru ocekivao sam nesto malo, skromno u kucnoj varijanti, tako sam zamisljao te manifestacije i takve su uglavnom po filmovima...ovo ko svadba jbt, dugacak sto za 50 osoba i ostalo :D

I ja sam zinula kad sam videla onoliki sto. Zamišljala sam taj događaj bukvalno kao u američkim filmovima: trudnica sedi na dvosedu i otvara poklončiće koje joj dodaju drugarice koje sede oko nje prenemažući se i kikoćući se. :D


ma to je tako svuda 100% sem u ovim delovima zemlje gde ima gomile Srba! To su njihovi obicaju mutirali do ove mere zbog mesanja nasih gluposti i njihove odmerenost :D ko zna, mozda pocnu i ispracaje u armiju da prava tamo u Cikagu :D

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 21:58 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
milenaidaki je napisao:
Kako sam shvatila, u prvom redu su zgrade, u drugom redu manje kuće i u trećem redu od glavne ulice veće kuće, tj. najskuplje.

U kraju gde je moja sister - da. Ima naselja gde su samo kuće, onako kao na filmovima što vidimo, a ima i naselja sa zgradama. U poslednje vreme prave i terase na zgradama, što ranije nije bio slučaj. Samo mi nije baš jasno čemu služe terasice na, na primer, 32. spratu! Čikago je Windy City. :lol:

dejevla je napisao:
... živeo sam u predubeđenju da svaki američki grad ima dve strane medalje...

Naravno da ima i sirotinje, ali ne baš u delovima grada kojima sam se ja kretala. Recimo, jug Čikaga je problematičan. Tamo su uglavnom Crnci (oni ipak imaju svoje kvartove :shhh: ), ima pucnjave, droge i sl. Moj zet je jedno vreme radio u tom kraju i jedva je čekao da ga premeste. Nikada nije ostajao kada padne mrak. :snooty:
Takođe, kada smo se noću vraćale od Amiša iz Indijane (3h od grada), zet nas je navodio kojim autoputem da idemo, jer neki putevi noću nisu sigurni, prolaze pored tih crnačkih naselja, njima se voze sumnjivi tipovi, neki vole brzo da voze itd. :shifty:
Nijednog prosjaka nisam videla. Nema ih oko prodavnica, po ulici. Najsiromašniji su Meksikanci, čini mi se.
Čikago je veoma skup grad, tako da je sirotinja raja negde u unutrašnjosti, u nekim drugim delovima države.
Inače, Čikago spada u bezbednije gradove Amerike (za razliku od Baltimora o kome ću tek pisati). Kako oni kažu, deo gde sam ja boravila je mesto najpovoljnije za gajenje dece. Letos se u komšiluku zetovih roditelja dogodilo ubistvo - sin ubio majku. Za 40 god. nisu imali nikakav kriminalni slučaj u kraju, to je bio šok za sve. Videla sam uviđaj - isto kao na filmu. :D

Vicky je napisao:
Del Piero je napisao:
Citajuci o baby showeru ocekivao sam nesto malo, skromno u kucnoj varijanti, tako sam zamisljao te manifestacije i takve su uglavnom po filmovima...ovo ko svadba jbt, dugacak sto za 50 osoba i ostalo :D

I ja sam zinula kad sam videla onoliki sto. Zamišljala sam taj događaj bukvalno kao u američkim filmovima: trudnica sedi na dvosedu i otvara poklončiće koje joj dodaju drugarice koje sede oko nje prenemažući se i kikoćući se. :D

Tako je kod Srba, za druge ne znam. ;)

milenaidaki je napisao:
Zanima me ko im održava zelene površine oko privatnih kuća? Oni sami to rade? Onda moruju da poseduju sve potrebne alate i da odvoje neko vreme za to, a verujem da dosta rade.
... a sa druge strane, čovek tamo može da ima osećaj da i je skup i vazduh koji udiše. To je Amerika.

Zmaki, jako mi se dopada ovaj tvoj putopis, divno pišeš i sada možemo da upoznamo jedan deo Amerike direktono iz prve ruke!

Većina vlasnika kuća unajmljuje Meksikance za sitne pare. Neki, kao što je zetov otac, sve rade sami. On, recimo, ima gomilu alata koji je sam napravio. Bazen sam krpi, farba, puni, čisti, betonira dvorište... Takav je čovek. Jednom sam videla gospoDžu koja sama kosi svoj travnjak. :roll: Neki tu uslugu plaćaju uz ''infostan'' i tada im grad održava, popravlja itd. Vlasnici zgrada takođe plaćaju ljude koji to rade.

Del Piero je napisao:
ma to je tako svuda 100% sem u ovim delovima zemlje gde ima gomile Srba!

Tačno! :lol:

SFRJ ima delove grada koje naseljava, Poljaci svoj kraj, Amerikanci svoj... nema baš mnogo mešanja u tom smislu... ;)

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 22:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Jedva čekam Amiše!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 22:25 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:40
Postovi: 6131
Pol: Seka
dejevla je napisao:
-kad prvi put saznah za običaj - baby shower, setih se da mi nismo ništa unapred kupovali niti se radovali, za bebu koja je pristizala, a sve zbog onih babskih priča - da ne ureknemo....


E vala glup nam je obicaj! Moja beba, danas poznata kao Dakibal imala je sve spremno, cak i poklon ispod jelke tri meseca pre svog dolaska na svet!

_________________
Imamo naš forum!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 22:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Vicky, prvo malo Gračanica i čiča Draža... :D

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 22:56 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Manastir Nova Gračanica

Nalazi se u Third Lake-u, predgrađu Čikaga. Od mog smeštaja vozili smo se oko 60' do ovog prelepo uređenog manastirskog poseda.

Slika

Slika

Posvećen je Pokrovu Presvete Bogorodice, a građen je od 1977. do 1984. godine.
Sagrađen je kao replika manastira Gračanica koji se nalazi na Kosovu i Metohiji.
Od 1984. do 2009. manastir je bio sedište Eparhije za Ameriku i Kanadu i Mitropolije novogračaničke.
Danas je sedište Eparhije novogračaničko-srednjozapadnoameričke.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Na posedu se nalazi i zgrada namenjena za slavlja ili sahrane. Tu je i srpsko groblje, ali i spomenik čiča Draži.

Slika

Slika

Okružen je ogromnim parkom i jezerom. Tu se obično okupljaju Srbi za vreme velikih praznika - roštiljaju, druže se.

Slika

Slika

Slika

Posetili smo i srpsku kafanu, čiju ćete unutrašnjost videti na slikama koje slede. :D

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 April 2015, 23:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Manastir Svetog Save

Osnovan je 1925. godine. Sagradio ga je prvi srpski episkop u Americi - Mardarije Uskoković.
Nalazi se u Libertivilu (Libertyville), u okrugu Lejk (Lake County), relativno blizu manastira Gračanica.

Slika

Slika

Slika

U crkvi Svetog Save je 14. novembra 1970. sahranjen i kralj Petar II Karađorđević, na čijoj sahrani je prisustvovalo preko 25.000 Srba, više od 400 američkih pilota i predstavnici SAD. Njegovo telo je januara 2013. ekshumirano i preneseno u Srbiju.

Slika

Posmrtni ostaci Jovana Dučića su nakon njegove smrti (1943) iste godine preneseni u manastirsku crkvu.
Dučićevo telo ekshumirano je 2000. i preneseno u Trebinje.

Slika

Vladika Nikolaj Velimirović je 27. marta 1956. sahranjen u manastirskoj crkvi.

Slika

Mitropolit libertivilsko-čikaški Hristofor Kovačević sahranjen je 24. avgusta 2010. u ovom manastiru.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Na manastirskom posedu nalazi se zgrada za smeštaj srpske dece, koja preko leta borave ovde, u kampu.

Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 07 April 2015, 08:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:romance-heartbeating: Eh, kako me ovo dirnulo... i kada ovde izumremo :confusion-waiting: , nadam se da će naše velika srpska zajednica u Čikagu i svuda po Americi i Kanadi ,nastaviti da živi srećno. Da se mi svi lepo preselimo u Ameriku, da nas vidi bog. :kolo:

Brat od našeg kuma živi u Čikagu i kum im je bio u poseti ove zime. Baš kako si ti i rekla, tamo ne smeš da ideš u te problematične kvartove ni danju a noću ni slučajno. Belci, kaže se čak i javljaju jedni drugima (često su ga na ulici pozdravljali nepoznati ljudi), a problematičnim tipovima (na žalost najčešće crnci) u centru grada ne smeš ni u oči da pogledaš, niti oni gledaju tebe.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 07 April 2015, 09:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Svako ko prođe pored tebe - javlja se. Komšije uvek pitaju i kako si. Osmeh se podrazumeva. :smesko-levo-desno:
O Crncima ću kada bude došao na red Baltimor, tamo su većinsko stanovništvo. Sestra, koja živi tamo, radi u policiji sa prestupnicima na uslovnoj. Jednog sam i upoznala. :shifty: Nisu baš svi problematični, kao npr. moj ''baltimorski'' zet. ;)

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 07 April 2015, 09:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Ma znam da nisu svi crnci problematični, taman posla, pa tamo ima toliko obrazovanih i uspešnih crnaca, nije to pravilo, ali nažalost zbog siromaštava, dosta njih upadne u kriminal, kao i belci u ostalom.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 07 April 2015, 09:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
ZMAJA je napisao:
Svako ko prođe pored tebe - javlja se. Komšije uvek pitaju i kako si. Osmeh se podrazumeva. :smesko-levo-desno:
O Crncima ću kada bude došao na red Baltimor, tamo su većinsko stanovništvo. Sestra, koja živi tamo, radi u policiji sa prestupnicima na uslovnoj. Jednog sam i upoznala. :shifty: Nisu baš svi problematični, kao npr. moj ''baltimorski'' zet. ;)


ja jedva cekam pricu o Baltimoru :). Dobar drug je radio tamo godinu dana i kaze da je kao po serijama, svuda getoi (btw, kako je mnozina od geto? :D ), ulicne bande, droga se prodaje skoro pa bez cimanja po ulicama...

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 222 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.